Suosittua juuri nyt!

maanantai 11. toukokuuta 2026

Suomi on maailman vähiten kurja maa

Me ihmiset olemme pohjattoman uteliaita sen suhteen, mitä muut ajattelevat meistä. Siksi oli hauska lukea MTV3:n juttu, jonka mukaan Yhdysvalloissa on herännyt hinku muuttaa Suomeen. 

Ensimmäinen siinä haastateltu suomenamerikkalainen henkilö kertoi, etteivät suomalaiset ole maailman onnellisimpia sanan varsinaisessa merkityksessä. Sen sijaan se on "tavallaan maailman vähiten kurja maa". 

Tätä hän perusteli sillä, että meillä on hyvin kohtuulliset odotukset elämää kohtaan, ja suomalainen yhteiskunta tarjoaa kaikille erinomaiset perustason elinolosuhteet. Lisäksi olemme hänen mukaansa "hiljaisia ja kohteliaita". Ja koko yhteiskunta on "erittäin turvallinen ja luottamuksellinen".

Toinen jutussa haastateltu henkilö kertoi, että vähävaraisena selviäminen on paljon vaikeampaa Yhdysvalloissa kuin Suomessa. Näin siitä huolimatta, että hänen mukaansa "työpaikan löytäminen on todella vaikeaa etenkin nuorille, joilla ei vielä ole paljon kokemusta".

* * *

Olen valmis allekirjoittamaan kaikki edelle kirjoitetut luonnehdinnat. Ja siksi ihmettelen niitä ihmisiä ja medioita, jotka korostavat suomalaista köyhyyttä tai yhteiskunnallisen tasa-arvon puutetta aivan valtavina ongelmina. Tai pitävät suomalaisia käytökseltään jollain tavalla töykeinä. 

Enkä tarkoita tällä, ettei Suomessa olisi vähävaraisia tai huonosti käyttäytyviä ihmisiä. Kyllä sellaisia on, mutta ei meillä kukaan joudu elämään nälkärajalla, kuten monessa muussa maailmankolkassa.

Tästä syystä ihmettelen sitä, miten monet suomalaiset nuoret on saatu tuntemaan itsensä näköalattomiksi maassa, jossa kenelläkään terveellä ihmisellä ei pitäisi olla sellaiseen syytä. Kyse ei mitä ilmeisimmin ole tosiasioista vaan jostain muusta eli yhteiskunnallisen keskustelumme nuorten ihmisten mielialoja alentavasta vaikutuksesta.

24 kommenttia:

  1. Ihan tyhjästä lähdettiin ja nyt on 200 miljardia velkaa. On ikävää, että en voi kovin optimistisesti suhtautua tulevaisuuden näkymiin.
    Näillä näkymin Suomeen on tulossa hallitus, joka on jo käyttänyt vielä tienaamattomat rahat.

    VastaaPoista
  2. Piti kirjoittaa aihetta sivuavasti, eli turvallisesta tilasta, jota nuorille hoetaan vauvasta pitäen. Minun lapsuudessa ulkona olo ei ollut turvatonta missään. Nykyisin nuoret varmaankin ahdistuvat jo ulko-ovella...

    VastaaPoista
  3. Ongelma on se, että vihervasemmistolta on hävinnyt kyky järkevään ajatteluun, yllättäen yhtä aikaa naisten esiinmarssin kanssa. Ääriesimerkki tästä kehityksestä oli Marinin intersektionaalinen "viisikko", jonka aikana -vähintäin viikoittain - hallituksen jäsenet esittivät jonkin täysin älyvapaan ajatuksen. Tuppurainen jopa esitti kuningasajatuksensa, jonka mukaan Suomen edun ajaminen on vahingollista. Koko hallitus olikin EU:n edunvalvoja Suomessa, ja Suomi oli joka asiassa valmus tinkimään omasta edustaan ja lähettämään rahaa Etelä-Euroopan mafiosojen tarpeisiin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Entäs Stup, omien sanojensa mukaan ei ole edes Suomalainen vaan eu kansalainen.

      Poista
    2. Kukahan on Stup. Stubb on nykyisen presidentin nimi, mutta onko vielä joku Stup.

      Poista
  4. Hauska Newsweekin juttu kyllä, mut ei kyllä vakuuttava. Ensinnäkin jenkeissä enemmistö ei edes tiedä vieläkään mikä ja missä sellainen Suomi on, toisekseen tuossa kait haastateltiin ihmistä jolla on suomalaiset sukujuuret.
    Onko Newsweek demokraattien äänitorvi ?

