Suosittua juuri nyt!

perjantai 31. lokakuuta 2025

Tyhmyys tiivistyy Helsingin yliopiston opiskelijoissa

Ylen mukaan ihmisten älykkyysosamäärät nousivat 1900-luvun alusta alkaen, mutta viime vuosikymmeninä ne ovat kääntyneet laskuun, erityisesti kehittyneissä maissa. Jutussa haastatellun psykologian professorin – Markus Jokelan – mukaan ilmiölle on haettu selitystä muun muassa ympäristötekijöistä. 

Minulla ei tietenkään ole tästä asiasta sen parempaa tietoa, mutta epäilen ilmiön taustalla olevan myös perinnöllisiä tekijöitä, joihin on viime vuosikymmeninä tullut varsin suuria muutoksia migraation kautta. Harmi sinänsä, ettei asiasta kertoneessa uutisessa mainittu tästä mahdollisuudesta halaistua sanaa.

* * *

Lieneekö sitten älykkyysosamäärän laskun syytä, mutta Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan kerrottiin eilen maksaneen rahallista tukea anarkistiryhmälle. Siis sellaiselle järjestäytyneelle joukolle, jonka tarkoituksena on tuhota valtioksi järjestäytynyt yhteiskunta.

Tämä HYY:n tukema opiskelijajoukko on aiemmin toiminut tavoitteensa puolesta kantamalla mielenosoituksessa banderollia, jossa ihmisiä yllytettiin  valtiovarainministerimme pään irti leikkaamiseen. Siis poliittiseen henkirikokseen. 

Kuluneella viikolla sama ryhmä on käynyt ripustamassa naisen sukupuolielimen haistamiseen yllyttävän tekstin sisältävän banderollin samaisen – naispuolisen – ministerin kodin välittömään läheisyyteen. Tällainen käytös on sellaista primitiivisen järjetöntä käyttäytymistä, jollaista ei odottaisi näkevänsä yliopisto-opiskelijoiden tekemänä – eikä varsinkaan korkeinta opetusta saavia ylioppilaita edustavan järjestön rahoittamana. 

Tässä yhteydessä on syytä huomata, että Helsingin yliopistossa on yli 30 000 opiskelijaa, mikä on niin suuri joukko, että siihen sopii monenlaista kaduntallaajaa. Ja toki meillä tunnetaan erinomaisesti myös vanha viisaus, jonka mukaan tyhmyys tiivistyy joukossa. 

Siksi epäilen, että valtionvarainministeriin liittyviä typeriä banderolleja tehtailevat HY:n anarkistiopiskelijat ovat molempien edellä mainitsemieni ilmiöiden äärilaitaa, jossa yleisen älykkyysosamäärän lasku on tiivistynyt suorastaan hämmästyttäviin mittoihin. 

35 kommenttia:

  1. Punaviheraate ja joukkovoima tyhmentää ja sokaisee.
    Media on suurelta osin näiden hallussa. Väärät mielipiteet sensuroidaan ja niiden esittäjät pyritään vaientamaan.
    Suojeluskunnat on perustettava uudelleen. Arvatkaas ketkä vastustavat.

    VastaaPoista
  2. Vasemmistolaisuus on aivosairaus.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Voi olla sairaus, mutta kyllä sekin on vakava sairaus joka oli ennen työläis vasemmistoa.
      Noin 100 perhettä omisti yhdysvalloissa kaiken omistamisen arvoisen (n.95 % ).
      Tykkäisit siis tehdä työtä 12 h päivässä, ja 6 pv:n viikossa.
      Ja hyökätä WW1 rintamalla, aatelismiehen käskystä suoraan konekivääri tulitukseen, muutama tuhat miestä kerrallaan, Ja sitten uudelleen, ja uudelleen.
      Sommessa 1916 meni 60´000 työläistä päivässä, ja herrasmies sai ristin rintaansa hyvästä yrityksestä. Työläiset eivät sitä ristiä useinkaan saaneet, koska tykistö jauhoi ruumiit silpuksi jota yhä kerätään taistelukentältä.
      Sen siis tahdot takaisin, suosittelen ilmoittautumaan Ukrainan rintamalle vapaaehtoiseksi.

