Suomessa on viime päivinä nähty kaksi seksuaalivähemmistöjen performanssia. Niistä molempien tarkoitus oli hankkia osallistujilleen ympäröivän yhteiskunnan huomiota.
Tarkoitaan ensimmäisellä performanssilla sitä, kun kaksi lestadiolaisuudesta eronnutta lesboa halusi ja sai julkisuutta liimailemalla seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä esille tuovia tarroja Suviseuroissa. Palstatilaa tuli jo etukäteen ja vielä enemmän sen jälkeen, kun - toisen lesbon mukaan - "teltan ympärille tultiin huutamaan kuorossa minuutin ajaksi, että homot hirteen. Kaikki on koettu kävyistä, kepeistä ja laudoista aina kananmuniin ja jäätelöön."
Omalta osaltani totean tapauksesta, että näiden lesbojen toiminta oli yksiselitteisesti väärin ja huonoa käytöstä. Mutta niin oli myös suviseuralaisten lainvastainen reaktio siihen. Toivon mukaan molemmat osaavat näin jälkikäteen hävetä noloa toimintaansa.
* * *
Toinen suuri kansanjuhla oli seksuaalivähemmistöjen suurperformanssi eli Pride-paraati. Siellä ei tiettävästi nähty erityisiä häiriöitä, mutta omalta osaltani kummastelin vaatimusta siitä, että presidentin olisi pitänyt erikseen perustella osallistumattomuuttaan kyseiseen tapahtumaan. Ei tarvitse - ei edes siksi, että hän oli lupautunut tilaisuuden suojelijaksi.
Ehkä oudoin asia Pridessa olivat kuitenkiin palestiinalaisliput. Näin siksi, ettei Palestiinan arabeilla liene sen positiivisempi suhde seksuaalivähemmistöihin kuin muillakaan muslimeilla - toisin kuin Palestiinan juutalaisilla.
Lisäksi täytyi ihmetellä, etteivät seksuaalivähemmistöt näytä osaavan roskisten käyttöä. Se näkyi siinä, että he jättivät käytössään olleen Kaivopuiston ruokottomaan tilaan poistuttuaan paikalta.
Toki heidän edustajansa lupasivat, että asiaan palataan seuraavana päivänä. Hyvä näin, mutta siitä huolimatta on syytä ihmetellä, etteivät juhlijat itse vieneet roskiaan asianmukaiseen paikkaan.
Toki taitaa olla niin, etteivät tätä asiaa osaa monet muutkaan suomalaiset. Onhan Kaivopuisto samanlaisessa kunnossa vuosittain myös Vapun jälkeen. Mutta silloin roskaajat ovatkin pääosin nuorisoa, kun taas Pridessa juhlivat lähinnä aikuiset, joille siisteyden voisi kuvitella olevan itsestäänselvyys. Ei näköjään ole.
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Helsingin kaupungin työntekijät varkaissa
Helsinki Pride ja suvaitsevaisuus
Helsinki painostaa henkilöstöään pride-karnevaaliin
Jep, itsekin kuvia katsellessani, luulin Kaivopuiston siirtyneen puistoalueesta Helsingin jätehuollon avokaatopaikaksi.
VastaaPoistaJos tuon pridehenkisyyden vois paikantaa maantieteellisesti, niin veikkaanpa että Helsingin keskustan alue hohkaisi punaisella.
VastaaPoistaJa myös Tampereen ja Turun,miksei Oulunkin...
PoistaNyt näyttää siltä, että heteroista on tullut seksuaalivähemmistö. Entinen seksuaalivähemmistö tulee kalliiksi Suomen veronmaksajille, koska he eivät osaa tehdä lapsia, mutta sitäkin enemmän tuottavat roskaa ja puhuvat pskaa.
VastaaPoistaOvstpa näköjään jääneet jälkeen paitsi seksuaalisen myös siisteyden kehityksessä. Liekö paskovat vielä housuihinsa?
VastaaPoistaNuo lesbot voisivat mennä liimailemaan tarrojaan moskeijoiden seiniin. Silloin ilmassa lentelisivät käpyjen sijaan lesbot.
