Suosittua juuri nyt!

maanantai 1. syyskuuta 2025

Orpon, Keskisarjan ja koko hallituksen on syytä rauhoittua

Suomalaisten usko siihen, että Petteri Orpon (kok) hallitus onnistuisi taittamaan maamme velkaantumisen on varsin kehno - edes hallituspuolueiden kannattajien enemmistö ei pidä sitä todennäköisenä. Tästä huolimatta valtioneuvosto kokoontuu tänään ja huomenna päättämään noin miljardin euron leikkauksesta valtion ensi vuoden menoihin, jotta ylikasvaneen Suomen julkisen sektorin taloudelle aiheuttamaa taakkaa saataisiin pienennetyksi edes vähän. 

Ihmisten epäluottamuksesta huolimatta on syytä toivoa, että hallitus saa nämä leikkauksensa sovituksi suomalaista yhteiskuntaa hyödyttävällä tavalla. Ja että sen seurauksena maamme yksityinen sektori uskaltaisi jälleen investoida - sillä ilman sitä Suomen jo kohta kaksi vuosikymmentä jatkunut talouden pysähtyneisyys ei käänny kasvuksi. 

* * *

Pääministerin mukaan budjettiriihessä käsitellään lisäksi Perussuomalaisten johdon viimeaikaisia puheita, erityisesti varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan näkemyksiä maahanmuuttajista. Aihe on hallitusta repivä, sillä sekä Kokoomuksen arvoliberaali siipi että etenkin RKP haluavat nöyryyttää hallituskumppaniaan - ellei muuten, niin vaikka olkinukkea hakkaamalla

Siksi olisi hyvä, että kaikissa hallituspuolueissa rauhoituttaisiin ja hoidettaisiin - mahdollisimman siististi - asia pois päiväjärjestyksestä. Ja muistettaisiin mikä olisi hallituksen kaatumisen vaihtoehto. 

On nimittäin matemaattinen tosiasia, että nyt vallassa oleva nelikko on ainoa poliittinen kokoonpano, jonka voi odottaa edes teoriassa pystyvän keventämään julkista sektoriamme ja sitä kautta kääntämään Suomen velkaantuneen talouden terveelle pohjalle. Onhan koko poliittisen vihervasemmistomme – SDP:n, Vihreiden ja Vasemmistoliiton – perimmäisenä tarkoituksen valtiollisen keskusjohtoisuuden kasvattaminen sekä tulonjaon tasaaminen; ja Keskustan eduskuntaryhmän koko taas on liian pieni Perussuomalaisten korvaamiseksi enemmistöhallituksessa. 

Toisin sanoen Orpon hallituksen kaatuminen johtaisi turmiollisen jakopolitiikan palaamiseen ja sitä kautta ennemmin tai myöhemmin Suomen joutumiseen ulkopuoliseen ohjaukseen. Eikä se olisi hyväksi sen enempää rikkaille, keskiluokkaisille kuin köyhillekään suomalaisille – ei ainakaan ennen, kuin talous olisi saatu käännetyksi.

Tämä voidaan päätellä siitä, mitä tapahtui kreikkalaisille heidän jouduttuaan vuoden 2010 jälkeen IMF:n, EU:n ja EKP:n ohjaukseen. Maassa nimittäin supistettiin reippaalla kädellä julkisia menoja, leikattiin palkkoja ja eläkkeitä sekä nostettiin veroja. Työttömyys nousi yli 25 prosenttiin - nuorilla jopa yli 50 prosenttiin - ja monilla perheillä tulot romahtivat siten, että köyhyys ja jopa kodittomuus lisääntyivät.

* * *

Tässä tilanteessa oma neuvoni pääministerille onkin se, että hän yhdessä muiden hallituspuolueiden puheenjohtajien kanssa toteaa, että koko maahanmuuttokohussa on ollut kyse vain varapuheenjohtaja Keskisarjan helposti tunteisiin käyvästä ja siitä syystä väärinymmärryksiin johtavasta retoriikasta. Siten hallituksella ei ole asiallisia erimielisyyksiä hallitusohjelmaan kirjatusta Suomessa harjoitettavasta maahanmuuttopolitiikasta, mihin kaikki puolueet ovat sitoutuneet.  

