maanantai 17. maaliskuuta 2025

Askelia Suomen kehitysmaalaistumisessa

Traficom kertoi maahanmuuttajien järjestäytyneestä toiminnasta ajokorttiin ja taksinkuljettajan oikeuksien saamiseen vaadittavien kokeiden yhteydessä. Sen mukaan suomen kieltä sujuvasti puhuneet henkilöt ovat suorittaneet niitä kielitaidottomien ja ajotaidottomien maanmiestensä puolesta. 

Motiivina tälle toiminnalle ei ole maahanmuuttajien keskinäinen solidaarisuus, vaan huijarit ovat vaatineet palveluksistaan rahaa. Siten kyse ei ole millään mittapuulla hyväksyttävästä toiminnasta vaan yksiselitteisesti rikollisuudesta.

Sinänsä tällainen uutinen ei suuremmin yllätä ainakaan allekirjoittanutta. Onhan kyse "ainoastaan" yhdestä uudesta askeleesta Suomen kehitysmaalaistumisprosessissa, josta suurimman huomion ovat saaneet vielä tätäkin vakavammat rikostyypit.

* * *

Suomalaisen yhteiskunnan muutokseen maahanmuuton seurauksena liittyi sekin uutinen, jonka mukaan opetusministeri Anders Adlercreutz (ruots) ei kannata islamin lisäämistä ylioppilaskokeeseen, kuten katsomusaineiden uudistamista pohtinut kehittämisryhmä on ehdottanut. Sen sijaan hän ehdotti uskonnon korvaamista kaikille yhteisellä katsomusaineella. 

Ministerin ajatus ei ole uusi, vaan kouluissamme opetettavien uskonnon ja elämänkatsomustiedon oppiaineiden korvaamista yhdellä katsomusaineella on pohdittu jo viime vuosituhannella suomalaisten sekularisoitumisen takia. Siksi asia ei olisi itsessään mielenkiintoinen, ellei sen liikkeelle ajava voima olisi väärinymmärretty suvaitsevaisuus eli muslimimaahanmuuttajien vaatimusten edessä rähmällään oleminen.

Omalta osaltani olen kuitenkin tyytyväinen Adlercreutzin ehdotukseen, koska katson lasten uskonnollisen kasvatuksen kuuluvan heidän vanhemmilleen eikä yhteiskunnalle. Toisaalta näen kuitenkin tärkeäksi, että nuoret saisivat koulussa opetusta, joka auttaisi heitä sovittamaan omaa maailmankatsomustaan suhteessa muiden ihmisten uskomuksiin. Ja näin vähentäisi uskonnollisiin ääriliikkeisiin liittyviä riskejä.

Itse asiassa tällainen opetus olisi erityisen tärkeää juuri kehitysmaalaistuvassa Suomessa, jossa yhtenä polarisoitumisen akselina tulee epäilemättä olemaan islamin ja muiden uskomusten - tai niiden puutteen - välinen ristiriita. Ellei sitten käy niin onnellisesti, että suomalaiset poliitikot - tai oikeammin heidän äänestäjänsä - ymmärtävät huolehtia siitä, että maamme kehitysmaalaistumisen eteneminen pysäytetään järkevien poliittisten ratkaisujen kautta.

27 kommenttia:

  1. Adlercreutzin kantahan oli tietysti pelkkää laskelmointia tässä tilanteessa, ei se muuta RKP:n asennetta haittamaahanmuuttoon.
    Edellinen puheenjohtaja olisi kilvan kannattanut ehdotusta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Epäilen, että Adlercreutz esittää Taqiyya suomalaisittain?

      Poista
    2. Oikein, kuukauden päästä on vaalit, sitten asia otetaan uuteen harkintaan.
      Tämä taksihuijaus oli minulle yllätys. En olisi ikinä uskonut (ironia, sarkasmi).

