Detroitin ympäröimä Hamtramck on Amerikan ensimmäinen muslimienemmistöinen kaupunki, vaikka vielä vuonna 1970 puolalaiset muodostivat lähes 90 % sen väestöstä. Toisin sanoen Hamtramck on esimerkki eurooppalaisperäisen väestön vaihtumisesta kristityistä muslimeihin.
Tämä etnis-uskonnollinen muutos ei ole tapahtunut ilman näkyviä seurauksia. Sellainen on esimerkiksi kaupungin pelkästään muslimimiehistä koostuvan valtuuston päätös nimetä Holbrook Avenue – yksi Hamtramckin pääväylistä – uudelleen Palestine Avenueksi
Samalla kaupungin katukuva on muuttunut. Naiset eivät enää kulje kaduilla minihameissa tai hiukset vapaana vaan ovat verhoutuneet päästä varpaisiin mustiin niqabeihin. Myös liikkeiden kyltit on kirjoitettu uusväestön kotimaissa käytetyillä kirjaimilla ja koulut ovat korvanneet pääsiäisloman ramadanin päättymisen aikaan pidettävällä vapaalla. Ja äänimaailmaan on tietenkin ilmaantunut useita kertoja päivässä kajahtava islamilainen rukouskutsu.
Myös alkoholin käyttö on kielletty, mutta eläinten uskonnollisin menoin tapahtuva teurastaminen kotioloissa on sallittu. Ja mikä suomalaistenkin seksuaalivähemmistöjen parissa kannattaa panna merkille: pelkistä muslimimiehistä koostuva valtuusto on kieltänyt pride-lipun julkisen käyttämisen.
* * *
Nähtäväksi siis jää, onko Hamtramck esimerkki länsimaiden – siis myös maahanmuuttajia auliisti vastaanottavan Euroopan – tulevaisuudesta vai ainoastaan uusamerikkalainen kuriositeetti. Mutta oli se sitten kumpaa tahansa, on ihmisten syytä olla tietoisia siellä tapahtuneista muutoksista – aivan erityisesti silloin, kun he kannattavat liberaalia maahanmuuttopolitiikkaa.
Suomessa Hamtramckin kaltaiseen tulevaisuuteen on mahdollisuus ottaa kantaa seuraavan kerran ensi kevään eduskuntavaaleissa. Onhan meillä silloin tarjolla sekä ehdokkaita että puolueita, joiden ajama maahanmuuttopolitiikka johtaa ennemmin tai myöhemmin nykyhamtramckilaiseen elämänmenoon, mutta myös sellaista tulevaisuutta vastustavia poliittisia liikkeitä.
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Raiskaajien ja murhaajien maasta karkottaminen on äänestäjien käsissä
Allah lähetti idiootin puukottamaan naisia
SDP:llä on veret seisauttava kannatus lähi-itäläisten ja pohjoisafrikkalaisten parissa

Meillähän on jo muslimienemmistöisiä vuokrataloja, tosin muslimit eivät taida vuokria maksella. Näitä taloja ja niiden asukkaita seuraamalla saa vähän kuvaa siitä, ovatko he innokkaita sopeutumaan suomalaiseen kulttuuriin vai ovatko he vähän niin kuin Hamtramckissä. Eivät ole muuten tainneet huomata, että Ham tarkoittaa kinkkua. Milloinkahan kaupungin nimi muutetaan.
VastaaPoistaMalmi, Itä-keskus,, Vuosaari...etc. muslimilähiöineen kertovat mitä tuleman pitää.
PoistaKaupungin vuokratalojen rappukäytävät kertovat kehityssuunnan.
Lienee yleismaailmallinen ilmiö. Egyptiläisyys, kreikkalaisuus, roomalaisuus...etc hävisivät reunakulttuurien painostuksessa; kyse ei ollut ylivertaisten kulttuurien kompetensseista.
VastaaPoistaEhkä niin, että länsimaisuus - tekniikka, tiede, taide - liudentuvat takapajuisuuteen.
