perjantai 28. helmikuuta 2025

Oikeus- ja sisäministeri bilehuumeiden kimpussa

Ruotsalainen yhteiskunta on tunnetusti täydellisen sekaisin siellä harjoitetun maahanmuuttopolitiikan seurauksena. Eikä ongelmaa ainakaan vähennä se, että sikäläiset jengit tekevät rahaa kauppaamalla bilehuumeita maksukykyisille ruotsalaisille.  

Oikeusministeri Leena Meri (ps) nosti eilen esiin sen, että sama kehitys etenee myös Suomessa. Hänen mukaansa "kansainvälistymisen seurauksena Suomessa vaikuttavien rikollisryhmien ulkomaiset verkostot ovat aiempaa laajempia, ja ryhmillä on verkostojensa kautta suoria kansainvälisiä yhteyksiä".

Poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki puolestaan sanoi, että myös meillä "Ruotsista johdettujen katujengien vaikutus on lisääntynyt merkittävästi, ja tästä on esimerkiksi viime syksyltä useita väkivaltarikoksia ja törkeitä huumausainerikoksia." Hänen mukaansa "keskeisiä alueita, joista Suomeen vaikutetaan, ovat Länsi-Balkan, Baltia, Romania, Venäjä, Pohjois-Afrikan maat, Irak ja Ruotsi etenkin".

Tästä syystä kaikkien huumausaineita biletarkoituksiin käyttävien suomalaisten olisi hyvä ymmärtää tukevansa oman yhteiskuntamme viemistä kohti Ruotsin tietä. Ja ymmärtää, mitä ministeri Meri tarkoitti sanoessaan, että "jos puhutaan esimerkiksi huumausaineiden viihdekäyttäjistä, bilehuumeista, niin siinä tulet rahoittaneeksi järjestäytynyttä rikollisuutta, koska tätä rikollisuutta rahoitetaan nimenomaan huumausainekaupalla".

Kyse ei siten ole pelkästään huumeidenkäyttäjän omasta terveydestä vaan koko suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuudesta. Ja siksi oli erinomaista, että - ministeri Mari Rantasen (ps) mukaan -"sisäministeriössä asetetaan lähiaikoina lainsäädäntöhanke, jossa tulee muun muassa arvioida, millä kriteereillä ja kenen toimesta henkilö voitaisiin luokitella järjestäytyneen rikollisuuden toimijaksi ja samalla pitäisi arvioida sitä, mitä seurauksia tästä toiminnasta henkilölle on".

Lisäksi oikeusministeriössä on vireillä lainsäädäntöhanke, jossa Meren mukaan tarkastellaan näyttökynnyksen alentamista rikoshyödyn pois ottamiseksi rikosoikeudenkäynnin ulkopuolella. Myös tämä on hyvä asia, mutta mikäli sen tuloksena syntyy uutta lainsäädäntöä, on huolehdittava erityisen hyvin, ettei se - siis näyttökynnyksen alentaminen - mahdollista keneenkään kohdistuvia oikeusmurhia.

Sanon tämän siksi, että vaikka Suomessa viime vuosikymmeninä harjoitetun maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ovat ilmiselviä, ei niiden korjaamiseksi pidä uhrata kansalaisten - eikä etenkään kantaväestön - oikeusturvaa eikä suomalaista oikeusvaltiota. Kiristettäköön mieluummin sitten vaikka maahanmuuttajien nuhteettomuusvaatimuksia ja niiden rikkomisen seurauksia. Tarvittaessa myös heidän jälkeläisilleen. 

Näin siksi, ettei rikollisuuden torjunnan tule olla mikään pääasia, vaan ainoastaan keino varmistaa ihmisille hyvä ja turvallinen ympäristö asua. Ja tästä syystä - mikäli joku taho sitä uhkaa - tulee myös seurausten kohdistua vain ja ainoastaan siihen.

19 kommenttia:

  1. Lukuvinkki

    IL tänään

    Eurooppalaisilta täystyrmäys maahanmuutolle
    Tuoreen kyselyn perusteella valtaosa länsieurooppalaisista kokee, että maahanmuuttajia on yksinkertaisesti liikaa.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fbeb9c81-7fb1-4b13-8c64-47959a308cb7

    Artikkelista poimittua

    Suuri osa eurooppalaisista kokee maahanmuuton olevan merkittävä kansallinen ongelma, jota on hoidettu huonolla menestyksellä. Aiheesta uutisoi brittilehti Guardian.

    YouGovin tuoreen kyselyn perusteella valtaosa länsieurooppalaisista uskoo, että maahanmuutolla on ollut negatiivinen vaikutus omaan kansakuntaan. Maahanmuuttajia on otettu vastaan liikaa, minkä lisäksi hallitukset ovat hoitaneet maahanmuuttoon liittyvät asiat huonolla menestyksellä.

    Kysely toteutettiin Espanjassa, Iso-Britanniassa, Italiassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa ja Tanskassa.

