Iltalehti kertoi tänään eilisen kirjoitukseni aiheen eli Abdul B:n alias Abdul Balloutin rikoshistoriasta. Sen mukaan tämän rikokset näyttävät muuttuneen vakavammiksi vuosien edetessä.
Vuonna 2020 Ballout sai tuomion ryöstettyään kuulokkeet toiselta henkilöltä. Viisi vuotta myöhemmin hänet tuomittiin Libanonissa kolmeksi kuukaudeksi vankilaan yrityksestä liittyä Isis-terroristijärjestöön.
Kuluvan vuoden toukokuussa Ballout tuomittiin Saksassa vuoden ja kymmenen kuukauden ehdolliseen vankeuteen valtiota vaarantavan väkivallanteon suunnittelusta ja Isis-propagandan julkaisemisesta sosiaalisessa mediassa.
Tämän olisi jo voinut kuvitella herättävän kelloja Saksan turvallisuus- ja oikeusviranomaisissa. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan – päinvastoin – Berliinin syyttäjät olivat valittaneet tuomiosta.
Oikeus oli kuitenkin todennut ottaneensa huomioon Balloutin vankila-ajan Libanonissa sekä pitkän tutkintavankeuden Saksassa sekä sen, että Ballout oli tunnustanut tekonsa sekä vaikuttanut ottaneen etäisyyttä terroristiryhmään.
Niinpä saksalaiset antoivat sinisilmäisesti ja hyvässä uskossa miehen jatkaa elelyään vapaalla jalalla sen sijaan, että tämä olisi eristetty muusta yhteiskunnasta. Lopputuloksen sitten tiedämmekin, eli Ballout murhasi autolla yhden ihmisen ja lisäksi viisitoista muuta sai vammoja.
* * *
Siksi on kysyttävä, että tulisiko Saksan – ja länsimaiden yleensä – muuttaa suhtautumistaan henkilöihin, joiden rikoshistoria osoittaa kohti yhä vakavampia tekoja ja kiinnostusta sellaiseen ääriajatteluun, joka on liityksissä terroristiseen toimintaan? Ja huolehtia tavalla tai toisella siitä, etteivät he pääse vahingoittamaan muita ihmisiä terroristisilla hyökkäyksillä.
Juuri nyt tällainen tarve koskee erityisesti islamilaisista maista tulleita maahanmuuttajia, mutta historiassa on toki nähty samankaltaista toimintaa myös muiden aatteiden pohjalta – esimerkiksi Saksassa samankaltaista uhkaa aiheuttivat viimeksi äärivasemmistolaiset 1900-luvun loppupuolella ja Suomesta tunnetaan sadan vuoden takaa sekä punainen terrori että äärioikeiston muilutukset.
Erona näillä ryhmillä on toki se, että historialliset tapauksen liittyivät etnisesti eurooppalaisiin kun taas islamistinen uhka Euroopassa on kasvanut nykyaikaisen kansainvaelluksen seurauksena. Ja sen tekijät tulevat lähinnä Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan alueelta eivätkä siten jaa samankaltaista maailmankuvaa uskonnoista vieraantuneiden länsimaalaisten kanssa – eivätkä siten edes halua assimiloitua länsimaiseen elämäntapaan.
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
"Abdul B" ajoi Saksassa autolla
Italianmarokkolaisen terroriteko oli hankala uutisoitava
Vallankumouksellinen vasemmisto kylvää väkivaltaa ja niittää tukea

Pitäisi vaan uskaltaa tunnustaa, että islam ei ole uskonto vaan totalitaristinen sortojärjestelmä ja kieltää se. Sen jälkeen kaikki, jotka harrastavat islamia tuomitaan terrorismin valmistelusta. Ei se sen kummempaa olisi kuin raiskauksista tuomitseminenkaan.
VastaaPoistaKannatetaan!
PoistaViranomaisten henkilökohtaista virkavastuuta tulisi vahvistaa niin, että lainvastaisista tai vakavan huolimattomista päätöksistä voitaisiin joutua nykyistä selvemmin oikeudelliseen vastuuseen.
VastaaPoistaMyös poliittisen päätöksenteon vastuuta pitäisi arvioida kriittisesti. Esimerkiksi vuoden 2015 turvapaikkatilanteessa tehtyjen ratkaisujen osalta olisi perusteltua selvittää, noudatettiinko Dublin-asetusta asianmukaisesti ja miten vastuut jakautuivat eri päätöksentekijöiden kesken. Samoin olisi tärkeää avoimesti selvittää, millaista yhteistyötä Suomen ja Ruotsin viranomaisten välillä tehtiin turvapaikanhakijoiden siirtymiseen liittyen.