41 kommenttia:

  1. Sanoisin, että Keskisarjan puheissa ongelma on lähinnä kyvyttönyys irrottautua ja irtaantua 'Debatoijista', joiden kovinta ydintä on nimenomaan rasismi merkityksessä 'uskon että afrikkalaiset ovat geneettisesti alempaa väkeä'. Tämä on koitunut ja koituu jatkossakin kalliiksi PS-puolueelle. Itse asiasta -- maahanmuutto ei ole kovin laadukasta ilman järkeviä reunaehtoja ja rajoja - ollaan laajaltikin samaa mieltä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tosiasia on kylläkin se, että Afrikassa on paljon valtioita, joissa älykkyysosamäärä on jopa luokkaa 64, kun se Suomessa on tasolla 99.
      Aiemmin muistaakseni Hesarissa todettiin, että Etelä-Korea oli joskus 50- luvulla samalla kehitystasolla Afrikan kanssa. Mutta kuinkas sitten kävikään. Sama vertailu nyt on aika musertava.

      Poista
    2. Ano 0842: On kylmä tosiasia, että afrikkalaiset populaatiot ovat keskimäärin radikaalisti alhaisemmalla tasolla älykkyydeltään kuin länsimaiset ja kaakkoisaasialaiset ja itäaasialaiset. Ero näkyy jopa silloin, kun verrataan valkoisten hyvätuloisten adoptoimaa afroa vs. huonompituloisen afropariskunnan adoptoimaa valkoista lasta USA:ssa. Oletko siis sitä mieltä, ettei tosiasiaa saa sanoa ääneen?

      Poista
    3. Irtautua, Keskisarja ei ole kiinnittynytkään mihinkään "Debatoijiin",
      "huonolaatuisuus" sanottiin keskustelussa työvoiman tarpeesta ja se sopii ihan hyvin siihen yhteyteen.
      Tämä menee ihan pähkähulluksi, kun pääministeri vaatii että budjetin käsittelyä ei aloiteta ennen kuin on käsitelty huonolaatuisuus- sanan käyttöä.

      Poista
    4. Kyllähän ehkä jotain tosiasioita alkaa päästä jopa kritiikittömienkin suvakoijien unelmien läpi, kun Adlercreutzkin jo puhuu pisteytyksestä.
      Kanadassahan se on ollut käytössä, mutta silti maa on konkurssin partaalla, koska baby-Trudeaun aikana tulijoita otettiin yltiöpäisesti liikaa. Nyt sieltä ihmiset alkavat pyrkiä pois, koska mm asuntojen hinnat ovat karanneet pilviin. Eli vaikka tulijoita laadullisesti karsittaisiin, liika on liikaa, jos talous ei kestä. Puhumattakaan, jos mitään laatukarsintaa ei ole.

      Poista
    5. En minä ainakaan ole käyttänyt mitään lausetta tai sanoja afrikkalaisten geneettisestä huonommuudesta valkoisiin nähden.

      Afrikkalaiset, siis n-sanat, ovat evoluution saatossa kehittyneet nykyiseen muotooonsa. Kait he ovat hyvin sopeutuneet Afrikkaan, ainakin ennen väkimäärän räjähtämistä siellä. Eurooppalaisiin kulttuureihin "n-sanoilla" ei ole käyttöä. Äly ei riitä eikä huono impulssikontrolli mihinkään siis vaativaan hommaan, saati että nämä veisivät tekniikkaa tai tiedettä eteenpäin.

      Ei kait ole järkee sanoa että esim. hämähäkit olisivat geneettisesti jotenkin valkoista rotua heikompia. Hämähäkit ovat hämähäkkejä ja n-sana Haisulit ovat n-sanoja. simple shit.

      Poista
    6. Kannattaa ottaa silmä käteen ja katsoa, onko niitä rotueroja vai ei? Vastaus: On tosiaan eri rotuja ja nehän nimenomaaan erottaa ne rodut toisistaan rotuominaisuuksia havainnoimalla. Ja niitä rotueroja toki löytyy, niistä yksi vähämerkityksellisimmistä on ihonväri, joskin ekana näkyvä.

      Kun ón paljon rotueroja, niin miksi juuri henkisissä kyvyissä ei mitenkään voisi eikä saisi olla rotujen välillä eroja? Missä ihmeessä olisi näin päätetty? kun kaikki aidot tutkimukset tukevat sitä että on henkisiä rotueroja. Jotka sitten heijastuvat eri rotujen erilaisiin yhteiskuntiin. Ei kait se voi olla sattumaa, että jokainen kerrostalo, lähiö, kaupunki, valtio ja maanosa on lähes poikkeuksetta sitä köyhempi ja yleispaskempi, mitä enemmän ko. mestoissa on negridigeenejä.

