Suosittua juuri nyt!

lauantai 25. lokakuuta 2025

Onhan meillä varaa

Euroopan Unionin alueella siirretään jälleen ensi yönä kellon viisareita yhdellä tunnilla, jotta ne voitaisiin palauttaa takaisin keväällä. Touhu on siis yhtä järkevää kuin hölmöläisten yritys viedä taloonsa valoa säkillä. 

Kirjoitin tämän blogin alkumetreillä listan asioista, joiden perusteella aioin tehdä päätöksen siitä, ketä äänestän vuoden 2011 vaaleissa. Sen viimeisen kappaleen mukaan "annan vielä bonuspisteen, jos puolue/ehdokas lupaa toimia jokavuotisen kellonsiirtelyn lopettamiseksi".

Vuonna 2017 tulin nostaneeksi esille faktoja kertomalla, että "kesäaikaan siirtyminen lisää tutkimusten mukaan riskiä saada sydänkohtaus tai aivoinfarkti, siirron jälkeisinä päivinä koululaiset ja opiskelijat suoriutuvat koulutehtävistään ja kokeistaan keskimääräistä heikommin eikä kesäaikaan siirtymisellä juurikaan saavuteta kuviteltuja hyötyjä."

Lokakuussa 2019 saatoinkin sitten ilokseni todeta, että "Unionissa on tehty päätös kellonaikojen muuttamisesta pysyviksi. Jälkimmäiselle on 84 prosentin kannatus EU:n kansalaisten parissa..."

Samalla ihmettelin Euroopan Unionin kyvyttömyyttä toteamalla, että "toki päätös kellonsiirtelyn lopettamisesta tehtiin siten, että sen on tarkoituskin astua voimaan vasta vuonna 2021. On kuitenkin syytä ihmetellä EU:n todellista päätöksenteko- tai pikemminkin toimeenpanokykyä, jos näinkin yksinkertaisen asian implementointi kestää kaksi vuotta."

Tänään on sitten syytä panna merkille, että yliarvioin rajusti EU-päättäjien kyvykkyyden, sillä eihän kaksi vuotta tietenkään riittänyt heille, vaan aikaa on tähän mennessä kulunut kahden sijasta kuusi vuotta. Eikä itse asia ole vielä edennyt mihinkään, koska EU-komissaari Apostolos Tzitzikostas kertoi torstaina kellojen siirtelemisestä tehtävän parhaillaan lisäselvitystä. 

* * *

Kellon siirtelyn lopettamisessa näkyvä päätöksenteon vaikeus näkyy tietenkin kaikissa muissakin Euroopan Unionin asioissa. Sekä edelleen siinä, että EU jää jälkeen muun maailman kehityksestä. Siitä antaa hyvä kuvan esimerkiksi alle kopioimani kuva EU:n (sininen) ja USA:n (vihreä) bruttokansantuotteen per henki kehityksestä osoittaa. 



Sama EU:n hallinnon kyvyttömyys näkyy myös siinä, ettei Unioni ole vieläkään saanut pysäytetyksi kehitysmaalaisten elintasopakolaisten virtaa Välimeren yli: sieltä tuli tämän vuoden tammi-helmikuussa yhteensä 71 389 ihmistä, joiden tavoitteena oli päästä elelemään eurooppalaisten veronmaksajien rahoilla. Eivätkä tähän lukuun edes sisälly maata pitkin tulleet ihmiset.

Mutta mitäs pienistä. Kyllä me suomalaiset siirtelemme kelloja kahdesti vuodesta – vaikka välillä vähän marisemmekin – ja otamme vastaan kehitysmaalaisia, koska onhan meillä varaa. Tai ainakin luottoa maailman rahoittajien parissa. Eikä meillä tietenkään ole kiire vaurastua, sillä kyllähän sitä tullaan toimeen vähän vähemmälläkin.

23 kommenttia:

  1. Aamun ironia-annos - meille suomalaisille valitettavan vakavilla aiheilla.

    VastaaPoista
  2. Yhdysvalloissa se vasta sekavalta vaikuttaa kun siellä toiset osavaltiot noudattavat kesä/talviaikoja, toiset taas eivät.
    Suomelle sopisi että täällä siirryttäisiin pysyvästi talviaikaan, ja muualla kesäaikaan.