Loistava kommentti. Se, että asiaa ei, etenkään toisen kappaleen asioiden osalta ole mitenkään selvitetty osoittaa valtamedian puolueellisuuden ja halun edistää maahanmuuttoa yms. asioita, muita kuin Suomen kansalaisten etuja!
PoistaJamppa vaan
Saksan kansa (saksalaiset): Niin arvostettavaa yksilöinä - niin tuomittavaa joukkona !
VastaaPoistaEräs suuri suomalainen ajattelija totesi joskus, vähän samaan tapaan: "Saksa on paska maa!"
PoistaSotasyyllisyys painaa edelleen, mut heilauttaa taas kohta tilanteen samaksi, kohde vain on toinen.
PoistaThaimaan Phuketissa jäi luvattomasta israelilaisille ja eritoten juutalaisille suunatusta majoitusliiketoiminnasta kiini israelin kansalainen. Tämän arrogantin lausahdus poliisille kuvaa laajemmin Lähi-Itäläisten asennetta muiden maiden lakeja kohtaan. Tämä neropatti totesi poliisille "Tämä rakennus ei ole Thaimaata vaan kuuluu Israeliin!" Muistaakseni "luvattu maa" ei ulotu ihan Kaakkois-Aasiaan asti mutta saatan olla väärässä.
VastaaPoistaOnko tähän jotain lähdettä?
PoistaMuuten häpeän suuresti, että omalla passiivisuudellani olen osaltani mahdollistanut muslimivyöryn Eurooppaan.
"Very latest news from Thailand" 27 July löytyy youtubesta. Itse pidän ko lähdettä varsin puolueettomana ja luotettavana lähteenä. Kannattaa katsoa koko 8min lähetys niin saanee yleiskuvan miten Thaimaa käsittelee lakia rikkovia ulkomaalaisia. Uutiskooste julkaistaan joka arkipäivä aamuisin.
PoistaVoi hirveen kauheeta kun joku Thaimaassa on mennyt sanomaan tuollaista.
PoistaOnko sinulla muitakin ongelmia kuin oudot ajatukset ja ylimielinen asenne?
PoistaYksittäistapaus, jota ei voi yleistää. Lähi-idän valtiot sen sijaan ovat vuosikymmeniä yrittäneet tuhota vihamiestensä ympäröimäksi jääneen ainoan demokraattisen valtion eli Israelin, jossa asuu myös paljon palestiinalaisia ja seksuaalivähemmistöjä.
PoistaEi mikään yksittäistapaus, valitettavasti. Venäläisten, kiinaisten, intialaisten ja israelilaisten laittomat koulut ja liiketoimet ovat todellakin iso ongelma paikallisille täällä.
PoistaLopuksi hieman laajemmin. Suomessa suojellaan kohtuullisen hyvin aineellista kulttuuriperintöä, esim Suomenlinnan vallit, Olavinlinnan muurit ja viimeisempänä Aallon arkkitehtuuria. Mutta heti kun siirrytään aineettomaan kulttuuriperintöön, niin sitä halutaan järjestelmällisesti tuhota ja tukahduttaa. Thaimaassa on oivallettu mielestäni hyvin, että talouden ja kulttuurin sekä asukkaiden ml turistien turvallisuus ja niiden suojelun pitää kulkea käsi kädessä.
PoistaLopuksi hieman laajemmin. Suomessa suojellaan kohtuullisen hyvin aineellista kulttuuriperintöä, esim Suomenlinnan vallit, Olavinlinnan muurit ja viimeisempänä Aallon arkkitehtuuria. Mutta heti kun siirrytään aineettomaan kulttuuriperintöön, niin sitä halutaan järjestelmällisesti tuhota ja tukahduttaa. Thaimaassa on oivallettu mielestäni hyvin, että talouden ja kulttuurin sekä asukkaiden ml turistien turvallisuus ja niiden suojelun pitää kulkea käsi kädessä.
PoistaOnni sentään että Saksan viranomaiset lopetti ko islamistin maapäällisen vaelluksen.
VastaaPoistaSiinä voi olla se huonompi puoli, että ei tule mitään uutisia oikeudenkäynnistä ja tuomiosta ja koko asia voidaan pian autuaasti unohtaa.
PoistaAbdul sai poliisin luodista ansionsa mukaan.
PoistaÄärivasemmistolaisen Turun Sanomien nimettömänä pysynyt toimittelija oli ollut kyseisessä ylpeilyssä, mutta lähtenyt pois ennen kuin islamisti osallistui tapahtumaan luvattomasti autolla. Syynä väkivaltaan on kuulemma vihapuhe.
VastaaPoistaVoi hyvä tavaton noiden vassareiden logiikkaa. Islamistit ovat heitelleet homppeleita torneista jo ikuisuuden ennen kuin vihapuhetta oli keksitty.
