Suosittua juuri nyt!

maanantai 27. huhtikuuta 2026

Keskustan Hanna-Leena Mattila käyttäytyi kuin pikkulapsi

Opin jo pikkupoikana, että Keskusta on Suomen epärehellisin puolue. Tämä käsitykseni ei ole vuosien mittaan häipynyt – pikemminkin päinvastoin – ja sai vahvistusta jälleen eilisen päivän aikana.

Tarkoitan tietenkin Iltalehden – eduskunnan tapahtumien vääristelystä kertonutta – uutisparia (yksi, kaksi). Niistä ensimmäisen mukaan puolueen kansanedustaja Hanna-Leena Mattila oli jakanut sosiaalisessa mediassa videon, jossa ministeri Wille Rydmanin (ps) eduskunnassa pitämää puhetta oli leikattu siten, että hänen sanomansa oli kääntynyt päälaelleen. 

Näin videosta sai käsityksen, jonka mukaan ministeri olisi arvostellut kovin sanoin Mannerheimin lastensuojeluliittoa, vaikka tosiasiassa hän sanoi, että "arvostan kovasti Mannerheimin Lastensuojeluliiton kaltaisia toimijoita", mutta ei niinkään "opposition vääristeleviä puheita, jotka kieltämättä nostavat usein hymyn huulelle täällä ministeriaitiossa".

* * *

Tämän voisi vielä jotenkin ymmärtää pahasti kansanedustaja Mattilan epäonnistuneena huumorina ja ymmärtämättömyytenä, mutta ei enää sen jälkeen kun Iltalehden toimittaja oli saanut hänet kiinni, ja kepulainen valehteli – IL:n toimittajalle – edelleen täysin siekailematta Rydmanin puheenvuorosta ja lähti vastahyökkäykseen kuin pikkulapsi jäätyään kiinni kaupan karkkihyllyltä taskut pullottaen ja suu täynnä makeisia. 

Vai mitä pitäisi ajatella siitä, että kepulaisedustaja väitti pokkana, että "hänhän sanoo, että vaikka olisi kuinka komealta kalskahtava nimi, niin tämä viittaa suoraan varmasti Mannerheimin Lastensuojeluliittoon. Enhän minä mitään muita järjestönimiä edes maininnut kuin tämän". Siis vielä sen jälkeen, kun koko maailmalle on näytetty Rydmanin todenneen sana sanalta, että "arvostan kovasti Mannerheimin Lastensuojeluliiton kaltaisia toimijoita".

Lisäksi ministeri oli – nimeä mainitsematta – antanut esimerkin järjestöstä, joka ei ole Mannerheimin lastensuojeluliitto ja jota hän ei arvosta, kertomalla että "meillä on esimerkiksi tässä maassa sellainen järjestö, jonka tehtävänä sinänsä on edistää vammaisten työllistymistä, mutta se ei ole palkannut yhtäkään vammaista. Se ei ole oman todistuksensa mukaan millään tavalla dokumentoinut, että se työ, mitä he tekevät, olisi kertaakaan johtanut yhdenkään vammaisen työllistymiseen."

* * *

Minusta on myös mielenkiintoista, ettei Google-haku löydä tätä kirjoittaessani yhtään lehtijuttua edelle kuvaamastani episodista. Toivon mukaan tämä johtuu vain toimituksellisesta jähmeydestä eikä suomalaisen journalistikunnan vihasta perussuomalaisia ja erityisesti Wille Rydmania kohtaan.

Tämä selviää kuluvan päivän aikana. Enkä tarkoita tässä Perussuomalaisten Suomen Uutisia enkä ehkä Kokoomuksen Verkkouutisiakaan, vaan mediamme suuria toimijoita kuten Helsingin sanomia, Ilta-Sanomia, MTV3:a, Uutissuomalaisen uutisia ja tietenkin Yleisradiota. Oma mielenkiintonsa on tietenkin myös Keskustan puoluelehden eli Suomenmaan suhtautumisella Mattilan epärehellisyyteen. 

19 kommenttia:

  1. Kepulaisuus on...Jos muistamme Kekkosen, niin hänen metodinsa olivat räikeimmistä räikeimpiä: Pelasi neukkumetodilla itselleen presidentin paikan, jonka seurauksena mm. kauppavaihto oli Suomelle kovin miinusmerkkinen. Vaikkakin sitä kehuttiin loistavaksi, suurin kirjaimin.
    Esimerkiksi suomalaisia miesten pukuja vietiin neukkulaan alle materiaalikustannusten ja vastaavasti neukkulasta tuotiin Euroopan kalleinta öljyä Suomeen.
    Oma lukunsa oli toki Saimaan kanava.
    Politiikan perinteessä on - Rooman senaatista lähtien - valhemetodin käyttö.
    Täytynee muistaa, että myös vihervasemmisto, jos kutka elävät keinotodellisuudessa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sorry, se olin siis minä. Otan aina vastuun....

      Poista
    2. Kakkonen oli täysi hirviö. Sääli että moni ei sitä tiedä, ei ainakaan nuoremmat. Kekkonen oli just lääpällään neuvostoliittoon, jopa niin pahasti että lavasti Puolalaisen sotasankarin joskin asekätkijäksi jonka johdosta mies joutui vankilaan pitkäksi aikaa, mies joka käytännössä johti sotilaat pitämään alueensa murtumatta ja jos olisi sieltä ryssä päässyt läpi, Suomi olisi ollut mennyttä. Kekkonen "palkitsi" miehen vankilaan, sen tuomion päätyttyä mies toimi talonmiehenä ja kun kuoli, ei yksikään valtiopäättäjä mennyt sotasankarin hautajaisiin. Minulla ei ole milliäkään arvostusta kekkosta kohtaan.

