keskiviikko 30. huhtikuuta 2025

Mafiamaista ammuntaa ja ymmärtämättömyyttä Ruotsissa ja Suomessa

Ruotsin ja pohjoismaiden vanhin yliopistokaupunki - muun muassa Carl von Linnén ja Anders Celsiuksen Uppsala - sai eilen maistaa uusruotsalaista kulttuuria, kun sähkölaudalla paennut hoikka, täysin mustiin pukeutunut ja naamioitunut miesampuja tappoi kolme ihmistä keskellä kaupunkia. Ainakin yksi ammutuista oli ollut tutkittavana mafiapomo Ismail Abdon sukulaiseen kohdistuneesta hyökkäyksestä. 

Tapaus osoittaa jälleen kerran ruotsalaisen yhteiskunnan muutoksesta pumpulinpehmeästä kansankodista kohti väkivaltaista kehitysmaalaista yhteiskuntaa. Ainakaan vielä länsinaapuriamme ei kuitenkaan voi verrata vaikkapa Kongon demokraattiseen tasavaltaan, jossa on käynnissä krooninen ja jatkuvasti uhreja vaativa etnisesti rajautuneiden rikollisjärjestöjen välinen sisällissota, jossa armoa ei pyydetä tai ainakaan anneta. 

Onneksi Suomessa ei olla samassa tilanteessa, vaikka eiliseen uutiskokelmaan kuuluikin espoolainen ampumistapaus, jossa kaksi katujengiä - espoolainen ja keravalainen - ottivat yhteen Espoon Puustellinmäessä. Asiasta kertoneen MTV3:n mukaan Helsingin poliisin katujengirikosten tutkintaryhmä on saamassa valmiiksi esitutkinnan tapauksesta, jossa keravalaiset käyttivät tuliaseita. 

* * *

Hallituksen äskettäisistä veronalennuspäätöksistä käyty keskustelu on jostain syystä jumittunut siihen, tulevatko hyvätuloiset vajaata työviikkoa tekevät julkisen sektorin lääkärit jatkossa tekemään enemmän töitä, jos palkasta jää käteen suurempi osa. Tämä on absurdia, sillä vastaus on varsin yksiselitteinen: eivät tule, kuten  Lääkäriliiton tutkimuspäällikkö Jukka Vänskä ja taloustieteilijä Mauri Kotamäki eilen totesivat

Siitä pitää huolen lääkäreiden koulutuspolitiikka, jonka tarkoituksena on jo vuosikymmeniä ollut tuottaa mahdollisimman vähän lääkäreitä, jotta näiden palkkataso saataisiin epäluonnollisen korkeaksi. Tässä yliopistojen lääkärimafia on myös onnistunut

Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että veronalennukset olisivat olleet turhia. Niiden suurin vaikutus nimittäin syntyy vasta pidemmällä aikavälillä, kun ahkeruudesta, yritteliäisyydestä ja koulutuksesta syntyvästä tulonlisästä jää käteen enemmän kuin nykyisin. 

Lisäksi yhteisöveron alennuksen seurauksena kasvava yrittäjätulon kasvu motivoi yritystoimintaan sellaisia ihmisiä, joilla olisi siihen intoa ja osaamista, mutta jotka eivät ota ensimmäistä askelta siksi, että palkkatyön ja käteen jäävän yrittäjätulon ero on heistä liian pieni, jotta epäonnistumisen riskiä kannattaisi ottaa. 

Eniten hämmästelen tässä asiassa sitä, että pääministeri Petteri Orpo (kok) on itse puhunut tässä yhteydessä lääkäreistä. Eikö hän tosiaan ymmärrä tätä asiaa, jonka korjaamiseksi helppo ja tehokas keino olisi lääkärinkoulutuksen lisääminen ja sitä kautta julkisella sektorilla toimivien lääkäreiden palkkatason laskeminen aikakin isoissa kaupungeissa? 

Lisäbonuksena saataisiin myös täytettyä nykyistä paremmin maaseudun lääkärinvirat tarjoamalla palkkaporkkanaa eli säilyttämällä nykyinen tulotaso suurten asutuskeskusten ulkopuolella. 

* * *

Lopuksi nostan esille Helsingin sanomien jutun automaattisesti tarkentuvista silmälaseista. Sellaiset on jutun mukaan kehitetty Suomessa Ixi-nimisessä huipputeknolgisessa startup-yrityksessä, josta odotetaan Ouran kaltaista miljardiyhtiötä. 

