Helsingin Pukinmäen koulun ongelmat ovat nousseet yleiseen tietoisuuteen viimeistään viime syksynä, jolloin mediat raportoivat (esimerkki) siellä riehuvasta poikajoukosta. Kirjoitin silloin blogimerkinnän, jossa totesin, että kyseisen koulun alle 16-vuotiaista oppilaista 71 prosenttia on etnisesti suomalaisia ja lopuista noin kolmanneksen tausta on niin sanotuissa isoissa pakolaismaissa (Irak, Somalia, Afganistan ja Syyria).
Tänä aamuna silmiini sattui Helsingin Uutisten artikkeli, jonka mukaan tässä noin tuhannen oppilaan koulussa oli syntynyt vaarallinen tilanne, koska joku oli sytyttänyt käsipyyherullan palamaan koulun toisen kerroksen wc-tilassa puoli yhden ja yhden välillä iltapäivällä. Suuremmilta vahingoilta kuitenkin vältyttiin, koska opettaja onnistui sammuttamaan palon ennen kuin se levisi laajemmalle.
* * *
Tämä tapaus nosti mieleeni kaksi kysymystä, jotka kietoutuvat yhteen. Niistä ensimmäinen koskee yhteiskunnan muuttumista Suomen väestön kansainvälistyessä - varsinkin aiemmin - harjoitetun maahanmuuttopolitiikan seurauksena: tulevatko Pukinmäen koulun kaltaiset tapahtumat jatkossa normalisoitumaan suomalaisessa yhteiskunnassa.
Toinen kysymykseni koskee koulujen kokoa. Eli onko tuhannen oppilaan koulujen rakentaminen sittenkään järkevää, koska - tunnetun sananlaskunkin mukaan - tyhmyys tiivistyy joukossa.
Näiden kahden kysymyksen yhteen kietoutumisella tarkoitan sitä, että onko erityisen tyhmää rakentaa suurkouluja niille kaupunkialueille, joiden väestöpohja on muutenkin ongelmallinen. Eikö edellä maitittu tiivistymisilmiö silloin johda väistämättä yhä vaikeammiksi eskaloituviin ongelmiin?
Nämä kysymykset ovat sellaisia, joihin suurten kaupunkien vasta valitut päättäjät joutuvat ottamaan kantaa. Sopii siis toivoa - ja äänestäjien suorastaan vaatia - että äskettäisten kuntavaalien voittajilta, eli SDP:ltä, Kokoomukselta ja Keskustalta, löytyy niihin myös hyviä vastauksia.
Päivän edellinen merkintä:
Palestiinalaiset ovat kyllästyneet Hamasiin - suurmielenosoitus Khan Younisissa
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Maahanmuuttopolitiikalla on hintansa, Teemu Keskisarja!
Luokalle jättäminen lisää motivaatiota, mutta ylikulutuspäivä johtaa harhaan
Askelia Suomen kehitysmaalaistumisessa
Vastauksia varmasti löytyy, mutta että hyviä vastauksia? Tässä jääkin miettimään...
VastaaPoista...ja odottamaan miten pidetään huolta kantasuomalaisista lapsista/nuorista?
PoistaMTV uutiset tänään
Pahamaineista "peukkua" pistetään Helsingissä jo enemmän kuin amfetamiinia
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pahamaineista-peukkua-pistetaan-helsingissa-jo-enemman-kuin-amfetamiinia/9157228
Se nyt on vaan tyhmää maksaa islamisteista.
VastaaPoistaKotouttamista ja työperäistä maahanmuuttoa lisätään.
VastaaPoistaOpettajat laitetaan rasisminvastaiseen koulutukseen.
Oppilaita ei saa käskeä eikä niiiltä saa vaatia mitään eikä niihin saa koskea hipaisemallakaan.
Äskettäisten kuntavaalien voittajilta, eli SDP:ltä, Kokoomukselta ja Keskustalta löytyy varmasti tyhjiä sanoja vastauksia varten, mutta ensimmäistäkään järkevää ajatusta ei tule löytymään vastauksia varten.