      Poista
    3. Juuuri näin. Ihmettelen sitä valhemaailmaa, jota niin ylistettiin 60 ja 70-luvuilla.
      Kun joskus lapsena luin hesaria, niin Kekkonen oli - aina - Jeesuksesta seuraava.

      Poista
    4. Kekkonen oli varmastikin kiero mies, mutta niin vittumaisen suurvaltanaapurin vieressä olevan pikkuvaltion johtajan pitääkin olla. Jos nyt otetaan esimerkiksi vaikka 1970-luku, niin sanoisin aika monen kusisivan hunajaa, jos tänään työttömyysprosenttimme olisi yhtä alhainen, julkisen sektorin osuus bkt:sta samaa tasoa, valtion velka samaten sekä yhtä vähän haittamatuja kuin meillä oli 1970-luvulla.

      Poista
    5. Samanlainen valhemaailma on vallalla nytkin, vain valheet ovat erilaisia. Nyt rummutetaan ilmastonmuutoksen torjuntaa ja hiilineutraaliutta, maahanmuuton ihanuutta ja monikulttuuria, sukupuolien moninaisuutta ja homoutta, ja sitä kuinka miehetkin voivat synnyttää, ja niin edelleen. Hulluutta on paljon, ja media on terhakkana sitä edistämässä.

      Poista
    6. Rooman senaatista en oikein suoranaisen valehtelun esimerkkiä saa mieleeni. Rooman senaatillahan ei ollut minkäänlaista muodollista valtaa, paitsi joissain tarkoissa valtion varoja koskevissa kysymyksissä. Se oli puhtaasti neuvoa antava elin, ja valta oli virkamiehillä. Senaatti ei koskaan päättänyt mitään, sitä jokin miellytti, tai sitten ei. "Senatui placuit". "Senatus consultum".

      Poista
    7. Perusteltuja vastauksia kaikki. Catilina: mielipidevaikuttaminen on myös yksi valehtelun muoto, ainakin pahimmillaan.

      Poista
  2. Edustajat antavat valtiopäivien alkaessa juhlallisen lupauksen: "Minä N. N. vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta, että minä kansanedustajan toimessa noudatan Suomen perustuslakia ja muita lakeja sekä toimin oikeudenmukaisesti ja totuudellisesti kansan parhaaksi."

    Kepun lupaukseen liittyy ajatus: " ...niin totuudellisesti kuin osaan..."

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Onkohan tälle katetta: "Kepu pettää aina!"

      Poista
  3. Mielenkiintoinen tuo "epärehellisin puolue".
    Johtuneeko se siitä että puolueen asemaa keskellä monet sen edustajat ovat käyttäneet
    sitä kaikenlaiseen laskelmoimiseen ja puliveivaukseen. Siis yksinkertaisesti väärin.

    VastaaPoista
  4. Perussuomalaiset vienyt Keskustalta äänestäjiä, siksi viha ja mustamaalaaminen. Parasta Suomelle olisi, jos veisivät kaikki.

    VastaaPoista
  5. Jakoihan Mika Lintilä (kesk.) meemin Marinista ja Mäkysestä. Ai niin, hänen puhelimensa oli kaapattu.)))) Tämä juttu taputellaan hiljaiseksi, koska kohteena persu.

    VastaaPoista
  6. Keskustan moraali on joustava ja rehellisyys niin arvokasta, että sitä on käytettävä hyvin säästeliäästi.
    Suomen ensimmäisen naispääministerin toimikausi jäi lyhyehköksi, ja elämään jäi lähinnä se, että hän sai tietoja yllättäen ja pyytämättä ja puhui niin totta kuin osasi. Nykyinen puheenjohtaja Kaikkonen taas myönsi itselleen vaalirahoitusta toimiessaan Nuorisosäätiön puheenjohtajana, ja sai siitä tuomionkin. Valtiomies Vanhasen lautakasa on muistissa, ja hänkin erosi pääministerin paikalta, kun alkoi tulla kuumat paikat. Naisystäviään kohtaan hän oli erityisen korrekti.
    Aikoinaan Karjalainen oli neukkujen mieleen, ehkä henkilökohtaisen ongelmansa takia. Suomen pankkia johti kuitenkin aikansa, varmaankin ansiokkaasti.😄

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ehdollisen vankeustuomion saanut Kauko Juhantalo potkittiin aikoinaan eduskunnasta sopimattomuuden takia, mutta kepulit äänestivät hänet takaisin.

      Poista
    2. Varmaan tämäkin takarivin Mattila varmisti uudelleenvalintansa tällä härskillä tempulla.

      Poista
    3. Keskustassa osataan koplata hyvin oma ja yhteiskunnan etu, tosin lähinnä yhteiskunnan tappioksi. Koplaava Keskusta olisi hyvä vaalislogan.

      Poista
    4. "rehellisyys niin arvokasta, että sitä on käytettävä hyvin säästeliäästi."
      Melkein kuolin nauruun....

      Poista
    5. Hyvä listaus nilkkipuolueen pomoista.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!