Politiikan tutkija Johanna Vuorelma kirjoitti kolumnin, jossa hän arveli monien eurooppalaisten poliittisten päättäjien toimineen – ja toimivan edelleen – sen perusteella, millainen on heidän mielikuvansa Yhdysvalloista. Tämän seurauksena läntisen maailman voimakkainta valtiota on pidetty "demokratian lähettiläänä, vaikka se rikkoo kansainvälistä oikeutta ja on säilyttänyt kuolemanrangaistuksen".
En toki kiistä Vuorelman näkemystä siitä, että poliitikot toimivat mielikuviensa pohjalta. Enkä edes sitä, että vanhat käsitykset säilyvät usein silloinkin, kun niille ei enää ole perusteita.
* * *
On kuitenkin selvää, ettei Yhdysvaltain ongelma suinkaan kulminoidu kansainvälisen oikeuden rikkomiseen tai kuolemanrangaistuksen säilyttämiseen, vaan sikäläisen vapaan yhteiskunnan ajautumiseen historiallisen syviin poliittisiin taisteluhautoihin. Yhtäällä on vuosi vuodelta yhä absurdimmaksi käynyt arvoliberaali vasemmisto ja toisaalla sen vastareaktiona vahvistunut uuskonservatiivisuus.
Tämän polarisoitumisen tuote on Vuorelman mainitsema Donald Trump, jonka mahdollisuudet nousta valtaan ilman amerikkalaisen yhteiskunnan syvää jakautuneisuutta olisivat olleet olemattomat. Enkä usko, että mahdollisuuksia suurvallan johtoon olisi ollut myöskään Barack Obamalla, joka nousi valtaan – ohi perinteisemmän Demokraattisen puolueen edustajan Hillary Clintomin – kahtia jakautuneen yhteiskunnan vasemmalta laidalta saamallaan kannatuksella.
* * *
Obamasta alkaen Yhdysvaltoihin näyttäisi syntyneen tilanne, jota hallitaan vuorotellen yhteiskunnallisten aatteiden äärilaidoilta, mikä on tietenkin monella tavalla ongelmallista. Ja siksi yhdyn Vuorelman näkemykseen siitä, ettei eurooppalaisten länsimaiden tule luottaa amerikkalaisiin etenkään oman turvallisuutensa äärimmäisinä takaajina, vaan huolehtia siitä itse.
Sen lisäksi Atlantin tällä puolella on syytä herätä huomaamaan USA:n tapahtumien pohjalta, ettei hyvää yhteiskuntaa luoda äärimmäisten aatteiden pohjalta, vaan käyttäen tervettä järkeä. Tämä koskee sekä sotilaallista että yhteiskunnallista turvallisuutta, joissa molemmissa pätee presidentti Juho Kusti Paasikiven näkemys, jonka mukaan tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku.
Tämä koskee paitsi ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, niin ennen kaikkea talous- ja sisäpolitiikkaa. Ja siksi myös jälkimmäisen osalta olisi Suomessa syytä siirtyä idealismin sijasta pragmaatismiin, jossa tunnistettaisiin ja tunnustettaisiin tosiasiat ja toimittaisiin niiden mukaisesti.
USA:sta voi ja saa olla montaa mieltä, mutta siellä on sananvapaus edelleen niin hyvässä kuosissa, ettei Päivi Räsänen olisi siellä milloinkaan saanut tuomiota.
VastaaPoistaSuomessa on viimeisen 36 vuoden aikana tehty niin monta ideologiaan perustuvaa poliittista väärää päätöstä, että sieraimet ovat enää juuri ja juuri pinnan päällä.
Samainen "tutkija" ihailee nykyistä Irania siis sitä kun maata on kymmeniä vuosia johtanut terroristisesti isis valtaajat, Maassa jossa kuolema tulee heti homoille ja naisille jotka ovat ilman "jätesäkkiä" päällään. Usassa ei tuota kuolemanrangaistusta ole monessakaan osavaltiossa ja kohta ei niissäkään. Olen niin täynnä noita naisia jotka ovat niin "tietäviä" että heidät ajatuksiaan ja mielipiteitään ulostellaan jokaisessa paikassa, joka lehdessä, joka tv-kanavalla, jne. Lopetin jo vuosia sitten kaikki lehtitilaukseni ja annoin tv:ni pois.