      Poista

  3. Saakohan noista tempauksista opintopisteitä? Turun yliopistossahan niitä jokunen vuosi sitten annettiin johonkin mielenosoitukseen osallistumisesta. Nuorissa meillä pitäisi olla tulevaisuus, mutta alkaa kyllä pikku hiljaa usko hiipua.

    Typeryys ja yksiniittinen aatemaaioma ei kuulu yliopistoon, eikä se myöskään kuulu oikeussaleihin, joihin varsinkin naiset ovat
    tutkintoineen rantautuneet yhä enenevässä määrin. Parasta aikaa ajetaan Korkeimmassa oikeudessa syytettä Päivi Räsäselle KIIHOTUKSESTA kansanryhmää kohtaan! Naurattaisi, jos ei itkettäisi. Tässäpä vaan taas korostuu hyvin ikävällä tavalla se, että määrätyt vihervasemmistolaiset porukat, elokapinat, antifat ym. anarkistit saavat tehdä mitä vaan, mutta Päivi Räsänen ei saa puolustaa omaa vakaumustaan maassa, jossa on uskonnonvapaus. Mitä jos tuomarit löisivät englantilaistyyliset huvittavan näköiset peruukit päähänsä meilläkin, niin olisi teatteriesitys (farssi) loppusilausta vaille valmis.



    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, kuusi vuotta on tahallaan pitkitetysti riiputettu löysässä hirressä Räsästä ja Juhana Pohjolaa. Vai meillä muka oikeusvaltio? Kattia kanssa.

      Poista
    2. Eikä se ole Päivi Räsäsen vika mitä Raamatussa lukee.

      Poista
    3. Jos syyttäjän mielestä Raamatussa on vihapuhetta homoista, silloinhan Raamattu täytyy kieltää, ja vieläpä vähintäinkin Eu:n, ellei peräti maailmanlaajuisesti. Siinäpä sitä onkin hommaa näille kirkasotsaisille vatipäille, kun alkavat vaatia raamattujen polttamista kiellettyinä kirjoina!
      Osoittaa kyllä täydellistä harkintakyvyn puutetta ja suuruudenhulluutta suomalaiselta oikeuslaitokselta, jos siellä Raamatun siteeraaminen luokitellaan vihapuheeksi. Kyseessä on sentään koko länsimaisen kulttuurin kulmakiviin kuuluva teos.
      Kyllä on hulluus huipussaan meidän juristereilla.

      Poista
  4. "Tosiolevaisen" haisteluun kehoittavat huudahdukset ovat ymmärrettävissä primitiivisenä aggressiokäytöksenä.
    Banderollitasolla, ollaan jo kaukana yliopiston opintosuunnitelmasta....

    VastaaPoista
  5. Älykkyys on 80-prosenttisesti geneettistä. Ennen 1800-luvun teollista ja tieteellistä vallankumousta karkeasti puolet syntyneistä lapsista kuoli ennen lisääntymisikää. Luonnonvalintaa kerrakseen.

    Kykenemme pitämään hengissä aina vain geneettisesti heikompaa ainesta, ja tämä näkyy myös älykkyysosamäärässä. Se ympäristön muovaama viidennes, on tähän mennessä kyennyt korvaamaan geneettisen komponentin heikkenemisen: parempi kouluts, ravinto jne.

    Raja tuli länsimaissa vastaan 90-luvulla, mistä lähtien keskimääräinen äo on kääntynyt laskuun.

    VastaaPoista
  6. Tämä HYY:n porukka on siis sitä samaa, joka onnistui viemään maailman rikkaimman ylioppilaskunnan konkurssin partaalle.

    Jokela muuten aivan hyvin tietää, mistä äo:n lasku johtuu. Hän ei vain halua sanoa sitä. Älykkyysosamäärältään alhaisten etnisten ja uskonnollisten ryhmien rahtaaminen tietysti laskee äo:ta ja sen lisäksi tämä porukkaa osaa ainoastaan sabotoida muiden oppimista. Matut tuovat mukanaan oman inhimillisen pääomansa, joka on todella alhainen kuten seuraavasta voi lueskella https://www.aporiamagazine.com/p/do-migrants-bring-their-human-capital

    VastaaPoista
  7. HYY jatkaa kunniaikkaita perinteitään. 70-luvun taistolaiset, 80-luvun Euro-ohjusten vastustajat. Afrikan tähti-paniikki.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sakeaa sakkia. Isoissa kaupungeissa tyhmyys usein erityisesti tiivistyy.