      Poista
  2. Lisään vielä että Sinimustien aggressiivisuus tahraa tehokkaasti PS-kontekstit, kun taas vasemmalla radikaali vasemmisto osataan irrottaa. Epäsymmetria liittynee luonnetyyppeihin - PS:n edustajat eivät osaa viestiä, kun taas vasemmisto on aina ollut viestintä edellä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kuka tahraa ja mitä? Persut on ihan samaa kastia kokoomuksen kanssa ja kohta ovat sulautuneet vihervasemmistoon. Ei mitään kritiikkiä eikä näinollen halua irrottaa Suomea syövästä nimeltä eu, vaikka uo on pääsyy joka koko eurooppaa tuhoaa. Nyt eu on säätämässä itselleen lisää valtaa jolla ottaisivat vallan eu:n kuuluvien maiden sisäisistä asioista, mikä on nostanut valtavaa kritiikkiä pitkin eu maita, mutta ei sanaakaan siitä Suomen hallitukselta eikä persuilta, sillä noille sopii kaikki mikä eu:sta vain käsketään.

      Poista
    2. Unohdat tyystin valtamedian vaikuttamisen asiaan.

      Poista
    3. "Valtamedian vaikuttamisen" Mitä vielä keksit lisää, persu uskovainen. Mitä tekee puolueella joka istuu kirjaimellisesti sormi per... eikä muka uskalla tehdä yhtään mitään Suomen eteen. Kas, kun Brititkin erosi Eu:sta vaikka sielläkin valtamedia mouhkasi.

      Poista
    4. Britit erosi EU:sta ja on nyt katastrofin partaalla; maahan lappaa sekalaista väkeä ilman mitään papereita kanaalin yli ranskasta joka päivä ja asuntopula on niin paha, että ihmisiä nukkuu kaduilla. Mitä tapahtuu? Tulijat majoitetaan hotelleihin ja kansan soraäänet vaiennetaan vihapuheesta jopa vankilaan laittamalla ja tilastoja maahanmuutosta ja rikollisuudesta ei saa julkaista. Nyt jo omien lippujen salkoihin nostaminen ja kansallistunnekin on kiellettyä, vaarallista äärioikeistolaosuutta, mutta sateenkaaari- ja palestiinalaisliput sen sijaan sallitaan. Tässä ei ole mistään muusta kysymys kuin vihervasemmiston valtapyrkimyksistä, joka valitettavasti tapahtuu muuallakin Euroopassa vaaleja mitätöiden ja sääntöjä muuttaen,
      estämällä ei-toivottujen ehdokkuus ja kohta lopettamalla kokonaan heille hankala puolue. Tätä sitten kehdataan vielä kutsua demokratiaksi.

      Poista
  3. Helppo olla professorin kanssa samaa mieltä. Sinänsä tämä myrsky vesilasissa johtuu siitä, että toimittajat edelleen yrittävät kaataa nykyistä hallitusta. Eli enemmänkin kyse on toimittajien vaikutusyrityksistä kuin oikeasta hallituksen sisäisestä ongelmasta. Ehkä siihen ansaan joku astuukin.. Keskisarjalle kuitenkin pisteet siitä, että pientä keskustelua maahanmuuton tarpeellisuudesta ja demografisesta muutoksesta on syntynyt. Toki asioita edelleen peitellään, mutta edes puhutaan. Peittelystä mainittakoon tämän päivän Ilta-Sanomien juttu ulkomaisten osuudesta, jossa seuranta loppuu vuoteen 2040, jolloin tilanne näyttää vielä siedettävällä. Keskisarja puhui suomalaisten käämiseksi vähemmistöksi tällä vuosisadalla, ei vuoteen 2040 mennessä...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, toimittajilla on noussut taas keltainen neste kupoliin. Luulevat olevansa merkittäviä hahmoja, mutta oikeasti osoittavat taas olevansa säälittäviä pellejä.