VastaaPoistaMä tein saman jo 20 vuotta sitten !!!
PoistaVuosia sitten, tarkalleen otettaen, yli 30 vuotta sitten lähti töllö ja kaikki lehtitilaukset, sillä jo tuolloin alkoi näkymään mitä islamin rakastajia ne on.
PoistaWoketus meni USA:ssa liian pitkälle, josta seurasi korjausliike. Pari esimerkkiä. Kun maahan tulee kymmenen miljoonaa laitonta siirtolaista, ja tulijoiden tulva näyttää loputtomalta, ja kaksimetriset miehet eli ns transnaiset ilmestyvät naisten pukuhuoneisiin ja vievät oikeilta naisilta mahdollisuuden menestyä, alkaa normaalijärkisenkin mitta tulla täyteen.
VastaaPoistaOngelmana vain on, että presidentiksi valituksi tuli narsisti patologinen valehtelija, jonka kompetenssi riittäisi ehkä jonkun nakkikioskin pyörittämiseen Diili-ohjelmassa, ja siihenkin vain kaikkia lakeja rikkoen. Täysin omalaatuisesta ajattelutavasta kertoo mm se, että hän kutsuu sodassa kaatuneita maanmiehiään luusereiksi. Aivan toiselta planeetalta tämä ääliö.
Yksi tosiasia, jonka soisi tunnustettavan on, että Lähi-idästä ja Afrikasta tulijat samoin kuin kaikki muslimit, jotka ovat ylisukupolvisten serkusavioliittojen tuotoksia, poikkeavat älykkyydeltään vähintään yhden standardipoikkeaman verran kantasuomalaisista. Lukija voi itse päätellä kumpaan suuntaan ja mahtavatko tulijat kyetä sopeutumaan suomalaisen yhteiskunnan vaatimuksiin.
VastaaPoistaaivan, mutta se lienee täysin mahdotonta. Koko ihmiskunnan ymmärtämisen ensimmäinen edellytys on rotuerojen ymmärtäminen ja hyväksyminen ja kaikki "kotouttaminen" ja koko politiikka pitää...pitäisi siis toimia tämän perus prinsiipin perusteella ja edellytyksillä.
PoistaTästä jokainen voi päätellä mikä on muslimien tarkoitus ja tavoite.
PoistaVäkivalta Koraanissa
Islaminuskossa vakiintunut ja klassinen tulkinta on, että Koraani velvoittaa muslimeita pyhään sotaan eli jihadiin.
Sen aiheeksi riittää pelkkä vääräuskoisten olemassaolo, sillä sodan tavoitteena on levittää islamin valta koko maailmaan.[4][5][6]
Sotaa tulee käydä kalifin johdolla, jos islamilaisessa maailmassa sellainen on.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Väkivalta_Koraanissa
------------------------------
Tässä syy miksi meidän ei tule ottaa yhtäkään muslimia ja paluttaa jo tulleet kotimaihinsa.
Ja heidän ei ole tarkoituskaan "kyetä sopeutumaan suomalaisen yhteiskunnan vaatimuksiin."
"kahtiajakautunut!...ei se ole konservatiivien, eli jonkinlaisen normaalijärjen viellä omaavien syy, vaan he ovat ihmisiä, joita viellä vaikka 80 tai 90 luvullakin pidettiin kutakuinkin täysjärkisinä kunnon kansalaisina
VastaaPoistaVihervassari suvakit ovat ihan itse irtautuneet todellisuudesta ja syöttävä, rummuttavat tauotta hulluja sekopäisiä pakkosyötettyjä propagandiaan. Totta mooses viellä järjen, logiikan ja suhteellisuudentajun omaavien ihmisten on puututtava peliin ja vihellettävä se poikki yhteiskunnan pysymiseksi elinkelpoisena.
Trump!, jooh näyttää siltä että äijä on ylilyönti virassaan, kiitos hänelle wokettamisen suitsimisesta, mutta mutta nää tulllisekoilut, sekavat lausunnot, ailahtelevaisuus...jooh...ne olis voinu jäädä pois. Tilanne tasoittunee jokatapauksessa osittain jo kait gongressivaalien ja viimeistään vajaan 3 vuoden päästä kun on uusi pressa. Vaikka sitähän ei viel tiedetä, millainen se on.