      Poista
    3. Jåå todennäköisesti fuulaa. Mihin leppäkerttu täplistään pääsisi 😄

      Poista
  2. Kun kehitysmaalaistumme anyway, ei pidä tinkiä henkisistä vapauksistamme vaan vaalia ja haalia lisää! Tasa-arvoa, yksilön vapautta, luonontieteitä, taidetta, ihmisyyttä. Islamille pitää jättää sen nyt "valtaamat" lähiöt mutta jättää ne oman ruokinnan varaan. Suvakit hakekoon sieltä seuransa. Ruotsi varmaan salaisesti sopinut näin omilla maillaan, mutta veikkaan valtion "ruoka-apu" jatkuu etteivät shariat kapinoisi. Koska tyvär hyvinvointihurrit ovat pelkureita fegis

    VastaaPoista
  3. Ylen vastuuton media tekee tuota pikaa MOT -ohjelman tästä taksi- ja ajokorttiasiasta. Voit aloittaa hengityksen pidättämisen!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. YLE vetoaa tässä asiassa rahan puutteeseen ja henkilökunnan vähyyteen. Tässähän YLE:n ylioppilas voisi palata kentälle ja tehdä tästä matuja suosivan raportin, niin kuin YLE:llä tapana on. Kysymyshän on selvästi rasisteerauksesta. Eihän meidän kultamunat voi yksinkertaisesti toimia näin epärehellisesti tai voi, koska se kuuluu heidän kulttuuriinsa.

      Poista
    2. Ei ole kysymys pelkästään takseista. Sisäpiirin tieto isosta autokouluketjusta kertoo, että huijaaminen ja sen yritys on arkipäivää maahanmuuttajien keskuudessa. Lähes samannäköinen jannu voi käydä tarvittavissa kokeissa ja kortti myönnetään.

      Poista
    3. Ajokortti on henkilöpaperi. Kyllä sormenjälki pitää ottaa kokeessakin.

      Ja ehdottaisin että taksit pannaan testiin vielä kertaluontoisesti. Kieli- ja sääntötesti.

      Poista
  4. Professori on tuossa lopussa taas niin kovin kohteliain sanakääntein...

    Äänestäjien tulee äänestää oikein, jotta estetään maamme kehitysmaalaistuminen eli islamisointi.

    Jos äänestää väärin - haittamaahanmuutto jatkuu - ja maa ajautuu varmaan tuhoon koska islamilaiset haluavat muuttaa eurooppalaiset valtiot islamilaisiksi.

    VastaaPoista
  5. Terhomatti Hämeenkorpi17. maaliskuuta 2025 klo 8.48

    "Ellei sitten käy niin onnellisesti,jne". Äitivainajani olisi sanonut: "Toivot ovat toivoja ja vilhot vilhoja" - täysin turhista toivoista.

    VastaaPoista
  6. MTV uutiset tänään

    Erikoissyyttäjä: Näissä rikoksissa maksimirangaistuksen pitäisi olla 20 vuotta

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/erikoissyyttaja-naissa-rikoksissa-maksimirangaistuksen-pitaisi-olla-20-vuotta/9118734

    Artikkelista poimittua

    – Meillä on niin kansainvälistä ja ammattimaista huumerikollisuutta, johon yhdistyy vielä vakava väkivalta, että mielestäni noin 20 vuotta voisi olla maksimi törkeissä väkivalta- ja huumerikoksissa.
    Se olisi oikea taso tässä maailmantilanteessa, Könönen sanoi Murharyhmän keskustelussa.

    Murharyhmän jäsenet olivat yhtä mieltä siitä, että varsinkin vakavista väkivaltarikoksista, kuten tapon yritys ja törkeä pahoinpitely, annettavat rangaistukset ovat Suomessa edelleen lieviä.

    – Jos tuomiot ovat kolmesta ja puolesta vuodesta neljään vuoteen, se tuntuu kohtuuttomalta, KRP:n Murharyhmän entinen päällikkö, rikosylikomisario (evp.) Tero Haapala sanoi.
    --------------------------

    Kuten kaikki tietävät, osa tänne tulleista "turvapaikanhakijoista" on siirtynyt huumekaupan pariin ja ongelmat maassamme vain lisääntyvät.

