Suosittua juuri nyt!

maanantai 30. maaliskuuta 2026

Lakiesitys armoviitosten lopettamiseksi

Suomen Uutiset kertoi, että valtioneuvosto on antanut eduskunnalle lakiesityksen perusopetuksen osaamistakuusta. Sen mukaan jokaisen perusopetuksen päättävän nuoren tulee hallita riittävät luku-, kirjoitus- ja laskutaidot, mikä varmistetaan määrittelemällä vähimmäisosaamistaso luokalta toiselle siirryttäessä sekä yhtenäistämällä arviointikäytännöt.

Tämä tarkoittaa sitä, ettei opettajilla ole jatkossa mahdollisuutta jakaa niin sanottuja armoviitosia, eikä myöskään armokahdeksikkoja. Samalla oppiaineiden tavoitteita ja sisältöjä selkeytetään, ja arviointi sidotaan nykyistä tarkemmin niihin. 

* * *

Lakiesitys on enemmän kuin tarpeellinen ja johtaa toivottavasti siihen, että nykyisin armoviitosia saavat lapset ja nuoret omaksuisivat jatkossa tietoja ja taitoja, joiden avulla he pärjäävät myös koulun jälkeisissä opinnoissaan ja aikuisina työelämässä. 

Valitettavasti uutista lukiessani mieleeni hiipi – ilmeisesti eräästä toisesta blogista karannut – epäilyksen piru, joka kuiskutteli, että entäpä jos osa oppilaista ei yksinkertaisesti kykene oppimaan, eikä siten pysty saavuttamaan asetettuja tavoitteita. Istuvatko he sitten koulujen ekaluokkalaisina – tai mille tasolle kyvykkyys sitten loppuukin – aina 18-vuotiaaksi eli oppivelvollisuutensa loppuun asti?

Niinpä aloin edellisen kappaleen kirjoitettuani vakuuttelemaan itselleni, että piruparka olisi väärässä ja kaikki ihmiset olisivat kyvyiltään riittävän samanlaisia. Mutta ikävä kyllä, se vain jatkoi jankuttamistaan ja väitti, ettei yhteiskuntamme viime vuosikymmeninä lisääntynyt monimuotoisuus olisi pelkästään rikkaus, vaan myös kyvykkyyskirjon laajennus.

Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Lastenkasvatus ennen ja nyt

15 kommenttia:

  1. Seuraavasta linkistä voi lueskella, kuinka yhteiskuntatieteissä yritetään epätoivon vimmalla olla tunnustamatta sitä, että rotujen älykkyydessä on eroja (https://www.aporiamagazine.com/p/death-of-a-paradigm-36a).

    VastaaPoista
  2. ...kyvyttömyyskirjon laajennus.

    Ei pidä olla liian kohtelias.

    VastaaPoista
  3. Nih, ei joku satakiloinnen 180 senttinen 14 vuotias tyhmä neekeri oikein sovellu vaikka 10 vuotiaiden lasten sekaan, se ottaa tilan haltuun ja on uhka niin muille oppilaille kuin opettajallekkin. Neekrithän kasvavat lopullisiin mittoihinsa ja aivokapasiteettinsa (lol) jo noin 14 vuotiaina. toisin kuin valkoiset (arjalaiset) lapset, joiden aivot kehittyy jopa noin 23 vuotiaiksi

    Neekerit, pikipäät ja ählyt täytyy pistää omiin apukouluihinsa jo ekalta luokalta jos ei homma toimi. ai niin mut kun on "inkluusio" eli tarkkkikset ja apukoulut on kait kielletty täh, todellinen kuningasidea

    VastaaPoista
  4. ai niin, ja adhd kuuluu pikipäiden, ählyjen ja neekerien ihan luontaisiin geneettisiin ominaisuuksiin LOL

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihan tutkitusti mustilla on paljon korkeammat testosteronitasot kuin valkoisilla tai aasialaisilla. Tämän seurauksena, ja myös alhaisemman älykkyyden, he ovat aggressivisempia kuin muut rodut ja heillä on vaikeuksia tulevaisuuteen suuntautuvien suunnitelmien toteuttamisessa.