    Espanjan ja Saksan vastausten perusteella noin 80 prosenttia vastaajista kokee, että maahanmuuttoluvut ovat viimeisen kymmenen vuoden aikana olleet liian korkealla. Saksalaisista 53 prosenttia ja espanjalaisista 46 prosenttia kokee lisäksi, että maiden hallitukset ovat käsitelleet maahanmuuttoa kokonaisuudessaan erittäin huonosti.

    Iso-Britannian vastaajista 70 prosenttia kokee, että maahanmuuttajia on jo viimeisen 10 vuoden ajan ollut maassa liikaa. 48 prosenttia vastaajista oli erittäin tyytymättömiä maan maahanmuuttopolitiikkaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. On jo korkea aikakin koko Euroopan herätä horroksestaan! Kun ei vaan olisi jo liian myöhäistä. "Wir schaffen das" on kokenut melkoisen mahalaskun. Tavallinen kansa, joka on kokenut nahoissaan ja elinpiirissään kaikki ongelmat, on ollut koko ajan oikeassa, mutta saanut osakseen vain ylimielisyyttä, rasismisyytöksiä ja vaatimuksen pitää turpa kiinni.

      Poista
  2. Meri ja Rantanen ovat todella oikealla asialla. On jo korkea aika alkaa suhtautua rikollisuuteen riittävällä vakavuudella. Vihervasemmistolainen rikollisten hyssyttely ja yhteiskunnan syyllistäminen rikollisuudesta on lopetettava, ja kiristettävä rangaistuksia normaalijärjen vaatimalle tasolle. Pois paljousalennukset, uusiutuva ensikertalaisuus ja tuomioiden puolittamiset. Rangaistuksen pituus pitää olla se, mikä on määrätty, minkä lisäksi tuomioiden pituuksien alarajoja on nostettava. On korostettava uhrien oikeuksia, ei rikollisten.

    VastaaPoista
  3. Kirottua tuo bilehuumeiden käyttö. Kuinkahan moni ns. hyvistä ihmisistä kannattaa tätäkin kautta ongelmien lisäämistä. Täytyisi jokaisen täysijärkisen ihmisen pysyä erossa huumeista. Jos niistä ei jostain syystä tule itselle ongelmaa, niin monelle muulle mahdollistetaan ongelmat. Ja niitä riittää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eikös vihreät nuoret kannata huumeitten laillistamista ja piikittämishuoneiden järjestämistä? Siltä taholta muutenkin tulee kaikkein älyttömimmät ehdotukset, kuten esim. seksin salliminen perheenjäsenten kesken. Toivittavasti vaaleissa kutistuvat rusinapuolueeksi.

      Poista
  4. Vaikuttaa siltä, että huumekeskustelun avainsanat ovat "vaikuttamisen" kaltaisia.

    Eli tämänkin asia-aiheen ympärille on jo kehittynyt ihan ikiomien kiertoilmausten ja yliyleistävien yleiskäsitteiden täyttämä kieli, jolla raakaa todellisuutta yritetään siivilöidä näennäisen kästeltävään muotoon.

    Ehkä se on pahinta huumetta jota yhteiskunnan kriisiytyminen ja romahtaminen tuo mukanaan. Poliitikot, juristeristit ja journalistit eristäytyvät omiin sfääreihinsä puhumaan omaa kieltään -- ja näiden hienojen herrasväkien lapsoset sitten bilettävät jossain jotain nuuhkien.

    Kokaiini on kallis huume, joten ei se ole räkäkännisten nautintoaine. Kyllä ne ovat ihan yhteiskunnan parempiosaisia -- ja pikemminkin yhteiskunnan huipulta -- kuin ne jotka ovat kulttuurille ominaisten päihteiden väärinkäyttäjiä.

    Tämä yläluokkaisuus on yksi juttu, muita ovat esimerkiksi se, että järjestäytynyt huumekauppa on de facto pelkästään tyoiskulttuuristen organisoimaa. Kolmas juttu, jota ei seuraavaan sataan vuoteen kukaan tohdi nostaa esille, on se, että huumebisneksessä kiertää jo niin paljon maailman rikkaiden rahoista, ettei sitä tulla minkään "demokraattisen" järjestelmän "vaikuttamisella" pysäyttämään.

    Poliisiasiantuntija, joka "Perjantai"-ohjelmassa totesi huumekaupan olevan sataprosenttisesti tuontitavaraa, oli varmaan yksi "vaikuttaja" joka terävöitti YLE:n sensuurilinjaa vaikuttaen niin, että nuo suorat lähetykset -- ml. Arto Nybergin ohjelma -- saivat väistyä viihdyttävämpien ohjelmasisältöjen tieltä. Kohta kaikissa ohjelmissa hypitään naama tekohymyvirneessä pinkit pusakat päällä ja valmiina vaikuttamaan sohvaperunoihin hyväntuulisen leppostelun keinoin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ylen ns. reality-ohjelmien määrä on pöyristyttävä. Suurin osa ohjelmien aiheista liittyy navan alapuolelle ja sitten on näitä sohvaperunoita, au-paireja kymmenessä maassa, sointu borgeja tyrkkyineen, seksuaalivähemmistöjä, sinkut paljaana jne jne. Onko tarpeen veronmaksajien rahoilla tuottaa ja esittää mokomaa roskaa? Ylen budjetti olisi välittömästi avattava kaiken kansan nähtäväksi. Turha vedota siihen, että se olisi muka osakeyhtiö, jolla on liikesalaisuuksia. Pahinta tässä saattaa olla kuitenkin se, että kansa oikeasti haluaa tällaista tirkistelysontaa esitettäväksi.




