Se olisikin aikamoinen muutos, sillä nykyisin 116 325 miljoonan euron verotuloista 43 004 miljoonaa kertyy tulo- ja pääomaveroista. Se on noin 37 prosenttia.
Muita suuria veroeriä ovat pakolliset sosiaaliturvamaksut 32 439 miljoonaa euroa (28 %) sekä arvonlisäverot 25 833 (22 %). Niistä vain jälkimmäistä voitaisiin käyttää saastuttamisen verottamiseen - tosin sitäkin vain siltä osin, kuin kyse on saastumista aiheuttavista verotuskohteista.
Sen sijaan esimerkiksi energiaverojen suuruus sekä autoveron ja ajoneuvoveron yhteenlaskettu määrä ovat vain 4063 ja 1 348 miljoonaa euroa eli 4,3 prosenttia ja hiukan yli yksi prosentti koko verokertymästä. Niinpä Sofia Virran linjaus painopisteen muutoksesta tarkoittaisi lähinnä arvonlisäveron korottamista.
Jos Virta kuitenkin tarkoitti verotuksen painopisteen siirtämisellä sekä arvonlisä-, energia-, auto- että ajoneuvoveron kertymän kasvattamista suuremmaksi kuin työn ja yrittämisen verottamista, tulisi näitä verolajeja nostaa noin 5 880 miljoonalla eurolla eli hiukan noin 19 prosentilla, minkä lisäksi esimerkiksi työn ja yrittämisen verotusta pitäisi laskea samalla summalla. Tämä tarkoittaisi 44,5 prosentin yleistä arvonlisäkantaa eli sen nostamista noin 17,5 prosenttiyksikköä korkeamaksi kuin EU-alueen korkeinta arvonlisäprosenttia yläpitävässä Unkarissa.
Todellisuudessa kaikki arvonlisäverotus ei liity millään tavalla saastuttamiseen, joten käytännössä Virran tarkoittamien tavaroiden ja palveluiden arvonlisäveroa tulisi kiristää vielä yllä esittämäni laskutoimituksen lopputulostakin enemmän. Siksi kuulisin mielelläni puheenjohtaja Virralta, että sanoiko hän tositarkoituksella sen mitä sanoi.
* * *
Sofia Virta kertoi myös, että Vihreillä on tavoitteena, että jokaisesta ikkunasta näkyy vähintään kolme puuta. Tässä tavoitteessa on Virran mukaan kyse viheralueiden riittävän määrän varmistamisesta ja lähiluonnon saavutettavuudesta.
Kaikista oman asuntoni ikkunoista näkyy kokonainen metsä, joten tavoite on minun kohdallani irrelevantti. Jäin kuitenkin pohtimaan, että miten mahtaa olla aivan Helsingin keskustassa. Sieltä varmaankin löytyisi sellaisia ikkunoita, joista ei näy kolmea puuta. Näin etenkin tiiviiden kaupunkikortteleiden keskeltä ja talojen alimmista kerroksista.
Sen sijaan en ole ihan varma, että miten puuntaimet menestyisivät sellaisissa kohteissa. Tai mihin kohtaan katua tai jalkakäytävää ne sijoitettaisiin. Vai olisiko Virran tarkoitus yksinkertaisesti purkaa nämä kadut ja istuttaa niiden tilalle puurivejä?
* * *
Lopuksi maahanmuuttajavaltaisella alueella oman kertomansa mukaan asunut puheenjohtaja Virta kertoi pitävänsä typeränä kysymystä siitä, että olisiko hän itse valmis asumaan maahanmuuttajavaltaisella alueella segregaation torjumiseksi ja laittamaan lapsensa sellaisen alueen päiväkotiin tai kouluun, jotta kantaväestön lasten osuus näillä alueilla ei pienenisi liikaa. Näin siksi, ettei hän pidä ajatuksesta, jonka mukaan maahanmuuttajataustaiset lapset olisivat vähemmän toivottavaa leikkiseuraa.
Kaiken kaikkiaan sain Helsingin sanomien jutun luettuani hyvän käsityksen Vihreiden puheenjohtajan loogisen ajattelun kyvyistä ja hänen edustamansa puolueen politiikasta. Ja mikä tärkeintä, pystyin sen pohjalta päättämään ilman vaikeuksia, että annanko puolueelle ja sen puheenjohtajalle kannatukseni ensi viikonloppuna järjestettävissä alue- ja kuntavaaleissa.
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Paljastava näytelmä
Pysäyttääkö opposition ja järjestöjen haukkuma suojelupäätös metsälajien uhanalaistumisen?