    Tässäkin on hyvä syy lopettaa haittamaahanmuutto ja palauttaa epärehelliset elintasopakolaiset takaisin sinne mistä ovat tulleet.

    VastaaPoista
  7. EU-diktatuurikin tukee kehitysmaalaistamista, koska se tukee seuraavaa:

    https://www.kansalainen.fi/sorosin-tukema-ajatushautomo-vaittaa-etta-valkoisuus-on-haitallista-euroopalle/

    VastaaPoista
  8. Tätä ilmiötä on kaveripiirissä odoteltu kerrottavaksi. Mohamud, Muhammad ja Mohammed ajavat kaikki samalla zetillä sitä parhaat päivänsä nähnyttä Yaris Versoa. Ajolinjat mallia Afrikan sarvi. Ei yllätä, todellakaan.

    VastaaPoista
  9. Ruotsissa mentiin tässä ajokortti-asiassa vielä pitemmälle, eli riitti kun mamu sanoi, että rekkakortti hukkui Välimereen, niin Ruotsi myönsi uuden ruotsalaisen yhdistelmäajokortin ilman mitään ajokokeita tai vastaavia! Useat kymmenet kerkesivät käyttää sitä porsaanreikää hyödykseen, kunnes Ruotsissa, ainakin siinä asiassa piti palata takaisin maan pinnalle!

    VastaaPoista
  10. Olemme vaimoni kanssa huomanneet Turun seudulla, että jos joku ajaa huomattavaa alinopeutta, ryhmittyy päin persettä, mutkittelee ja ajaa muutenkin huonosti, niin varmasti ratin takana istuu neekeri. No, nyt selvisi, miksi.

    Tätä kansainvälistä meininkiä nuoruudessani jotkut kai kaipasivatkin lintukotoomme ja lopulta saivat. Itseäni vitutti jo kolmekymmentä vuotta sitten, kun kaduilla näkyvät etelän ja idän ihmeet kävelivät päin punaista. Muutama paikallinen häpesi kulttuurimme sääntöjä ja käveli perässä. Olihan se niin junttia olla lainkuuliainen. No, nyt ollaan niin kansainvälistä että...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mamuilla autot ovat useimmiten Audia ja Bemaria, no rahoitusyhtiönhän ne ovat, mutta suomalaiset työssä käyvät ajelevat 15-20 v. vanhoilla ruostepaskoilla. Se näkyy sitä selvemmin, mitä pohjoisemmaksi mennään.

      Poista
    2. "Kävelevän päin punaisia"
      Minä kävelen aina päin punaisia, jos ei autoja näy. Poikkeuksen teen, jos on samoissa valoissa lapsia odottamassa.
      Tavan opin Tukholmassa joskus reilut 30 vuotta sitten, kun ihmettelin punaisissa seistessäni miksi ainoat säännön noudattajat ovat minä, ja vastapäätä seisovat 2 poliisia. Svenssonit katsoivat sivuille, ja kävelivät kadun yli poliisien vierestä.
      Niin ja minun Suomalaiset sukujuureni yltävät vähintään vuoteen 1699.

      Poista
  11. Sitten asiasta haukutaan rasistiksi, kun valitsee jonosta sen taksin, jossa on valkonaamainen kuski. Kokemus opettaa.
    Ennen ei saanut ammattiajolupaa, jos oli ylinopeussakkoja pohjalla, nyt ei näemme edes ajokortti ole tarpeen.
    Ongelmansa alalla oli ennenkin, mutta nämä nykyiset on suurempia.

    VastaaPoista
  12. RKP:n ja vihervasemmiston projekti: tehdään kehitysmaa yhdessä.

    Taksi- ja parturialalle tulisi tehdä kunnon puhdistus ja heittää rötöstelevät mamut kilometritehtaalle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Huom ! Taksiuudistuksen tekivät Kokoomus ja Keskusta hallitus.
      Jos nyt satut muistamaan, ministeri taisi olla Berner nimeltään.

      Poista
  13. Hulluinta on että me maksamme tämän hulluuden.

