maanantai 8. syyskuuta 2025
Rasismia Kontiolahdella
Uutissuomalaisen mukaan Kontiolahdella kuusitoista vuotta asunut, työtä tekevä ja jo toista tutkintoaan opiskeleva, yrittäjäksi tähtäävä, somalinainen on joutunut kahden miehen vainon kohteeksi. Nämä ovat jutun mukaan huudelleet solvauksia ja lähteneet myös seuraamaan häntä kadulla sekä puhutelleet naista käyttämällä neekeri-sanaa. Lisäksi joku – luultavasti jompikumpi näistä miehistä – on kirjoittanut rasistisia tekstejä pyörätien asfalttiin.
Miehet ovat myös kiroilleet hänelle, kutsuneet häntä luokseen ja käyttäytyneet rasistisesti myös hänen lapsensa kuullen. Kaiken tämän seurauksena nainen pelkää, että huutelu muuttuu jossain vaiheessa fyysiseksi väkivallaksi.
Tilanne on somalinaiselle uusi, koska hän ei ole kohdannut Kontiolahdella aiemmin rasismia. Jutussa haastatellun kantasuomalaisen naisen mukaan "nämä tulevat yöllä, joten ei minulla ole havaintoa tekijästä tai huutelijoista, kun ei tule siihen aikaan täällä liikuttua".
* * *
Kontiolahden tapaus kohdistuu siis – uutisen mukaan – sellaiseen maahanmuuttajaan, joka on oppinut sujuvan suomenkielen, tekee elääkseen töitä ja käyttäytyy paikkakunnalla muutenkin asiallisesti. Toisin sanoen hän ei ole omalla käytöksellään aiheuttanut kohtaamiaan ongelmia.
Tämän tapauksen taustalla on nähtävissä yleinen maahanmuuttoon liittyvä ongelma. Eli se, että sellaisilla paikkakunnilla, joilla elää runsaasti maahanmuuttajia, heihin on liittynyt tunnetusti paljon ongelmia ja rikollisuutta. Yksi tällaisen – sinänsä aivan aiheellisesti – negatiivisen leiman saanut ryhmä on Suomen somaliväestö.
Tämän leiman seurauksena negatiivisia ennakkoluuloja kohdistuu myös sellaisiin somaleihin, jotka ovat integroituneet yhteiskuntaamme. Toisin sanoen syntyy ilmiö, jossa tiettyyn viiteryhmään kuuluvien idioottien toiminta heijastuu kantaväestön suhtautumiseen kaikkiin siihen kuuluviin henkilöihin.
Vaikka tämä voi joidenkin mielestä tuntua oikeutetulta, tulisi kaikkien ymmärtää, ettei väestöongelmia ratkaista maahanmuuttajanaisia ahdistelemalla, kaduilla huutelemalla tai pyöräteille kirjoittamalla, vaan maahanmuuttopolitiikan keinoin. Ja päinvastoin, hyvää yhteiskuntaa ei rakenneta tosiasiat sivuuttavaan arvoliberaaliin unelmahöttöön perustuvalla maahanmuuttopolitiikalla, vaan perustamalla yhteiskunnalliset päätökset sen mukaisiksi, etteivät maahan syystä tai toisesta saapuneet ihmisryhmät muodosta missään päin maata sellaisia ongelmia, jotka aiheuttavat pitkäaikaista väestöryhmien välistä kitkaa.
Valitettavasti tätä ei ole ymmärretty Suomessa, vaan erityisesti viime vuosikymmenen yltiöpäisen humanitaarisen maahanmuuttopolitiikan seurauksena meille on synnytetty tiettyihin maahanmuuttajaryhmiin liittyvää työttömyyttä, jengejä ja rikollisuutta, jotka vaikeuttavat yhteiskunnan toimintaa myös siellä, minne nämä ongelmat eivät todellisuudessa edes ulotu. Ja juuri tästä Kontiolahden somalinaisen ikävä tilanne kertoo.