    VastaaPoista
  3. Varat kehitysmaalaisten vastaanottoon loppuvat heti, kun eliitin lapset kokevat islamilaista raiskausta. Nythän sillä ei ole väliä, kun uhrit tulevat tavallisten ihmisten joukosta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yhteiskunta vähät välittää, mitä "madot", eli kansalaiset toisilleen tekevät! Siksi käräjillä annetaan vain ehdollisia tuomioita loputtomiin vakavistakin väkivallan teoista! Mutta, teepä valtiolle ohari vaikka veropetoksen muodossa, tai siis älä missään herran rakkaudessa tee, tai tiedät tehneesi!

      Poista
  4. Tämä kellojen siirtely todellakin pitäisi loptettaa. Tosin itse olen sitä mieltä, että pysyvä kesäaika olisi meille paras. Sillä jos olisimme talviajassa, niin kesällä tuollaisen 4-5kk ajan aurinko eteläsuomessakin nousisi jo siinä kolmen aikaan yöllä ja juhannuksen tietämillä (kolme viikkoa suuntaansa) siellä yö-kahden tietämillä ja aivan juhannuksena jo ennen kahta. Eihän tässä olisi mitään järkeä...

    Talvella sen sijaan on aina joko hämärää tai pimeää joten se on aivan yksi hailee kumpi aika meillä silloin on. Sellainen helpotus siitäkin tosin seurauraisi, että joulun tietämilläkin aurinko (E-Suomessa) laskisi vasta vajaa neljä eikä vajaa kolme niin kuin nyt. Olisipahan edes vähän enemmän hämärää tarjolla silloin kun töistä moni alkaa lähtemään.

    Nythän on niin, että kun lähtee töihin on pimeää ja kun palaa töistä on pimeää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Taitaa EU-yhteismarkkinat aika lailla määrätä.

      Poista
    2. Ei oe sama kumpi aika otettaisiin käyttöön. Talviaika on tieteellisesti katsoen nimenomaan se oikea aika. Kesäaika on tunni pielessä.

      Poista
    3. Omakotiasujille kesäaika, silloin jää illalla enemmän aikaa touhuta ulkona.

      Poista
  5. EU on tehoton hirviö, maailman historian kallein ja järjettömin epäonnistuneiden poliitikkojen suojatyöpaikka. Ei tarvitsisi suomalaisten kärvistellä työttömyyden, köyhyyden ja musujen kanssa, jos olisi pysytty itsenäisenä valtiona. Tuosta hullutuksesta on erottava. Henkistä ilmapiiriä puhdistaisi, kun tuomittaisiin vankilaan maanpetoksesta se porukka, joka vei meidät kulttuurikommunistiseen totalitarismiin, jota vaaleilla valitsematon eliitti johtaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mutta kun yli 80 % kansasta haluaa olla Eurostoliitossa, ei näe tai ymmärrä missä kolhoosissa ollaan. Äänestävät sen mukaan ja EU-eliitin juhlat jatkuvat.

      Poista
  6. Yle tänään

    Puoluejohtajat kertovat: Näin miljardien puolustusmenot katetaan

    Suurimpien puolueiden puheenjohtajat suhtautuvat pääosin penseästi terveyspalveluiden ja eläkkeiden leikkaamiseen puolustusmenojen rahoittamiseksi.

    https://yle.fi/a/74-20189590

    Artikkelista poimittua

    - Suomessa puolustusmenot ja sote-menot kasvavat merkittävästi tulevaisuudessa, ja puoluejohtajat etsivät keinoja niiden rahoittamiseksi.
    - Samaan aikaan tarvitaan miljardien eurojen leikkauksia ja veronkiristyksiä, kun velkaantumista yritetään hillitä.
    - Suurimpien puolueiden johtajat haluavat pitää koulutuksen, perusturvan ja eläkkeet leikkausten ulkopuolella, mutta säästöjä voidaan etsiä kaikista muista valtion menoista.