      Poista
    2. Kyllä Keskisarja tiesi mitä teki. Kohu oli takuuvarma, mutta jospa tässä maassa viimeinkin alettaisiin puhua asioista niiden oikeilla nimillä. Salonkikelpoisen hyssyttelyn aika on ohi ja ennen kuin on liian myöhäistä, nyt on tekojen aika! PS on tehnyt mitä on pystynyt, mutta saa valtamedialta vain kuraa niskaansa, joka ei tosin ole mitään uutta. Luojan kiitos meillä on netti!

      Poista
  4. Hirtehishuumoria. Venäjä on hyökännyt Suomeen. Ennen vastatoimista päättämistä selvitetään tuntikausia, oliko joku persuministeri käyttänyt sanaa "ryssä".

    VastaaPoista
  5. Ne n.....t on siellä kuun pimeällä puolella ,ja saattavat helposti tulla ,kun tuollaisia Teemu puhuu.

    VastaaPoista
  6. Kielellis-kulttuuriset kansallisvaltiot eivät toteuta antiikin kreikkalaisten mallia "demokratiasta", vaan ovat eurooppalaisen uuden ajan ja valistuksen tuotteita. Se pitäisi ymmärtää, kun nyt nähdään, ettei mikään ylikansallinen organisaatio -- EU -- pysty puolustamaan Eurooppaa sotilaallisesti. Vain kansallisvaltioiden Eurooppa omaa sen realiteetin jota kutsutaan "puolustusvalmiudeksi".

    Sen sijaan nyt uudeksi maailmanuskonnoksi noussut "liberalistinen" talous ei edusta uuden ajan päämäärärationaalista järkeä, vaan "rahassa" jäi elämään vanhalta ja keskiajalta peräisin oleva, pohjimmiltaan uskonnollislaatuinen kaikkivoipaisuuskuvitelma.

    Kuten arvoisa blogistimme ensi lauseista käy ilmi, kootut ja kuvitelmille luodut pääomat on 1990-luvun romahduksen jälkeen alettu yhä enenevästi sijoittaa vanhoihin kielellis-kulttuusisiin kansallisvalitioihin, joiden ei oleteta romahtavan samaan tapaan kuin 80-luvun loppupuolella yritysmaailma romahti. Nyt "talouden realiteetit" määrää velkaraha, eikä sen määrä ja ote kansallisvaltioista tule koskaan vähenemään, vaan velkasummien numeerinen kasvu on ainoa tapa jolla uskonnollislaatuinen talous"realismi" voi maailmassa toimia.

    Ja poliitikkomme ovat tällaisten asioiden suhteen täydellisen ajattelukyvyttömiä, joten kaikenlainen tyhjä debatointi esimerkiksi "maahanmuuttokysymyksistä" (hahaha) tulee poliitikoille tosiasiassa kovaan tarpeeseen.

    No, eurooppalaisen uuden ajan vielä jäljellä oleva järki tulee käytännössä romahtavaan lisääntyvään monikulttuuristumiseen -- kansallisvaltiot romahtavat taloudellisesti, sosiaalisesti, terveydellisesti ja sivistyksellisesti. Eikä yksikään poliitikko mistään puolesta joudu ropmahduksesta koskaan vastuuseen -- he kehittävät vain uusia näennäisjärkeviä yliyleistäviä yleiskäsitteitä, joilla he -- sikäli kun maailma jatkaa radallaan -- kaikissa tilanteissa pystyvät väistämään varsinaiset yhteiskuntien ongelmat.

    VastaaPoista
  7. Eiköhän tuo hallitus saa jo kaatua? Suomi haluaa lisää sosialismia ja maahan muuttoa, se on täysin selvää! On aina parempi, eli mitä nopeammin Suomi ajetaan seinään ja konkkaan, niin muutosta ei tule sitä ennen mihinkään, ennen kuin joku taho pakottaa. Oikeastaan nauran partaani tälle touhulle, sillä olihan jo alun alkaen selvää, että hallitus piti yrittää kaataa jo heti alkumetreillä, mm. Merja Kyllösen keksimällä kravatti-hysterialla. Viides kolonna taisi vetää pitemmän korren, ja sama suunta näyttää olevan vallalla kaikkialla EU:ssa?

