Suosittua juuri nyt!

torstai 23. huhtikuuta 2026

Tytti Tuppurainen teki älyllisen epärehellisyyden Suomen ennätyksen

Petteri Orpon (kok) hallitus esitteli eilen ensi vuoden budjettinsa. En lähde tässä listaamaan sen sisältöä – ne ovat luettavissa täältä – mutta nostan esille jonkinlaisen epärehellisyyden Suomen ennätyksen. 

Ja ei, se ei tule hallituksen piiristä vaan opposition kommenttien joukosta. SDP:n Tytti Tuppurainen nimittäin kommentoi esitystä sanomalla, että "kehyskauden lopulla alijäämä kasvaa yli 17 miljardiin euroon... [Se] on valtava määrä".

Näin siis sanoi eilen se sama Tytti Tuppurainen, joka on koko hallituskauden ajan haukkunut rakkikoiran lailla hallituksen yrityksiä rajoittaa julkisen sektorin velkaantumista. Ja jonka puolue ei ole monista pyynnöistä huolimatta antanut uskottavaa vaihtoehtoa. 

* * *

Jotta Tuppuraisen linja ei jäisi epäselväksi, niin tässä – arvoisat lukijani – muutamia Tuppuraisen kannanottoja tältä hallituskaudelta.

Marraskuu 2023: "Hallitus haluaa leikata kohtuuttomasti pienituloisten toimeentulosta ja heikentää yhteisiä palveluja. On jäänyt epäselväksi, hahmottaako hallitus itsekään tekojensa yhteisvaikutuksia."

Marraskuu 2024: "Hallituksen omat säästötoimet ovat syventäneet työttömyyttä". 

Helmikuu 2025: "Miksi te ette... kohtuullista hyvinvointialueiden menosäästöjen aikataulua, jotta ihmisten hoitoonpääsy voitaisiin turvata?"

Huhtikuu 2026: "Hallitus ei tunnu ymmärtävän, millaista kamppailua arki juuri nyt monissa kodeissa on kohoavien hintojen ja nousevien kustannusten keskellä... Nyt, kun hallitus on kokoontumassa viimeiseen kehysriiheensä, on paikallaan kysyä, millaisia päätöksiä hallitus aikoo tehdä pienituloisten tilanteen helpottamiseksi."

* * *

Ja nyt Tuppuraisella on siis otsaa moittia hallitusta kehyskauden alijäämän liiallisesta suuruudesta ikään kuin hän itse ei olisi koko hallituskauden ajan vastustanut Orpon kabinetin pyrkimyksiä rajoittaa sen holtitonta kasvua.

Siis kasvua, jonka lähtölaukaus ammuttiin edellinen hallituksen aikana. Eli hallituksen, jossa Tuppurainen oli itsekin ministerinä. Ja joka harjoitti vielä viimeisenä vuotenaankin täysin holtitonta verovarojen tuhlaamista. 

Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Wille Rydman esitti oleellisen kysymyksen Sofia Virralle
Hallituksen yhdenvertaisuusohjelma on yliopistolehtori Anna Rastaan mukaan epäonnistunut
Vihreät talouskasvua vastaan

20 kommenttia:

  1. Ei niinkään se, että Tuppurainen puhelee palturia oman poliittisen uransa eduksi. Mutta se kyllä säälittää, että on ihmisiä, jotka - toistuvasti - äänestävät tämän vajakin/valehtelijan eduskuntaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yksinkertaista rakas Watson! On tavattoman paljon sellaisia ihmisiä, jotka haluavat kuulla potaskaa. Tästä on kyse, ja tietenkin he äänestävät potaskan puhujia. Taas kerran: Naiset vievät Suomen tuhoon, tai siinähän me jo olemme! Kun näitä vasemmisto-vihreitä naisia eduskunnassa katsoo, he puhuvat kehoaan nykimällä ja pää nyökyttelee vannottaen sanomisiaan, niin kuin parhaissa englantilaisissa takavuosikymmenien sketseissä. Kas kun ei vielä jalkaa poljeta? Mutta yhtä kaikki, silläkin saa ääniä, ja paljon!

      Poista
    2. "haluavat kuulla potaskaa". Kyllä vain. Siksihän ovat uskonnot ja mm. kommunismi.

      Poista
  2. Perusteetonta, demagogista,valheellista, ihmisten tunteisiin tukeutuvaa, hitlermäistä paasaamista Tuppuraiselta.

    VastaaPoista
  3. Tuppurainen on varmin sosialistiministeri, jos sdp on seuraavassa hallituksessa.
    Maamme maine ulkomailla on mennyttä.

