Suosittua juuri nyt!

keskiviikko 25. kesäkuuta 2025

Varkauksiin soveltuva kansallispuku

Eilisessä Ylen uutisessa kerrottiin romaninaisesta, joka oli tuomittu vuosina 2021–2024 tehdyistä kymmenistä anastusrikoksista. Syynä oli se, että hän oli käyttänyt rikosten tekemiseen hametta, joka kuuluu niin sanottuun romanien kansallispukuun. 

Jutun mukaan hametta oli muokattu siten, että sen päällys- ja sisäkankaiden väliin jäi onkalo, johon saattoi piilottaa varsin suuriakin esineitä, kuten robotti-imureita. Artikkelin mukaan hame oli tärkeä osa naisen identiteettiä.

* * *

Romanihameen käyttäminen omaisuuden varastamiseen on käsittääkseni tuttua kaikille suomalaisille. Eikä tapauksessa ole siten muuta yllättävää kuin oikeuden päätyminen sellaisen takavarikoimiseen. 

Harvempi kuitenkaan tietää, ettei romaninaisten kansallispuku ole kovinkaan vanhaa mustalaisperinnettä, vaan on saavuttanut nykyisen muotonsa vasta 1990-luvulla. Siihen nimittäin lisättiin vasta silloin varkauskäytön kannalta oleellinen pönkkä, joka asetetaan vyötärön alapuolelle nostamaan hameen painoa pois iholta. Näin se mahdollistaa esineiden sijoittamisen hameen rakenteisiin siten, etteivät ne näy ulospäin.

Sanotaan, että tilaisuus tekee varkaan, joten on kysyttävä, että onko tavaroiden kähveltämiseen soveltuvan kansallispuvun käyttö lisännyt romaninaisten tekemiä varkauksia. Vastausta tähän kysymykseen ei ole, sillä heidän tekemiään rikoksia ei ole erikseen tilastoitu - toisin kuin henkirikoksia, joissa romaneilla on valtava yliedustus.

* * *

Ylen viimevuotisen artikkelin mukaan romaneihin kohdistuu paljon ennakkoluuloja ja syrjintää, mikä näkyy esimerkiksi siinä, että heiltä on voitu evätä esimerkiksi pääsy ruokakauppaan, leirintäalueella tai ravintolaan. Ja jos päästetäänkin, niin esimerkiksi kaupoissa vartijat saattavat kulkea romanien perässä.

Omalta osaltani epäilen, että tällaiset toimintatavat eivät ole syntyneet tyhjästä vaan pikemminkin huonoista kokemuksista. Ja siksi - mikäli olisin romani - miettisin tarkasti millaisilla keinoilla voisin vähentää kanssani samaan heimoon kuuluvien rikollisuutta ja sellaiseen viittaavia seikkoja. 

Yksi sellainen olisi ilman muuta lyhyen historian omaava vaate, jolla on omaisuusrikoksiin soveltuvia ominaisuuksia, jota yleisesti käytetään sellaiseen tarkoitukseen, ja joka on siksi leimaantunut varkauksien tekovälineeksi. Ja joka siitä syystä herättää negatiivisia tunteita ympäröivässä yhteiskunnassa.

16 kommenttia:

  1. Eikö sosiaalituki Suomesta ja Ruotsista riitä elämiseen kun ei tehdä töitä?
    Ajaako ahneus tekemään varkauksia?
    Näitäkin kysymyksiä voi miettiä Professorin toiveen ohella.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei ahneus vaan helppous, sitä paitsi sehän(varastaminen) on heidän työtään.

      Poista
  2. Vanhat mustalaiset kertoivat, että pukeutumisen kanssa temppuilu on viety liiallisuusksiin ja on syy olla ottamatta töitä vastaan,
    Espanjassa mustalaisten pukeutuminen on hillittyä, eikä heillä siellä ole vastaavia "rajoituksia".

    VastaaPoista
  3. Köyhyys oikeuttaa varastamisen, jos kysytään ohisaloilta, koskeloilta ja honkasaloilta! Mikä on siinä, että juuri naiset laukovat pöljyyksiä ja älyttömyyksiä? Meillä ei ole enää varaa naisistuttaa Suomea, siitä ei voi seurata mitään kunnollista.