Toivoa sopii, että Ixi ja sen omistajat saavat kerättyä riittävän pääoman nopeaa kasvua ja maailmanmarkkinoiden valtaamista varten - ja sitä kautta tuottamaan rahavirtaa myös suomalaiselle verokarhulle, jotta sekin pääsisi tasapainoon. Alku on ainakin ollut lupaava, sillä rahaa ovat tarjonneet virolainen Plural-rahasto, Suomen valtion pääomasijoitusyhtiö Tesi, ranskalainen jättirahasto Eurazeo sekä yhdysvaltalainen teknologiajätti Amazon.

36 kommenttia:

  1. Suomessa kurnuutetaan ammattiyhdistysliikettä syystäkin joten tasapuolisuuden vuoksi myös lääkärimafia on syytä laittaa kuriin.
    Ja jos se ei muuta vaadi kuin lääkärikoulutuksen lisäystä niin siitä vaan. Ja myös yhteiskunta hyötyy kun lääkäreitä on riittävästi tai hieman yli tarpeen. Eikä suomalaisten lääkäriopiskelijoiden välttämättä tarvitse lähteä kouluttautumaan ulkomaille.

    VastaaPoista
  2. Saapa nähdä seuraavissa Ruotsin parlamenttivaaleissa, että onko kansa yhtään herännyt ja alkanut antamaan ääniä Ruotsidemokraateille, jotta maan kehityssuunta saataisiin käännettyä turvallisempaan suuntaan?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Koska sosialidemokraatit ovat tuottaneet Ruotsiin väestöä sillä juurisyyllä, että he äänestävät sosialidemokraatteja kunnallisvaaleissa ja kansalaisuuden saatuaan valtiopäivävaaleissa, niin en usko että tilanne muuttuu paremmaksi. Kieroa toimintaa myös jenkkien demokraattien parissa samalla teemalla. Lisäksi pitkäaikainen tavoite demokraateilla on saada aikaan Washington D.ouglas C.ommonwealth osavaltio, kaksi demokraattisenaattoria lisää ja lopullisesti saada senaattiin enemmistö.

      Poista
  3. Suomen ulkoministeriön matkustustiedotteiden turvallisuustasot eri maita kohtaan ovat:
    -Noudata tavanomaista varovaisuutta
    -Noudata erityistä varovaisuutta
    -Vältä tarpeetonta matkustamista
    -Vältä kaikkea matkustamista
    -Poistu maasta välittömästi

    https://um.fi/matkustustiedotteet-a-o

    On se tuo virallinen suhtautuminen Ruotsiin täällä Suomessa sitten ihmeellistä. Edelleen kaiken tuon vuosikausia kestäneen holtittoman räiskimisen ja murhaamisen jälkeen Suomen ulkoministeriön virallisessa tiedotteessa Ruotsin kohdalla lukee että "Noudata tavanomaista varovaisuutta". Ikään kuin Ruotsi olisi muka yhtä turvallinen maa kuin Sveitsi tai Japani!

    Ottaen huomioon minkälaisia ampumaratoja nuo Ruotsin suurkaupungit ovat, niin sen vuoksi Ruotsin kohdalla pitäisi ehdottomasti lukea että:
    -Vältä tarpeetonta matkustamista

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mitä sitä suotta :) Yleensä ne pommit räjähtelee yksityisasunnoissa tai porraskäytävissä. Eivät vielä ole räjäytelleet turistien hotelleja...

      Poista
    2. Paremminkin: Poistu välittömästi maasta!!!
      Huru-ukko

      Poista
    3. Pitäisi Suomen poliisin tehdä opasvideo, miten toimia jengiläisten edessä jämäkästi kuten ahdistelijan torjumisessa.

      Poista
    4. Halonen voisi helisyttää avaimia.

      Poista
    5. Voisi tanssia ja laulaa: This is my no-no square, don't touch me there.

      Poista
  4. Kuinka nopeasti kiinalaiset pystyvät kopioimaan itsetarkentuvat silmälasit?