Sitäpaitsi jokainen intin käynyt on jo sotilasvalassaan luvannut ja sitoutunut paljastamaan/ ilmoittamaan kansanviholliset, kuten suvakkiwokettajat ja toimimaan ehkäistäkseen maanpetturien myyräntyöt
VastaaPoistaJos Suomi suistetaan woketuksen ja maahanmuuton suurvallaksi, varsinkin islamilaisista maista, mahtaako maanpuolustus silloin olla kovin kovassa arvossa? Eikö sateenkaariväki takavuosina vaatinut Helsinkiäkin mailman homo-pääkaupungiksi? Sitten on myös aika näkyviä voimia, jotka ihan vakavissaan ajavat kansallisvaltioiden lakkauttamista EU:n sisällä? En ole huomannut Stubbiakaan kovin kansallismielisenä? Kyllä vala sitoo, tai ainakin pitäisi sitoa molempia osapuolia?
PoistaJos olisin Trump, tekisin ihan saman Naton kanssa, eli EU pärjätköön yksin. Koko kylmän sodan ajan varsinkin Saksa ja Ranska vittuilivat ideologista vittuilua USA:lle, vaikka Euroopan puolustaminen maksoi USA:lle tähtitieteellisiä summia, eli missä kiitos? EU on puolensa valinnut, ja lähentykööt Kiinaa, Intiaa ja Brics-maita, ja kohta se on samanlainen persläpi, kuin em. maat kansalaisoikeuksia myöten! On suorastaan huvittavaa, kun anti-amerikkalaiset keuhkoavat nyt Trumpin puheita, joissa hän vihjaa Naton hajoittamista, niin eikö se olekaan eurooppalaiselle viher-vasemmistolle ilon päivä, jota he ovat jo vuosikymmeniä kaivanneet? Kohta se siis on totta, toivottavasti? EU jatkakoon islamisaatiota ja woketusta entiseen malliin tai jopa kiihdyttäen, sen päässä on kyllä kaikkien sota kaikkia vastaan, ymmärtäähän tuon jokainen, ja sitten ei ole kenelläkään kivaa! Trumpin toimet ovat kovia, mutta kovat ajat vaativat niitä. Toisaalta, eipä ne edes ole niin kovia, kuin anti-amerikkalaiissa medioissa melskataan, vaan kyse on vasemmistolle "liian hyvästä vihollisesta". USA:n molempien puolueiden eliitti on sosioekonomiselta taustaltaan täysin samanlaisia, eli miljardöörejä riittää ja miljardöörien eduta tuppaavat aina olemaan yhteneviä, vaikka Suomessa, joka on Euroopaan anti-amerikkalaisin maa, täällä demokraatit ovat aina hyviksiä, joita kohdellaan silkkihansikkain. Clintonien ja Obamoiden toilauksista ja munauksista ei edes mainita! Nyt kaikki on Trumpin syytä, ja aiemmin oli Reaganin syytä! On tämä tyhmyys niin tavatonta! Mitä tulee Venäjään, kyllä EU:n pitäisi pystyä se pitämään aisoissa ilman USA:aa, mutta kun woke-EU:ssa ei ole munaa...
VastaaPoistaTrumpissa on ikävä piirre tuo patologinen valehteleminen ja jatkuva mielen/linjan muutos, joka tapahtuu päivittäin. Koskaan ei voi tietää, mikä on seuraavan päivän epistola.
PoistaHuono juttu on täydellinen tietämättömyys tosiasioista.
Hän itkee, että Nato ei auta, vaikka USA auttaa muita. Hän ei tiedä, että ainoa kerta, kun Naton 5 artikla on aktivoitu, on 2001, kun terroristit iskivät USA:han. Hän pilkkaa muiden maiden sotilaita, jotka ovat kuolleet Naton auttaessa Yhdysvaltoja.
Hän käy tullien ja halveksimisen ja painostuksen avulla liittolaisten kimppuun, uhkaa valloittaa Grönlannin ja tehdä Kanadasta USA:n osavaltion.
Hän nuolee Putinia, mutta lopettaa avun Ukrainalta, jonne Putin on hyökännyt.
Kaikesta muusta Nobel- pelleilystä ja Trumpin nimen vaihtamisesta vanhoihin instituutioihin ja seteleihin nyt puhumattakaan.