    VastaaPoista
  14. Kuuntelin äänikirjan Mahatma Gandhin - Vapaudesta. Kirja on vanha, mutta näköjään edelleen ajankohtainen. Kirjassa Mahatma Gandhi tuo vahvasti esille sen, kuinka Intian kulttuuri ongelmineen on paras, ongelmistaan huolimatta. Ja kuinka länsimainen kulttuuri on ei niin hyvä. Gandhi vastusti niin länsimaista lääketiedettä, teollisuutta, rautateitä, juristeja yms. Mietin kuinka ympäristö muovaa kulttuuriaan ja kulttuuri ympäristöään. Tästä heräsi jatkoajatus, kuinka muista kulttuureista saapuvat ihmiset jatkavat omaa kulttuuriaan Suomessa hyödyntäen länsimaisen kulttuurin hedelmiä oman kulttuurinsa ehdoilla. Seuraavat jatkoajatukset olivat: Nykyisin Suomeen tulevat ”turvapaikanhakijat” (toki on runsaasti poikkeuksiakin) haluavat vain Suomalaisen infran, sosiaalituet yms, mutta eivät luopua omasta kulttuuristaan, saati omaksua suomalaisuutta. Toinen ajatus oli, että koska nykyinen Suomi on lopputulosta aiemmista suomalaisista kulttuureista (=ihmisistä ja heidän teoistaan), joka on luonut nykyisen ympäristön, toimintakulttuurina ja kaiken kaikkiaan Suomen hyvät asiat. Jos ja kun ennustaa tulevaisuuteen nykyhetken havaintojen pohjalta, niin jatko ei näytä hyvältä. Tänne on tullut monien muiden kulttuurien huonot puolet, joista yhtenä esimerkkinä vaikka tämä professorin mainitsema traficom sekoilu. Toinen johtopäätös oli, että jos Mahtama Gandhin kaltainen länsimaisen koulutuksen saanut henkilö on tuota mieltä, niin mitä ajatuksia näillä muilla turvapaikanhakijoilla, siirtolaisilla, yms on.

    VastaaPoista
  15. Taksihuijausta alkoi tapahtumaan pian Bernerin uudistuksen jälkeen kertoi eräs taksikokeita vastaanottava nainen. Eräs musulmaani pyrki vammaisauton kuskiksi "mä en sitten aja naisia". Vastaus "no sitten et tule meille töihinkään". Poliisin kannattaisi keskittyä myös rikollisuuteen, mitä kaikkea voi työssä ollessaan muukalaiset harrastaa. Pikkuisen palkan takia saavat toimeentulotukia ja siksi lisätienestiä saa mm. huumebisneksestä.

    VastaaPoista
  16. Iltalehdestä tänään klo 16:00: "Hoitoalan vaiettu ongelma. Hoitajat ulkomailta on nähty ratkaisuna hoitajapulaan. Selvitys paljastaa karuja yksityiskohtia heidän työskentelystään."
    Hyvät hyssykät sentään, nyt Suomessa pääsee sairaanhoitajaksikin jo ilman koulutusta ja kielitaitoa, koska itse luulisin. että silmätippoja käytetään niin thaikuissa kuin somaliassakin. Ulkomailla ei siis kouluteta hoitajia lääkkeiden antajiksi?

    VastaaPoista
  17. Kyllähän mamut osaavat ajaa oli korttia tai ei. Eivät he kaikki mistään maadeudulta ole. Vaan ovat tottuneet ajamaan ruuhkissa ja nopearytmisessä liikenteessä joista ei täällä tiedetä mitään. Ajokulttuuri on sitten eri asia.

    VastaaPoista
  18. 'Pysäytimme viisi taksia, joista kolmessa kuljettaja ei osannut sanaakaan suomea, kertoo ylikonstaapeli Ilari Vilén Helsingin poliisista.'

    Jos taksikuski ei puhu suomea, sillä ei siis ole lupaa eikä välttämättä siis ajokorttiakaan muuten kuin paperilla.

    Älä siis mene kyytiin.

    Mä kyllä käytänkin vain paria isointa firmaa tyyliin Taksi Helsinki.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!