    VastaaPoista
  5. "...jotka korostavat suomalaista köyhyyttä tai yhteiskunnallisen tasa-arvon puutetta aivan valtavina ongelmina".
    Media on aina, jossakin määrin propagandistinen: HS ja YLE eritoten.
    Onhan kaikkien tiedossa HS-aivopierut: "maahanmuutto on rikkaus ja voimavara".
    Kysymys kuuluukin: kuinka kauan meillä on varaa, so. rahaa, olla vähiten kurja maa?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Suomella ei ole ollut varaa sen jälkeen, kun liityttiin tuhon globalistien luomaan syöpään, EU:hun. Jos yksittäinen kansalainen ottaa velkaa satatuhatta, ei hän ole varoissaan, vaikka tili näyttää suurta summaa. Sama pätee valtioon. Suomen perse on siis ammollaan.

      Poista
  6. Kyllä se kurjuus tästä lisääntyy...

    PT-media eilen

    Media ei kerro Vuosaaren tyttöjengiläisten maahanmuuttajataustaa

    Artikkelista poimittua

    Tänään Iltalehti uutisoi kattavasti Vuosaaren tyttöjengin rötöksistä, mutta sanallakaan se ei maininnut, että valtaosa jengiläisistä oli maahanmuuttajataustaisia ja romaaneja. Lehti kertoi, että se sai tietopyynnöllä poliisilta kaikkiaan 15 rikostapausta, jotka liittyvät Vuosaaren tyttöjengiin. Itse olen tehnyt saman tietopyynnön poliisille ja vaikka tekijöiden nimet on peitetty useasta kohtaa selvisi, että jengi koostui pääosin maahanmuuttajataustaisista ja romaneista:
    -----------------------------------

    IS eilen

    Nainen joutui nöyryyttävän rikoksen uhriksi Vantaalla – kaksi miestä raiskasi vuorotellen parkkipaikalla

    Nöyryyttävän teon jälkeen raiskaajat jättivät naisen riisuttuna kadulle ja pakenivat paikalta.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011993724.html

    Artikkelista poimittua

    Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut naisen törkeästi raiskanneet kaksi miestä 3 vuoden ja 4 kuukauden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

    Tuomion mukaan miehet raiskasivat heille entuudestaan tuntemattoman naisen peräjälkeen ja jättivät hänet sen jälkeen yksin kadulle ilman alushousuja ja puhelinta.
    ...
    ...
    Puistattava rikos tapahtui Vantaalla baari-illan päätteeksi aamuyön tunteina sunnuntaina 9. marraskuuta 2025.

    Nainen oli viettänyt iltaa Martinlaaksossa sijaitsevassa baarissa. Illan aikana hän oli lähentynyt hänelle entuudestaan tuntemattoman miehen kanssa.

    Nainen päihtyi illan aikana voimakkaasti. Hän lähti miehen kanssa taksiin, jolla he ajoivat ympäriinsä noin tunnin ajan.

    Lopulta he päätyivät miehen kodin lähistölle.

    Paikalle saapui autolla myös toinen mies. He raiskasivat uhrin väkivalloin autossa läheisen päiväkodin parkkipaikalla.
    ...
    ...
    Törkeästä raiskauksesta tuomitut Oleksandr Hupalo, 38, ja Anatoliy Anatolev Nedev, 37, määrätään vangittavaksi.

    Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden torstaina antama tuomio ei ole lainvoimainen. Jutun osapuolilla on oikeus valittaa tuomiosta hovioikeuteen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. https://pt-media.org/2026/05/10/media-ei-kerro-vuosaaren-tyttojengilaisten-maahanmuuttajataustaa/

      Poista
    2. "Oleksandr Hupalo". Tuon ukrainalaisemmaksi ei oikein voi nimi tulla. Siellä leijona karjahtelee.
      "Nedev" on bulgarialainen, mutta kirjoitusasu pitäisi nähdä. Viittaa nyt vahvasti Odessaan.

      Poista
    3. Raiskarit pitää uuden suomalaisen tavan mukaisesti päästää vapaaksi odottelemaan tuomion lainvoimaa, siis hovioikeuden päätöstä. Siinä menee keskimäärin vuosi, että sillattiis! Sitten vain uusia raiskauksia samaan syssyyn, niin niintä tulee kivat alennukset!

      Poista
  7. Suomessa on yksi puolue, joka ajaa toisinaan keskiluokankin etuja, ja ainakin kolme puoluetta, jotka ajavat aina pers'aukisten etuja (paitsi seuraavassa hallituksessa, jonne ovat nousemassa).

    VastaaPoista
  8. Nälässä eli eräs tuttavuus, joka minimituloistaan oli ostanut kaksi säkillistä vaatetta verkkokaupasta. Oli ottanut niihin vippivelkaa eikä selvinnyt maksuista. Myös kosmetiikkaan oli mennyt kertaostona 200€ ja kyseessä oli nainen, joka ei käynyt kodin ulkopuolella kuin lähikaupassa.