    VastaaPoista
  4. Terhomatti Hämeenkorpi23. huhtikuuta 2026 klo 7.33

    Tuppurainen/tappurainen/rakkikoira/räksyttäjä, Sääli suomea ja jopa sdp:tä, jolla on tuollainen ämmä vieläpä johtokaartissaan !

    VastaaPoista
  5. Ja aina kun Antti esiintyy jossain tiedotustilaisuudessa hänellä on "päällystakkki" tuppurainen mukana ettei vaan Antti-poika erehdy puhumaan sivu suunsa!
    Ja samoja vahtikoiran elkeitä kun ovat vierekkäin eduskunnassa tytti vahtii silmä kovana ettei Antti vaan poikkea demkoiden valeoppositolinjasta kyselytunnilla!!!
    Huru-ukko

    VastaaPoista
  6. Tytti ajattelee saavansa naisten ääniä pajattamalla silmät kiiluen ja esittäen, että on muka tuohtunut huono-osaisten ja heikkojen kohtelusta, vaikka ainoa tavoitteensa on saada valtaa ja rahaa. Valitettavasti hän on oikeassa ja saa naisten ääniä tarpeeksi. Se on yksi niistä demokratian huonoista puolista.

    VastaaPoista
  7. Entäpä Nasiman kehon kieli? Kun Lindtman heivataan sivuun, Nasima on vallanperimysjärjestyksessä seuraava eli, hänelle napsahtaa tai napsautetaan pääministerin posti. Mutta katsokaapa Nasiman todella epävarmaa kehonkieltä! Minua ainakin kylmää...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nasiman älyvapaa kannanotto sairaanhoitajien kielitaitovaatimukseen on, että maahanmuuttajahoitajilta ei voi vaatia suomen kielen taitoa, vaan riittää, että ryhmässä on yksi suomen kielen taitoinen. Auta armias mikä pölvästi !
      Kyllä siinä potilasturvallisuus ja työn tehokkuus häipyy olemattomiin, kun yksi suomalainen yrittää paimentaa jotain sanskriittia puhuvia ummikkoja. Tällaisella ymmärryksellä varustettu ihminen kai johtaa maan terveydenhoitoa vaalien jälkeen.
      Nasima, Tytti ja Krista Kiuru ovat varsinainen kauhukolmikko.

      Poista
  8. Tuppuraisen näytöistä eurooppa- ja omistajaohjausministerinä on muistettava, että hän ajoi lähinnä eteläeurooppalaisten asiaa, ja antoikin tuon unohtumattoman lausunnon, että Suomen edun ajaminen on vahingollista. Uniper-casessa hän tumpeloi Suomelle miljarditappiot tuuratessaan pääministeri Marinia, joka priorisoi juopottelun Ruisrockissa Uniper-neuvottelun edelle. Tuppurainen kuitenkin valehteli, että Marinin panos neuvotteluihin oli hyvinkin merkittävä, kun tämä lähetti pari tekstiviestiä, joissa sanottiin,että Tuppurainen neuvottelee.
    Tällaisia moraalittomia valehtelijoita ja puliveivareita olisi tarjolla gallupien perusteella taas ministereiksi, jos ei kansa yhtään viisastu.
    Vanhaa vitsiä mukaellen, mistä tietää, että demari valehtelee. Siitä että hänen huulensa liikkuvat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No, onhan Tuppurainen lukenut pitkän Saksan!

      Poista
    2. T. T. on myös havainnut, että äänestäjällä on kultakalan muisti. Ulkomaalaisia salkkuherroja odotellen.

      Poista
  9. Vaherto otti hienosti kantaa Ukrainan korruptiosta ja minusta yksi leikattava kohde minne Suomi ei miljardeja mätä on, Ukraina. Eu teki päätöksen pistää Ukrainaan 90 miljardia euroa! Kerrottakoon nyt että minä en ole putinisti vaan vihaan venäjää joka solullani, mutta on täysin järjetöntä mättää korruption pesään milrdeja samaan aikaan kun Ukrainassa lisääntyy loistoutot, eli meneekö kenenkään mielestä raha sinne minne se kuuluisi?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yhden rahoituserän voisi korvata sillä, että toimitamme länsimaissa olevat taistelukelpoiset miehet takaisin kotimaahansa puolustamaan isänmaataan.
      Turha meidän on niitä täällä elättää sosiaaliturvalla.