      Poista
  8. Klassikko vuodelta 1970;"Eräskin työläisäiti kirjoitti, että jos hän saisi aloittaa elämänsä alusta, hän ei kouluttaisi lapsiaan enempää kuin kansakoulun. Nykyään ei niistä tule muita kuin nuorisoradikaaleja ja marksilaisia."

    Noin siis Yhteisvoimin-lehti 6/70.

    Ei kovinkaan kauan sitten minulla olisi ollut tilaisuus katsoa jokin haastattelu tms. missä kuulemma joku vasemmistolainen ja vakaumuksellinen muslimi keskustelivat. Kun vasemmistolainen oli todennut heidän ja muslimien olevan samalla puolella, muslimi oli vain todennut "juuei".

    Onhan näitä gays for Gaza jne. järjestöjä olemassa, että kaipa tuollainen edellä kuvailemani keskustelukin on käyty. Kun ideologinen tauhka on sumentanut järjen, sokaissut silmät ja puhkonut tärykalvot niin sitten on.

    Mielenterveysongelmaisiltahan nuo vasemmistolaiset vaikuttavat (sdp, vas, vih sekä erinäiset liberaalit muissakin puolueissa).
    Näiden kanssa sitten pitäisi saada Suomi nousuun, huh huh.

    VastaaPoista
  9. Mikä on johtajien ÄO?

    Yle tänään

    Työntekijät kertovat Ylelle huuhaa-testeistä: ”Esihenkilö päätti, että työparit muodostetaan värien perusteella”

    Ihmisten jako persoo­nallisuuksiin testien perusteella on melko tavallista työpaikoilla. Yle kysyi persoonallisuus- ja rekrytointitesteistä yleisöltä, vastauksia tuli yli sata.

    https://yle.fi/a/74-20190894

    Artikkelista poimittua

    – Johtaja oli lukenut kirjan ja hankkinut siitä useita kappaleita toimistolle. Sitten kun tuli erimielisyyksiä, hän totesi esimerkiksi, että ’no, hän nyt on tuollainen punainen persoona’. Siitä tuli vähän sellaista värikoodausajattelua, jolla alettiin arvioida ihmisiä, Ikonen kertoo puhelimitse.

    Tilanne tuntui hänen mielestään hämmentävältä.
    – IT-alalla kaikki tekevät asiantuntijatyötä, ja siksi tällainen pseudotieteeseen perustuva luokittelu tuntui oudolta. Ei oikein tiennyt, vaikuttiko se siihen, miten ihmisiä arvioitiin tai mitattiin oikeasti.
    ...
    ...
    Useilla paikkakunnilla opetusalalla työskennellyt nainen sanoo, että hänen kokemuksensa mukaan työpaikkojen koulutukset ovat muuttuneet konkreettisista työhön liittyvien asioiden puimisesta erilaisiksi tiimiytymisharjoituksiksi ja persoonallisuusteorioiden läpikäymiseksi.

    – Meillä oli useamman vuoden hanke, johon osallistui koko koulun väki, siivoojat, keittiöhenkilökunta ja opettajat, siis kaikki. Konsultit puhuivat tiimiytymisestä ja halusivat, että jokainen tiimi allekirjoittaa erillisen tiimisopimuksen yhteistyöstä.

    – Moni kuitenkin sanoi, että heillä on jo työsopimus, eikä tarvitse toista, hän kertoo puhelimessa.
    jne

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tämä on seurausta siitä, että kaiken maailman konsultit, ihmissuhdevalmentajat ynnä muut epämääräiset toimijat ovat saaneet yhteiskunnassa jalkansa lähes kaikkien ovien väliin. Itsekin olen jossakin heidän kaaviossaan etuoikeutettu ihminen, koska olen a) valkoihoinen, b) nainen ja c) minulla on omistusasunto. Näin ollen minulle ei kuulu yhteisestä hyvästä mitään. Tällaista huuhaata levitetään samalla kun vaaditaan ihmisten tasa-arvoista kohtelua. Voi herran pieksut tätä logiikkaa!

