Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi espoolaismies Nedic Stevon taposta 10 vuoden ja kahden kuukauden pituiseen vankeuteen. Syynä oli tämän vaimon kuolemaan johtanut pahoinpitely.
Asiasta kertonut uutinen ei kerro syytä pahoinpitelyyn tai siihen, ettei mies ollut toimittanut uhriaan ajoissa hoitoon, vaan pakottanut tämän makaamaan kotonaan. Tämä oli kuitenkin ollut elossa vielä ambulanssiin ja sairaalaan päästyään sekä kertonut tuomioon johtaneista tapahtumista ennen kuolemaansa.
* * *
Skupollin teko oli yksiselitteisesti mustasukkaisuuden motivoima, mutta Stevon toiminnan motiiveja ei ole uutisoitu. Hän oli oman kertomansa mukaan tullut Suomeen vuonna 1996 "naisen perässä", ja oli elellyt viimeiset vuodet työttömänä sekä hassannut rahaa uhkapeliin. Lisäksi hän vakuutti rakastaneensa tappamaansa naista.
Stevon teko on kokonaisuutena poikkeuksellisen järjetön, ja toi sellaisena mieleeni vuonna 2009 tapahtuneen kunniamurhan. Silloinen murhaaja Ibrahim Skupolli oli Kosovon albaani ja Nedic Stevon sukujuuret ovat nimestä päätellen niin ikään entisen Jugoslavian alueella, mutta – toisin kuin Skupollin – ilmeisesti sen kristityssä väestössä.
* * *
Naisen kuolemaan johtaneen väkivallan todellinen syy tuskin selviää koskaan. Eikä sillä tietenkään ole sen suurempaa merkitystään meille tavallisille suomalaisille.
Suomalaisnaisille merkittävää on kuitenkin tieto siitä, että entisen Jugoslavian alueelta tulleet miehet ovat tehneet maassamme kaksi poikkeuksellisen puistattavaa puolisoonsa kohdistunutta henkirikosta. Toivottavasti tämä ei tarkoita sitä, että sellainen johtuisi tavalla tai toisella entisen Jugoslavian alueen kulttuurista.
Tämäkin kääntyy suvakkilassa taas päälaelleen ja taas saa syyn kantaväestön miehien järjetön kotiväkivalta.
VastaaPoista" Toivottavasti tämä ei tarkoita sitä"....
VastaaPoistaTarkoittaa jos tarkoittaa, ja tietenkin tarkoittaa.
Nimen perusteella ei kuulosta espoolaismieheltä vaan espoossa asuvalta ulkomaalaiselta mieheltä.
VastaaPoistaTapettuaan eukkonsa on espoolaismies. Etelän suklaasilmä ei ehkä sittenkään ollut aivan sitä mitä vaimo odotti.
Poista"Menetkö naisen luo, älä unohda ruoskaa"
VastaaPoistaAlkaisikohan se suomipoikakin kelvata, kun ottais eri asenteen...
Eipä näistä paljon kirjoitella, ainakaan Turussa ja Turun sanomissa. Elikkä suomalainen nainen meni yhteen afganilaisen nuoren miehen kanssa ja he saivat lapsen. Naiselle kuitenkin valkeni aika pian suhteen laatu, tai oikeastaan miehen laatu, ja hän halusi eron. Mies hermostui naisen aikeista ja riisti kolmikuukautisen tyttövauvan äidiltään ja paiskasi rautapatteriin. Lapsi sai hyvin vakavan aivovaurion. Toinen tapaus oli sellainen, jossa taas afgaani-mies raiskasi lapsen, ja tutkinnassa selvisi muutakin, eli autohajottamossa, jota pyöritti lähi-itäläiset ja tarkoitus oli lähettää autoja Afrikkaan, mutta työvoima eli orjamaisissa oloissa, jossa tehtiin töitä kellon ympäri. Vähät vapaa-ajat orjat olivat kytkettynä ketjulla seinään. Orjina oli kaksi Nigerian poikaa...Turun sanomat eivät tehneet näistä minkäänlaista juttua, vaikka rikokset tehtiin Turussa ja Liedossa, että sillattiis!