      Poista
  5. Eikös niitä yli nelikymmenvuotiaita luku- ja kirjoitustaidottomia korkeakoulutettuja alaikäisiä saapunut kymmenen vuotta sitten aivan yksin, hyljättyinä ja Välimerestä (huviristeilijöiltä) pelastettuina maahamme kouluja käymään? Näistä rikastuksista olemme saaneet veronnauttijoita, mutta jostakin kymman syystä talous ei ole vieläkään jyrkässä nousukiidossa. Kun nyt totuuspuhe saatii kriminalisoitua ja tulijat voivat rauhassa keskittyä kotoutumiseen, uskon maamme loistavaan tulevaisuuteen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kun vain otetaan tarpeeksi tulijoita , niin kyllä siellä joukossa lopulta on Einstein 2. (Ironia, sarkasmi).

      Poista
    2. Silloin pitäis odottaa ryntäystä Saksasta..vaan epäilen sitäkin

      Poista
  6. Johan ne yliopistotkin ulostaa säälistä ulos vaikka henkilö ei osaa kieltä, ei osaa kirjoittaa eikä lukea.

    VastaaPoista
  7. Terhomatti Hämeenkorpi30. maaliskuuta 2026 klo 9.03

    Hei proffa ! Anna sen piruparan vain tehdä työtään - se nääs on oikeassa !!!

    VastaaPoista
  8. Kaikki ihmisyys on kulttuurista ihmisyyttä, ja jos tietäisimme, miten yhteismitattomia kulttuurit keskenään ovat, emme elättelisi nykyisenkaltaisia mammuttimaisia harhoja niiden keskinäisestä sopeutumisesta.

    Jos oman kulttuurimme historialliset hahmon- ja käsitteemuodostuksen premissit sijoittuvat visuaalisen mieltämisen ja tajunnaallisen ajan hidastamisen ja hallitsemisen kognitiivisille kyvyille, miten jokin perinne johon on ikiaikaisesti kuulunut kulttuurinen kuvakielto, voisi koskaan olla kanssamme samoilla lähtöviivoilla -- tai ede jotenkin samaa ihmisyyttä käsittävässä huoneessa?

    Jos tietäisimme suurten kulttuurien yhteismitattomuudesta edes jotakin, huutaisimme nyt suoraa huutoa: "Rajat kiinni! Rahat kiinni! Pitäkää tiettyä etäisyyttä!"

    Mutta mepä emme itse ole niin kasvatettuja, että uskaltaisimme ajatella ihan omilla aivoillamme ja ottaa selvää asioista, joista meille ei kouluissamme opeteta mitään. Meille tasa-arvoisuus on yhä sitä, että jokaiselle pannaan yhtä isot housut jalkaan. Tasa-arvoisuus on meille mekaaninen pakkomielle, ja siksi tosiasiassa toiset meistä ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.

    VastaaPoista
  9. Ei armovitosia - naurettava ajatuksenakin!

    Tänään näin, että OAJ kerjää hallitukselta lisää rahaa opetukseen, ettei opetuksen taso vajoa Kaakkois-Euroopan tiettyjen maiden tasolle. Kas kun ongelmina sähdehtivät kuulemma Pisa-tulosten lasku, älylaitteet (se niiden tyhmentävä vaikutus) sekä mm. lukuharrastuksen väheneminen. Ullatus!

    Ja se vakioratkaisu siis: lisää rahaa!!

    Yksinkertainen selitys on, ettei ole extrarahaa. Jakovaraa. Vappumiljardeja. Suomi-niminen, entinen Euroopan Japani, tekninen suurvalta, puhtaiden järvien ja maailman parhaiten hoidettujen metsien - vihreän kullan - maa, jossa oli omaa valtiota rutkasti hyödyttävää kaivostoimintaakin, on mennyttä. Muistan ylpeydellä lapsuuteni aikoja peruskoulussa, jossa kaikki tuo oli itsestäänselvyys ja varma tulevaisuusnakki.

    Lista on liian pitkä ja uuvuttava, että viitsisin laittaa sitä tähän, mutta sekä heikkoa sisä- että ulkopolitiikkaa. Niitä liian kauan putkeen. Lisäksi liian vähän kaukonäköisiä, omistaan välittäviä johtajia. Muodit, trendit, tendenssit, ylioptimistisuudet vievät ja kurittavat kansakuntaa kuin kuoriämpäriä.

