Suosittua juuri nyt!

torstai 11. joulukuuta 2025

Laitavasemmisto ja Keskusta haluaisivat Suomesta koko maailman ilmaisen koulutuskeskuksen

Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen, jonka mukaan  EU- ja ETA-maiden ulkopuoliset opiskelijat maksavat jatkossa lukioissa ja ammattikouluissa koulutuksen kustannuksia vastaavan lukuvuosimaksun. Kyse ei ole ihan pienistä rahoista, vaan esimerkiksi lukiovuoden hinnaksi voi tulla yli 10 000 euroa.

Tilastokeskuksen mukaan ammatillisen koulutuksen opintojen harjoittajista oli vuonna 2022 noin 35 000 ja lukiolaisista noin 3 400 ulkomaiden kansalaisia. Näissä luvuissa ovat mukana myös EU- ja ETA-maista tulleet, joita lainmuutos ei koske. Ammattikouluissa oli eniten virolaisia (non 4 500), venäläisiä (noin 4 500), irakilaisia (noin 3 500), afgaaneja (noin 2 200) ja filippiiniläisiä (noin 2 000).  

Esitystä vastaan äänestivät eduskunnassa laitavasemmiston eli Vihreiden ja Vasemmistoliiton lisäksi Keskusta. Olisi mielenkiintoista tietää, mitä puolueen äänestäjät mahtavat ajatella asiasta aikana, jolloin julkisia palveluita on leikattu ja tullaan leikkaamaan jatkossakin kovalla kädellä – ellei ulkomaalaisten, niin sitten suomalaisten palveluista. 

Tätä ihmetteli myös kansanedustaja Joakim Vigelius, joka totesi lisäksi – aivan oikein – että "Suomi ei voi olla koko maailman koulutuskeskus eikä sen enempää globaali sosiaalitoimisto, terveyskeskus, hoivakoti tai vankilakaan. Rahat eivät riitä, jos palveltavien määrä laajenee jokaiselle rajat ylittäneelle vailla ehtoja, maksuja tai vastuita."

21 kommenttia:

  1. Mitä meistä nyt ajatellaan maailmalla, kun emme enää nuoleskelekaan ulkomaalaisia joka asiassa niin helkutin vieraanvaraisesti? Ei mitään, sillä maailman väestöstä suurin osa ei tiedä Suomesta ja sen sinisilmäisestä (aivo)kääpiökansasta mitään.

    VastaaPoista
  2. juuh kannattaa koulutta vaiks kiinalaisia ja pistää "työharjoitteluun" vaikkka konepajoille..Nä on järjestään yritys ja muita vakoilijoita ja lähtevät tietoineen takas kiinaan tai ainakin ovat pakotetttuja jos ei muuten kertomaan tietonsa kiinan vakoiluorganisaatiolle

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tai lähtevät muualle. Mä en oo koskaan nähny ainuttakaa kiinalaista tai muutakaan vinosilmää minkäänlaisissa töissä Suomessa, en kyl somppuja/ neekereitäkään kuin todella harvoin ja satunnaisesti. N-sanat onkin varsinaisia Afrikan rannikoiden ammatti kelastajia vaiks somppuja on suomes jo 40 tuhatta, tuplaten määränsä aina 20 vuoden välein parasiitteinä, kunnes isäntämaa ajautuu konkurssiin

      Poista
  3. Olen ollut tekemisissä intialaisen, Suomessa opiskelleen kanssa useamman kerran sohvasurffauksen merkeissä. Mielenkiintoisia, tähän kirjoitukseen liittyviä, ovat olleet keskustelut, joissa hän on opiskelijatovereineen miettinyt mihin maahan kannattaa valmistuttuaan mennä. Suomi ei ole ollut muutoin kuin poissuljettuna mainintana. Mielenkiintoinen oli myös ajanjakso, jona sanoi olleensa kotimaassaan "uskonnollisessa tapahtumassa" (pari kuukautta?), jossa ei saanut pitää yhteyttä ulkomaailmaan". Kukin voi tykönään arvioida millaisesta "uskonnosta" syventymistä korkeaa teknologiaa opiskellut on ollut harjoittamassa.

