Suosittua juuri nyt!

sunnuntai 12. lokakuuta 2025

Hiiriä ja maahanmuuttajia

Väkivalta on Suomessa ja muissa länsimaissa yleisesti tuomittua ja kriminalisoitua, mutta siitä huolimatta eräät sen tyypit ovat lisääntyneet nopeasti epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan seurauksena. Nuorison osalta erityisen ongelmallista on erilaisten porukoiden tai jengien muihin kohdistama väkivaltainen ryöstörikollisuus, johon liittyy usein myös uhrien nöyryyttämistä. 

Siksi oli mielenkiintoista huomata, että yhdysvaltalaiset tutkijat – Magdalene Agdej ja kumppanit  – ovat julkaisseet tutkimustietoa siitä, miten väkivallan näkeminen vaikuttaa hiirten käyttäytymiseen. He asettivat tutkimukselleen hypoteesin, jonka mukaan sosiaalinen tuttuus aggressiivisen yksilön kanssa on ratkaisevaa havaitsijan hermoverkkojen aktivoitumiselle, joka puolestaan altistaa aggressiolle. 

Sitä testatakseen he loivat uuden sosiaalisesti välittynyttä aggressiota mittaavan koejärjestelyn, jossa hiiret seurasivat kahteen osaan jaetussa häkissä joko tuttujen tai vieraiden hiirien hyökkäyksiä tuntemattomia hiiriä vastaan, ja saivat sen jälkeen seurakseen uuden vieraan hiiren. Näin toteutettujen kokeiden tuloksena tutkijat havaitsivat, että itselleen tutun hiiren harjoittamaa väkivaltaa nähneiden uroshiirten aggressiivisuus sen seuraksi asetettua vierasta hiirtä kohtaan lisääntyi merkitsevästi. 

Sen sijaan väkivaltainen käyttäytyminen ei lisäännyt naarashiirten väkivaltaisuutta. Eikä sitä tehnyt myöskään väkivallan näkeminen uroksilla silloin, kun sitä oli harjoittanut vieras hiiri. 

Tutkijoiden tulokset osoittivat siten, että väkivallan harjoittajan sosiaalinen tuttuus vaikuttaa oleellisesti uroshiirten aggressiivisuuteen vieraita yksilöitä kohtaan. Lisäksi he osoittivat, että tätä käyttäytymistä säätelee tietty aivojen osa, jonka toimintaan vaikuttavilla biokemiallisilla käsittelyillä voitiin estää tai lisätä hiirten aggressiivisuuden kehittymistä edellä kuvatuissa koejärjestelyissä.

* * *

Tutkimus itsessään ei luonnollisesti kerro vielä mitään erilaisten ihmisjengien harjoittamasta väkivallasta. Se tarjoaa kuitenkin mielenkiintoista taustatietoa toisen nisäkäslajin käyttäytymisestä tilanteessa, joka monella tavalla muistuttaa – ja saattaisi selittää – nuorten maahanmuuttajien harjoittamaa järjetöntä väkivaltaa sekä sen nopeaa leviämistä länsimaisissa yhteiskunnissa.

Siksi tämä tutkimus on syytä huomata myös ihmistieteiden puolella. Ja samalla pohtia, olisiko siitä yhdeksi lähtökohdaksi yritettäessä ymmärtää – tai jopa ehkäistä – tiettyjen maahanmuuttajaryhmien parissa nopeasti levinnyttä vastenmielistä käyttäytymismallia. 

Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Nuorison tekemät ryöstöt ovat lisääntyneet peräti 40 prosentilla - maahanmuuttajataustaiset hyvin edustettuina
Muslimien parissa esiintyvän mielenvikaisuuden syyt tulisi selvittää
Polarisaatio lisää etnisten konfliktien riskiä

16 kommenttia:

  1. No sen väkivallan näkemisessä ei totisesti ole pulaa kun otetaan mukaan televisio ja internet.
    Vieraskulttuurien tuomat asenteet.
    Tyttöjen harjoittama "ohjailu" väkivaltaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sekä kulttuurinen tausta ja niin sanotun "uskonnon" opetukset.
      Älkää uskoko valehtelijaa, joka puhuu "rauhan uskonnosta".

