Tuhoutuvatko koralliriutat lähivuosina?
Kansalaisaloite omien kustannusten maksattamisesta muilla ihmisillä
Oulun bussiliikenteen matkustajat sosialismin uhrina
Palopommeista naisen logiikkaan
Niin kauan kuin yhteiskunnassa on todellinen sananvapaus, se ei voi olla läpeensä mätä. Sen sijaan jokaisesta läpeensä mädästä yhteiskunnasta puuttuu todellinen sananvapaus
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Uusi normaali. Lienee turvallisuusperuste. Onhan Malmin myymälöissäkin lonkkatölkeissä hälyteippi.
VastaaPoistaSiitä huolimatta, tänäänkin, kloppi ryntäsi kassojen ohi lonkkatölkkejä syli täynnä, eikä pysähtynyt, kehoituksista huolimatta..
Vihjeet ovat maksumuurin takana mutta esitän oletuksen, että kyseiset ongelmat, eiku henkilöt, tunnustavat uskontoa, jonka mukaan me olemme vääräuskoisia?
VastaaPoistaKorkeakulttuuri ei voi muuta kuin perustaa oman turvallisuutensa korkeateknologiaan.
VastaaPoistaMatalampi kulttuuri ei edes kykene siihen, että pystyisi ompelemaan edes peilin takin pieleensä, nähdäkseen, mitä tuli taas tehtyä.
PeräSelittelyä. Korkeakulttuurit kehittyvät aina siten, että jossakin vaiheessa korkeakulttuuria alkavat ohjailemaan hyväntahtoiset hölmöt, josta johtuen korkeakulttuuri joutuu ottamaan korkeaa teknologiaa askelettain käyttöön, jotta hyväntahtoiset hölmöt eivät tajuaisi, että sen polun päässä tapahtuu lopulta kauheita asioita. Vitsi on siinä, että korkeakulttuuri voisi hyvin välttyä kauhealta lopulta, jos vain se estäisi hyväntahtoisia hölmöjä pääsemästä valtaan.
Ainoa tunnettu keino, jolla liberaalien valtaan nousua voitaisiin rajoittaa, että se, että kansakunta lopettaa kertakaikkisesti uskomasta yleiseen ja yhtälaiseen äänioikeuteen, ja pisteyttäisi äänivallan niin, että se suosisi ansioituneita kansalaisia. Lakiin perustuva tasa-arvo ei voi koskaan toteuttaa geneettistä tasa-arvoa.
Reilu tunti sitten Iltasanomiin ilmestyi juttu, miten kehitysmaissa leviävät antibioteeille vastustuskykyiset bakteerit. Ilmoitan, että kyse on tismalleen samasta asiasta, miten Suomessa leviää kehokameroille vastustuskykyiset mahaanmuuttajat, ihan näin suoraan sanottuna, enkä välitä, jos jollakin lukijalla ei ole vastutuskykyä kehitymaalaisuuteen.
PoistaKun kansa saa vallan, kuka sen saa ?
PoistaPaavo Haavikko
Vaalit neuvoantaviksi ?
Kun kansa saa vallan, niin ensimmäiset satavuotta sitä johtavat itseansioituneet porvarit ja muu ylempi sääty. Sitten alempien luokkien vollotus alkaa vaikuttamaan, että yhteiskuntaan leviää inhottava uskomus tasa-arvosta, joka kirjoitetaan perustuslakiin, ja loppu on yhtä alamäkeä. En ole ikinä lukenut kenenkään toisen kuin itseni ajatuksia, että ilman ainuttakaan AY-liikettä pelkkä nerojen keksinnöt lopettavat automaattisesti kaikki raskaat työt. Siihen ei koskaan olisi tarvittu yhden yhtäkään ammattiyhdistystä, että oltaisiin saatu säädyllinen työviikko kaikille, koska kukaan ei ole niin hölmö, että pitäisi ihmisiä kuopankaivajina, kun vieressä seisoo hullujussi! Halloo, PERKEle, jokaiselle hiton kommarille, joka sattuu tätä lukemaan. Nyt elämme neljättä teknologista murrosta, joka tuo esille entistäkin viheliäisimmät ihmisluonteet esille, koska meillä on tuo jumaloitu "tasa-arvo".
PoistaJäi mainitsematta se itsestään selvä tosiasia, että ammattiyhdistyksillä ei ole mitään ansiota esimerkiksi kahdeksantuntiselle työpäivälle, koska sen saivat aikaan ihmiskunnan älypäät keksinnöillään, kuten on aina tapahtunut, ja tulee aina tapahtumaan.
Poista94.1 prosenttia ihmiskunnasta on pelkkiä vapaamatkustajia. Älypäät ovat niitä, jotka keksivät juttuja, joilla ruikuttaminen voitaisiin saada loppumaan, kuten esimerkiksi pyörä, höyrykone JA kehokamera!
Vaan kun näille ruikuttajille ei mikään riitä. Ruikuttavat siitäkin, että kun kaikki on hvin niin jotain on silloin pielessä ja joku hyötyy ja rikastuu toisten kustannuksella. Sano mun sanoneen:))
PoistaHuru-ukko
Kannatan varauksetta järjestelmää, jossa äänioikeus on vain nettoveronmaksajilla. Aivan kuten ennen 1900-luvun alkuvuosia, jolloin kaikille annettiin yhtäläinen äänioikeus.
PoistaSilloin ei verorahoja tuhlailtu turhuuksiin.