    Neuvoin jättämään vipit maksamatta. Se lopetti verkko-ostokset ja rahaa jäi jo ruokaankin.

    VastaaPoista
  9. Jos joku kuvittalee ajattelevansa mynteisesti tulevaisuudestaan, niin sisällytä tämä tuleva ja takaan että se oikea tuleva ulevaisuus on sysipimeä dystopia jossa kansa on orja jolla ei ole mitään oikeuksia eikä yhtään mitään omaisuutta. "kansalaiset ei omista mitään ja ovat onnellisia" uusi tuleva maailmanjärjestys.

    VastaaPoista
  10. Vanhentunutta tietoa. Ei suomi enää ole hyvä paikka, suomikin on paskottu globalismilla ja woketuksilla.

    VastaaPoista
  11. Perisuomalainen vertailitaipumus palautuu kansalliseen historiaamme, jossa kohtalonamme oli olla seitseman sataa vuotta vieraalla hallintokielellä kaitsettu kansa.

    Suomalaisuus on trauma, vaikka kuvaa kuuluu nimenomaan se, että itse näemme itsestämme vain "hyveellisiksi" mielletyt ominaisuudet. Olemme toki hyviä alamaisia, lainkuuliaisia, rehellisiä, ahkeria, työ-, mies- ja sotakuntoisia, ja uskomme vakaasti siihen, että kouluttautumalla voimme nousta paremman väen piireihin.

    Alitajuntaan painetut ominaisuudet, myrkkymielinen kateus, vahingonilo, vertailutaipumus, lusmuilu ja jermuilu -- ja ehkä ikävimpänä mielen kaksijakoisuuden seurauksena kansantautinamme olleet itsemurhat ja masennus -- ne ovat jotain, hmmm, Keskisarjan pitäisi pystyä sanomaan tämä: supisuomalaisuutta.

    Edelleen kuljemme kiltisti Ruotsin perässä, emmekä ole päässeet -- emmekä näillä näkymin koskaan tule pääsemäänkään -- eroon edes pakkoruotsista. Puhumattakaan siitä, ettemmekö silkan vieraskoreutemme pohjalta antaisi yhteiskuntaamme vapaasti monikulttuurisen kansainvaelluksen maahan tallattavaksi.

    Maailman onnellisimman kansan klaavapuoli on maailman onnettomin. Ja traagisinta on, ettemme siitä pysty puhumaan. Se on meille tabu. Toki osaamme projisoida sen meitäkin vielä kehittymättömimpiin kansoihin, kuten, hmmm, sanotaanko esimerkiksi venäläisiin. Kyllä meistä monet ihmettelevät miten se järjestelmä ja kansalaiset sietävät putineitaan uskaltamatta puhua tai pukahtaa.

    Mutta olemme ihan samanlaisia. Suurin osa suomalaisistakin ylläpitää sitkeästi täkäläistä puhumattomuuden kulttuuria.

    VastaaPoista
  12. https://velkakello.fi/

    https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/tuloverot/palkkakuitti/

    https://stat.fi/fi/julkaisu/cm1kgb0io92hk07w7910ibw3b

    Siinä on kolme linkkiä, mistä voi kaivaa syitä nuorison apatialle. Tähän voisi kyllä kaivaa niin paljon muutakin, esim. ulkomaalaisten osuudesta tai yhteiskunnan rapistumisesta tai vastaaaavasta.

    Vaan viimeistään siinä kohtaa, kun todellakin pääset oikeasti työmaalle, ilmettelemään sen luokan tehokkuusvaatimuksia että heikkoa huimaa, niin pääset maksamaan suuremman summan eläkkeitä, kuin mitä itselle jää menoverojen jälkeen käteen.

    Eikä hedelmällisyyskään juurikaan yllätä, kun asuntoon ja kakaroihin ei yksinkertaisesti ole varaa, mutta näistä maksamistasi eläkkeistä kyllä paitsi pidetään eläkeläiset isoissa omakotitaloissaan, niin järjestetään niille vielä uudet mersutkin, joilla sitten jumittaa sen 99 Corollasi edessä. Jos nyt kulkisivat sitten edes sillä mersulla vaan, mutta kun järjestöräikkä kuskaa niitä vielä verorahoilla bussillakin pitkin maakuntaa lomille, joihin sinulla ei olisi varaa...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. "pidetään eläkeläiset isoissa omakotitaloissaan, niin järjestetään niille vielä uudet mersutkin, joilla sitten jumittaa sen 99 Corollasi edessä" Kyllä on jumalauta sairaat ajatukset, vai että oikein pidetään omakotitaloissa, niin, niissä mikä on itse ostettu, huollettu ja maksettu kaikki verot. Pisäsikö vatipään mukaan ihminen repiä kenties vanhus katuojaan kuolemaan omasta kodistaan, heitä sinä veivisi, rotta!