      Poista
  10. Yliopistoissa ja muissa kuoluissa on tyhmimmät ihmiset. Ammattikouluissa viisaimmat ja ne jotka oikeasti tulevat maamme pitämään pystyssä oikealla työllä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juuri näin, paitsi eivät tyhmiä, mutta monet aika laiskoja (opiskelut venyvät).
      Sitä paitsi yliopistoissa koulutetaan aivan liikaa ihmisiä.

      Poista
    2. Niin koulutetaan. Sitten joudutaan maailman ääristä rahtaamaan ammattiväkeä, kun näistä naistutkimuksen tyyssijoista valmistuu vain noita turhanpäiväisiä päänaukojia.

      Poista
    3. Yliopistoissa on ns lukuihmisiä, älyllisesti lahjakkaita, jotka pystyvät omaksumaan suuria asiakokonaisuuksia lukemalla ja suoriutumaan älyllistä kykyä vaativista tehtävistä. Eli yliopistoihin pääsevät monien karsintojen kautta kiistatta kognitiivisesti lahjakkaimmat yksilöt. Alemmille asteille päätyvät sitten ne, jotka ovat kisassa karsiutuneet, tai eivät edes ole siihen lähteneet.
      Aivan kaikki kuitenkin oikeasti pitävät aivan oikealla työllä maatamme pystyssä, kukin omalla tasollaan, ja kykyjensä sallimissa rajoissa.
      Ei kuitenkaan kannata kuvitella, että koska kirjoittajan mukaan amislainen autopeltiseppä kuuluu niihin viisaimpiin ihmisiin, hänet voisi panna tekemään sen yliopiston käyneen tyhmän lääkärin töitä.
      Sama myös toisinpäin.

      Poista
    4. Yhteiskuntatieteiden maisteri tarvitsee putkimiestä tai autopeltiseppää, mutta putkimies tai autopeltiseppä ei tarvitse yhteiskuntatieteiden maisteria! Tästä on kysymys, ja ongelma on siinä, että näitä yhteiskuntatieteiden maistereita on joka paikka täynnä!

      Poista
    5. No ne yhteiskuntatieteiden maisterit, joita kukaan ei tarvitse, ovat kortistossa, kuten tarpeettomat putkimiehet ja autopeltisepätkin. Onhan se nyt tyhmää valita sellainen koulutus alalle, jolla ei ole töitä.

      Poista
  11. Ylioppilaskuntaan on pakko kuulua...

    VastaaPoista
  12. Kyllä se migraation vaikutus älykkyysosamäärän laskuun on viimeinen asia mistä YLE uutisoi .

    VastaaPoista
  13. Olen itsekin tuota samaa miettinyt ja muistellut, ja kuunnellut, kuinka ennen vanhaan alkaen 50-luvulta kuntien päättäjät ja virkamiehet olivat usein vain kansakoulun käyneitä, ja siihen tietenkin jossakin kunnallisopistossa suorittivat joitakin kursseja. Niillä mentiin ja hyvin kaikki onnistui. Pankinjohtajat maaseudulla olivat usein kauppakoulun tai kauppaopiston käyneitä, sekä myös kaksivuotisen metsäkoulun käyneitä, eli olivat metsäteknikon pätevyydellä ja kaikki toimi!
    Ajan myötä koulutusvaatimuksia tiukennettiin ja aloja naisistettiin ja kas, asiat alkoivat menemään pieleen. Nyt ollaan saavutettu pohjanoteeraus, kun naiset päättävät vähän kaikesta. Jokainen tietää, että naisilla on täysin erilainen ajatustapa asioihin, oikeastaan kaikkeen. Kokoomuksen eduskuntaryhmässä on 19 naista ja näiden naisten ulostulot viime vuosina ovat aika usein ihmetyttäneet, eli mitä he siis kannattavat ja mitä puoluetta? Meppi Sirpa Pietikäinen marssii valtavalla äänimäärällään tuon sakin "henkisellä" keulalla puna-vihreä lippu hulmuten!
    Meppi Li sai viime EU-vaaleissa aivan valtavan kannatuksen, ja omalla työpaikallani jopa tunnetut kokoomuslaiset naiset kannattivat Anderssonia, koska tämä on kuulemma hyvä vastavoima facismille! On sitä kaikenlaista!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Melkein kaikilta naisilta voisi evätä äänestysoikeuden ja niin myös suurelta osalta miehistä.