    VastaaPoista
  5. Mä en niistä silmälaseista niin, mutta jos saisi bionisen silmän ja raajat, kuten Lee Majorsin roolihahmo Steve Austin lapsuusvuosieni tv-sarjassa Kuuden miljoonan dollarin mies.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Edelleenkin haittaa hidastettu kuva, missä dollarimies muka juoksee ainankin sataa.

      Poista
  6. Ei se Ruotsi mikään sydämensivistynyt valtakunta koskaan ole ollut. Ei mikään kansankoti, vaan pikemminkinkin ylimystön ylimielinen hovi.

    Maailmankirjallisuuteen on jäänyt muutama ruotsinkielinen, filosofian historiaan tuskin kukaan. Sellaisia ansioita ei osteta rahalla, ei, vaikka olisi kuinka ahne kullan kiilto tre kronorin kaikissa silmissä.

    Kun meillä on lähtökohtaisesti väkeä vain puolet, ja koska oma sivistyneisyytemme on sata vuotta Ruotsistakin jäljessä, omat vaikeutemme tuilevat vielä vähemmin rahalla voitetuiksi. Toissapäivän "älykkyyskeskusteluun" voisi jälkikirjoituksena nyt todeta, että ylimalkaan sellaisia kykyjä, joita lääkärinammatin hyvä harjoittaminen edellyttää, ei tällä väestöpohjalla löydy tarpeeksi. Ja muutkin ammatit ovat vaativia, eivätkä kaikki älykkäät ole lääkäreiksi sopivia, ja muitakin vaativia ammattialoja on.

    Se on oudon kapeakatseinen putkinäkö, tuo talousajattelijoiden kumma kuvitelma, että raha ratkaisisi kaiken. Kaikki tätä harhaa koskevat mielikuvat ovat silkkaa väärinymmärrystä: että maksetaanpa paremmin, koulutetaanpa enemmän, otetaanpa kehitysmaista lisäresursseja. Ei tule toimimaan, koska realiteetit.

    Friedell sanoi monumentaalisessa "Uuden ajan kulttuurihistoriassaan", että espanjalaiset ovat Euroopan turhin kansa. Eivät osaa muuta kuin kukkoilla. Ehkä Friedell ei ollut käynyt Ruotsissa.

    Hän hyppäsi vapaaehtoisesti neljännen kerroksen ikkunasta kadulle, kun natsit koputtivat ovelle. Jotenkin siitä tulee nyt Putin ja voitonpäivä mieleen.




    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Riikinruotsi on aina ollut ristiriitainen ja eri ryhmillä oma rasisminsa. Maa jossa pääministeri ammuttiin raa'asti kadulle mutta ei sitten vaimoa, ei ollut alluha hönökbar vielä armon vuonna 1986. Kansankodin alamäki ja bum bäng ählymäh kiihtyy. Mutta iso massa sopeutuu anpassa sig kun muutakaan ei voi. Toisilla yhä menee bra. Ekseks friidu oli päässy stokiksessa kuokkavieraana aatelisnuorten bileisiin ysärillä ja meno ollu sairaan kuulia. Wanha raha vaan juhlii bättre🥳

      Poista
    2. Muistaakseni Palmen vaimo sai luodista tikattavan haavan selkääänsä. Siis kaksi laukausta, yksi Palmelle ja toinen Palmen vaimolle. Loppuivatko patruunat?

      Poista
    3. Jos noin on niin outoa. Pakoreitti valmiina, ei hermoilua siitä, kohteena 2 harmitonta keski-ikäistä, eivät kungfuja ei aseistusta ei suojaliivejä. Sitten tåheloida. Ellei sitten varoitus silminnäkijälle? Tai hutiloitu luftslottet tilaustyö, palmesta 1 ohilaukaus. Anyway vaimo sentään ei tuominnut syytöntä vaikka kytät kovin anoivat jotta tapaus klosattaisiin

      Poista
  7. Googlailin noita parturiampumisia Uppsalassa ja niitä on ollut siellä jatkuvasti. Muutama vuosi sitten uutisoitiin, että jo 80% Uppsalan tytöistä ja naisista pelkää liikkua yksin ulkona. Kaupunki on siis jo Ruotsin pahimpia kalifaatteja.

    Parturiliike oli todennäköisesti irakilaisten omistama. Nehän ovat Suomessakin vallanneet kaikki huumekaupalle tärkeät alat: taksit, parturit ja kebab/pizzeriat. Kuten se Mantaqa- jengi.