      Poista
  2. Maahanmuuttopolitiikka on tuomittu epäonnistutmaan, koska otetaan suuria laumoja nuoria miehiä, joiden taustoista tarkoituksista ei tiedetä mitään, sotaa käyvvistä islamislaisista maista Lähi-Idästä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ja mikä selittää sen, että päälle käydään porukalla ja usein täysin tuntematonta uhria täytyy vielä nöyryyttää ja häpäistä? Saako siitä vielä ylimääräisiä kiksejä? Joka tapauksessa sairasta, raukkamaista ja halveksittavaa touhua, joka olisi syytä kitkeä kunnon tuomioilla tästä yhteiskunnasta ennen kuin tilanne tästä vielä pahenee. Turha länkyttää, ettei olla Ruotsin tiellä.

      Poista
  3. Viherkommarit varoittelevat suu vaahdossa, että vihapuheet voivat muuttua teoiksi. Tämän tapahtui, kun Ilaria Salis, italialainen vasemmistolainen aktivisti ja nykyinen europarlamentaarikko osallistui vasaralla tehtyihin pahoinpitelyihin Budapestin kaduilla helmikuussa 2023. Nyt EU-parlamentissa äänestettiin Ilaria Salisin syytesuojasta ja Suomalaisista sitä kannattivat ainakin laitavasemmiston Putin-ryhmässä oleva Li Andersson ja RKP Anna-Maja Henriksson. Siis kannattivat sitä "oikeaa" väkivaltaa. Suomessahan ei ole mitään katujengejä sanoivat aikoinaan sisäministeri Ohisalo ja komisario Taponen. Ei sitten millään, vaikka tosiasiat heitetään silmille.

    VastaaPoista
  4. Nuorena tunnistin itsessäni sen, että katsottuani elokuvateatterissa väkivaltaelokuvan olin paljon aggressiivisemmassa mielentilassa kuin ennen teatteriin menoa. Minuun ne vaikuttivat aika paljon. Liikuin kuitenkin selvin päin eikä mitään tapahtunut. Pääsin aina kotiin ilman ongelmia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Adrenaliinia erittyy ja se parantaa taisteluvalmiutta. Itsekin olin valmis väkivaltaelokuvan jälkeen tinttaamaan vastaantulijaa, jos tämä alkaisi haastamaan. Onneksi selvisin nuoruudesta ilman katuväkivaltaa.

      Poista
    2. Minulla ei nuoruudessa mikään elokuva nostanut mitään esiin, ei vaikka nimenomaan katselin kaikenlaisia rikoselokuvia, toiminta, sota ja tieteiselokuvia, ne oli ainostaan minulle viihdettä.

      Poista
  5. Yleisiä johtopäätöksiä ei pitäisi vetää, mutta yleisiä johtopäätöksiä on olemassa jo sosiologian perusteissa. Ei niitä pidä kieltääkään, eivätkä tällaisissa yhteyksissä nykyisin mieluusti mukaan vedetyt -- lisätyt -- biokemialliset vaikuttajat muuta kokokuvaa.

    Laumaeläimet ovat lähtökohtaisesti laumaeläimiä ja reagoivat laumana. Oma lauma se joka on sosiaalisesti sitova. Jopa itsemurhat, joiden luulisi olevat kaikkea muuta kuin lauman yhteisöominaisuuksien pohjalta määrittyvä ilmiö, ovat määrältään ja laadultaan yhteisöominaisuuksista seuraavia ilmiöitä.

    Joten voi kysyä, missä tuollaisten eläinkokeiden pihvi on. Siinä, että ne toki vahvistavat jo sosiologian klassikoiden oivaltamia asioita? Vai siinä, että ne laboratorioissa valkotakkisten tutkijoiden tekeminä vahvistavat mielikuvia "tieteestä" -- eli lujittavat tietynlaista populistista vulgaaripositivismia? ("Tiede" on jotain joka käyttää "mittauskelpoista faktaa" ja asettaa syyt ja seuraukset siihen järjestykseen, että käyttäytyminen "johtuu" havaituista biokemiallisista tekijöistä?)

