Unkarilainen vallanvaihto nosti esille kysymyksiä
Ystävämme Donald Trump
Onko Unkari diktatuuri vai EU Neuvostoliiton reinkarnaatio?
Niin kauan kuin yhteiskunnassa on todellinen sananvapaus, se ei voi olla läpeensä mätä. Sen sijaan jokaisesta läpeensä mädästä yhteiskunnasta puuttuu todellinen sananvapaus
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Uusi maailmanjärjestys, yk agenda 2030, sitäpä äänestään juu, mikään kun ei pysäytä tulevaa maamme kantaväestön hävitystä.
VastaaPoistaEn tiedä ovatko poliitikot tyhmiä vai lahjottuja, ilmeisesti molempia. Ainakaan he eivät osaa laskea.
VastaaPoistaOli se sitten maahanmuutto teollisuus tai ilmastonmuutos katastrofi, niitä kansainvälisiä sopimuksia sekä sitoumuksia on noudatettava pilkulleen, vaikka ne olisivat suomen/suomalaisten kannalta miten kalliiksi käyviä tai tuhoisia tahansa. Mitä ne muuten meistä Brysselin ytimessä tai pöydissä ajattelevat.
VastaaPoistaHyvä ja esimerkillinen ratkaisu Unkarilta.
VastaaPoistaPunavihreät haluavat reipashenkisiä "opiskelija-mellakoita" Suomeen.
VastaaPoistaOvatko opiskelijat amiksesta, kauppaopistosta vai yliopistosta??
Ehkäpä tulevaisuudenkuva on lupaava, koska Ranskan, Italian Saksan ..etc mellakoijat, opiskelijat, ovat pääsääntöisesti etnistä sorttia: Kohta on insinöörejä lääkäreitä jne. tyrkyllä huru mycket.
Tällaisissa asiayhteyksissä tietysti tulee karmaisevalla tavalla esiin se kulttuurihistoriallinen taantuminen ja politiikan rappio, jota vanhojen -- nimenomaan eurooppalaisen uuden ajan, valistuksen ja demokratian ajan -- kielellis-kulttuuristen kansallisvaltioiden romuttuminen ja totaalinen -- hahaha, siis ennemminkin totalitaristinen -- ylikansallinen organisoituminen tosiasiassa ovat merkinneet.
VastaaPoistaKun toisen maailmansodan natsitraumojen on annettu vaikuttaa loputtomasti niin että yleinen ihmisyyttä koskeva ymmärrys on jopa akateemisissa ihmistieteissä pyyhitty pöydiltä, portit kansallisvaltioiden ja demokratian alasajolle ovat auenneet. Niistä virtaa ennen muuta rahaa, rahaa, ja rahaa -- eli globaali rahatalous määrää valtavirrat -- ja siihen kuvaan tarvitaan vanhoja valtioita de facto velkaannuttavat kulissisysteemit, jollainen myös Euroopan rajat tosiasiassa kehitysmaalaisten kansainvaellukselle avannut EU hienoine arvojulistuksineen, "avoimine yhteiskuntineen", "avoimine rajoineen", "ihmisarvo- ja -oikeusideologioineen" on.
Ei meiltä eikä Euroopan tasolta löydy rohkeita poliitikkoja, jotka avaisivat suunsa ja uhmaisivat velkakauppademokratiaa -- siis löisivät hanskat pöytään ja toteaisivat päättäväisesti: "Ei! Minä en lähde mukaan tällaiseen!" -- Sellainen ei kuulu poliitikon ominaisuuksiin, politiikassa menestyminen>/i> määrää kaiken, eikä menestymistä älyllisesti epärehellisessä maailmassa saavuteta totuuksia puhumalla.
"Salaliitto" ei suinkaan ole mikään peräkabineteissa kokoontuvien pahanilkisten keinottelijoiden klikki, vaan salaliitto on poliittisen kielen ja ajattelun ilmiö -- se on yliyleistävistä yleiskäsitteistä rakennettu ajatusaitaus, joka sulkee niin "velkatalousdemokratian" kuin "kansainvaelluksenkin" pois sallitun ajattelun aitauksesta.
Ihmisen epä-älyllisyydestä kertoo juuri tämä traumatisoituminen, poliittisin perustein.
PoistaVenäjällä vaahdotaan eurooppalaisesta uushitlerismistä, sen vaarallisuudesta ja vääryydestä. Mutta Stalinin teoista ei saa sanoa mitään kielteistä. Myös Putinin teettämät salamurhat ovat, hänen mielestään, vain politiikkaa.
Eiköhän se seuraava punavihreä hallitus roudaa maahan vaatimansa 40 000+ uutta raketti-inssiä per vuosi paikkaamaan heti kohta alkavaa rääkyvää työvoimapulaa. Tätähän ääässsdeepee on kailottanut jo vuositolkulla. Sitä kansa haluaa ja sitä kansa tulee saamaan. Mitä massiivisista veronkorotuksista ja hintojen noususta. Ei tunnu missään kun on unelma.
VastaaPoistaTämä oli Magyarilta rohkea veto koska monet kannattivat häntä "anti-Orbanina". Demonisoidun hahmon tilalle odotettiin ehkä Brysselissäkin kilttiä ja taipuisaa. Toivottavasti siellä petytään pysyvästi...
VastaaPoista-jussi n