      Poista
    2. Suomi on surkea paikka, kaksiviitosille pariskunnille, kun ei saisi olla 200 neliöistä OK-taloa ensiasuntona, kahta-kolmea etelän matkaa vuodessa, miehellä ei uuden karheata Audia ja Harrikkaa, eikä moottorikelkkaa, jolla pääsisi Leville kevättalvisin lataamaan akkuja. Vaimolla ei saisi olla tatska-taiteilijan uusia luomuksia joka vuosi, kuka sitä kehtaa radalla näyttäytyä samoissa roiskeissa jatkuvasti? Eikä rouvan salivuoroille ole hehk.koht. ohjaajaa, että saisi lättänäpyllyyn vähän muotoja! Sitten kaikki pitäisi kustantaa kun saa vain sen puolitoista tonnia puhtaana käteen kuussa, niin eihän sillä voi pärjätä! Kyllä hallitus pitää saada vaihtoon, se sysimusta hallitus!

      Poista
    3. Ano klo 12:08: luitko ollenkaan Professorin aloitusta, ja tiedätkö YHTÄÄN, millaista muualla maailmassa on?

      Joo, Suomi ei ole onnela, missä kaikki on koko ajan täydellistä ja yksisarviset pieree glitteriä ja hattaraa. Idea oli, että Suomi on maailman vähiten kurja maa. Vähän niin kuin demokratia on vähän hemmetin paska hallitusmuoto, mutta kuitenkin vähiten huono niistä mitä on tähän mennessä kokeiltu.

      Juuri tuo länkytyksesi kertoo siitä ainoasta viasta, mikä täällä on: julkinen ja nettikeskustelu jauhavat ongelmien ympärillä, jotka ovat itse asiassa maailman mittakaavassa hyvin pieniä, ja takerrutaan kurjuuden lillukanvarsiin. Suhteellisuudentaju puuttuu, kyky verrata tilannetta muihin maailman maihin -tai vaikka siihen, millaista Suomessa oli vielä niinkin vähän aikaa sitten kuin 1970-luvulla.

      Vongutaan miten leikkaukset ajaa ihmisiä kadulle, mutta missään vaiheessa kenellekään ei tule mieleen niin radikaali ajatus, että voisi olla alivuokralaisena tai kimppakämpässä. Siinä, missä se oli työssäkäyville naimattomille ihan normaalia Suomessa vielä 70-luvulla -ja on edelleen maailman suurkaupungeissa. Missään muualla maailmassa yhteiskunnan tulonsiirroilla yksinään eläjät eivät voi olettaa saavansa omaa kämppää omalla vessalla ja keittiöllä ja vieläpä usein omalla saunallakin, tai vähintäänkin taloyhtiön saunavuorolla ja pesutuvalla.

      Ja mitä työmäärään tulee, meillä pohjoismaissa on eniten lomapäiviä maailmassa, ja jenkeissä tehdään ihan yleisesti jopa 70-tuntista työviikkoa -samalla kun commutet on paljon pidempiä kuin täällä ja pyykit viedään pesulaan tai pesutupaan koska kenelläkään ei ole omaa pesukonetta jossain New Yorkissa tai muissa suurkaupungeissa.

      Jotenkin meidän kansanluonteeseen kuuluva nöyryys ja "ei pidä kehuskella" -asenne on vääristynyt sellaiseksi, että ei saa nähdä mitään hyvää missään ja olla siitä kiitollinen. Koska on sopimatonta leveillä, ei saa olla edes hiljaa itsekseen kiitollinen siitä hyvästä mitä on. Kadehtia kyllä saa.

      Poista
  13. Olen oikeasti A drop in the Ocean. Olen tunnetusti tuottanut kohtalaisen paljon sisältöä muille ns. terveen kriittisille vaihtoehtomedioille eri alustoilleen oikeasti vuosikymmenten ajan, joten ajattelin lopulta perustaa oman blogin. Näyttäydyn siellä omassa lokerossani vähemmän saarnaavana, tieteellishakuisena ja humoristisena - runsaasti keskustelevana henkilönä, jos tulette minulle.

    Kyseessä tässä on siis toki ihan ”mainospyyntö” palstan isännältä / emännältä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Osoite ja tarkempi sisältä tulee perässä, mikäli ystävä, asiantuntija professori lähtisi positiiviseksi tukijaksi tähän asiaan. Kyllä a Drop tiedetään. Tehtäisiin yhteistyötä. Muistettakoon, että tässä maailmanajassa meitä tällaisia on sangen niukalti.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!