    Myös valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tekisi säästöjä lähes kaikkialta, mutta ensin ”toissijaisista menoista” tai ”ulosmaksettavista euroista”, kuten järjestöavustuksista ja kehitysyhteistyöstä. Myös yritystukia tarkasteltaisiin uudestaan.
    ---------------------------------

    Purran kommentti on ainoa mitä tässä pitkässä kirjoituksessa mainitaan niin sanottujen turvapaikanhakijoiden eli elintasopakolaisten loisimiskustannusten leikkaamisesta.
    Muuten ei sanallakaan muisteta, että niistä menoista voitaisiin säästää miljardeja kuten muistamme esim. Pauli Vahteran laskelmasta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Se maahanmuutto teollisuus on vihervasemmiston & kokkareiden suojeluksessa.

      Poista
  7. Yle tänään

    Saksalaista rahaa kulkee terrorijärjestöille, ja nyt Hamasin punaiset kolmiot ilmestyivät berliiniläiskoulun seiniin

    Epäiltyjä Hamasin jäseniä pidätettiin ja poliisi joutuu suojelemaan lasten kielikoulua, joka on sitoutunut vuoropuheluun Israelin kanssa.

    https://yle.fi/a/74-20189761

    Artikkelista poimittua

    BERLIINI Neukölln on värikäs ja kansainvälinen Berliinin kaupunginosa, jossa ihmiset ovat ystävällisiä ja tunnelma keskiviikkopäivänä päällisin puolin rento.
    Pinnan alla kuitenkin kuplii. Juuri kukaan ei suostu keskustelemaan viimeaikaisista uutisista.

    ”Parempi etten sano mitään”, ”puhun vain persiaa”, ”mieluiten en kommentoisi”, ”saksani on huonoa enkä puhu englantia”, ”sorry”.

    Vain yksi neuköllniläinen nainen suostuu kameran eteen.
    Hänkin tosin lähettää myöhemmin viestin, että haluaa perua nimellään ja kasvoillaan antamansa haastattelun asian arkaluonteisuuden vuoksi.
    Voit kuunnella hänen kommenttinsa pääkuvana olevalta videolta. Naisen kasvoja ei voi tunnistaa ja hänen äänensä on muutettu.
    ...
    ...
    Nyt tuoreimmat uutiset kertovat, että saksalaista rahaa ohjautuu yhä Hamasille ja Isisille, vaikka panttivangit on vapautettu. Ääriliikkeet keräävät lahjoituksia sosiaalisen median kautta.
    Saksan tiedusteluviranomaisten mukaan noin 32 500 maassa olevaa ihmistä on luokiteltu ulkomaalaisiin ääriryhmiin kuuluviksi. Luvussa on noin kuuden prosentin kasvu vuoden aikana.
    ...
    ...
    – Olemme [Saksa] selvästi terroristien toiminta-alue, minkä vuoksi meidän on oltava aina vahvasti aseistautuneita heitä vastaan, ministeri lisäsi.

    Terrorijärjestöjä tutkivien asiantuntijoiden mukaan esimerkiksi Isis-naisille ohjataan lahjoituksia Münchenin kautta.
    ”Elif Ö.” -niminen välittäjä on nyt Syyriassa, mutta mediatietojen mukaan hän olisi kanavoinut Isisille kymmeniä tuhansia euroja.
    ...
    ...
    Ibn Khaldun on maallinen koulu, joka ei opeta uskontoja. Se on sitoutunut vuoropuheluun myös Israelin kanssa. Tämä tekee koulusta ja sen rehtorista vihan kohteen.
    Kielikoulu on saanut viime kuukausina uhkauksia ja rehtorin mukaan ovelle on sotkettu punaisia kolmioita.
    Punainen kolmio on tunnus, jota Hamas käyttää propagandavideoissaan viholliskohteiden merkitsemiseen. Radikaalit palestiinalaiset osoittavat kolmiolla ”ei-toivottuja” ihmisiä.
    ...
    ...
    Islamismi eli poliittinen islam tavoittelee yhteiskuntaa, jonka lainsäädäntö perustuu islamilaiseen lakiin.

