Antin enkelit ja vihreät vesiliskot Saharassa
Wille Rydman esitti oleellisen kysymyksen Sofia Virralle
Elisa Aaltolan ajattelu on pikkulapsen tasolla
Niin kauan kuin yhteiskunnassa on todellinen sananvapaus, se ei voi olla läpeensä mätä. Sen sijaan jokaisesta läpeensä mädästä yhteiskunnasta puuttuu todellinen sananvapaus
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Sikäli mikäli ja jos ja kun sofia mokailee tuolla "erikoisjoukoissa" niitä ei varmasti tulla näyttämään missään koskaan katsojille!
VastaaPoistaKoska kerran pissis aina pissis ja "rinsessan" herkkä arvostelulle ja kaiken arvostelun yläpuollella!!!
Sinänsä ihan asiallista tekstiä professoreita. Herää kuitenkin kysymys, minkä puolueen taakse älykkäimmät vihreät siirtyisivät. Lopputulos saattaa olla kokonaisuuden kannalta huonompi kuin että pysyvät vihreiden äänestäjiä.
VastaaPoistaMiksiköhän siellä eduskunnassa äänestellään ainoastaan porsaiden kastraatiosta? Hevosten "ruunaamisen" luulisi olevan samalla lailla kärsimystä aiheuttavaa, puhumattakaan lappalaisten poronpurentaperinteestä:
VastaaPoista"Armas Niemelän auttavaisesta mielenlaadusta tulkoon kerrotuksi, kuinka hän joutui tuuraamaan konitohtoria pian sodan jälkeen. Näkkäläjärven suvun kristiinalaiset huonohampaisina olivat hankkineet ”poronpuremiskonhen” eli kuohitsemispihdit, mutta eivät uskaltaneet käyttää outoa ja täysin tuntematonta laitetta. Armas teräväpäisenä tarjoutui opettamaan heille tämän poromiehille tarpeellisen taidon.Näkkäläjärven Tuomaan kanssa hän läksi reistaamaan uutta konetta, joka muistutti hohtimien ja sokkerisaksien ristisiitosta. Eihän tämän käyttö pitäisi liian vaikeata olla tällaiselle minun tapaiselle terävälle pojalle, tuumi Armas itsekseen. Kun Tuomas oli kaatanut ensimmäisen hirvaan, pusahutti Armas sen kivekset muusiksi koneellansa. ” Sehän käythin hivasti”; ihasteli Tuomas. He operoivat joukon Tuomaan sukukunnan hirvaita ja päättivät seurata potilaiden toipumista viikon päivät.
Ei kerinnyt kulua montakaan päivää, kun löytyi ensimmäinen potilas kuolleena ja vähitellen joka ikinen. Armaan päätään nostamaan pyrkinyt ylpeys romahti. Kävi selville, että pihtejä oli käytetty liian kovalla kädellä ja sen seurauksena olivat niin vaikeat vammat, että joka kopara keikahti. Tuomaan äiti Kristiina oli ollut pahana Armaalle tästä ja epäillyt Armasta ilkeyden teosta, koska tämä oli operoinut vain kristiinalaisten poroja ja jättänyt omansa koskemattomiksi. Armaalla oli täysi tekeminen ennen kuin sai Kristiinan uskomaan, että tapaus oli vain valitettava vahinko. Antoihan Kristiina toki anteeksi väärtilleen, eikä viha jäänyt kalvamaan entisiä hyviä välejä."
Miksi kukaan koskaan laittaa mitään painoa tai on kiinnostunut Elisa Aaltolan mielipiteistä?
VastaaPoistaMuistelen, että entisessä elämässään Sofia Virta olisi halunnut liittyä poliisin Karhu-ryhmään, joten tämä on tavallaan jatkumoa.
VastaaPoistaTapelkaa likat, saatte tupakkia. Sofia Virta kantaa poliittisen vastuun tekemisistään.