    Sitä paitsi, mitä hyödyttää takavarikoida mustilaishametta, sillä sen kankaat saa aina yhteiskunnalta, maksutta ja ilmatteeksi. Varastaminen on heillä aika normaalia toimintaa, mutta näistä hys-hys!

    Eipä silti, suomalaisilta varastetaan aina ja koko ajan, koska se kuuluu kohtaloomme. Korona tukipaketista Espanja kauhoi itselleen 160 miljardia, ja Suomi nolla euroa! Silläkin paikattiin Espanjan taloudenpitoa yleensä, eikä mitään koronan aiheuttamia ongelmia. Valehtelu ja varastaminen, se on nykymaailmassa poikaa.

    VastaaPoista
  4. Yleisellä tasolla, varkauksia eivät maksa kauppiaat, vaan maksavat asiakkaat. Täytyy jatkaa työntekoa.

    VastaaPoista
  5. Onhan rahtihame tärkeä osa varkaan identiteettiä. Jos mustalaiset haluavat, ettei heitä kaupoissa seurata, niin menevät sinne asiallisesti pukeutuneina. Kyllä kantasuomalaistakin seurattaisiin, jos menisi ostoksille tyhjä rinkka selässään.

    VastaaPoista
  6. Jos sanoisin, että mannet ovat työtävieroksuvia varjata, olisin rasisti. Sen sijaan olenkin antirasisti, ja siteeraan Megafonia. "Kerjääminen ja rikollisuus merkitsevät romaneille vaihtoehtoa paskaduunille"

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Romanille kaikki ansiotyö on paskaduunia.

      Poista
  7. Ei varmaan kannata pidätellä hengitystä sitä odottaessa että romanit jotenkin kollektiivisesti heräisivät ja alkaisivat parantaa julkisuuskuvaansa esim. poistamalla rahtihameet. Romaneilla on sikäli paljon yhteistä muslimien kanssa, et kummatkin ovat kykenemättömiä mihinkään itsereflektointiin sen suhteen, mitä ympäröivä yhteiskunta heistä ajattelee tai heitä ei vain kiinnosta, koska suhtautuminen kaikkiin muihin on ylemmyydentuntoinen.

    Niinpä myös itse vaihdan nopeasti paikkaa, jos kahvilassa/baarissa paikalle saapuisi "seurue". Sen verran tuoreessa muistissa on esim. härmän häjyn tapaus.

    VastaaPoista
  8. Mustalaiset tulee karkottaa Suomesta (Ruotsiin, mistä aikoinaan tänne tulivatkin). Ne loisivat varkaat eivät kuulu tänne täyttämään vankiloita ja henkirikostilastoja.

    Oletteko huomanneet, kuinka röyhkeästi he käyttäytyvät: pysäköivät autonsa kauppojen pääovien eteen tai invapaikoille.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Näin kerran erään kaupan eteen ilmestyneen valtavan autojonon, jonka muodostajaksi paljastui mustalaisakka, joka mersullaan tukki väylän siksi ajaksi, kun nosti sosiaalitukensa taikaseinästä. Kenelläkään aitosuomalaisella ei olisi pokkaa moiseen itsekkyyteen.

      Poista
    2. Ja jos auto oli Ruotsin kilvissä kuten usein näillä on,niin nostaa sosiaalitukia myös Ruotsista.Ainakin joku perheestä nostaa.

      Poista
    3. Näin joskus yli 15 vuotta sitten Tampereella kun mies pysäköi keskelle katua, ja kiirehti pesulaan hakemaan jotakin. Sen noin 5 min aikana mitä seurasin niin ei ollut vielä tullut takaisin ja muutama auto oli kertynyt taakse odottamaan.
      Oli kyllä ihan Suomen rekkarissa, ja kantasuomalaisen näköinen .

      Poista

    4. Tulihan se sieltä.
      Kyllä ne suomalaisetkin
      tekee kommentti.
      Huooh..

      Poista
  9. Varkauksia on erilaisia: https://tiedejatutkimus.fi/fi/results/funding/83404 .

    VastaaPoista
  10. Ohi aiheen, mutta törkeää tuhlausta: https://x.com/rmleppanen/status/1937835049027596797?s=46

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!