    -----------------------------------------

    Arvoisat lukijat - toimitko sen mukaan, että Suomikin pysyy demokraattisena, suomalaisena yhteiskuntana - vai tavoitteletko (tietämättäsi?) islamilaiseen lakiin perustuvaa yhteiskuntaa tänne?

    VastaaPoista
  8. Lukuvinkki, Yle tänään

    Onko Asseri Kinnunen perussuomalaisten uusi tähti?

    Joensuulainen Asseri Kinnunen on kovan linjan upseeri, jonka intohimo on turvallisuus. Hän nousi sisäministerin erityisavustajaksi 27-vuotiaana.

    https://yle.fi/a/74-20189823

    Artikkelista poimittua

    Perussuomalaisten joensuulaisen kaupunginvaltuutetun Asseri Kinnusen, 27, piipussa oli Ylen viime kuntavaalikoneessa hänen puolueelleen tyypilliset panokset: kouluissa pitää tarjota enemmän liharuokaa ja laulaa Suvivirttä, ilmastohömpötys on lopetettava ja pakolaisille näytettävä ovea.
    ...
    ...
    Ennen haastattelua päätin tämän jutun toimittajana, että nyt ei puhuttaisi pelkästään perussuomalaisten ykkösteemasta maahanmuutosta. Keskusteluun sisäisestä turvallisuudesta on mahduttava muutakin.
    Päätös oli vaikea pitää. Kun Kinnuselta kysyy melkein mistä tahansa asiasta, kiertyy hänen vastauksensa jotakin reittiä maahanmuuttoon.

    Otetaan siis löysät pois ja tiivistetään Kinnusen mielipiteet aiheesta heti alkuun: hänen mukaansa maahanmuuttajat aiheuttavat merkittävän osan Suomen sisäisen turvallisuuden ongelmista. He eivät vie pelkästään töitä tai sosiaaliturvaa vaan myös opiskelupaikat suomalaisilta. Katurikollisuus ja jengiytyminen ovat pitkälti maahanmuuttajien syytä.
    – Maahanmuuttajien rikollisuus ja katujengit näkyvät yhä enemmän myös muualla kuin suurissa kaupungeissa, Kinnunen sanoo.
    ...
    ...
    Kinnunen on joka tapauksessa huolissaan nuorista miehistä. Tai on syytä tarkentaa: Kinnunen on huolissaan suomalaisista nuorista miehistä.

    Hänen mukaansa hälyttävän moni alle kolmekymppinen mies elää syrjäytymisuhan alla. Marginaaliin uhkaa jäädä porukka, joka ei pääse kiinni opiskeluun tai töihin eikä toiveistaan huolimatta löydä kumppania tai perusta perhettä.
    – Se on henkilökohtainen tragedia ja iso haaste koko yhteiskunnalle.

    Vaikka Kinnusella on valmis mielipide moneen asiaan, nuorten miesten ongelmien syytä ei hänkään osaa määritellä. Ainakin siihen vaikuttaa yhteisöllisyyden puute, hän arvioi.

    Puolison puutteeseen yksi syy saattaa piillä arvoissa. Vielä 20 vuotta sitten nuorten naisten ja miesten arvot eivät eronneet toisistaan sukupuolen perusteella.
    Vajaat kymmenen vuotta sitten tapahtui jotakin. Sen jälkeen sukupuolten välille on alkanut revetä railo, kertoo tutkimus.

    jne. jne.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sanalla sanoen, naiset syöksevät, tai ovat jo syösseet Suomen ja monta muuta länsimaata tuhon tielle. Sitten sekin, että kierre vain syvenee, kun miehet eivät äänestä, kuten todettiin edellisissä paikallisvaaleissa, jonka tulosta juhlittiin vihervasemmistolaisissa piireissä valtavana voittona! Naiset siis vievät maita tuhoon, mutta miesten se pitää luonnollisesti korjata vaikeimman kautta. Ei historia muutu, jo kaksi kertaa islam on ajettu Euroopasta matkoihinsa, eli ei kahta ilman kolmatta?