Kehitys ei ole lineaarista.
Tämä esimerkki ei ole yhtään mitään siihen verrattuna kuinka paha on tilanne Englannissa ja ilmeisesti suuressa osaa Yhdistynyttä kuningaskuntaa.
VastaaPoistaMinä olen jonkun aikaa seurannut Facebookista kansalaisten ottamia videoita väkivallasta, joka on systemaattista.
Maahantunkeutujat joukolla käyvät yksinäisen miehen kimppuun ja hakkaavat hänet.
Tai ulkomaalainen mies kävelee jalkakäytävällä ja ilman mitään varoitusta lyö vastaan tulevaa naista kasvoihin.
Pakistanilaisten raiskausrinki, jossa on raiskattu 250.000 nuorta englantilaista tyttöä tai naista on tietysti luku sinänsä.
Näin myös videon, jossa erään kunnan "kunnanvaltuusto" oli muslimienemistöinen ja kokous alkoi heidän lauluillaan tai mitä ne sitten onkin.
Yhden videon mukaan UK:n uusi pääministeri asuttaa pieneen, 350 ihmisen kylään, yli tuhat "pakolaista". Eli siellä päättäjät levittävät tätä paskaa mahdollisimman paljon.
Mielenkiintoinen oli erään videon väite, että Puola on irtautunut tästä:
EU:n muuttoliike- ja turvapaikkasopimus eli ns. maahanmuuttopakti (Asylum and Migration Pact).
Tekoäly väitti, että
Puola ei ole virallisesti irtautunut (opt-out) koko EU:n maahanmuuttopaktista, mutta se on saanut paktin sisältämän puskurimekanismin kautta täydellisen vapautuksen turvapaikanhakijoiden vastaanottovelvoitteista ja taloudellisista korvauksista vuodelle 2026.
Miksi Puola sai vapautuksen?
Maahanmuuttopaktin säännöt mahdollistavat helpotuksia maille, jotka ovat jo valmiiksi kovan muuttoliikepaineen alla.
Euroopan komissio määritteli Puolan "paineen alaiseksi maaksi" seuraavista syistä:
Ukrainan pakolaiset: Puola majoittaa edelleen lähes miljoonaa Venäjän hyökkäyssotaa paennutta ukrainalaista.
Valko-Venäjän rajakriisi: Puola puolustaa EU:n ulkorajaa Valko-Venäjän masinoimia hybridihyökkäyksiä ja luvattomia rajanylityksiä vastaan.
Tämän seurauksena Puolan pääministeri Donald Tusk ilmoitti, että Puola hyödyntää paktin poikkeusmekanismeja.
Puola sai virallisen vahvistuksen sille, ettei sen tarvitse vuonna 2026 ottaa vastaan relokoitavia turvapaikanhakijoita eikä maksaa siitä säädettyä 20 000 euron korvausta per henkilö.
Tästä voi ottaa mallia kaikki muutkin EU maat.
Ja lopuksi täytyy taas todeta, että Professori on taas liian kohtelias.
Voi sanoa suoraan koska ihmiset eivät tiedä mitä tuleman pitää jos päästämme tänne muslimeja ja muuta tänne sopimatonta väestöä.
Rikollisuuttaa, turvattomuutta, rahanmenoa jne. - lopuksi koko yhteiskunnan muuttumisen kuten Hamtramck osoittaa.
On mielenkiintoista seurata miten käy Ruotsin valtiopäivävaaleilla?
Suomessa ainoa varteenotettava vaihtoehto, joka vastustaa haittamaahanmuuttoa ja sen tuomia ongelmia, on Perussuomalaiset.
Kaikkien muiden puolueiden höpötykset maahanmuuton kiristyksistä on vain vaalikarjan sumutusta. Eivät he ole tosissaan tässä asiassa. Perussuomalaiset ovat koska he puolustavat Suomea ja suomalaisia.