Vihreiden punainen raja ylittyi - vai ylittyikö?
Paljastava näytelmä
Pysäyttääkö opposition ja järjestöjen haukkuma suojelupäätös metsälajien uhanalaistumisen?
Vihreiden punainen raja ylittyi - vai ylittyikö?
Blondi mikä blondi.
VastaaPoistaNo no, blondi se on Laura Huhtasaarikin.
PoistaMutta on suuri ero blondi Huhtasaaren ja blondi Virrran ajatuksissa ja esityksissä. Vaikuttaa, että toinen on puheidnesa mukaan AITO blondi ja toinen puheidensa mukaan vain peruukkipäinen blondi. Mieti itse tykönäsi kumpi on kumpi.
PoistaKommenttisi perusteella on helppo arvata ajatystesi lopputuols:))
Blondi ja blondi, ihme rassismii, tukan väri tuskin korrelloi älykkyyteen täh? paitsi jos on brunetti ja vaalentaa tukkansa blondiksi, osoitataa jonkinlaista pinnallisuutta ja typeryyttä.
PoistaJos roduuista ja ihonväristä puhutaan, niin pikipäätthän ovat tutkitusti arjalaisia vähä-älyisempiä.
Sinänsä toi Sofia Virta on kyllä todella typerä ja kävelevä kataastrofi, jos saisi enemmän valtaa.
Turku...on täynnä puita, siis paljon.. sen näkee vaikka Google Earthista, siis keskikaupunkikin. ja lähimetsiä on reilusti. Turku on muutenkin väljemmin rakennettu kuin Helsinki tai monet muutkaan Suomen kaupungit, ulkomaisista kaupungeista puhumattakaan.. Tovottavasti Vihreät eivät pääse liikaa touhuumaan Turun maisemien suhteen (tiivistämään). kuten Helsingissä väestörakenteen imbesillistämisen lisäksi
OM/Kajava 3.4.2025
VastaaPoistaEspoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
https://oikeamedia.com/o1-225304
Artikkelista poimittua
Espoon päättäjien suurimpia huolenaiheita on kaupunginosien eriytymiskehitys eli segregaatio – tarkemmin sanottuna lähinnä etninen eriytyminen. Espooseen ei haluta sellaisia ongelmalähiöitä, kuten Ruotsissa.
Maahanmuuttajalähiöiden syntyminen on kuitenkin väistämätöntä tilanteessa, jossa on pitkään haluttu harjoittaa höveliä maahanmuuttopolitiikkaa.
...
...
Saimme juuri kuluneella viikolla kuulla Espoon kaupunginhallituksen kokouksessa Espoon talousjohtajalta, kuinka Espoon verokertymä on 80 miljoonaa ennakoitua alhaisempi ja syyksi kerrottin vieraskielisen väestön kasvu, joka pysyttelee runsaassa seitsemässä tuhannessa uudessa asukkaassa vuosittain.
Pitkään saimme tässä välillä kuulla epämääräistä puhetta toisaalta, kuinka Espooseen suuntautuva muutto olisi lähinnä ulkomaisten osaajien muuttoa (tiesimme tämän tietenkin harhaanjohtavaksi puheeksi).
Näin asia ei kuitenkaan ole, vaan laajassa kuvassa muuttoliike heikentää jatkuvasti Espoon investointikykyä.
...
...
Vihervasemmistolta tietää jo, mitä odottaa ja siellä on omat ideologiansa, joten suhtaudun oikeastaan tuomitsevammin ja vihaisemmin kokoomukseen, jolla ei ole ideologioita esteenä alkaa Espoon suurimpana puolueena yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa kaupungin taloudelta pohjaa vievän kehityskulun hillitsemiseksi.
Mikä yhdistää lumiukkoa, tampoonin narua ja Sofia Virtaa. No, nuo kaikki kolme ovat täysin tietämättömiä ja taitamattomia suomen ja suomalaisten päivittäisistä ja pitkäaikaisista ongelmista ja mahdollisista ratkaisuista niihin.
VastaaPoistaVihervassareita ei tulisi koskaan päästää mihinkään päättävään asemaan jossa henkilö pääsee käyttämään taloudellista valtaa. Lukekaa vaikka vihreiden kunnallis-/aluevaaliohjelma, niin ymmärrätte miksi.
PionMajEvp
Ei kai nyt kukaan normaali-ihminen kuvittele, että virheillä olisi jotain "talouspoliittisia ohjelmia"! Marsilaiset niitä tekee pätevämmin kuin virheet.