Ihmetytti lähinnä median kritiikitön reaktio ex-lestadiolais-lesbojen performanssiin: jos uskontokunnan edustajat ovat valkoisia eurooppalaisia, niin heidän tapojaan ja uskonnollisia näkemyksiään saa avoimesti halveksia ja koittaa "muuttaa". Jos vastaavaa olisi tehty joillekin muslimeille tjms. Niin se olisi ollut "vihapuhetta". Toki muslimit tässä ovat epätodennäköinen vertailukohde, koska kukaan ei uskaltaisi julistaa jotain seksuaalivähemmistöjen asiaa jossain tuhansien muslimien kokoontumisessa
PoistaPresidentti ei osallistunut, koska hänen ei kannata uhrata maailmanpoliittista pääomaansa. Mitä olisi esim. Trump ajatellut, jos Aleksi olisi heilunut homolippujen keskellä?
VastaaPoistaKyllä se virheen teki jo siinä kun asettui tapahtuman suojelijaksi, kuten Onni Rostila hyvin osoitti.
PoistaUnohdit palestiinalaisliput; nehän liehuvat kaikissa kulkueissa nykyään välittäen näin rauhan, rakkauden ja yhdenvertaisuuden sanomaa. Porukkakin on kaikissa lähes samaa joutilasta joukkoa.
PoistaKun taistellaan länsimaista demokratiaa vastaan, kaikki keinot ovat sallittuja.
VastaaPoistaMikäli olen oikein ymmärtänyt, homoseksuualisuutta ei esiinny ainakaan julkisesti Gazassa.
Kannatta katsoa: Ajassa | Pride-liikkeen ideologiset juuret & poliittiset tavoitteet | Soili Haverinen & Onni Rostila
VastaaPoistaOli eilen Alfa-TV:ssä, mutta löytyy youtubesta vaikka hakusanalla Ajassa.
Erittäin hyvää ruotimista juuri tästä pride-liikkeestä.
Joo, totta kai presidentti Stubbin olisi pitänyt olla pride-kulkueen keulilla sateenkaarilippu kourassaan. Ja marssia kuin joskus pääministeri Antti Rinnekkin teki. Jalka vispasi niin kuin ainakin sotilasmarssissa. Ihmetyttää, miksi Stubb on suostunut jonkinlaiseksi suojelijaksi näinkin selvästi (vasemmistolaiselle) ääriliikkeelle.
Minusta presidentti teki osuutensa marssimisen suhteen Kirkkojärven marssilla:
PoistaTP kanslia 26.6.2025
Presidentti Stubb tarkasti Reserviupseerikoulun ja osallistui Kirkkojärven marssille
https://www.presidentti.fi/presidentti-stubb-tarkasti-reserviupseerikoulun-ja-osallistui-kirkkojarven-marssille/
Tasavallan presidentti Alexander Stubb teki tarkastuskäynnin Reserviupseerikouluun Haminaan torstaina 26. kesäkuuta 2025.
Tarkastuskäynnin aluksi presidentti Stubb tutustui koulun toimintaan ja kurssikokonaisuuksiin. Tarkastus jatkui Kirkkojärven marssilla, johon presidentti osallistui yhdessä reserviupseerikurssi 266:n upseerioppilaiden kanssa.
Marssin alussa suoritettavien tehtävärastiosuuksien aikana presidentti oli eri joukkueiden mukana. Pikamarssiosuudessa presidentti Stubb kilpaili tiedustelukomppanian joukkueessa.
”Olipa hieno kokemus. Joukkuehengen aisti kaikkialla. Kaveria ei jätetä. Kiitos kaikille, jotka olivat mukana. Kiitos palveluksesta”, presidentti Stubb sanoi.
Jossittelua mutta jos Haavisto olisi tullut valituksi presidentiksi, kumpi olisi ollut hänelle tärkeämpi - maanpuolustus vai pride?
PoistaKumpaa pidät Suomelle tärkeämpänä?
Kiitos vinkistä. Todelliset asiantuntijat keskustelemassa toisin kuin Ylen "asiaohjelmissa", joissa kritisoida saa ilman toimittelijan väliintuloa vain persuja ja kristittyjä.