    VastaaPoista
  8. Arvopohjainen realismi ei hae todellisia vaihtoehtoja selviytyä.
    Riippumatta hallituskokoonpanosta tipahtaminen täydelliseen ulkopuoliseen talouskontrolliin on tulevaisuuden fakta ,viive lopputulemassa ainoastaan vaihtelee noudatettavan politiikan mukaan.
    Ilman omaa valuuttaa työkaluja ei ole.
    Ulkopuolisen populaation poistamista maasta ja
    tukijärjestelmien piiristä ei vieläkään ole aloitettu eikä aloiteta.
    Mieletön lainapääoman haihduttaminen jatkuu kiihtyvään tahtiin , ainoastaan heikossa asemassa olevilta kantasuomalaisilta (kansanryhmään kohdistuva vaino) supistetaan inhimillisen elämän taloudellisia edellytyksiä joista säästyvillä varoilla ei ole kokonaisuuteen nähden merkitystä. Turvallisuuspolitiikka on sössitty peruuttamattomasti ja paikkona jenkit diilaa arvostelukyvyttömille päättäjille huippukalliita puolustus härpäkkeitä , maanpuolustukselliset arviot perustuvat sotaliiton nuoleskeluun.
    Täyskonkurssi mutta hienoa että oikeusvaltio elää ja voi hyvin.

    VastaaPoista
  9. Nyt kannattaisi persujen lähteä hallituksesta ja jättää orpopiru leikkimään tunninjunallaan.

    VastaaPoista
  10. Todella loistava analyysi po. keskustelusta ja sen aikaansaamista laineista, jätin oman saman sävyisen kirjoituksen pois, jotta se ei syö tämän tekstin lukuarvoa. Toisaalta ihmettelan sitä, miksi duunarit ja viljelijät eivät puutu ns. työväenpuolueiden ja keskustan katastrofiin vievään nykytyyliin.

    VastaaPoista
  11. Vanhan sanonnan mukaan tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku. Mutta voiko itseään ihan viisaana pitävä ihminen nyt nähdä ensimmäistäkään poliitikkoa mistään puolueesta, joka tunnistaisi ainoatakaan tosiasiaa rahaohjasteisesta taloususkonnosta tai käynnissä olevasta, ihmiskunnan historian massiivisimmaksi kasvavasta kansainvaelluksesta?

    Näen vain hyvin hyvin hyvin pienipäisiä poliittisia pukareita, jotka jaksavat kskenään kärhämöidä verbaalisesti varsin etevän historioitsijan provokatiivisista kieli-ilmaisuista.

    Voi tätä tekopyhyyden määrää. Jos peileillä olisi omatunto ja järki, ne särkyisivät heti jos poliitikko vain vilkaisisikin omakuvaansa.

    Ihan yksinkertaisimpiakaan tosiasioita ei pystytä tunnustamaan. Esimerkiksi sitä, että ihminen on lajityypillisesti, lähtökohtaisesti ja olemuksellisesti sosiaalinen yhteisöolento, joka on selviytynyt olemassaolon taistelussa vain yhteisöinä, ei toisiaan vastaan taistelevina yksilöinä. Tai että esimerkiksi siis "puolustuskyky" on nimenomaan luonnollisten yhteisöjen -- omassa kulttuurissamme vain kansallisvaltion -- ominaisuus, se ei ole mahdollista minkään sortin intenatsionalismissa.

    Kuvitelkaa yhteiskunta, jossa monikulttuurinen sekalaisjoukko koettaa puolustaa rajoja. Se on yhtä mahdotonta kuin kuvitella pyöreä lehmä tai intellektuelli poliitikko.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Olen ihmetellyt miten väestönvaihton (tai väestönmuutoksen, miten sitä haluaakaan kutsua) vaikutuksesta puolustuspolitiikkaan ei ole käyty minkäänlaista keskustelua. Suomalaisten miesten oletettu puolustustahto on vielä tässä vaiheessa yllättäväkin korkea, kun ottaa huomioon, miten naisistunut, sosialismiin kallellaan oleva yhteiskunta jatkuvasti viestittää heidän olevan syyllisiä kaikkiin ongelmiin. Se johtunee siitä, että suomalaiset vielä kokevat että Suomi on kaikesta kurasta huolimatta vielä maailman ainoa paikka jossa he voivat elää suomalaisina. Mitäpä sitten tapahtuu kun puolustusikäiset suomalaiset ovat vähemmistö täällä oleviin samanikäisiin ulkomaalaisiin verrattuna? Juhlapuheissa täällä syntyneet arabit ja somalit ovat tietenkin yhtä suomalaisia kuin kaikki muutkin, mutta kun katsotaan näiden ryhmien yhteiseloa ja käytöstä täällä nyt rauhan aikana mitä tapahtuisikaan sodan kaltaisen kriisin sattuessa?