    Ohessa muhii ulkoparlamentaaristen, kaikenkarvaisten viherpeikkojen ja anarkistivassuloitten keräymä, joka haittaa kaikkea toimintaa ja mielekästä, järkevää päätöksentekoa. Kyllä jo suuri osa käsittää.
    _ _ _ _

    Muutaman ajatus vielä itärajamme tilanteesta: Minä vain "entäjossatan".

    Entä jos droonit sun muut lentovehkeet rajamme yli tulleina ovat venäläisiä? Ehkä ei. Korkeintaan ilmatorjuntaromua Ukrainan hyökkäystä torjuttaessa. Muttapa entä jos ne ovat Ukrainan kalustoa osoitteenaan Venäjän öljysatamat? Lähes varmasti.

    Nyt tulee paha: entä, mikäli niitä harhautuu tänne lisää - mitä olivat esim. ne Helsingin yllä olleet lukuisat valopisteet? Ja ei kai mikään helvetinkone rysähdä yhtäkkiä jonnekin Kouvolaan tai Tuupovaaraan?

    Ja nyt tulee pahin: onko aivan varmaa, ettei mikään sotilaallisen konfliktin osapuolista kuitenkin yritä provosoida Suomea mukaan mihinkään sodankaltaiseen olotilaan - tai ettei Suomi sellaiseen vain ajaudu? Voisi ottaa varsin kipeää. Luulen. Oletan. Arvelen. Otaksun...

    Kaiken tämän muun taakan päälle - nääs.

    VastaaPoista
  10. Ne mamu-sakilaiset jotka vievät suomalaisilta lapsilta tennarit jalasta, takit päältä ja kännykät taskusta tekevät vain mitä parhaiten osaavat. Muuhun heistä ei näytä olevan. He huutavat rassismia ja vaativat kunnioitausta, siis aivan samaa kuin vihervasemmisto lyö löylyä heidän puolestaan!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. MTV uutiset tänään

      Helsingissä historiallinen oikeudenkäynti – uusi koventamisperuste ensi kertaa käytössä

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/helsingissa-historiallinen-oikeudenkaynti-uusi-koventamisperuste-ensi-kertaa-kaytossa/9317430

      Artikkelista poimittua

      Helsingin käräjäoikeudessa alkaa tänään laaja oikeudenkäynti, jossa STT:n tietojen mukaan sovelletaan uutta katujengikoventamisperustetta tiettävästi ensimmäistä kertaa.

      Asiassa on yhdeksän syytettyä, ja kyse on muun muassa törkeästä huumausainerikoksesta. Syytetyt ovat noin parikymppisiä miehiä. Pääkäsittelylle on varattu yhteensä 12 istuntopäivää, ja se jatkuu toukokuun loppuun asti.

      Uusi koventamisperuste lisättiin rikoslakiin viime heinäkuussa. Koventamisperuste tarkoittaa sitä, että tuomioistuin voi tiettyjen edellytysten täyttyessä määrätä rikoksesta tavallista ankaramman rangaistuksen.

      Lakitekstissä puhutaan rikoksen tekemisestä osana rikollisjoukon toimintaa. Rikollisjoukolla tarkoitetaan vähintään kolmen henkilön muodostamaa tietyn ajan koossa pysyvää yhteenliittymää,
      jonka toimintaan kuuluu olennaisesti sellaisten rikosten tekeminen, jotka ovat omiaan vaarantamaan yleisten paikkojen järjestystä ja turvallisuutta.

      "Puhtaasti poliittinen ratkaisu"

      Koventamisperuste sai aikanaan asiantuntijoilta kriittistä palautetta lausuntokierroksella. Yhden kriittisimmistä lausunnoista antoi Helsingin yliopiston rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio.
      ----------------------------------------

      Hyvä meidän hallitus!

      Poista
    2. Ano 0946: Mielenkiintoista. Kirjoitukdesi loppupäässä mainittu jengilakia "poliittiseksi" moittinut "rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio" on se sama tyyppi, joka on aktiivisesti vaatinut holokaustipykälää ja joka on äänekkäästi juhlinut Päivi Räsäsen tuomiota. Herättää erinäisiä kysymyksiä.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!