VastaaPoistaNämä nigerialaiset orjatyöläiset Suomessa?
PoistaVitun "espoolaismies" ja vitun "kulttuuri! ! Ei mulla ny´ muuta, sano stubbi !
VastaaPoistaSlovenialainen kulttuuri eronneet melko tavalla albanialaisesta vaikka molempia Jugoslavian esiintyykin?
VastaaPoistaVV-F
VastaaPoistaSuomessa miehen epäillään surmanneen tänä vuonna naisen keskimäärin kahden viikon välein.
Suomessa surmataan vuosittain keskimäärin 15–20 naista. Valtaosassa tapauksista tekijänä on uhrin nykyinen tai entinen kumppani tai muu perheenjäsen. Montako niistä suomalaisten tekemiä? Monta. Tässä en puolustale mamuja, vaan osoitan sormella suomalaista miestä myös.
Tällä on yhteyttä tämänkin palstan alituiseen naisten höykyttämiseen myös kommenteissa. Miten se nyt menikään: HÄPEISITTE.
https://www.eeva.fi/jutut/vakivaltaan-kuolleet-naiset-vuonna-2025
Ei tuossa Eevan jutussa ollut mitään todisteita olettamukselle, että "monta" murhaajaa olisi ollut suomalaisia eikä muukalaisia.
PoistaSama tuli itsellekin ensinnä mieleen, että tekijä on ollut tai epäillään olleen mies. Ja siinä se todistelu, että mies olisi suomalainen. Kun ei siitä kerro polliisikan vain ja ainoastaan tämä eevan toimittajaoletettu f emakko.
PoistaSen kun koetatte vain luikkia. Mies kumminkin noin yleensä. Väkivaltaien, kolmivuotiaaksi psykologisesti jäänyt ongelma.
PoistaFeija...
Poista"Naisen kuolemaan johtaneen väkivallan todellinen syy tuskin selviää koskaan. "
VastaaPoistaTässä sulle syy: mies.
Professorin viittaamasta jutusta mieleen piirtyy kuva, jossa 1990-luvun moderni hyvin tienaava viherkokoomuslainen tyttöihminen ostaa itselleen panogigoloksi psykopaatin hajonneen Jugoslavian sekamelskasta. Vanhemmalla iällä viisastuttuaan naisihminen rupeaa rajoittamaan psykopaatin elämän rahoittamista, mistä suivaannuttuaan fyysisesti lässähtänyt (ja siten seksin myyntiin enää kykenemätön) psykopaatti päätyy päättämään naisen elämän. Tuossa on yksi mahdollisuus tapahtuneen "psykodynaamiseksi" taustaksi.
VastaaPoistaOnhan tuossa upseerikerholaisten tekemät väkivalta rikokset aika kuvottavia ..
VastaaPoistaKunniaväkivallan uusi tuleminen ei tarkoita vain tänne tai yleensä Eurooppaan tapahtuvaa kansainvaellusta ja sen mukana rantautuvaa, omille yhteisömoraalimme laaduille totaalisesti eriperusteista invaasiota, vaan oman eurooppalaisen valistuksemme sisäistä hajoamistilaa. uuden ajan uudet tieonalat, joista luonnontiteet, tekniikka ja teollinen hyvinvointi muuttivat maailmaa valtavasti, eivät ihmistieteiden kohdalla johtaneet samanlaiseen valistuksen voittokulkuun, vaan ihmistieto jäi tavallaaan paitsioon -- siihen eivät pelkät kartesiolaisen paradigman ja empiristisen metodin eväät riitä.