      Poista
    2. Hyvin sanottu!

      Poista
    3. Todennäköisesti tämä ko. porukka lähtee lipettiin heti kun sodan uhka on vasta ilmassa. Eihän heistä ole edes mies miestä vastaan tappelemaan, vaan joukolla käydään yhden onnettoman kimppuun ja vielä maassa makaavaakin potkitaan enen kuin juostaan karkuun.

      Poista
    4. Kysymys kielellis-kulttuuristen kansallisvaltioiden reviiripuolustuksesta ei kuitenkaan tyhjene siihen tosiasiaan, että Suomea käytännössä tulevat puolustamaan vain suomalaiset.

      Kysymys on myös siitä, että harha "eurooppalaisesta puolustautumisesta" ei ota tuulta siipiensä alle, eikä tositilanteessa tule toteutumaan. Ei vaikka poliitikkomme ovat jauhaneet jauhamasta päästyäänkin sitä miten kamalan "tärkeää" yhteiseurooppalainen liittoutuminen -- ja yleensä EU -- ovat.

      Ja tämä internatsionalismin harha elää ehkä kaikkein pahimmin siinä, ettei kouluissamme opeteta mitään todellisesta eurooppalaisuudesta -- joka olisi nimenomaan tuon pitkä historiallinen jatkumo antiikin ihmismuotoisista jumalista eurooppalaisen uuden ajan erityisiin, "tieteellisiin" ajatustyökaluihin. Todellinen eurooppalaisuus korvataan utopioilla EU-internatsionalistisesta totalitarismista.

      Siksi ei esimerkiksi "maahanmuuttjajien" (hahaha) kulttuuritaustaa nosteta päöällimmäiseksi ominaisuudeksi kun heidän laadustaan puhutaan. Olisi tehtävä selvä ero eurooppalaisten ihmisten ja kokonaan erilaatuisista kulttuureista tänne saapuvien välillä. Jos ymmärtäisimme edes alkeet siitä, miten poikkeavaa eurooppalaisen uuden ajan ajattelu on ihmisen historiassa ollut, emme sortuisi niin mammuttimaisiin ajatusvirheisiin kuin mitä nykyinen "monikulttuurisuutta" sumeasti ihannoiva ajattelumme on.

      Poista
    5. Pitkässä juokussa jokainen rotu kehittää itselleen sopivan ideologian/ uskonnon.. Eli mulkut arabit islamin, typerät n-sanat poppamiesvoodoot, työteliäät pohjois-Eurooppalaiset luterilaisuuden, yhteisölliset aasialaiset tollasia hinduismeja ja sen kaltaisia. Ei maailman ymmärtäminen kovin vaikeaa ole, kun tajuaa ja hyväksyy sen, että rotuominaisuudet ratkaisevat lähes kaiken.

      Poista
  12. Ne jotka kavahtavat noiden sanojen käyttöä, pelkäävät itse omaa rasismiaan.

    VastaaPoista
  13. Kyllähän se on siunaus, että meillä on Riikka Purran kaltainen henkilö valtiovarainministerinä, ja perussuomalaiset, joiden kannatus koostuu kaikista yhteiskuntaluokista, sitä viisimiljoonainen kansa vaatii menestyäkseen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tänä aamuna työpaikalla pari tunnettua kokoomuslaista naista keskusteli, ja toinen myönsi vihaavansa Riikka Purraa! Kysyin, että mitä pahaa Purra liene sinulle tehnyt, mutta nainen meni sanattomaksi, eli ei voi välttyä ajatukselta, että YLE:n propaganda on tehnyt tehtävänsä. Oli tainnut katsoa viime lauantaisen Vaaherkummun haisttattelun?

      Poista
  14. Kun Ranskan rahaministeri vilauttelee IMF-korttia ja Britanniassa osa ekonomisteista varoittelee samasta, pitäisi Suomessakin hiffata ongelman syvyys ja laajuus.

    VV-F

    VastaaPoista
  15. Kaksi vuotta eduskuntavaaleihin, ja demarit gallup johdossa. Kokoomus on sikäli sekalainen seurakunta, että äänten kerääjinä kentältä löytyy sammallahdesta pietikäiseen. Orpo alkaa jo pelätä että kokoomuksen vasen siipi alkaa vuotaa demareihin ja vihreisiin. Siksi tämä lapanen panikoi.