Tunnisteet:
arvot,
humanitaarinen maahanmuutto,
integroituminen,
kirjoittaminen,
Kontiolahti,
käyttäytyminen,
leimaaminen,
maahanmuuttopolitiikka,
miehet,
naiset,
ongelmat,
pelko,
politiikka,
rasismi,
rikollisuus,
somalit,
yhteiskunta
16 kommenttia:
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Kiitos ajatuksen lukemisesta
Tervetuloa uudelleen!
Työttömyydestä kärsivässä Suomessa ei kaivata ulkomaalaisia varsinkaan merirosvovaltiosta, jonka maineen ovat pilanneet sieltä tulleet ihmiset. Äänestämällä tämä nykyinen maahanmuuttopolitiikka ei lopu, joten ymmärrän, että kyseistä käyttäytymistä tapahtuu. Sori siitä.
VastaaPoistaKansakunnan hylkimisreaktio, luonnollinen.
VastaaPoistaParannetaan vain (maahanmuutto)politiikan
avulla.
Henkilötasolla tuollainen tuomittavaa,ja jopa rikollista.
Professori mainitsee somalikulttuurin/islamilaisten jatkuvan, huonon käytöksen. Valehtelu vääräuskoisille islamin edistämiseksi on velvollisuus. Taksi-husu lie eräs räikeimmistä esimerkeistä. En jätä mahdollista valehtelua huomiotta tässäkään tapauksessa.
VastaaPoistaIkävää somalin häirintää, jos kuitenkin kaikki on niinkuin väitetään.
Ei ole olemassa ikinä somalirasistia eikä muitakaan 3 maailman rasisteja, ei, vaikka nuo on niitä oikeita rasisteja. Sekin että muslimit on muka vähemmistöä, juu-u.. eihän noita olekkaan kun yli miljardia maapallolla, että eiköhän ne Suomalaiset ole sitä super vähemmistöä.
VastaaPoistaYLE julkaisi taas jonkin tutkimuksen, jossa pöyristyttiin koululaisten rasismia. Niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan, eli kai nekin uutiset ovat kiertäneet maan koulut, joissa kunniakulttuurin edustajat nuolettavat kenkiään tai vievät merkkivaatteet päältä? Vai ovatko maahanmuuttajat yli-ihmisiä, jotka eivät ole syyllisiä rasismiin missään tai koskaan? Afrikan sarvessa orjia on pidetty maailman sivu, ihan nykyaikanakin, mutta niistä hys-hys. Somalit eivät ole Afrikassakaan oikein suosittuja ihmisiä, kyllä ikiaikaiset käytännöt ovat pilanneet heidän maineensa.
VastaaPoistaMinua huvitti Uutissuomalaisen juttu, kun siinä oli kuva somalista selkäpuolelta identiteetin "suojaamiseksi".
VastaaPoistaAno 8.41
VastaaPoistaKun islamistilta kysytään rasismista tai muusta sellaisesta, imaamin määräys on aina, että KYLLÄ. Tällaisilla "tutkimuksilla" ei saavuteta mitään. Kyseessä on patologinen valehtelu, johon mohammed (ja 18 muuta siihen viittaavaa nimeä) on sanonut, että valehtelu islamin levittämiseksi on jokaisen "oikeauskoisen" pyhä tehtävä.
SUOMALAISET, JOS KETKÄ, TARVITSEVAT KULTTUURITULKKIA!!!
Kaikki suomalaiset eivät ole sivistyneitä, joten tällaisia yksittäistapauksia ei voida estää tapahtuvan. Jos huono käytös yleistyy, se johtaa suomalaisten ja tänne kehitysmaista tulleiden vierasmaalaisten välien tulehtumiseen laajemminkin sekä puolin ja toisin väkivaltaan. Valtiovallan tekemä ulkomaalaisten lisääntynyt suosiminen ja kehitysmaalaisten rikollinen käyttäytyminen ovat menneet liian pitkälle, minkä vuoksi tällaiset ikävät ilmiöt tulevat lisääntymään. Ja ne muuttuvat väkivaltaisiksi.