VastaaPoistaSanna Marinkin antoi vasta varman lausunnon, ettei Putin halua rauhaa. Sanna tietää sen, en tiedä miten. Ehkä hän on nero ja ylivoimainen päättelykyvyssään, vai onko sittenkin Sofia Virta vielä viisaampi?
VastaaPoistaIltalehdessä oli oikein juttu, jossa mainittiin, että Sanna Marin oli samassa paneelikeskustelussa nobel-voittajan ja muidenkin kuuluisuuksien kanssa. Antoi sen varman tiedon siellä, että Putin ei tahdo rauhaa. Mikä älyn jättiläinen. Jos olisi taloustieteen anti-nobel-palkinto, eli kuka eniten on pistänyt huuhaahan rahaa, olisi Sanna Marin aika vahvoilla. Koronatukipaketti, Uniper hölmöily noin aluksi 15 miljardia takkiin.
PoistaMeinaako nämä edellä kirjoittaneet vatnikit että se Putin sittenkin tahtoisi rauhaa? voisin epäillä että tässä asiassa kerrankin Marin on jopa oikeassa.
PoistaVihreiden puoluetoimistolla Sofia on kertonut menevänsä Hamasin Sanomien haastatteluun. Muut ovat yllyttäneet:"Et uskalla sanoa, et uskalla sanoa."
VastaaPoistaHelsingin Sanomia en ole lukenut moneen vuoteen: propagandalehti kuten Kansan Uutiset. Sofia Virran edesottamukset, niinikään, eivät kiinnosta senkään vertaa.
VastaaPoistaHS-Brysselin Pravdan propaganda on hienovaraisempaa ja peitellympää kuin Kansan Uutisten, joten sen lukeminen edellyttää rivien välistä lukemisen taitoa.
PoistaSiinä auttaa, kun muistaa, että sen agendan ykköskohta on globaalikommunismin ja sen erään kylkiäisen EU-DIKTATUURIN asian edistäminen.
Näinpä juuri...
PoistaSegregaatio on globaalikommareiden aiheuttama ilmiö, jota ei vielä 1980-luvun Suomessa ollut. Voiko sen enää äänestämällä poistaa, kuka uskoo?
VastaaPoistaKun haitat jatkuvasti lisääntyvät - ihmisten ymmärrys tilanteen todellisuudesta lisääntyy.
PoistaTämä kyllä muuttaa - onneksi - myös äänestyskäyttäytymistä.
En usko, että keskivertoäänestäjä sittenkään haluaa alistua muslimien valtaan.
Toivotaan heräämistä, mutta hyvin vaikea uskoa siihen. Sinimustilla jos olisi yli 100 kansanedustajaa, niin voisi alkaa tapahtumaan.
PoistaJo tämän hallituskauden aikana on tapahtunut selvää järkiintymistä vaikka PS on vain toiseksi suurin puolue.
PoistaKun ihmiset tajuavat äänestää haittamaahanmuuttoa vastustavaa puoluetta niin paljon, että se on maan suurin puolue - alkaa tapahtumaan.
Ruotsissa äänestivät Ruotsidemokraatteja ja vaikka se ei ole hallituspuolue, sen näkemyksiä on pakko kuunnella koska sillä on äänestäjien tuki takana.
Järkiintymistä näkyvissä hallituksessa, jonka hallitusohjelman kirjoitti EK. Tosin se ei ole tyytyväinen maahanmuuton kiristämiseen, kun näyttää siltä ettei 5 € / tunti työntekiöitä enään riitä riistettäväksi.
PoistaJa perintövero pois, ja samalla 700-800 miljoonaa verotuloista. No saahan sitä lainaa otettua, ja on otettu kanssa.
PettUri ilmeisesti hyväksyi EK:n kirjoittaman hallitusohjelman, jotta sai lupauksen vaalirahoista seuraavia eduskuntavaaleja vartan. Syksyllä 2015 PettUri otti avosylin vastaan n. 30000 tummapintaista ählämiä samasta syystä ja kirkkaisn silmin vallehteli, että ne oli pakko ottaa Suomeen, vaikka Shengen sopimuksen perusteella niistä ei olisi tarvinnut ottaa ensimmäistäkään.
PoistaMitä ajattelitte tehdä noille nykyisille haittamamuille, vaikka saisitte niiden tulon huomenna pysähtymään? ei niistä pääse eroon ilman sellaisia toimia joista koko Euroopan vaihervasemmisto ja ääliöoikeisto rääkyy nielurista punaisina ihmisoikeuksia ja kansanmurhaa ja muita sellaisia sanoja. Ei tule onnistumaan... siis ennenkuin tilanne on sisällisodan asteella ja silloin voimme hyvin olla sillä häviävällä puolella, koska mistä se selkäranka porukalle yleisesti löytyisi yhtäkkiä kun ei löytynyt aiemminkaan.