    Mitä tulee "kiintiöneekereihin", luulenpa, että siellä on runsaasti oikeita pakolaisia, kristittyjä, joita Afrikassa tapetaan kymmeniä kerrallaan "vastuumedian" mitenkään reagoimatta. Ne jatkuvasti peräänkuulutetut "arvot" mustan Afrikan kiintiöpakolaisilla ovat paljon, paljon lähempänä meikäläistä, kun verrataa muslimeihin, jotka haluavat tappaa vääräuskoiset (juuri niinkuin Afrikassa tapahtuu).

    VastaaPoista
  4. Tulihan jostain Arimatiasta vaihto-opiskelija, joka raiskasi neljä tyttöä, joista kaksi ala-ikäistä.

    VastaaPoista
  5. Kysymys on nähdäkseni siitä, että vas/viihreät kokevat moraalista (hybris)ylevyyttä oikeuttaessaan lähi-itäläisten ja neekereiden täysvaltaiseen elatuksen.
    Satuin viime viikolla käymään, kahtena päivänä Kampin Espresso Housessa. Molemmilla kerroilla - keskellä päivää - siellä oli muutama somppunainen hörppimässä kahvia ja syömässä wieneriä.
    Suomalainen keskiverto ei siellä toistuvasti käy, kustannus kysymys....
    Huono-osaisuus ja rasismi lienevät myyttejä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niin, niin, mutta ainakin nämä kasvattavat bruttokansantuotetta, vaikka raha siirtyykin taskusta toiseen.

      Poista
  6. Milton Friedman: "Open borders and a welfare state are mutually exclusive." Äärivasemmiston tyhmyys on rajatonta.

    VastaaPoista
  7. Koulutuksen kaikkivoipaisuuteen vannotaan, mutta kuinka paljon jää suomalaisia lukioiden, ammattikoulujen ja yliopistojen ulkopuolelle, kun kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia otetaan sisään (kiintiöitä?) ja englannikielistä opetusta lisätään kaiken aikaa? Tässäkin asiassa ollaan niin vieraskoreita, että paljon mainostettu tasa-arvo loistaa poissaolollaan. Ei luulisi olevan muutenkaan Suomella varaa tällaiseen, sillä vaikka lukukausimaksuja perittäisiin, Marinin hallituksen yksi älynväläys eli opiskelijoiden oikeus tuoda perheensä maahan ja suomalaisen sosiaaliturvan piiriin tekee ison reiän ennestäänkin persaukisen valtion budjettiin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Marinin-Ohisalon hallitus oli historiallisen älyvapaa kauhugalleria, joka suolsi lähes päivittäin Suomelle tuhoisia esityksiä ja lakeja, joiden seurauksista nyt kärsitään, ja joita nykyhallitus saa päätyönään korjata. Ja samanlainen kauhugalleria on jo lähtökuopissa jatkamaan samaa Suomen vihervasemmistolaista tuhoamista ensi kaudella.

      Poista
    2. Nuo noidat pitäisi Milla Marinin johdolla teljetä vankilaan maanpetoksellisesta toiminnasta.

      Poista
  8. Nyt Trump on kevyesti syytellyt somaleja veronmaksajien rahojen huijaamisesta Minnesotassa, ja antanut ymmärtää, että somalit eivät ole aivan kärjessä halutuimpien maahanmuuttajien rankkauksessa. Kysymys on laajamittaisesta huijaustoiminnasta miljarditasolla ja kymmeniä kultamunia on asiassa mukana. Suomihan on erikoistunut juuri somalien turvapaikkoihin, ja somalit ovat huhujen mukaan Afrikan romaneja, joita kukaan siellä ei kaipaa.
    Voi vain arvailla, millä tasolla somalien puliveivaus on täällä hölmölässä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Suomessakin on satoja somaliyhdistyksiä joille mätetään vuodessa miljoonia verenmaksajien rahaa vaikka selvästi joka ikinen on sumutus, moni "yritys" toimii vuokra-asunnossa jossa asuu yksi kikkare.

