Suosittua juuri nyt!

maanantai 20. lokakuuta 2025

Ilmastopaneelin toive toteutumassa

Suomi rypee tunnetusti järkyttävän pitkässä talouslamassa, joka alkoi jo vuodesta 2008. Tämä ei kuitenkaan näytä vaikuttavan maamme ilmastopaneelin kannanottoihin, sillä sen uusimman ulostulon mukaan Suomessa pitäisi vähentää metsien taloudellista hyödyntämistä. 

Tosiasia kuitenkin on, että maamme metsät ovat kasvaneet ja kasvavat edelleen selvästi enemmän kuin niistä poistetaan puuta. On kuitenkin totta, että turvemailta eli metsitetyiltä soilta vapautuu enemmän hiiltä kuin niissä kasvavaan puustoon sitoutuu – mutta myös se, että tähän asiaan ollaan jo tekemässä korjausliikettä. 

Toinen tosiasia on sitten paljon ikävämpi. Se on suomalaisen metsäteollisuuden parissa käynnistynyt nopea alasajo. Lista on pitkä, sillä siihen kuuluvat ainakin Stora Enso Anjalassa, Metsä Group Suolahdella ja Tampereella, UPM Lappeenrannassa ja Sappi Lohjalla.

Samaan aikaan metsäteollisuuden tulokset ovat romahtaneet. Ja viimeisimmän tiedon mukaan puukauppa on jopa lähes pysähtynyt, mikä on ajamassa metsäkoneyritykset peruuttamattomasti alas. 

Voidaan siis sanoa, että Ilmastopaneelin toive on jo toteutumassa. Siksi avoimeksi jää vain kaksi kysymystä. 

Millä Suomi korvaa metsäteollisuutemme menetetyt vientitulot? Ja mistä saadaan töitä suomalaisille – etenkin haja-asutusalueilla eläville ihmisille, joiden tuloista suuri osa liittyy metsien hyödyntämiseen. 

Ellei ratkaisuja löydy, saattaa meillä olla paluu takaisin 1960-luvulle, jolloin suomalainen työvoima muutti maalta kaupunkeihin ja osa karkasi Ruotsin autotehtaille, koska Suomi ei pystynyt heitä elättämään. 

10 kommenttia:

  1. Haalitaan maahan lähi-itäläisiä paikkaamaan huutavaa työvoimapulaa. Siinäpä taikalääke.

    VastaaPoista
  2. Ei se työ ilmastoihmisille niin oleellista ole. Ja mitä sitä toimeentulostakaan niin välittää kun otetaan vaan velkaa. Onks niillä kehä kolmosen ulkopuolella elävilläkään niin väliä - nehän on kantasuomalaisia, ei edes mitään kunnon matuja joista tulee huolehtia esimerkillisesti.
    Ja jos ne suomalaiset lähtee töiden perään niin Suomen päästöt laskee kun ihmisethän ne on ne jotka kuluttaa. Ja siks toisekseen, onpahan enemmän tilaa elintasopakolaisille - eiks vaan!
    Viel yks juttu. Miten paljon ne kiinalaiset tai intialaiset mahtaa tuprutella päästöjä - jotain yli 3 mrd ihmistä? Mitä siinä painaa muutaman suomalaisen päästöt kun on jo tehty asioita päästöttömään suuntaan pitkään?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiina päästää 28 tunnissa Suomen vuoden hiilipäästöt. Kun mmukaan otetaan Intia ja muut BRICS-maat, ne päästävät 12 tunnissa Suomen vuoden päästöt. Joten -tottakai- Suomen pitää vähentää päästöjään ensin ja malliksi muille (kukaan ei tosin ole ottanut mallia, ja suurin osa ei edes tiedä Suomesta mitään)
      -Beowolf-

      Poista
    2. Eihän nämä kotimaan päästöt mitään painakaan; lienevät promilleluokkaa globaaleista. Mutta täysin vailla suhteellisuudentajua olevat hörhöt vaan jaksavat yhä syyllistää suomalaisia. Sitäpaitsi, eihän hiilidioksidi edes ole mikään haitallinen ´päästö´, vaan elämälle elintärkeä komponentti ilmassa. Nythän hörhöt ovat havahtuneet saatanalliseen dityppioksidiin (nk ilokaasu), mikä onkin hiilidioksidia selvästi voimakkaampi kasvihuonekaasu. Voi meitä, anoppi tuloo, sanoi entinenkin mies!

      Poista
    3. Ilmankos ne sitä ilokaasua innolla imppaa!!

      Poista
  3. Dystopiaan mennään ja se muka on upeata päättäjien mielestä, no, varmaan. Ei se noiden elämään vaikuta, kansalaisista kun ei päättäjät välitä niin tottakai ne antaa vaikka luvan alkaa teloittamaan omaa kansaansa. Presidenttikin akkansa kanssa otti vastaan Vietnamista tulleita kommunisteja, miten tuo edes sallittiin tässä maassa?

    VastaaPoista
  4. Ehkä ei kenenkään ulkonäön vuoksi pitäisi tehdä mitään päätelmiä, mutta ilmastopaneelin entisen puheenjohtajan (2014-2023) olemuksesta paistaa niin vahvana viherkommari suunta. Ei siis tarvitse ollenkaan ihmetellä millaisia mielipiteitä tässä paneelissa syntyy nykyäänkin. Ne mielipiteet ovat aina metsäkäyttöä vastaan, joten ihmettelen mistä tällainen puolueellinen toimija on saanut niin paljon puheoikeutta ja vaikutusvaltaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tarkoitan tietysti entistä ilmastopaneelin puheenjohtajaa Markku Ollikaista. Nimi jäi vahingossa pois.

      Poista
  5. Professori: ""Tosiasia kuitenkin on, että maamme metsät ovat kasvaneet ja kasvavat edelleen selvästi enemmän kuin niistä poistetaan puuta. ""

    Tulkitsen tämän niin, että täsmentäen tässä tarkoitetaan: ""... kasvavat enemmän kuin mitä niistä poistetaan...""

    Ja kysyn, voisiko toinenkin tulkinta olla tosiasia: ""... kasvavat enemmän silloin kun niistä sopivasti poistetaan..."" ?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei ilmastoihmisiä kiinnosta totuudet, vain ideologiaan "sopivat totuudet".

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!