Niin, näitä Mari Karppisen kokoamia Trump-punkteja toistellaan meilläkin päivittäin, jopa niin, että niistä on tullut elämää suurempia! Kysymys kuuluukin, että mitä Trumpin toimet ovat vaikuttaneet tavallisen suomalaisen elämään? Tuntuukin, että Trump on suomalaisten presidentti ja vielä persu, eli vapaata riistaa? Edes Putinia ei Suomessa kohdella niin alta lipan, kuin Trumpia? Pitkä YYA-aika on kyllä tehnyt tehtävänsä...
Poistayah, Trumpauttaja.....
PoistaPörssikurssit voi kuitenkin aika hyvin..eli jotain on tehty kuitenkin, tai paljonkin ihan OK..suomen oma ikuinen taantuma on ihan itsetekoinen by vihervassarien suvakkien sabotaashi yhteiskuntaa vastaan jo yli 30 vuot, joka elämänalalla ja insti tuutissa
PoistaAno 11.23:lle. No jos Mari Karppinen on luetellut nuo asiat, niin oikeassahan hän on ollut. Trumpissa on se kummallinen teflon-ominaisuus, että hän voi sanoa aivan mitä tahansa järjettömyyksiä mitä sylki suuhun tuo, mutta hänen kannattajiensa moraalinen kompassi on niin sekaisin, että kaikki käy.
PoistaKuka tahansa muu länsimainen johtaja joutuisi hullun kirjoihin.
Anon. 12.12, eli sanopa mistä Hesarin kuukausiliitteessä tiedettiin jo heti Trumpin ensimmäisen kauden alussa, vaikka se, että valokuvassa oli emäsika ja Trump, ja kuvatekstinä "hehän ovat kuin kaksi marjaa". Hesarissa taitaa olla ennalta näkemisen lahja?
PoistaHyvinpä on täälläkin jotkin imeneet sisäänsä HS-, IS-, Yle-uutisotsikot Trumpista.
PoistaReagan kaatoi Neuvostoliiton, ja vapautti Itä-Euroopan maat kommunismin ikeestä. Trump kaataa Iranin islamistisen terroristihallinnon.
PoistaJa Eurooppa vain peesailee ja kyyristelee.
Pääsääntöisesti pidän suomalaisen median uutisointia epäluotettavana vihervasemmiston agendajournalismina. Senpä vuoksi seuraan nettiä kuten Youtubea, jossa tietysti sielläkin pitää olla kriittinen ja huomioida lähde.
PoistaObama lupasi vetää amerikkaliset joukot pois Irakista ja vetikin niiä 30.00 sotilasta pois.
PoistaMutta samaan aikaan se sama Obama keräsi saman 30.000 palkkasotilasta Irakiin eri "Wagner"- yhtiöillä.
Ja nimenomaan Afrikasta keräsi, jotka mustat sotilaat olivat punainen vaate rasisteille arabeille. Siitä lähti ISIS.
Ylellä oli asiasta pitkä, muistaakseni ranskalainen dokumentti.
Herra Trumpin jatkuva mielen / linjan muutos tuo rahaa oikeisiin taskuihin, sekä omiin/suvun ja kavereiden. Kun tietävät etukäteen mitä on tulossa pörssissä, ylä vai alamäkeä. Kling, kling sanoo kassakone.
PoistaMitään Mari Karppisia ei todellakaan tarvita antamaan kuvaa Trumpista, jonka imbesilliyden pystyy näkemään ja kuulemaan ihan omin silmin ja korvin uutispätkistä, joita Valkoinen talo julkaisee, sekä hänen viesteistään omassa viestipalvelussaan.
PoistaOn suuri ihmetyksen aihe, että joku yleensä pystyy näkemään mitään tolkkua Trumpin päättömässä sekoilussa.
Mitä pinttyneisiin ennakkoluuloihin tulee, niin aina kun Yle Julkaisee jotain politiikkaan liittyvää ja kirjoittaja on Tampereen Yliopistosta, niin sisällön pinttyneet ennakkoluulot vahvistaa aina omiani.
VastaaPoistaUsan kanssa pitää pelata kuin Neuvostoliiton kanssa aikoinaan. Vähemmän vaarallinen kaveri se kuitenkin meille on.