    Lajinsisäiset aggressiot ovat ihmisen ongelma, josta olennaisinta olisi noteerata sellaisia seikkoja kuin että aggressiot tuovat aina mukanaan regression, eikä tasapainoista tappajaa ole olemassa. Jos haluaisimme oikeasti varustautua joukkomittaisia sosiopsyykkisiä taantumia, militarisoitumista ja väkivaltaa -- eli yhteisöjemme taantumista "totalitarismiksi" kutsuttuun autokratian ja depersonalisation tilaan -- siihen opastavaa ihmistietoa meillä olisi jo käytettävissämme ihan riittävästi. Mutta ihan ilmeisesti viisaimmat oppineemme eivät tällaista halua.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tulihan se sieltä se maaginen sana: militarisoituminen. Absurdia jauhaa "militarisoitumisesta", sillä läntisen Euroopan mamuongelmat, jengit ym. ovat seurausta pasifisoitumisesta, vässyköitymisestä. Muslimivalloittajien paras kaveri on pasifistinen euro-oikkonen, joka saarnaa sadankomitealaista kumbayaata.

      Poista
    2. Kymmeniä vuosia olen kirjoitellut siitä, ettei mihinkään "ismeihin" kannata uskoa. Elokuva Oppenheimer on mielestäni hyvä historiallinen draamadiokumentti siitä, että tiedemiehet, militantit ja poliitikot ovat mahdoton yhtälö.

      Tunnustukselliset ismit eivät ole sitä mitä eurooppalaisen uuden ajan ajatushistoria on parhaimmillaan tuottanut. "Ismit" aatteellisina uskontoina ovat aikalailla vastakohta välineelliselle järjelle, joka pyrkii pitämään kirkkaana eron päämäärien ja keinojen välillä.

      Tosiasioiden tunnustaminen on ainoa tunnustaminen joka saa kannatukseni. Inhimillinen kehitys -- niin lajin kuin yksilön kohdalta -- on kovin tietämäni tosiasia. Niin sanotut kulttuurit ovat kovia kognitiivisia tosiasioita. En lakkaa toistelemasta tosiasiaa, ettei siitä, että kaikilla on "ihmisarvo", mitenkään seuraa se, että kaikki kulttuurit sopeutuisivat tosiinsa.

      Kulttuurit ovat yhteismitattomia paljon perustavammanlaatuisesti kuin mihin mikään ismiajattelu yltää. Kulttuurit toki tuottavat omat "isminsä" -- jotka ainakin oman eurooppalaisen uuden ajan ajattelumme piirissä ovat tyypillisesti syntyneet dualistisina pareina. Siis juuri tuollaisina kuin Trilisser esittää: ismi ja anti-ismi, esimerkiksi militarismi ja pasifismi.

      Poista
  6. Taattua Yleä. Syytetään "muita tekijöitä" mutta ei sanaakaan haittamaahanmuuton tai halpamaahanmuuton aiheuttamista ongelmista.

    Yle tänään

    Avaamme tässä jutussa valtion ennätysvelan yllättävän taustan – ”muut tekijät” vievät meitä syvälle velkasuohon

    Katso videolta, mistä valtion ennätysvelka koostuu.

    https://yle.fi/a/74-20187809

    Artikkelista poimittua

    Mistä valtiovarainministeriön ennustama 4,8 prosenttiyksikön velkasuhteen lisäys koostuu? Ministeriö on eritellyt syitä ennusteessaan.

    Eniten velkaa kasvattaa julkisen talouden alijäämä eli se, että menot ovat suuremmat kuin tulot. Se kasvattaa velkasuhdetta 3,5 prosenttiyksikköä.Velan miljardiluokan korkomenot heikentävät velkasuhdetta 1,5 prosenttiyksikköä lisää.

    Toiseen suuntaan vaikuttaa puolestaan talouskasvu, joka nostaa kansantuotetta ja pienentää sitä kautta velkasuhdetta tänä vuonna 2,4 prosenttiyksikköä.