    Asuin aikoinaan Espoon Leppävaarassa ja käyn vieläkin siellä usein. Viimeisen 10 vuoden aikana ovat maahanmuuttajat vallanneet käytännössä kaikki kivijalkaliikkeet.

    Irakilaisia partureita, joiden liikkeiden edustalla ja sisällä parveilee aina kymmneiä joutilaita arabimiehiä. Hinnat vain puolet suomalaisten hinnoista, joten mitään veroja tai muita maksuja ei makseta.

    Vaihtuvat ytöntekijät pimeissä töissä ja nostavat täysiä sosiaalitukia. Valtio tulee starttirahoilla ja tarkastuksia ei uskalleta tehdä. Onhan meilläkin jo ollut noita parturissa puukotuksia ja ampumisia.

    Leppävaarassa ison Alepan entisissä tiloissa toimii syyrialainen Mero- market. Myyjät ja kassat kaikki partaukkoja, mutta asiakkaita vain yksittäisiä kävijöitä. Myyvätkö sitä Captagon- huumetta, koska Syyrian hallitus hallitsee vain osaa maata ja muualla huumetehtaat ja salakuljetuskanavat valmiina.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Poliisi puhui takavuosina näistä vitosen pizzoista, ja siitä, että ne eivät voi toimia normaalin yrittäjyyden keinoilla, mutta oitis suomalainen vihervasemmisto nousi barrikadeille, ja aloitti valtavan mustamaalaamis kampanjan poliisia vastaan, eli niin aina!

      Poista
    2. Noiden Nils- Aslakin mainitsemien maahamme asylum-taikasanalla maahamme tunkeutuneiden "hädänalaisten" pakolOisten netto- vaikutus maamme jo kriittisesti velkaantuneelle kansantaloudellemme sekä kriisiytyneelle sosiaaliturvajärjestelmällemme tulee olemaan vahvasti negatiivinen heidän elinaikanaan.
      Siitä huolimatta pelkurimaiset petturipoliitikot ylimalkaisen epämääräisesti väittävät, että maahanmuutto pelastaa Suomen talouden Tyhmyyttään he kuvittelevat ja uskottelevat kansalle, että tuollaiset vahvasti negatiivisen
      nettovaikutuksen omaavat pakolOiset pystyisivät siihen, vaikka ne vain entisestään tulevat pahentamaan talous- ja sosiaaliturvajärjestelmäämme.
      Kuinka vähällä järjellä maatamme hallitaankaan, kuinka oikeassa Juho Kusti Paasikivi olikaan sanoessaan suomalaisten olevan poliittisesti lahjatonta kansaa!
      Tarvittaisiin Kanadassa ainakin aikaisemmin käytössä ollut maahanmuuttajien pisteytysjärjestelma, jolla karsittaisiin pois todennäköisesti negatiivisen nettovaikutuksen tekevät tulijat.


      Poista
    3. Syksyllä 2015 PettUri Orpo otti avosylin vastaan n. 30000 tuollaista tyyppiä maahamme. Kirkkain silmin hän valehteli, että ne oli pakko ottaa meille, vaikka Schengen-sopimuksen perusteella niistä ei olisi tarvinnut ottaa maahamme ensimmäistäkään turvallisesta maasta Ruotsista.
      Oliko toimenpide ehtona vaalirahan saannille EK:lta, joko oletti saavansa kantasuomalaisten palkkoja polkevaa halpatyövoimaa?

      Poista
    4. Kanadasta sen verran, että sen talous alkaa olla sekaisin liian suuren maahanmuuton takia. Mm asuntojen hinnat ovat pilvissä ja myös vuokrat järjettömällä tasolla. Niinpä aiemmin maahan muuttaneet ovat alkaneet muuttaa muualle korkeiden elinkustannusten vuoksi.
      Baby-Trudeau kavereineen pelkäsi, että Kanadasta loppuu työvoima ja kiihdytti maahanmuuttoa hullun lailla, ja nyt on talous kuralla. Nyt vielä tilannetta pahentaa USA:n mielipuoli Trump.

      Poista
    5. Baby-Trudeau on ylimpien globalistikommarien nöyrä lakeija.