      Poista
  9. Mutta voi kauhistus! Mitä meistä nyt ulkomaillakin ajatellaan, jos alamme kohdella maahanmuuttajia koulutuksessakin kaltoin, vaikka olemme sentään maailman onnellisin kansa!!!

    Voi tätä häpeää, häpeää, häpeää. Ei ole meistä tasa-arvon toteuttajiksi! Olisi kunnia-asia, että loistavaa koulussteemiämme tarjottaisiin -- vaikka vain ihan maailmanmaineemme kohentamiseksi -- ilmaisiksi kaikille tänne tuleville.

    Kuka edes mielellään tänne tulisi, tänne kylmään ja epäystävälliseen rasistiseen maahan? Meidänhän pitäisi kehittää pikemminkin houkutteita niiden kultamunien tänne saamiseksi!

    Olemme kerta kaikkiaan unohtaneet mistä Kunniassa on kyse. Hävetkäämme! Ottakaamme kunnon esimerkkiä niistä kunniakulttuureista, joiden kunnolliset edustajat jaksavat tänne asti vaeltaa!

    Juuri kouluhan on vanhanstaan kunniakulttuurimme linnake. Senkö nyt annetaan pettää kunniakkaat perinteemme??!!

    VastaaPoista
  10. Vasemmiston (johon vihreät nykyään päivänselvästi kuuluu, jopa sen äärilaitaan) mielestä valtavat menot eivät ole mikään ongelma. Rikkaathan sen maksavat veroissaan, joten se ei ole keneltäkään pois. Veroja voi aina nostaa, ja velkaakin voi aina ottaa lisää.

    VastaaPoista
  11. Otetaan punaniskaisista punaniskaisin raavaan tosimiehen stereotyyppi: Koneurakoitsija, joka käy lähikaupassakin jos nyt ei Dodge Ramilla, niin ainakin Hiluxilla. Siinä dieselin savussa ja satojen hevosvoimien murinassa ei kai ole mitään sosialistista?
    Kaikki tuntemani ja tietämäni koneurakoitsijat ovat tuloiltaan lähes täysin riippuvaisia julkisista, useimmiten kunnan, urakoista. Loppu menee imagoistaan tarkoille suuryhtiöille, ja vain murto-osa yksin omista rahoistaan maksaville rakentajille, joiden tulot taas ovat suurelta osin riippuvaisia julkisesta rahoituksesta. Lisäksi hänen vaimonsa on AMK datanomi, jolle on tarjottu työpaikkaa kunnan hankekoordinaattorina.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tässä lähellä toimii tuttuni kaivinkonekuskina, tuntipalkka lähes 120 euroa mikä on puhdasosuus mikä jää käteen verojen jälkeen. En kyllä tajua ihmistä jolla tuo palkka ei muka riitä.

      Poista
    2. Ettet vain sekoita tuota 120 euroa tunnilta tienaavaa itsenäiseen koneurakoitsijaan...

      Poista
  12. Oma kokemus koneurakoitsijan autosta on todella "rugged" pitkä Suburban, jonka tankkiin menee 180 litraa polttoainetta, ja aina sitä tupaöljyä. Sormet kuin nippu HK:n sinisiä. Ei siinä mitään pahaa. Aikanaan tuolla keskisessä Suomessa pienelle paikkakunnalle muutti Espoosta muutama nappiarska, jotka pistivät paikallisessa terkkarissa hyrskyn myrskyn. No, siellähän tietty oli parin koneurakoitsijan rouvat töissä. Koneurakoitsijat nappas nää latvakakkoset Hiaceen, veivät korpeen ja antoivat kunnolla pataan. Olivat sanoneet että seuraavalla kerralla tien päässä on muuten kaivinkone ja monttu. Häiriköinti loppui saman tien. Nostan hattua.

    VastaaPoista
  13. Nykyisten galluppien mukaan suomalaiset haluavat tätä lisää. Suomalainen on iloinen veronmaksaja, kun joku muu maksaa verot.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yle tänään

      Valtion lisävelantarve nousi 17,8 miljardiin euroon

      https://yle.fi/a/74-20199280
      ---------------------------------------

      Marinin hallituksen menolisäyksiä on syytä karsia rajulla kädellä.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!