PoistaHomot ovat hölmöjä, kun hierovat omaa erikoislaatuista perverssiä erinomaisuuttaan heterojen naamaan, ja varsinkin kanniskellessaan homovihamielisen islamilaisen Palestiinan lippuja. Viisas homo eläisi hissun kissun normaalisti kuten heterotkin tekevät pitämättä siitä sen kummempaa meteliä. Mutta tuo hillitön julkisuuskampanja ja varsinkin Setan tuppautuminen kouluihin vääristämään lasten normaalia kehitystä ottaa päästä niin, että meinaa kaikki suvaitsevaisuus kadota. Eläisivät niin kuin muutkin ihmiset, kun heille täällä länsimaissa on annettu siihen mahdollisuudet.
VastaaPoistaNykyistä maailmaa ja varsinkin meillä eurooppalais-länsimaisessa ajattelussa vallitsevaa hajoamis- ja taantumisilmiötä ei oikeasti pystytä ymmärtämään rakentamatta siltaa tästä nykyisestä jakomielisestä "kulttuurirelativismin" arvomaailmasta 60-luvulle, jolloin yleismaailmallinen nuorisovallankumous nuo nyt hapantuneet ja jälkijättöiset "liberaalit" arvot loi. Kyseessä on nyt valtavan laajalle levinnyt ja osassa nyt "politiikasta" ja "vaikuttamisest" kiinnostuneista ihmisistä aatteellista paloa herättävä, näennäisen "nykyaikainen" ideologia, jota tämä "jäljestätulevien valtava lauma" uususkonnon omaisesti tunnustaa ja haluaa julistaa.
VastaaPoistaIgnace Lepp tuolloin kun asia oli oikeasti uusi kirjoitti kirjan siitä, miten hippiajan nuorison aiteismilla oli todellisena taustavaikuttajanaan nuorten ikiaikaisesti tuntema seksuaalinen ahdistus, jonka aiheuttajaksi ja syypääksi kirkko silloin joutui. Muodottomaksu muuttuneina nuo rinbtamalinjat ovat edelleen olemassa -- nyt vain on niin, että myös uskonnon äärimmäiset lahkolaismuodot muuttuvat muodeiksi ja tarjoavat kulisseja nuorille taistella aina uusia ikäpolvia ärsyttävää yhteiskunnan konservatismia vastaan.
Perusnarsismin vammat ovat aikojen myötä länsimaailmassa levuinneet kulttuuriseksi narsismiksi, jonka vallassa ahdistuneet yksilöt nyt kokoontuvat ryhmävahvistautumista tarjoaviin joukkoliikkeisiin tajuamatta itse, miten nurinkurista ja hullunkurista heidän "kapinointinsa" on. Maailma täyttyy tägeilla -- isojen kaupunkien kaikki seinäpinnat ovat niiden peitossa -- ja samaten oma iho peittyy satojen tautuointien alle. Kaikki koetaan kuitenkin yksilöarvoina, jokaisen "erilaisuutena".
Narsistinen kulttuurimme, ahdistava kulttuurimme, kirjoittanut Sigmund Freud. Ei mitään uutta auringon alla.
Kaiken takana on nainen, joka on ihanasti niin eksyksissä identiteettikriiseissään kuin yksilö olla voi. Kun nykynuoret toimittelijatyttöset katselevat elokuvan "Pretty Women", he näkevät vain naisten vapautumisen ongelmat. Ja ovat ihan tosissaan ja tohkeissaan -- tuossa.
Ja tuossa sitten se mistä elokuvassa varsinaisesti oli -- elokuvahistoriassa ainutlaatuisesta alkurepliikistä lähtien -- kysymys.
Jahas, proffalta tuli pissi housuun
VastaaPoistaJos kysytään setalaisilta ja sateenkaariväeltä heille suurinta uhkaa, niin he vastaavat kristinuskon! Kun kysytään muslimilta heille suurinta inhoa, niin sekin on kristinusko! Ei siis tarvitse ihmetellä, miksi he marssivat yhdessä!
VastaaPoista