Täytyy toivoa, että saisivat sisäpolitiikkansa kuntoon, niin ulkopolitiikka seuraa kyllä perässä.
Euroopan pitää pystyä aseistamaan itsensä ja rakentaa puolustuksensa uudelleen, mutta sepä onkin monessa maassa vakava sisäpoliittinen ongelma. Meillä ei onneksi.
Haluan muistuttaa tässä oheisasiana mieleenne erään seikan, joka ehkä hieman hämmentävästikin unohtuu monilta meistä.
VastaaPoistaNimittäin, kun puhutaan erinäisistä hyvinkin ikävistä rikoksista, kuten ryöstöistä, pahoinpitelyistä ja raiskauksista - siis kaikkinensa henkeen ja terveyteen kohdistuvista rikoksista, joita moninaisista, tunnetuista syistä maassamme riittää aivan riittävästi (sic - !), ja jokainen on tietenkin aina liikaa, niin kas kun ei oikein kukaan sano, että nämä kumuloituvat, siis kasautuvat ja kerrostuvat.
Selvennän: Ajatelkaas, asia ja tilannehan ei ala koskaan ikään kuin alusta. Minä karsastan tilastoja, ja juurikin tällaisissa inhottavissa rikoksissa, jos varsinkin näytetään vain kylmiä lukemia tai käyriä.
Sillä ensinnäkään ne eivät kerro sitä keskeistä seikkaa, että vaikka nyt esim. poliisi ja lehdistö kertoisivat tänä vuonna vaikkapa seksuaalirikosten vähentyneen edelliseen periodiin 10 %, ja että se on muka yksiselitteisen hieno käänne, niin enpä sanoisi, vaan oikeastaan sitten tulee se iso mutta.
Nimittäin niitä raiskattuja on kertynyt jo ennestään vaikka kuinka paljon! Jokaisena vuonna tulee aina läjäpäin lisää, ellei joku surkuteltava yksilö joudu vielä toistamiseenkin saman roskakohtelun uhriksi.
Joten siinä mielessä ainakaan omasta mielestäni ei ole mitään erityistä kehumista, jos jokin tilastokäyrä näyttää tilastollista alenemaa jossain em. rötöksistä. Ei, ennen kuin ne on saatu laskettua jotain ainakin 90 prosenttia. Ja pysyvästi.
Ettei ole lopulta niin, että raiskattuja on yhteensä jo esim. 20 %. 35 %? 50 %?!
Ei näin. Kaipaisin muutenkin takaisin aikansa irtolaislainsäädäntöä. Sellainenkin käsite tunnettiin kuin naisrauha. Joutotyyppejä ei sallittu notkumassa julkisilla paikoilla häiritsemässä muita - muuten poliisisetä tuli kyselemään, että mikä mies; poistu välittömästi tai lähdet putkan kautta tiehesi. Entäs nyt: kuten tiedämme - uusi normaali.
Niin, rikosten..väkivaltarikosten määrä ei voi nousta määräänsä enempää, koska peliteoria pakottaa uhrit, eli valkoiset kanta-asukkaat...muuttamaan käyttäytymisteään turvallisuutensa vuoksi. Eli yöelämään tai pimeämpään aikaan ainakaan ei kannata mennä kaupungille tai ylipäätään poistua kotoaan. Tytöt/ naiset eivät enää liiku ainakaan yksin missään, aina pitää olla vähintään kaksi, mielellään viisi, jotta matujen hyökkäys vaikeutuisi, joku ehtii ainakin soittaan poliisit, tuli niitä sit paikalle tai ei.. Kaikki alati kasvavat somppu ja muut porukat pitää kiertää kaukaa, jos tulis tytölle pimeähköllä kadulla mutias somppu porukka vastaan , se on fifty sixty joukkoraiskataanko hänet.
Poistasuomalais miesporukat eivät ole kaiketi ikinä milloinkaan tehneet tuollaista. jos joku porukasta yrittäis niin toiset estää sen porukasta. Pikipäät raiskaa kaikki ja toiset kuvaa kännykällä
Todellisuudessa katu ja muukin turvallisuus on romahtanut koko suomessa paljon paljon enemmän, mitä tilastot, nekin varmaan muokatut, pimitetyt antaisivat ymmärtää
Pisara-Drop: Kerropa wanhoista hywistä ajoista, jolloin Suomessa tunnettiin sellaiset lainsäädännölliset käsitteet kuin irtolaislainsäädäntö ja naisrauha.