      Poista
  5. Olisi ehkä kehitettävä muita menetelmiä kun kertoa nisteille että ostamalla huumeita tuette rikollisuutta ja Suomen valumista Ruotsin tielle. Vai kuvitteleeko joku että nistit ajattelee mitään muuta kun sitä huumetta ja mistä sitä saa, ei ne muusta välitä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Siis kokaiinin länsimaiset käyttäjät ovat juuri niitä puolivillaisia "ajattelijoita" -- itse asiassa hippiliikkeen jälkeläisiä -- itseään intellektuelleina pitäviä taiteilijoita ja niinku-niinku-kulttuuriketkuja, jotka kokevat tarvetta erottautua joukosta ja joille on nimenomaan ominaista martyrologisesti ottaa "vallankumouksellisesti" oikeus omiin käsiinsä.

      Ei kai niille nyt voi mennä puhumaan "Ruotsin tiestä", kun ne on juuri niitä jotka sydämensä pohjasta inhoaa kaikkea junttisuomalaista.

      Poista
    2. Juuri näin. Seppo Oikkosella on ajatus ja sana hallussaan.

      Poista
    3. Yleensä ajattelijaksi ja intellektuelliksi itsensä ylentävä on laitavasemmistolainen

      Poista
  6. Mites meni "oikeusministeri"Meri. oliko isänmaallista maalittaa ja saada poistetuksi sinimustapuolue puoluerekisteristä. Te persut olette wake puolue joka ajaa samaa mitä koko hallitus, ja euroopan uuden maailman hullut.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Höpö-höpö! Suomi on ollut viimeisiä kansakuntia, joissa on ollut jonkinsorttinen roti asioihin, joita nyt on alettu kaipailemaan vähän siellä sun täällä. Uskoohan tuon terve kerralla?

      Vihervasemmisto on ollut kaikesta väärässä, aivan kaikesta, mutta vieläkin he hehkuttavat ja syyttävät suomalaisia rasismista ja ties mistä! Media varsinkin tietää, että kun jotakin asiaa toitotetaan vuodesta toiseen, pöljät alkava siihen uskoa, ja äänestävät sitten vihervasemmstoa!

      Vihervasemmisto komppaa mamu-rikollisuutta loputtomiin, ilmiö on samanlainen kuin joku nainen jouduttuaan rakkaushuijarin pauloihin ja uhriksi, menettäen rahansa ja luottotietonsa, on siitäkin huolimatta edelleen rakastava huijaria! On naisten järjenjuoksu jotakin käsittämätöntä, ja naisen rakkaushan tunnetusti onkin ymmärrystä ja anteeksiantoa! Sillä menolla yhteiskunnat kyllä saadaan kaatopaikoiksi!

      Poista
  7. Huumausaine on aine jolla huumataan joku härskisti oman edun takia tai jostain muusta syystä, itsekäytetyt aineet on päihteitä jos on tarkoitus saada jotain olotiloja itselleen.. tämä olisi syytä tiedostaa... oppikaa edes suomea. Alkoholi on yleisimmin käytetty huumausaine sekä myös päihde, itse käytän sitä välillä päihteenä ei koskaan tulisi mieleen huumata sillä joku...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tuolla logiikalla Alko on Suomen suurin huumausainekauppias, koska se myy ihmisille päihteitä oman edun eli tulojen (ja viinanjuonnin kontrollin) takia. Hyi hyi. Eiköhän vain tyydytä siihen simppeliin määritelmään, että päihde on yhtä kuin huumausaine.

      Poista
    2. Itse asiassa huumausaineita ovat ne aineet, jotka on lueteltu Valtioneuvoston asetuksessa, joka löytyy netistä. Sillä, missä tarkoituksessa joku on niitä ottanut tai härskisti saanut, ei taida olla merkitystä.

      Poista
  8. Sen takia se on yksiselitteisesti ekoteko tilata internetistä suoraan kaukomaista huumeet läheltä tuottajaa ja leikata toimitusketjusta kokonaan pois nämä meidän alueella pyörivät etniset rikollisjengit. Voisi melkein verrata reilunkaupan banaaneihin ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Itse luomuviljelemällä voi tuottaa ekologista lähihuumetta, josta nassikatkin tykkää.

      Poista
  9. IS tänään

    Alaikäisten rikostutkinnoissa selvä muutos

    Alle 15-vuotiaisiin kohdistettiin pakkokeinoja 1 100 kertaa, 15–17-vuotiaisiin 7 400 kertaa.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011065217.html

    Artikkelista poimittua

    Alaikäisiin käytettiin viime vuonna enemmän pakkokeinoja kuin edellisvuonna, selviää Tilastokeskuksen rikos- ja pakkokeinotilastosta.

    Pakkokeinoja ovat esimerkiksi takavarikot, laite-etsinnät ja kiinniotot.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!