    VastaaPoista
  16. Eiköhän tämä hallitus ollut tässä? Persut olivat edellisissä vaaleissa maan toiseksi suurin puolue, joka nyt alkaa olla median, opposition, kokoomuksen ja rkp:n kynnysmattona aivan syyttä suotta, jota ajaa vain pelkkä inho persuja kohtaan. Ei edes mitkään asia syyt! Hallitus menkööt, eihän Isänmaan asia ole ollut tärkeää pariin kymmeneen vuoteen, eli menköön loputkin! 70-luvulla hallitukset kaadettiin aika tarkkaan vuoden välein, toki silloin olivat syynä "yleiset syyt", mutta kokoomus on unohtanut miten heitä itseään kohdeltiin siihen maailmanaikaan ja nyt he ivaavat aivan avoimesti persuja ja haluavat päästä heistä eroon ja ottaa demarit hallituskumppaniksi!

    VastaaPoista
  17. JAETAAN, Jaetaan oli hallituksessa ketä hyvänsä. Tämäkin hallitus teki merkittävät veronkevennykset velkarahalla. Joku koheli VVM:stä väitti että ne maksavat itsensä 60 %
    takaisin, täyttä höpö puhetta. Veronkevennysten max palautus on noin 30 % (Näin oli joskus jossakin USA tutkimuksessa, pätee varmaan Suomeenkin.)
    Kokoomus on jakanut kannattajilleen 10 v aikana, noin 5´000 - 8´000 miljoonan euron vuotuiset veronalennukset / harmaantalouden mahdollisuudet.
    Se näkyy mm erikoisena Gini kertoimen muutoksena keskellä taantumaa.
    https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010764936.html
    Tulevatkin veronalennukset näyttävät menevän Kokoomuksen taskuun, kun työläisten todellinen vero-ale sulaa olemattomiin / pakkaselle. Isommissa tuloissa se ei häviä.
    Joten nyt viettämään kulutusjuhlia, ja käynnistämään kasvua. Euroopassa ovat asumis,- ja elintarvikekustannusten nousu vieneet kulutus halut. (AL noin viikko sitten)
    Miten Suomessa, vaikka 5-10 v. ? Vuokrat +10-15 % (Virallinen tilasto) Totuus +20- %.
    Elintarvikkeet, oma mutu on jossain +15-50 % riippuen mitä ostaa.
    Sähkön hinta itsellä +40 - 80 % riippuen vuoden ajasta.
    Nämä vievät Suomessa tuloista 50- 90 %, loput voikin sitten laittaa talouden nostamiseen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. mutta jos veroja ei kevennetä, maksukykyisimmät kansalaiset muuttaa omaisuuksiensa kanssa ulos maasta, täh=?? sehän se huonoa olisikin

      Poista
    2. Joo, Nalle W. taisi muuttaa, mutta omaisuus jäi tänne kun täällä on paljon Ruotsia paremmat veronkierto mahdollisuudet.

      Poista
    3. Ei jäänyt, ainakaan kaikki.
      Lähde on vähän heiveröinen, mutta näyttää kuinka Kokoomuksen harmaantalouden tukipaketti on toiminut osinkoverotuksessa.

      https://omaisuus.net/liikemiehet/bjorn-wahlroos-omaisuus/

      Voi olla jotain Ruotsiin siirtoakin joukossa, mutta käsittääkseni Ruotsin kansalaisen omaisuuden siirto oli aivan yhtä hankalaa kuin Suomessa ennen harmaantalouden tukipakettia.
      N.W. omaisuutta mm. Luxemburg issa.

      Poista
  18. Tuo,millaisen reaktion Keskisarjan kommentointi A-studiossa aiheutti hallituksessa, oppositiossa ja mediassa, on paras todiste siitä, että asiassa on paljon perää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juuri tämä. Tän päivän radios slaget rantaruottalaisten (siinä olevien och juonto) maailmankuva herättää melkeinpä sääliä. Sitä ankkalammen (angstdammen) kupla teettää, hönitään omissa nurkissa oma kupla sama kuin muslimikupoli sharioineen. Kansalaislaadunvarmennus (lue pisteytys) on mennyt harakoille

      Poista
  19. Sallittujen sanojen sanakirja.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!