VastaaPoista_ _ _ _
A.I. Gemini:
Suomen oikeushistoria on täynnä mielenkiintoisia, joskus nykykorvaan hyvinkin erikoisia käsitteitä. Mainitsemasi irtolaislainsäädäntö ja naisrauha edustavat kahta hyvin erilaista puolta vanhasta maailmasta: toinen oli kontrollin väline ja toinen osa keskiaikaista oikeuskäsitystä.
Naisrauha – Suojaa ja kunnioitusta (keskiajalta lähtien)
Naisrauha oli osa niin kutsuttuja rauhanvalasäädöksiä, jotka vakiintuivat Suomessa (osana Ruotsin valtakuntaa) 1200- ja 1300-luvuilla. Tunnetuimpia näistä ovat Birger-jaarlin asettamat lait.
Tarkoitus: Naisrauha takasi naisille erityisen suojan väkivaltaa ja häirintää vastaan. Jos miestä vastaan tehty rikos oli vakava, naista vastaan tehty vastaava teko samassa tilanteessa katsottiin usein vielä raskaammaksi, koska se rikkoi kuninkaan asettamaa erityistä rauhaa.
Käytäntö: Se ei ollut vain moraalinen ohje, vaan juridinen suoja. Esimerkiksi naisen ryöstäminen avioliittoon tai hänen loukkaamisensa julkisella paikalla johti ankariin rangaistuksiin.
Perintö: Vaikka varsinaiset rauhanlait poistuivat käytöstä lakien kehittyessä, ajatus "naisrauhasta" eli pitkään kansanperinteessä ja herrasmiesmäisessä käytöksessä.
Irtolaislainsäädäntö – Työvelvollisuus ja kontrolli.
Irtolaisuus oli Suomessa rangaistavaa satojen vuosien ajan, ja lainsäädäntö koki suuria muutoksia sääty-yhteiskunnan murtuessa.
Palkollispakko: Vielä 1800-luvulla Suomessa vallitsi "laillisen suojan" periaate. Jokaisella, jolla ei ollut omaa maata tai yritystä, oli oltava isäntä. Jos ihmisellä ei ollut vakituista työtä tai varallisuutta, hänet katsottiin irtolaiseksi.
Rangaistukset: Irtolaisia voitiin tuomita pakkotyöhön esimerkiksi ojennuslaitoksiin tai linnoitustöihin. Valtio halusi näin varmistaa, että kaikki kykenevät tekivät työtä ja pysyivät valvottuina.
Laki muuttuu: Vuoden 1883 irtolaisasetus lievensi linjaa hieman: irtolaisuus ei ollut enää automaattisesti rikos, jos ihminen pystyi elättämään itsensä rehellisesti. Kuitenkin vasta vuonna 1987 irtolaislaki kumottiin lopullisesti ja korvattiin päihdehuoltolailla.
Vertailua taulukossa
Käsite Alkuperä Keskeinen ajatus Milloin poistui?
Naisrauha Keskiaika (1200-luku) Erityinen suoja väkivaltaa ja häirintää vastaan. Sulautui yleiseen rikoslakiin 1700-1800-luvuilla.
Irtolaisuus Ruotsin vallan aika Velvollisuus olla työssä tai palveluksessa (palkollispakko). Viimeinen laki kumottiin vasta 1987.
Tiesitkö? Irtolaislainsäädäntö oli aikoinaan hyvinkin ankaraa erityisesti naisia kohtaan. Jos nainen ei ollut naimisissa tai palveluksessa, häntä epäiltiin herkästi "huonosta elämästä", mikä saattoi johtaa koviin kuritustoimenpiteisiin.
Nämä lait heijastivat aikansa yhteiskuntaa: toisaalta haluttiin suojella haavoittuvammassa asemassa olevia (naisrauha), mutta toisaalta yhteiskuntajärjestys ja työvoiman saatavuus varmistettiin pakolla (irtolaisuus).