      Poista
    2. Korruptio on tietysti täysin tuomittavaa, ja se pitää pystyä kitkemään.
      Mutta jos ei yhtään auteta, venäläiset ehkä valtaavat koko Ukrainan, ja puhdistusten (kansanmurhan) jälkeen etsivät seuraavan uhrin. Onko se Puola, Baltia vai Suomi, siinäpä miettimistä.
      Onko siis kuitenkin parempi auttaa Ukrainaa puolustautumaan, etenkin kun he ovat pystyneet kehittämään drone- ja ohjustekniikkaansa niin, että voivat tehokkaasti tuhota Venäjän öljyteollisuutta sotilaallisten kohteiden ohella.
      Pienellä avulla Ukraina voi ehkä putsata Putinin koplan pois Venäjän johdosta, kun Venäjän talous sakkaa.

      Poista
  10. Enpä tiedä kuka politiikassa on älyllisesti rehellinen -- politiikka on ideologiauskovaisten kultakalojen urheilulaji, jossa kultamitalit riittävät elämän sisällöksi. Kultakantaan uskotaan, koska ihminen on eräänlainen harakka, joka on mieltynyt kiiltäviin metalleihin ja uskoo, että kun raha-arvonmuodostus sidotaan kettingeillä kultaharkkoihin ja suljetaan ne temppelin kaikkeinpyhimmän paksuimpaan kassakaappiin, elämänarvon ja varsinkin yhteiskuntajärjestys pysyvät vakaina.

    Yksi sana sen kaataa. Tai onhan niitä valittaviksi asti. "Hypnoosi." "Talousteokratia." "Kansainvaellus." "Sofistikoidut sijoitusinstrumentit." "Tulonjako." "Pörssiromahdus." "Hyperinflaatio." "Kolmas maailmansota."

    Jne.

    VastaaPoista
  11. Oppositio on pitkään haukkunut Orpon/Purran hallitusta, että sotea muka ei rahoiteta ja ihan kamalaa on...
    Sotea on rahoitettu ja tässä mielenkiintoinen näkemys:

    Yle tänään

    Uusi soteprofessori Paulus Torkki kiistää synkkyyden: ”Sotepalvelut ovat nyt parempia kuin koskaan”

    Sosiaali- ja terveyspalveluista on yhä mahdollista karsia potilaita vähän hyödyttävää toimintaa, tekniikan tohtori ja soteasiantuntija Paulus Torkki sanoo.

    https://yle.fi/a/74-20221504

    Artikkelista poimittua

    - Paulus Torkin mukaan Suomen sote-palvelut ovat laadultaan parempia kuin koskaan.
    - Torkki kehuu erikoissairaanhoitoa, mutta näkee ongelmia pitkäaikaissairauksien hoidossa ja ammattilaisten liiallisessa paperityössä.
    - Hänen mukaansa Suomessa pitäisi julkisesti keskustella ja määritellä, mitä palveluita kansalaisille luvataan käytössä olevalla rahalla.

    – Erityisesti terveyspalveluiden laatu on parempi kuin koskaan. Monet sellaiset taudit, joihin ennen kuoltiin, pystytään nyt hoitamaan, Torkki sanoo.

    Torkki työskentelee terveydenhuollon tuotantotalouden apulaisprofessorina Helsingin yliopistossa. Toukokuussa hän aloittaa työt Lappeenrannan–Lahden teknillisen yliopiston eli LUTin ja Etelä-Karjalan hyvinvointialueen yhteisprofessuurissa.

    Torkin mukaan media välittää sotesta liian kriisikeskeinen kuvan.

    – Se ei todellakaan anna oikeaa kuvaa. Mielikuva on liian synkkä, hän sanoo.

    VastaaPoista
  12. IS tänään

    Kansanedustaja suuttui ministerille

    Hallitus päätti olla leikkaamatta varsinaisesta kehitysyhteistyöstä.

    https://www.is.fi/politiikka/art-2000011962267.html

    Artikkelista poimittua

    Hallituspuolue perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom on pahoittanut mielensä Rkp:n puheenjohtajan, opetusministeri Anders Adlercreutzin kannanottoon kehitysyhteistyöstä.

    Vastoin perussuomalaisten tahtoa hallitus päätti olla leikkaamatta kehysriihessä varsinaisesta kehitysyhteistyöstä. Adlercreutz iloitsi tästä linjauksesta keskiviikkoillan tiedotustilaisuudessa.

    – Olen iloinen, että tilanteessa, jossa maailma on aika lailla sekaisin ja haastavassa tilanteessa, pystymme kantamaan vastuuta myöskin sen kautta, Adlercreutz kiitteli.
    --------------------------------------------------------

    Hei AA! Onko todellakin suomalaisilla vastuu elättää velkarahalla muun maailman väestöräjähdystä?

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!