Yksinkertaisille riittää kuitenkin yksinkertainen selitys. Kaikki sosiaaliset ongelmat johtuvat vihapuheesta ja kaikki luonnonilmiöt ilmastonmuutoksesta. Ne taas johtuvat heteroista valkoihoisista miehistä.
Olipa Ylekin kaivanut tekijän isän lausunnon omasta kultapojastaan. Lainaus Ylen sivulta (27.7.):
PoistaViranomaisten mukaan tekijä oli radikalisoitunut. Poliisi tunsi epäillyn Berliinin islamistisista piireistä. Hän oli yrittänyt useita kertoja liittyä Isisiin.
Isän mukaan poika oli sydämellinen ja ajattelevainen lapsi.
– Hänet oli aivopesty, isä toteaa.
Isä keskusteli poikansa kanssa puhelimessa normaalisti vielä lauantaina. Hän yritti saada poikaansa yhteyttä iskun jälkeen ”satoja kertoja” tuloksetta.[lainaus päättyy]
Islam nimenomaan on aivopesua, siinä mielessä että se on kuin kasvain, jonka kantaja alkaa käyttäytymään islamin oppien mukaan. On se vaan kumma, kuinka moni rauhan uskontoon kääntynyt muuttuu sekopäiseksi veitsen heiluttelijaksi. Eivätkö he ole kysynyt länsimaisilta tutkijoilta, mistä oikeassa islamissa on todella kyse? (Sarkasmi)
Nämä maltilliset muslimit säännönmukaisesti kokoontuvat hurraamaan, kun joku islamilainen terroristi tappaa länsimaisia ihmisiä. Jalkapallon mm-kisojen aikaan oli aivan sama voittiko Marokon joukkue vai hävisikö. Islamilaiset marokkolaiset panivat joka tapauksessa kaiken paskaksi Hollannissa. Niin sairasta ja väkivaltaista porukkaa kuin islamilaiset ei ole kuin ehkä jossain Niuvanniemessä.
PoistaPohdiskelut äärioppeihin hurahtaneiden ja äärimmäisiä väkivallantekoja tunnustuksellisen motivaation vallassa tehneiden terroristityyppien tuomioista ja karkottamisista eivät vielä riitä, koska "opilliset" leimat ovat vain pintaa, ja kulttuurien ja myös yksilöpsyyken todeliset ongelmat sijoittuvat niin syvälle ettei millään yleiskäsitteellisillä "opillisilla" verbalisaatioilla ole niiden kanssa oikeastaan mitään tekemistä.
VastaaPoistaJos tuntisimme europpalaisen uuden ajan ajatushistoriaa tarkemmin, voisimme ymmärtää jopa oman tiedollisen ajattelumme taipumusta muuttua "ismitotuuksiksi",joissa ikiomat käsitteistöt voivat toimia ikään kuin itsekantavina "todisteluina". Kun kysymykset asetetaan -- eli ajattelutaustan vakaus asetetaan -- samoilla käsitteillä joilla vastausten odotetaan löytyvän, syntyy ideologinen "ismi" joka sitten ihan yleisestikin koetaan jonkinlaisena tekojakin määräävänä selittäjänä.
Mutta niin ei missään "opillisessa" ajattelussa ole, ei edes omassa, eyrooppalaisella uudella ajalla syntyneessä tiedollisesssa -- eikä edes kaikessa "tieteellisessäkään" -- ajattelussa ole. Paljon oikeammin maailman näkee se, joka ajattelee vaikka niin, että vastakkaisia ääri-ismejä asettuvat tunnustamaan nimenomaan sielunrakenteltaan samanlaiset ihmiset.
Siksi punainen terrori ja valkoinen terrori olivat yhtä hirveitä. Siksi sisällissodat -- veljessodat -- ovat sodista väkivaltaisimpia ja juuri niissä esiintyy itsetarkoituksellista väkivaltaa. Juuri siksi uskontojen lahkot ovat toisilleen kipeimpiä ja tuhoamisvimmaa nostattavaia kohteita. Juuri siksi on sama onko kyse äärioikeistolaisista vai äärivasemmistolaisista -- itse asiassa kaikki ideologiset vastalaidat tarvitsevat negaationsa juuri oman oikeassa olemisensa todisteeksi.
Jos emme tällaisia yleisia, kaikkeen ihmisajatteluun kuuluvia kehotysominaisuuksia ymmärrä, emme myöskään pysty käsittelemään ongelmia joita ääritunnustuksellisten kansanryhmien yksilöt eurooppalaisissa yhteiskunnissa tulevat enenevästi aiheuttamaan.