PoistaSaahan sitä keventää työn verotusta,kun tuotanto Virran populistiopeilla on siirtynyt Aasiaan.
VastaaPoistaSinänsä hyvä, että Vihreiden talouspoliittisia tavoitteita avataa luvuiksi, koska Vihreät ovat pidempään ehdottaneet verotuksen painotuksen siirtämistä saastuttamiseen ja ympäristön puolelle. Mitä tulee Virran mainintaan kolmesta puusta, niin sehän toteutuu jo sillä, että umpikorttelin keskelle istutetaan kolme puuta. Maisema tuskin on kovin mieltä nostava ja tiiviisti rakennetussa keskustassa se tarkoittaisi mahdollisesti autoilun rajoittamista ennestään, jotta puille saataisiin tilaa. Virta myös kätevästi väisti kysymyksen asumisesta maahanmuuttajavaltaisella alueella moraalisaarnalla asian esiinnostamisesta ylipäätänsä.
VastaaPoistaPuu..ei oikeastaan tarvi tilaa runkonsa paksuutta enempää, kas kun oksat on siel ylempänä, eivät haittaa juuri ketään, ja jos ei ole, niin oksia voi karsia. Puu myös saa pääpiirteissään tarvitsemansa veden ja ravinteeet myös siis asfaltin alta. linnut tykkää, sekä näillää puilla on viilentävä vaikutus
PoistaJoh, kun google earthista taas kattelin, niin Helsingin korttelien sisäpihat on rakennettu umpeen kaikkii ihme tönöjä. Turussa taas noi sisäpihat on täynnä puita.. ja siis yleensä jalopuita eikä mitään harsumäntyjä
Jos haluat kuunnella Sofia Virtaa (minä en halua), niin pitää hommata sellainen puheen hidastin, joka hidastaa puhetta ainakin 5 kertaa hitaammaksi. Nyt Sofia Virta saa puheenjohtajatenteissäkin ylivertaisen aseman muihin nähden, koska voi puhua 5 kertaa enemmän kuin muut samassa ajassa. Hyvä puoli siinä on, että ei siitä mitään selvää ota ja oletuksena voi varmasti pitää, että ei sieltä mitään järkevää kuulukaan.
VastaaPoistaItse asiasa tuollaisessa reaktiivisessa retoriikassa lyövät keskenään kättä poliittisten pukareiden molemmat perustarpeet -- papattava pajatus toimii tehokeinona joka estää puhujan oman tajunnallisen pysähtymisen ja miettimään jäämisen, ja toisaalta se monille kuulijoille luo täysin harhaisen kuvan asiahallinnasta.
PoistaMutta nämä nuorille naispoliitikoille ominaiset kammotukset eivät ehkä ole tuon sisällöllisen sanoman vaarallisin puoli. Tuo oman asenteen lukkoonlyöty varmuus ja omien totuuksien julkilausuminen toimivat myös mielen sementtinä, joka estää silmien avautumisen siinäkin tapauksessa, että "maahanmuuton" (hahhah) haittavaikutukset -- vaikkapa kulttuurinen rikollisuus ja väkivalta -- osuisivat omalle tai oman perheen kohdalle. Asianomaiset eivät itse siinäkään tapauksessa oppisi mitään, vaan selittäisivät tapahtuneen vielä vakuuttuneemmin omista lähtökohdistaan -- ja ideologia siis saisi vain vahvistusta siitä että todellisuus näyttäisi reaaliset rujot puolensa.
se on ottanu oppinsa gansta rapin papatuksesta...suu käy, mutta järki ei..ehdi edes järki hillitsemään moottoriturpaa
PoistaJuu.. Minulle tuli jos selväksi vihreiden "järki" vuosia sitten kun yhdeltä vihreiden edustajalta kysyttiin niin helppoa kysymystä, kun, että, mistä sähkö tulee? Vastaus oli että tietenkin pistokkeesta. Eli noilla ei ole hajukaan miten ja mistä se sähkö tulee sinne pistorasiaan. Sen johdosta noiden vihreiden on ollut helppoa tuhota Suomen hiilivoima, turvevoima ja seuraavana tulevat ajamaan ydinvoiman poistamista.