VastaaPoistaX:ssä kommentoitiin. Ilmeisesti juuri Pukinmäen kouluun etsittiin opettajaa opettamaan somaleille somalinkieltä.
VastaaPoistaIlmeisesti julkinen sektori on menettänyt loputkin järkensä, jota ei ollut paljon alun alkaenkaan.
Täytyy kai somalinkielen taitajille löytyä mukavia virkoja, kun Helsingin yliopisto muutama vuosi sitten poisti japanin opiskelumahdollisuuden tarjonnastaan vaihtaen sen somaliin. Kohta se kai on jo kolmas kotimainen tai syrjäyttää ruotsin.
PoistaPeruskouluissa satsataan resurssit huonoimman oppilasaineksen kanssa sähläämiseen. ”OpetusHenkilökuntaa” taitaa olla 4 yhtä luokkaa kohti.
VastaaPoistaVanhat apukoululuokat takaisin ja samoin tasoryhmät perusopetuksen tavallisille oppilaille, kiitos.
PoistaSDP:ltä nyt tuskin mitään vastausta saa, mutta seuraavissa eduskuntavaaleissa SDP:llä on helppo ohjelma. SDP peruu kaikki nykyisen hallituksen tekemät päätökset. Ei mitään luetteloa, vaan aivan KAIKKI päätökset perutaan. Tämä olisi täysin linjassa sen, mitä SDP, keskusta, viherkommarit nyt harjoittavat, eli vastustavat kaikkia hallituksen tekemiä päätöksiä.
VastaaPoistaMikä vie eniten rahoja tässä maassa, tulkkipalvelut, sosiaalitukipalvelut ja kaikki muut tuet mitä 3 maailman tulijat saa ilman mitään vastiketta. Vaikka mikä hallitus istuu orsilla, yksikään ei tuohon puutu. Mutta on vieläkin isompi asia mikä vei Suomelta itsenäisyyden, eu liitos. Vai miltä kuullostaa 150 miljardian euron eu tukipaketti jolle persutkin nosti peukalota, tuon lisäksi suomi on maksanut biljoonia eu:lle liittymisaikanaan. Mutta ei istuva eikä mikään muukaan hallitus Suomea irroita eu syövästä eikä yk:sta joten se on ihan sama mikä hallitus maallamme on, tämä maa tuhoutuu.
VastaaPoistaNäin on näppylät!
PoistaNo, täällä Malmilla lärpätellään kaikilla kielillä, ei suomenkielellä.
PoistaKuvaavaa on se, että lihavat somaliakat lyllertävät arkipäivinä. työaikaan, Malmintoreilla, yhtälailla kuin miehet, työaikaan. No, sossu maksaa, velkarahalla.
SDP kannattaa aina isoja yksiköitä. Isoja kuntia, isoja sairaaloita, isoja kouluja. Sosialistiseen ideologiaan on sisäänrakennettu, että suuri on kaunista ja tehokasta. Suurten yksiköiden ongelmia ei ideologia suostu myöntämään, joten niitä ei ole.
VastaaPoistaEi Suomi kansainvälisty, vaan islamisoituu. Ongelmat kyllä ovat kansainvälisiä. Ne tiedettiin, mutta mukaan mentiin kuitenkin ja veikkaan, että ilman nettiä monet vielä nukkuisivat sitä kuuluisaa ruususen unta. Ongelmia kun ei voida peitellä loputtomiin, vaikka kuinka jaetaan tuomioita vihapuheista ja rasismista; ensinmanittua löydy edes lakikirjasta ja jälkimmäinen on kovin yksisuuntaista positiivisine syrjintöineen (=mikä häränpyllyä heittävä termi, jonka vihervasemmisto lienee keksinyt!)
VastaaPoistaEnnen sodittiin vain kun valtiota kohtasi vakava uhka, ja vain aikuiset osallistui siihen. Nyt taas lapset käy jatkuvaa jatkosotaa alusta asti, taitaa olla ainakin osittain uskonsotaakin.
VastaaPoista