      Poista
  8. Pohjoismainen sosialidemokratia tuhosi erään maailman parhaimmista valtioista, jonka ykkös aseman Ruotsi olisi ehdottomasti saavuttanut, ellei olisi ollut kaiken tuhoavaa sosialismia ja feminismiä. Nyt on löysät housussa, ja kukaan tai mikään taho ei myönnä virheitään, ei tietenkään!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Fredrik Reinfeldt oli Rotsin pääministerinä kahdeksan vuotta ja on Maltillisen kokoomuksen miehiä. Ja hänpä se varsinainen maahanmuuton isä ja äiti olikin. Hän kun oli katsellut lentokoneen ikkunasta Ruotsalaista maisemaa ja huomannut, että "meillä on tilaa". Ja seuraukset ovat nähtävissä.
      Samaa sloganiahan meillä on käyttänyt Li Andersson.

      Poista
    2. toi kuutiopää "meillä on tilaa" ! Reinfeldt ei ymmärrä sitä tosiasiaa, että kun lentokoneesta katsoo koneen ikkunasta eteenpäin alaviistoon, niin talot ja asutus jäävät puiden katveeseen, siis ainakin 1 tai 2 kerroksiset talot. Näin ollen näkyy pelkkää metsää, vaikka siel talojen alla olis paljonkin matalahkoo asutusta.. Kun ihmisten pihoillakin on paljon puita ja jopa Koko Turku on jokapaikka täynnä puita

      Poista
    3. Reinfeldt sanoi, että Pohjoismaihin mahtuu ja Ruotsin maaseudulla on paljon tilaa. Aivan kuin nämä tulijat maalle lähtisivät, metsään voi eksyä ja siellä voi olla karhuja ja susia! Suomalainen nainen kuulemma kyllä kohtaa metsässä mieluummin karhun kuin miehen...

      Poista
    4. Ruotsi on esimerkki siitä, miten liian kauan jatkunut hyvinvointi tuhoaa kansakunnan ja sen se tekee vuoren varmasti. Tuho alkaa yksittäisestä ihmisestä, eli kun on rahaa ja asiat kunnossa, kuvaan astuu moraalin rappio. Se näyttää olevan luonnon laki, eli leipää ja sirkushuveja!

      Jokainen vähääkään vanhempi muistaa, miten juuri Ruotsi toimi vapaan seksin ja homoseksualismin näkyvimpänä julistajana. Maailmalla ruotsalaisista nuorista naisista puhuttiin aivan avoimesti aina seksiin halukkaina, ja nuorista miehistä puolet oli homoja, niinhän sitä puhuttiin.

      Muutama vuosikymmen ja Ruotsissa alkaa homojen vainot, koska maa on islamilainen jo todellaankin muutaman vuosikymmenen kuluttua, ja meillä on islamilainen naapuri!

      Poista
  9. Siinähän tuo työperäinen maahanmuutto on onnistunut aika hyvin, koska melkein aina kun tarvitset terveyskeskuksesta lääkärin ajan, tuloksena on joku ulkomaalainen lääkäri. Aika hyvin ne Suomea on osanneet, mitä minulla on kokemuksia. Ammattitaidosta on sekä hyviä, että huonoja kokemuksia.

    VastaaPoista
  10. Nyt professori puhuu erittäin aiheellista, täyttä asiaa:
    "Siitä pitää huolen lääkäreiden koulutuspolitiikka, jonka tarkoituksena on jo vuosikymmeniä ollut tuottaa mahdollisimman vähän lääkäreitä, jotta näiden palkkataso saataisiin epäluonnollisen korkeaksi. Tässä yliopistojen lääkärimafia on myös onnistunut."

    Juuri noin, juuri noin!
    Jostain merkillisestä syystä sekä pelkurimaiset petturipoliitikot että valta- eli PROPAGANDA-media jatkuvasti vaikenevat asiasta.
    Voi otaksua, että korkean palkan vuoksi lääkäreiksi kouluttautuu joukko sellaisia ihmisiä, jotka luonteeltaan ovat täysin sopimattomia siihen ammattiin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tunnen erään henkilön, jolle nuorena lääkäri oli sanonut, että sinulla on niin pieni sydän, että siksi et tule elämään kauaa.
      Nyt tämä henkilö on 82-vuotias ja hyvissä hengen ja kehon voimissa.
      Jollekin muulle tuollainen, lääkärin auktoriteetilla annettu suggestiivinen lausunto olisi voinut olla melko pian toteutuva kuolemantuomio.
      Tuollaiset lääketieteen opiskelijat pitäisi ehdottomasti pystyä karsimaan pois ennen opintojen aloittamista.