VastaaPoistaVoisi olla, että oma alkuvaiheessaan hyvin kehittynyt yhteisömoraalimme olisi hajoamistilassa ilman tänne vaeltavaa, meille kokonaan eriperustaista ihmisyyttä edustavaa kansainvaellustakin. Mutta näitä asioitahan akateemikkomme eivät uskalla edes pohtia -- siinä vaiheessa on nyt taantumisemme tidolliselta pohjalta tunnustuksellisten moraali-ideologioiden huomaan.
Akateemisilta ihmistieteiltä on jäänyt jo niin paljon silmien sokeaan pisteeseen, etten usko että sieltä käsin vanhojen eurooppalaisten kielellis-kulttuuristen kansallisvaltioiden pelastamiseksi tullaan mitään tekemään. Se tulee olemaan tulevaisuuden -- jos sellaista on -- tieteenekijöille ihmetystä herättävä seikka. Miksi niin kyvykkäät ja viisaat miehet jättivät kaikkein tärkeimmät kysymykset käsittelemättä?
Suuretkin kulttuurit voivat romahtaa laidasta laitaan, nopeastikin. Rooman valtakunnassa jo saavutetut kognitiiviset kyvyt, kuten syvyysperspektiivin hahmottaminen, visuaalinen mieltäminen ja kirjoitus- ja lukutaito, romahtivat totaalisesti kun kansainvaellus hajotti hallintojärjestelmän. Taantuma, keskiaika, kesti tuhat vuotta. Toistan: tuhat vuotta. Nykyinen, uuden ajan uudet tiedonalat rakentanut kartesiolaisen järjen kausi on kestänyt noin neljäsataa vuotta. Eikä se ole kestävällä perustalla -- ihmistieteet ovat pettäneet itsensä.
Gemini:
VastaaPoistaMiksi väite on väärä?Arjen toiminta: Keskiajan ihmiset rakensivat monimutkaisia kolmiulotteisia rakenteita, kuten goottilaisia katedraaleja, linnoituksia ja laivoja. Tämä vaati erinomaista tilallista hahmotuskykyä ja stereonäköä.
"Miksi väite on väärä?" Mikä väite? Onko tuo jonkinlainen vastine ylempänä olevaan Seppo Oikkosen tekstiin?
PoistaOn. Olen kyllästynyt tuohon litteän maan keppihevoseen, jota hän tarjoaa joka paikassa. Tuon saman perustelun olen itsekin esittänyt jo lukemattomia kertoja, ja aina hän vaan jaksaa jankata.
PoistaMitä syvyysperspektiivin hallitsemiseen tulee, toki ihmiset ovat kaikkina aikoina rakentaneet "kolmiulotteisia" taloja ja muita rakennelmia, veneitä ja muita kulkuneuvoja. Antiikin kreikkalaiset veistivät erinomaisia kuvapatsaita, vaikka heidän geometriansa oli vain tasogeometriaa. Ongelmana ei ole arjen rakentaminen -- ongelmana on syvyysperspektiivin projisoiminen tasopinnalle.
PoistaRooman valtakunnassa maalarit ja mosaiikkien kokoajat hallitsivat syvyysperspektiivin. Keskiaika kadotti tämän tajunnallisen ominaisuuden totaalisesti. Voidaan ajatella -- kuten esim. Spengler -- että gotiikan katedraalien vertikaalilinjat ennakoivat romaanisen holvikaaren paluuta. Renessanssi oli romaanisen holvikaaren juhlaa, ja interiööri ja eksteriööri eriytyivät. Maalaustaide väittää tietävänsä ihan tarkkaan missä ja milloin syvyysperspektiivi taas ilmestyi eurooppalaiseen maalaustaiteenseen, eli 1400-luvun alussa.
Catilinalle, jonka juttuihin en oikeastaan sisällöllisesti haluaisi puuttua, mutta myös kaikille muille mahdollisille juttujeni vaivaamille muistutan, että kirjoitan omalla vastuullani ja nimelläni, joten toistuviin teemoihin kyllästyneiden on helppo kiertää tekstini. Asiallisiin kysymyksiin olen yrittänyt vastata asiallisesti.