      Poista
    2. Heh! Päivän uutinen on, että Kokoomus paheksuu Suomalaisen klubin päätöksen, jossa naisia ei hyväksytä klubin jäseneksi. Taas näkyy kokomuksen linja. Mikä on sen puolueen idea, muu kuin vihervasemmistolainen ja kaikkia miellyttävä linja?

      Poista
  14. Feminismi ja tahattomasti, tai paremminkin tahallaan väärin ymmärretty tasa-arvo-aate se on joka laskee älykkyysosamäärää, intersektionaalinen feminismi vielä puolittaa senkin. Siellä missä näitä aatteita ei ole, ei ole tapahtunut mitään älykkyyden laskua.

    VastaaPoista
  15. Huumori on nykyään vihapuheesta. Valtionsyyttäjä rinnastaa rodun ja homouden loukkaamattomina ominaisuuksina. Yhteiskunnan pintakerros kuplii kuin jätevesiallas.

    VastaaPoista
  16. Alkaa nuo lipaston käyneet olemaan pelkkä rasite yhteiskunnalle. Ainakin osa heistä.

    https://www.suomenuutiset.fi/briteissa-omat-verrokkikohut-suomen-akatemian-spedeilylle-humanistinen-tohtorinarvo-alkaa-olla-haitta-tyonsaannille/

    VastaaPoista
  17. Muuten olen sitä mieltä, että uskonnot ja poliittiset ideologiat sekä erityisesti uhrirooliin samaistuminen pitäisi kriminalisoida.

    Narsistinen uhrirooliin samaistuminen on kaiken omankädenoikeuden ja terroritekojen taustalla.

    Dipl. taistolaistytöt, jotka opettelivat laulamaan ääni sydäntäsärkevästi väristen vallankumouslauluja, olisi pitänyt jo koulussa jättää luokalleen ja antaa laulusta nelonen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Matematiikka pakolliseksi yokirjoituksiin karsisi suuren osan tuosta kuonasta.

      Poista
  18. Ylioppilaskunta ei edes ole tavallinen yhdistys vaan eräänlainen julkisyhteisö. Sen jäsenyyshän on yliopiston opiskelijoille pakollinen. Tuleeko niin ollakin, jo siitä on paljon kiistelty. Mutta ainakin niin kauan kuin niin on asian laita, on selvä, että sen tehtävien pitäisi olla tarkoin rajatut, niin ettei ylioppilaskunta esimerkiksi ota kantaa yleispoliittisiin kysymyksiin (paitsi ehkä sellaisiin, jotka suoranaisesti koskevat nimenomaan yliopistoja ja niiden opiskelijoita). Eikä ainakaan tuollaisten sopimattomia viestejä levittävien anarkistijärjestöjen tukeminen missään tapauksessa kuulu sen tehtäviin. Voisiko opiskelija, joka ei sellaista hyväksy, valittaa johonkin siitä, että HYY on niinkin tehnyt?

    VastaaPoista
  19. Kaikista tyhmin olio on Suomen presidenttinä. Taannoin otti akkansa kanssa vastaan kommunistisen Vietnamin johtoa. Lyön vaikka vetoa että tuon johdosta tullaan vielä vaatimaan Usasta Suomen eroamista nattosta, sillä mikään maa ei katso hyvällä jos jossain ihannoidaan kommunismia, eikä Suomen mediat edes ottaneet mitään esille tuosta presidentin maan petoksesta esille vaikka kyseessä terrorismiin viittaava teko. Jos joku ei tiedä, kommunismi on terrorismia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Presidentti Trump on laittanut Vietnamille 20 % tullit, mitäs ne olivat Euroopalle ? Oliko n20%. Ei siis mitään erikoisempaa riitaa Vietnamin kanssa.

      Poista
    2. No, sitten voi ihan vapaasti luokitella Trumpin terroristiksi.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!