      Poista
    2. Parasta on kouluttautua ihotautilääkäriksi; potilaat ovat koekaniineja kalliille hoidoille ja rasvoille, ihottumien syy ei mahdollisesti koskaan selviä, eikä ne ole tauteja, joihin kuollaan.

      Poista
  11. Yle tänään

    Syyttäjä on nostanut syytteet joulukuisesta ampumisesta Espoon Suvelassa – poliisin mukaan epäillyillä kytkös katujengeihin

    Syyttäjä muutti murhaepäilyn tapoksi.

    https://yle.fi/a/74-20159008

    Artikkelista poimittua

    Syyttäjä on nostanut syytteen yhtä henkilöä vastaan taposta, törkeästä ryöstöstä ja ampuma-aserikoksesta Suvelan Kirstinmäessä viime joulukuussa tapahtuneesta ampumisesta. Lisäksi toista henkilöä vastaan on nostettu syyte ampuma-aserikoksesta.

    Poliisin esitutkinnassa rikosnimikkeinä olivat murha, törkeä ryöstö ja ampuma-aserikos.

    – Syyteharkinnassa on katsottu, että näyttöä murhan vaatimista koventamisperusteista ei ole ollut, toteaa aluesyyttäjä Irene Autio.

    Rikoksien ei epäillä esitutkinnan perusteella liittyvän rikollisryhmien välienselvittelyihin, mutta molemmilla epäillyillä on vahva kytkös katujengeihin.
    ----------------------------------------------------

    Yle tänään

    Oikeuskansleri ei katso sisäministeri Rantasen syyllistyneen laittomuuksiin pakolaiskiintiön valmistelussa

    Mari Rantanen on kiistänyt, että pakolaiskiintiön valintoja olisi tehty uskonnon perusteella. Rantanen ei toistaiseksi kommentoi oikeuskanslerin ratkaisua, koska hän haluaa ensin tutustua siihen.

    https://yle.fi/a/74-20158957

    Artikkelista poimittua

    Oikeuskansleri Tuomas Pöysti ei katso sisäministeri Mari Rantasen (ps.) toimineen laittomasti tämän vuoden pakolaiskiintiön valmistelussa.

    Pöysti ei epäile ministeri Rantasta tai hänen sijaisenaan toiminutta ministeri Lulu Rannetta (ps.) lainvastaisesta menettelystä ministerin virkatoimessa tai virkavelvollisuuden laiminlyömisestä.

    Myöskään sisäministeriön pakolaiskiintiöasiaa valmistellut virkamies ei ole menetellyt virkatoimissaan lainvastaisesti. Oikeuskansleri oli pyytänyt sisäministeriöltä selvitystä tämän vuoden pakolaiskiintiön valmistelusta ja erityisesti valmistelun aikana annetusta poliittisesta ohjauksesta.
    ...
    ...
    Ratkaisusta käy ilmi, että sisäministerin erityisavustaja oli itsenäisesti muuttanut valmistelun aikana pakolaiskiintiön kohdentamisen määriä eri pakolaisryhmien välillä. Oikeuskanslerin mukaan erityisavustajan menettely ei kuitenkaan täyttänyt rikoksen tunnusmerkistöä.

    Uskontoa ei oikeuskanslerin selvityksen perusteella kuitenkaan käytetty asiassa lainvastaisella tavalla perusteena pakolaiskiintiön kohdentamiselle. Näin ollen ei ole perusteita pyytää poliisia toimittamaan erityisavustajan osalta esitutkintaa.

    VastaaPoista
  12. Ruotsin tiellä ollaan edelleen

    IL tänään

    16-vuotiasta epäillään murhan yrityksestä Turussa – Taustalla ”näyttämisen halu”
    Pääepäilty on 16-vuotias. Asiakokonaisuudessa on epäiltynä yhteensä kahdeksan nuorta.

    https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bba50f5b-f547-491f-9665-80b371880f03

    Artikkelista poimittua

    Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Turun Kupittaalla helmikuussa tapahtuneen epäillyn puukotuksen esitutkinnan. Tutkinnan aikana tapauksen nimike on koventunut murhan yritykseksi.