Professorin kirjoituksesta saa käsityksen, että ikään kuin Usa:ssa olisi 2 yhtäläistä äärilaitaa. Ei ole todellakaan näin vaan kyse on on nimenomaan demokraattipuolueen valtavasta loikasta vasemmalle parinkymmenen vuoden aikana. Liian monella on tapa katsoa asioita hyvin lyhyellä jaksolla ja julistaa se lyhyt jakso "normaaliksi" tms. Esimerkiksi muutamia kymmeniä vuosia sitten demokraateilla oli riveissään muuan Henry Jackson. Tänä päivänä hänelle ei olisi mitään tilaa samassa puolueessa.
VastaaPoistaLiian moni myös sortuu arvioimaan amerikkalaista politiikkaa puhumisen perusteella huomioimatta sitä, että amerikkalaisessa politiikassa on jo pitkään ollut vallalla puhevetoisuus, ts. poliitikon on puhuttava ja puhuttava paljon. Vaikka sitten tyhjää, mutta vaikenevasta poliitikosta ei tule presidenttiä. Esimerkiksi asiallisesti ja kyvyiltään erittäin pätevästä Mitt Romneystä ei kerta kaikkiaan voinut tulla presidenttiä, koska hän oli liian väritön ja hän ei pitänyt julkisuudesta.
Mitä tulee luolemanrangaistukseen, se pitäisi palauttaa Suomeenkin. Esimerkiksi musuterroristeille se olisi ainoa oikea tuomio.
Monet eurooppalaiset päättäjät epäilemättä toimivat mielikuviensa varassa ja näkevät todellisen USA:n asemesta mielikuvituksensa USA:n. Ja sama pätee noihin tutkijoihin ja kolumnisteihin. Ne mielikuvat vain ovat ryhmästä riippuen kovin erilaisia eivätkä niiden kolumnistien mielikuvat suinkaan ole välttämättä lähempänä todellisuutta kuin poliittisten päättäjien mielikuvat. Asia saattaa olla jopa päinvastoin, sillä nämä kolumnistit ovat kauempana politiikan käytännöstä kuin siinä mukana olevat poliitikot. niin kuin Clemenceau omaksui Saksaa koskevasta tiedosta vain ne palaset, jotka vahvistivat hänen olemassa olevaa mielikuvaansa Saksasta, niin myös nämä kolumnistit omaksuvat USA:sta vain ne palaset, jotka vahvistavat heidän uskomuksiaan ja ennakkokäsityksiään.
VastaaPoistaTästä riippumatta johtopäätös, jonka mukaan eurooppalaisten valtioiden ei pidä jättäytyä riippuvaiseksi USA:n tuesta ja hyvästä tahdosta, on oikea. Se on oikea riippumatta siitä, kuka in USA:n presidentti. Nyt alkaa näyttää siltä, että tähän tosiasiaan on viimeinkin havahduttu, mutta johtaako se siihen, että täällä opitaan taas hoitamaan vastuullisesti maanosan asioita ja kehittämään sitä varten tarvittavat resurssit ja instituutiot, onkin sitten se isompi kysymys. Nyt ollaan vasta vaiheessa, jossa aletaan hoksata, että jotakin tarttis tehdä.
Minun mielikuva Amerikasta tulee kokonaan, elokuvien, varsinkin lännenelokuvien ja TV:n sarjaohjelmien kautta. Eihän se mitenkään voi olla oikea kuva. Todellisuus taitaa olla elokuvaakin ihmeellisempi.
VastaaPoistaMoni Trumpin ihailija ja uskovainen, katsoo, että tämä on Trumpin nerokkuutta laittaa Eurooppa vaikka polvilleen, jotta se alkaisi toteuttamaan esim. itse enemmän puolustustaan. Kyllä se on Trumpin narsistisuutta, mikä määrää suunnan. Trump todella toivoo, että Euroopalla menisi todella huonosti. Onko tämä Trumpin oma ajatus, vai onko määräys tullut Moskovan suunnalta. Kovasti se ainakin Putinia hyödyttää. Trump käyttäytyy, kun kunnon diktaattori ainakin. Omakuvia pitää olla joka paikassa, nimetään rakennuksia Trumpin nimellä jne. Muistuttaa aika pitkälle vanhaa kunnon Neuvostoliittoa tai nykyään Pohjois-Koreaa.
VastaaPoistaTrump yritti ensimmäisellä kaudellaan saada EU lämpenemään vapaakauppaan USA:n kanssa, mutta eipä se EU:n sossuja kiinnostanut.
PoistaJa lähde oli ?
Poista