    Loput velkasuhteen kasvusta, eli peräti 2,2 prosenttiyksikköä, johtuu VM:n mukaan ”muista tekijöistä”. Rahassa tämä on noin kuusi miljardia euroa eli saman verran kuin sotilaalliseen maanpuolustukseen on osoitettu rahaa tänä vuonna.
    ------------------------------------

    PS. Video on tehty harkiten.
    Ja voihan Paavo sentään, toivottavasti tämä ei nosta kenenkään agressiotasoja:

    "– Eiväthän valtiot koskaan maksa lainojaan pois, ne ottavat uusia lainoja tilalle. Tällä hetkellä Suomi saa lainaa erittäin matalilla ja kiinteillä koroilla, Arhinmäki sanoo.

    Arhinmäki kummastelee myös puheita Suomen holtittomasta velkaantumistahdista."

    https://www.ku.fi/artikkeli/4277745-paavo-arhinmaki-kun-juhannushaastattelussa-budjettiriihessa-ei-ole-leikkausten-aika-tarvitaan-toimia-joilla-saadaan-talous-pyorimaan-ja-sita-kautta-ihmisille-uskoa-tulevaan

    Hyvät äänestäjät, älkää koskaan äänestäkö Paavon kaltaisia poliitikkoja.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ne Puavot! Arhis, Lippis ja Väykkä.

      Poista
  7. VN 28.8.2025

    EU:n rajanylitystietojärjestelmä on uusi väline Euroopan rajojen hallinnoimiseen

    https://valtioneuvosto.fi/-/1410869/eu-n-rajanylitystietojarjestelma-on-uusi-valine-euroopan-rajojen-hallinnoimiseen

    Tiedotteesta poimittua

    Rajanylitystietojärjestelmä, Entry/Exit System (EES), on uusi väline Euroopan rajojen hallinnoimiseen. Järjestelmä on osa kokonaisuutta, jolla EU pyrkii tehostamaan Schengen-ulkorajojen valvontaa ja vahvistamaan EU:n sisäistä turvallisuutta.

    EES-asetuksella perustetaan uusi EU:n laajuinen tietojärjestelmä, jonka ensisijaisia tavoitteita on parantaa ulkorajavalvontaa, estää sääntöjenvastaista maahanmuuttoa ja helpottaa muuttovirtojen hallintaa. Tietojärjestelmästä viranomaiset saavat entistä luotettavampaa tietoa jäsenvaltioiden alueelle saapuvista ja alueella oleskelevista EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisista.

    Tarkoituksena on rekisteröidä sähköisesti jäsenvaltioiden alueella lyhytaikaiseen oleskeluun oikeutettujen kolmansien maiden kansalaisten rajanylitystiedot ja laskea heidän sallitun oleskelunsa kesto. Järjestelmällä korvataan velvollisuus leimata kolmansien maiden kansalaisten passit.

    EES:n tietoja saavat käsitellä raja-, viisumi- ja maahanmuuttoviranomaiset. Lisäksi poliisilla, Rajavartiolaitoksella, Tullilla ja Puolustusvoimilla on oikeus saada pääsy järjestelmään terrorismirikosten ja vakavien rikosten torjuntaa, havaitsemista ja tutkintaa varten.
    ------------------------------

    Koskeeko tämä elintasopakolaisia, jotka käyttävät "turvapaikan" hakujärjestelmää hyväkseen eli "asylum" väkeä?
    Rajallahan heistä ei tiedä ovatko he "lyhytaikaiseen oleskeluun oikeutettujen" joukossa vai elinikäiseen elatukseen "oikeutettuja"? Veronmaksajien rahoilla, eiku siis velkarahalla.

    VastaaPoista
  8. Onko Singaporessa jengiongelmaa? Ei ole. Miksi? Koska maassa jengeille lyödään luu kurkkuun ankarilla tuomioilla. Suomessakin kovat otteet käyttöön.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meillä aannetaan nuorille pojille hulppea järvenrantahuvila käyttöön hotellitason palveluineen. Onko ihme, jos kokevat itsensä kunniakansalaisiksi ja katujen kingeiksi? En väitä, että näistä tulee sellaisia, mutta aikamoiseen luxus-elämään totutetaan. Miten käy sitten kun pitäisi pärjätä omillaan?

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!