    – Selvisi, että pääepäilty oli suunnitellut tekoaan lähes vuorokauden ajan, kertoo tutkinnanjohtaja, komisario Juhani Malmberg Lounais-Suomen poliisilaitokselta tiedotteessa.
    ...
    ...
    Epäilty rikos tapahtui etukäteen sovitun tapaamisen yhteydessä. 16-vuotiaan nuoren epäillään puukottaneen paikalle saapunutta itseään nuorempaa nuorta.

    Asianomistaja loukkaantui mutta sai kädellään torjuttua osan puukoniskuista ja siten vältti hengenvaaralliset vammat.

    Esitutkinnan perusteella teon motiivina on ollut pääepäillyn ja uhrin välinen velka-asia. Poliisi on lisäksi saanut viitteitä myös siitä, että taustalla on ollut kavereille suunnattua "näyttämisen halua".

    – Kyse on julmasta välinpitämättömyydestä. Nuorten olisi pitänyt ilmoittaa asiasta viranomaisille, jotta näin vakava väkivallanteko olisi voitu estää, Malmberg summaa.
    ...
    ...
    Pääepäillyn lisäksi poliisi epäilee kahta muuta henkilöä avunannosta murhaan. Näiden kahden nuoren epäillään antaneen pääepäillylle ohjeita väkivallanteon tekemiseen.

    Lisäksi asiakokonaisuudessa on vielä viisi muuta epäiltyä. Näistä neljää poliisi epäilee törkeän rikoksen ilmoittamatta jättämisestä ja yhtä rikoksen tekijän suojelemisesta, koska hänen epäillään antaneen pääepäillylle ohjeita teon jälkeen.

    VastaaPoista
  13. Milloin tämä villitys leviää Suomeen vai kyetäänkö täällä toimimaan järkevämmin?

    Yle tänään

    Tukholmassa räjähdys kerrostalossa

    https://yle.fi/a/74-20159120

    Artikkelista poimittua

    Tukholmalaisessa kerrostalossa on tapahtunut räjähdys, kertoo Aftonbladet. Poliisi sai hälytyksen paikalle kello 15 Suomen aikaa.

    – Rappukäytävässä on vaurioita. Myös ikkunoita on rikki, ja siellä on myös savua, kertoo poliisin tiedottaja Daniel Wikdahl.

    Kukaan ei ole tiettävästi loukkaantunut räjähdyksessä. Räjähdys sattui Vällingbyn kaupunginosassa läntisessä Tukholmassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tanskassa Kööpenhaminassa ilmeisesti "auto" ajanut väkijoukkoon.

      Poista
  14. Professori kirjoitti yllä näin : " Lisäksi yhteisöveron alennuksen seurauksena kasvava yrittäjätulon kasvu motivoi "
    Mahtaako nyt olla yhtään käsitystä siitä mihinkä yhteisöveron lasku todellisuudessa kohdistuu, ja tuoko se työpaikkoja / investointeja Suomeen.
    Vuoden 2023 yhteisöveron suurimpia maksajia, ja samalla laskun suurimpia hyödynsaajia ovat mm.
    Finanssiala (mm. OP ryhmä, Nordea, LähiTapiola, Sampo konserni, Danske Bank ym) Maksoivat yhteisöveroa 1330 M€, josta
    yhteisöveron lasku vähentää n 133 M€ (20%--18%, on -10%) Muita suurimpia maksajia 2023 olivat : Neste, Ilmastorahasto, Fortum, K-ryhmä, Bayer-konserni yhteensä 847 M€ , josta 10 % vähennys n. 85 M€.
    Yhteensä näiden vähennys on n 218 M€ vuodessa, eli n. 54,5 % yhteisöveron alennuksesta. Heitän tähän arvion, ihan hatusta montako työpaikkaa nämä lisäävät: alle 100 hlö vuotta yhteensä.

    https://www.finanssiala.fi/uutiset/yhteisoverotilaston-karjessa-op-ryhma-ja-nordea-alan-yhteisoveropotti-kasvoi-13-miljardiin-sotilaallinen-maanpuolustus-voitaisiin-rahoittaa-koko-alan-56-miljardin-euron-verokadenjaljella/

    Tuosta yllä olevasta otin yhteisöveron maksajia ja summia.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!