      Poista
  9. Mitä tuohon kellojen siirtelyyn tulee, itse olisin kyllä ihan valmis vähän suurempienkin aikayksikköjen siiortelyyn. Kesää voisi siirtää alkamaan jo kuukausia aikaisemmin, samoin saisi kesä jakua pitkälle ehkä jopa joulunaluspäiviin asti.

    Päiviä voisi pidentää niin alku- kuin loppupäästäkin, tai kehittää pitkäkestoista iltaruskoa erityiseksi hartaan idyllin ajaksi. Kilkankalkan kirkonkellojen sijaan hämärän aikaan voisi nauttia lettuja.

    Mikään ei estä päätytelemästä käsitteistä reaalimaailmaan päin. Tämänhän poliitikkomme, journalistimme ja juristeristimme ovat meille jo opettaneetkin. Ei muuta kuin YLE ja Helsingin Sanomat asialle -- uusi kultainen aika odottaa noutajaansa.

    VastaaPoista
  10. Täällä RAisioss, keskipäivä on itseasiassa normaali ajassa kello noin kelllo 12.30 eli silloin aurinko on korkeimmillaan.

    käytännössä elämä on vähän siirtyny sinnne iltapäivän puolelle, eli kannatan pysyvää "kesäaikaa" jolloin keskipäivä olisi täten puoli kahdelta.

    VastaaPoista
  11. Professorin tavoin, täytyy huomioida tämä Jussi Halla-ahon kirjoitus vuodelta 2008. Miten ajankohtainen se onkaan - 17 vuotta ilmestymisensä jälkeen:

    https://www.halla-aho.com/scripta/onhan_meilla_varaa.html

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joillakin on pitkää perspektiiviä, toisilla on mielessä seuraavat vaalit.

      Poista
  12. Onhan se hienoa että edes kahdesti vuodessa ikämiehilläkin viisari värähtää ja oikein EUn päätöksellä.

    VastaaPoista
  13. Yle tänään

    Iltavirkuilla on riski kuolla nuorena – ”Tämä on aika brutaalia”, sanoo unitutkija

    Kellojen siirtely kesä- ja talviaikaan rasittaa kaikkia ihmisiä. Iltavirkuilla on muita suurempi riski vakaviin unihäiriöihin ja moniin sairauksiin.

    https://yle.fi/a/74-20188519

    Artikkelista poimittua

    On yksilöllistä, miten kauan kullakin kestää saada omasta unirytmistään taas kiinni ja tottua talviaikaan.

    Joillakin sopeutumiseen voi mennä parikin viikkoa, sanoo uni- ja vuorokausirytmin tutkija ja kansanterveystieteiden dosentti Ilona Merikanto Helsingin yliopistosta.

    Talviaikaan tottumiseen vaikuttaa myös ihmisen luontainen vuorokausirytmi eli onko enemmän aamu- vai iltavirkku.
    ...
    ...
    Tutkija Ilona Merikannon mukaan väestötutkimuksissa on havaittu, että suomalaisista aikuisista noin 17 prosenttia on selvästi iltavirkkuja. Selkeästi aamuvirkkuja on hieman enemmän, noin 22 prosenttia.

    Loput sijoittuvat jonnekin näiden kahden väliin. Heitä voi kutsua päivävirkuiksi.
    – Moni ei ole ihan äärimmäinen aamuvirkku, mutta ei äärimmäinen iltavirkkukaan, vaan siltä väliltä. On hyvä, että pystyy tarvittaessa vähän joustamaan kumpaankin suuntaan, Merikanto kuvailee.

    Vuorokausirytmi on vahvasti periytyvä ja varsin pysyvä ominaisuus. Usein vanhemmat pystyvät sanomaan jo pienestä lapsestaan onko hän enemmän aamu- vai iltaihminen.
    ...
    ...
    Dosentin loppukommentti videolta:

    "Voi kun me vaan voitais jo luopua näistä kellojen siirtelyistä."

    Eli terveisiä Eurooppa- ja omistaja­ohjaus­ministeri Joakim Strandille.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!