VastaaPoista"Punavihreä Helsingin tuhonta pysäytettävä",
Poistahttps://oikeamedia.com/o1-224702
Vihreiden terävin talouspolitiikan asiantuntia on muka Osmo Soininvaara. Mikä kaalinpää. No, yliopistotytöt hyväksyy kiintiömiesfeministin.
VastaaPoistaVihreiden mielestä asumista pitäisi keskittää ja pääkaupukiseudulla on tihennetty asumista rakentamalla ne pienet metsäsaarekkeet mitä on ollut..ja tämä paljolti maahanmuuton takia..oikeasti hämmästyn jos joskus näen vihreän jolla on maalaisjärkeä ja logiikkaa,mutta tuskin syntyy kuluvalla vuosisadalla jos tuhannellakaan
VastaaPoistaMuslimien joukkorukoukset järkyttävät Puolaa: ”Meidän on suljettava rajat ennen kuin meistä tulee Ruotsi!”,
https://www.kansalainen.fi/muslimien-joukkorukoukset-jarkyttavat-puolaa-meidan-on-suljettava-rajat-ennen-kuin-meista-tulee-ruotsi/
Viher- ja varsinaisia kommareita ei haittaa Rotsin tien kulkeminen loppuun asti.
Kehuihan edellisen hallituksen ministeri Tuula Haatainen asuvansa alueella, jossa asuu paljon maahanmuuttajia. Sitä ei ns. suurelle yleisölle kerrottu, että alue oli myös yksi Suomen parhaiten tienaavien ihmisten kaupunginosasta. Samoin hän otti usein esille Närpiön menestyksen, joka on maahanmuuttajien ansiota, mutta piloooon jäi se, että Närpes Grönsaker on korkealla sillä listalla, joka jakaa valtion maataloustukia ja maahanmuuttajat vievät kunnan sosiaalituista lähes puolet.
VastaaPoista"ja maahanmuuttajat vievät kunnan sosiaalituista lähes puolet. "
PoistaMaahanmuutosta aiheutuvat Helsingin SOTE-kustannukset ovat tähtitieteelliset,
https://oikeamedia.com/o1-212200
"Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä",
VastaaPoistahttps://oikeamedia.com/o1-225304
Kun nyt puhutaan "säälivitosista" ja luokalta päästämisestä, ovat lehtien kuvituskuvat valkoihoisia. Vaikka, kaikkien indikaattoreiden mukaan, kyse on afromamuista.
VastaaPoistaO tempora o mores..
Vihreät mielellään vetoavat tieteeseen, mutta tieteelliseen ajatteluun he eivät ole halukkaita, eivät ehkä kykeneviäkään. Loogisen ajattelun ohella myös kvantitatiivinen ajattelu on enemmän kuin heikoissa kantimissa. Erityisen selvästi tämä tulee ilmi ilmastonmuutosta koskevissa kannanotoissa. He puhuvat Suomen päästövähennyksistä ikään kuin kyse olisi maapallon kohtalon kysymyksestä. Kuitenkin Suomen päästöt ovat selvästi alle promillen maapallon päästöistä ja ne ovat lähes puolittuneet tällä vuosituhannella. samaan aikaan maapallon päästöt ovat kasvaneet suunnilleen 50 % ja kasvavat Suomen päästöjen verran vajaassa kuukaudessa. Eipä siis ihme, että Virta päästelee suustaan sellaisia ideoita, että Suomen verotuksen painopiste siirrettäisiin saastuttamisen verotukseen. Ihme sen sijaan on, että moiselle todellisuudesta vieraantuneelle haihattelulle vielä löytyy kannatusta.
VastaaPoistaTotta kai löytyy kannatusta,koska aina löytyy tyhmiä
PoistaJa kun katsoo nykytilannetta,esim. eduskunnassa niin tilanne on toivoton..
Aika klassinen kommentti johon nämä maailmanlopun profeetat eivät koskaan sano yhtään mitään on sen tosiasian toteaminen että jos kaikki ihmiset Suomen alueella lakkaisivat olemasta ja kaikki "saastutus" loppuisi, olisi muun maapallon ihmiset korvanneet meidän osuutemme siinä kuuluisassa kuukaudessa ja siten pois menomme olisi sen kuukauden kuluttua yhtä tyhjän kanssa. Eli vaikka kuolisimme kaikki pois, ei sillä olisi mitään merkitystä enää muutaman viikon kuluttua. Se pistää koko kohkaamisen sellaiseen perspektiiviin jota nämä fanaatikot eivät halua ajatella hetkeäkään. Mutku...
Poista