VastaaPoistaSomalit tulivat Suomeen perustelujen mukaan vainottuina kotimaassaan. Eikö silloin paras keino suomalaisten huonoa käytöstä vastaan ole palata kotimaahansa omiensa joukkoon.
Pikkuisen ehkä asian vierestä.
VastaaPoistaKun Keskisarja sanoo, että maahanmuuttajat ovat huonolaatuisia, se on rasismia, ja Hesari ja Yle huutavat kitarisat punaisina. Mutta suomalaisista johtajista saa Hesarissa sanoa, että he ovat surkeita. Miten johtajien ihmisarvoa saa loukata näin räikeästi. Mitä häh ?
RKP:n Adlercreutz sanoi saman asian vähän fiinimmin eli otetaan käyttöön kanadalaistyyppinen pisteytysjärjestelmä. Ei siitä vihervasemmisto nostanut meteliä, vaikka sen intresseissä on saada äänestäjiä juuri siitä huonommin pärjäävästä väestä. Samalla tulevat kyllä pyllistäneeksi suomalaisille pienipalkkaisille ja köyhille, mutta eihän sen touhuissa mitään kunnollista logiikkaa ole ollut koskaan ennenkään.
PoistaMinullekin huusi kerran pultsari Porthanian puistossa: "HUORA!". Ja kerran joku teinisälli huusi: "Miksi sulla on rintsikat kun sä olet LAUTA!". Yritän tässä miettiä kummasta olisi pitänyt loukkaantua enemmän: siitä, että sanotaan huoraksi, mikä en ole, vai laudaksi, mikä olen? Päädyin nauramaan molemmilla kerroilla enkä yhtään kokenut minkäänlaista uhkaa.
VastaaPoistaKaikenlaista sitä ihmisille huudellaan. En oikein ymmärrä, miksi junttien huutelu muuttuu jotenkin vakavammaksi jos se on "rasistista"? Miksi juuri rasisista huutelua ei voi antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos?
Sinä oletkin selkärankainen Suomalainen joka ei pienistä hätkähdä. Jos tuon saman olisi huutanut Suomalainen mies somalimuijalle niin huutaja olisi ollut linnassa alle tunnissa, jos ei olisi sitä ennen puukotettu kuoliaaksi.
PoistaValtapaskamedia on jo menettänyt monen monien silmissä uskottavuutensa. Taitaa taas olla husuttelua, kun husu itse lähetti itselleen hirttoköysikirjeen uhriutuakseen ja kerran poisti rassistin, jota todistetusti ei koskaan ollut olemassa, taksin kyydistä. Eli Kontiolahden läpän uutisarvo on? Koska muuten valtapaskamedia uutisoisi kantiksen kohtaamasta oikeasta rasismista/rasismen? Tai matulaumojen raiskaamien uhrien ja läheistensä kokemuksista? Tai rantahurrien opiskelukiintiöistä, joilla syrjäytetään parempilaatuisia suomalaisopiskelijoita. Tai tårta på tårta rantahurripressan pojan härski harjoittelupaikan koijaus. Mutta se Kontiolahti (miksiköhän tällä kertaa juuri se keksittiin?). Aivan kamalaa, hirveetä, ihan kaikkialla, all over rasismia, helt överallt! Asfalttikin vaikka tummanpuoleinen huutaa rassismia. Tämä on kyllä liikaa😄
VastaaPoistaHaiskahtaa taas keksityltä sadulta koko juttu. Somaleista 100% valehtelee että saavat sääliä ja sitä myöten lisää jalansijaa Suomesta minkä nuo islamistit tulee omimaan.
VastaaPoistaMinulla sana ”neekeri” ei herätä minkäänlaisia vihan tunteita. Kansakoulun aapisessa oli riimi neekeristä, joka pesee kasvojaan vaan ei valkene ollenkaan. Sanalla ”ryssä” on minulle äärimmäisen negatiivinen merkitys.
VastaaPoistaÄlä selitä. Ryssä ei ole mikään negatiivinen elämys vaan historian muotoilema nimi tuolle terroristisen maan väelle.
Poista