Sisäministeri Mari Rantanen (ps) kävi Irakissa ja totesi, että sen turvallisuustilanne on nykyisin paljon parempi kuin aiemmin. Maa kehittyy nopeasti ja "siellä rakennetaan paljon ja siellä on vireää yritystoimintaa... maata on saatu vakautettua, yleinen järjestys ja turvallisuus on parantunut. Sinne ovat pystyneet myös suomalaiset yritykset investoimaan.
Toisin sanoen laittomien maahanmuuttajien ja muiden rikollisten palauttamiselle Irakiin ei ole asiallisia esteitä. Ministerin näkemyksen vahvisti myös Suomesta rikosten takia karkotettu Milan Jaff, joka oli kertonut olevansa hyvin tyytyväinen siitä, että maassa on hyvin turvallista.
* * *
On siis syytä toivoa, että irakilaisten rikollisten palauttaminen ja laillista perustetta vailla olevien ihmisten paluu sukujensa kotimaahan vilkastuisi jatkossa. Ja että myös ne, jotka eivät ole kyenneet hankkimaan Suomessa toimeentuloaan omalla työnteollaan – tai eivät muuten vain halua omaksua suomalaisia arvoja ja elämäntapaa – ymmärtäisivät oma-aloitteisesti palata kaksoisvirtain maahan.
Lisäksi on tietenkin itsestään selvää, ettei irakilaisille turvapaikanhakijoille ole enää syytä myöntää oikeutta turvapaikkaan Suomessa. Puhumattakaan perheiden yhdistämisestä.
VastaaPoistaOn siis syytä toivoa myös, että kaikki suomalaiset "suvaitsevaiset" ja "hyvät ihmiset" ymmärtäisivät tämän asian.
Ja ymmärtäisivät myös, että Suomella ei ole varaa olla koko maailman sosiaalitoimisto.
Hyvä nosto Rantaselta ottaa esimerkiksi tuo Jaff. Jos tuollainen roisto itse sanoo että maassa on turvallista, niin sinne vaan kaikki täällä loisijat.
VastaaPoistaMillainen mahtaa olla sellainen maa, johon tuollainen Jaffin kaltainen kriminaali tultuaan, kehuu maata turvalliseksi... taisi tarkoittaa otollinen...
VastaaPoista