Suosittua juuri nyt!

tiistai 26. toukokuuta 2026

SDP ja ostoskeskus Puhoksen huumekauppa

Itä-Helsingissä sijaitseva Puhoksen ostoskeskus lienee Suomen tunnetuin maahanmuuttajien kauppapaikka. Siksi oli mielenkiintoista huomata, että Helsingin sanomat oli tehnyt jutun siitä, kuinka siellä käydään huumekauppaa.

Sinänsä tässä jutussa ei ollut mitään uutta, koska Puhos on yleisesti tunnettu – ainakin pääkaupunkiseudulla – myös huumekaupan keskuksena. Sen sijaan oli yllättävää, että jutussa haastatellut maahanmuuttajataustaiset ihmiset ilmaisivat täysin avoimesti humeidenkäyttönsä. 

* * *

HS:n juttu oli tärkeä siksi, että se osoitti hyvin millaiseksi Suomi on muuttumassa kehitysmaalaisten tuodessa oman kulttuurinsa maahamme. Siinä ei ole päällimmäisenä ahkeruus ja työnteko – vaikka toki niitäkin hyveitä esiintyy – vaan huumepöhnässä oleskelu ja lakien rikkominen. 

Artikkelin mukaan huumekauppa on tuonut mukanaan väkivaltaa ja tappeluita, mikä haittaa rehellisten yrittäjien liiketoimintaa. Ja siksi he toivoisivat virkavallalta nykyistä tehokkaampaa toimintaa – itse pössyttelijät taas kummastelevat, miksei Suomessa voi ostaa huumeita kaupasta, ja paheksuvat poliisin harjoittamaa valvontaa. 

* * *

Puhos on tietenkin vain yksi kauppakeskus monien joukossa, ja sen sijainti – ehkä Suomen maahanmuuttajavaltaisimmalla alueella – on johtanut asiakaskunnan muotoutumiseen sellaiseksi kuin se on. Ja tästä syystä yleisilmeeltään kehitysmaalaiseksi.

Olisi kuitenkin hyvä, että tavalliset suomalaiset – Hangosta Nuorgamiin – ymmärtäisivät, että väestöllä on väliä. Jos haluat eurooppalaista järjestystä, on myös asukkaiden oltava eurooppalaistaustaisia. Mutta jos kaipaat afrikkalaista tai arabialaista menoa, on valintasi lisätä sikäläisistä kulttuuripiireistä tulevien ihmisten määrää maassamme.

* * *

Voidaan tietenkin kysyä, että miksi joku haluaa Suomen kehitysmaalaistuvan. Olen tietenkin väärä ihminen vastaamaan tähän kysymykseen, mutta olen aiemminkin pannut merkille, että erityisesti juuri puoluekokouksensa päättänyt SDP hyötyy maahanmuuttajista.

Tämä voidaan päätellä esimerkiksi siitä, että viime vuoden vaaleissa Puhosta lähellä sijaitsevalla Vuosaaren Merilahden koululla ylivoimaisesti eniten ääniä keräsi SDP peräti 43,2 prosentin ääniosuudellaan. Ei siis ihme, että puolue on vastustanut väkevästi Suomeen kohdistuvan humanitaarisen maahanmuuton kannusteiden vähentämistä. Ja tullee tekemään näin myös jatkossa.

15 kommenttia:

  1. SDP:ssä ei vain ymmärretä, että kun Suomessa on tarpeeksi islamilaisia, he pistävät pystyyn oman puolueen eivätkä enää äänestä SDP:tä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Käy niin kuin Hollannin sos.dem.puolueelle.

      Poista
    2. "Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku". Tähän ei SDP:ssä kyetä :(

      Poista
    3. Kyllä sdp:ssäkin tiedetään tosiasiat, mutta niistä ei välitetä. Heitä ja koko vihervasemmistoa motivoi ainoastaan valta. Kuvaan kuuluu myös se, että vihervasemmiston johtoporukat naisistuvat kovaa vauhtia, samoin kuin jäsenistönsäkin. Tämä kaikki yhdistettynä feministiseen kiimaan ja kostonhimoon tietää ankeita aikoja meille. Näin meillä luodaan tiukkoja jakolinjoja, joista Putinin regiimi on innoissaan.

      Poista
  2. Kyllä se nyt vaan on täysin päivänselvää, että elinkeinoelämä haluaa maahanmuuttajista halpaa työvoimaa ja vasemmistopuolueet vihreitä myöten äänestäjiä; eihän muuten "The unelma" voi toteutua. Suurin osa suomalaisista kuitenkin tietää, että ei se kovista yrityksistä huolimatta toteutunut itänaapurissakaan ja uusi toisenlainen uhka romuttaa koko kansallisvaltion.

    VastaaPoista
  3. Nyt taustavaikuttajat antavat toimittajalle satikutia, kun on mennyt tekemään tällaisen jutun insinööreistä ja aivokirurgeista.

    Puhoksessa on erittäin suuri parkkipaikka, mutta kehitysmaatyyliin autot parkkeerataan ihan miten sattuu ja mieluiten jonnekin muualle kuin parkkialueelle.

    Edellisten eduskuntavaalien kynnyksellä Puhoksen vieressä Itä-keskuksen kirjastossa imaami kertoi näille insinööreille ja aivokirurgeille ketä pitää äänestää. Näytti vasemmistoliiton ja sdp:n julisteista sopivat ehdokkaat. Osa kuulijoista harjoitteli numeron piirtämistä.

    VastaaPoista
  4. Minua olisi kiinnostanut tilasto/fakta siitä, millaista etnistä alkuperää edustavat ne lapsukaiset, jotka ovat kohdistaneet väkivaltaa ja/tai uhkauksia opettajia kohtaan. Raiskauksella uhkaaminen nimittäin kuulostaa melko etnisesti värisevältä.
    Puhoksesta sen verran että näin eilen tuossa Herttoniemessä kolme selvästi koraanikoulusta tulevaa keskenkasvuista nuorta miestä. Pukeutuminen oli kuin malliesimerkki koraanikoululaisista.
    Lopetin Puhoksessa käynnin kun Stadin paras Intersport lopetti. Loppuaikoina Puhos alkoi tosiaan muistuttaa basaaria. Itis on "puhoksettumassa" kovaa vauhtia.

    VastaaPoista
  5. Ketkäpä tuohon huumebisnekseen sen soveliaampia ovat, kuin suomalaiseen työmoraaliin soveltumattomat arabialaiset ja afrikkalaiset.
    Ps. Mikko Pauniolla on muuten valaiseva kirjoitus Oikeassa Mediassa Somaliasta.

    VastaaPoista
  6. Voisin vaikka veikata että vihreät ja sdp käy ite ostoksilla kyseisellä paikalla. Onhan sieltä eduskuntatalon vessoista löytynyt huumejälkiä.

    VastaaPoista
  7. Työväenpuolue SDP tarvitsee nyt hyviä tehdastyömiehiä ja insinöörejä Lähi-Idän slummeista ja Pohjois-Afrikasta. Omat on loppuneet.

    VastaaPoista
  8. Demarit tekevät äänestäjiä haalimalla mistä vain valtiokaappausta, siltähän tuo vaikuttaa? Sama puolue aloitti sisällissodan, joten ei mitään uutta auringon alla. Sitäpaitsi Kremlissä katsotaan tarkkaan miten Suomen vaaleissa tulee käymään, ja jos siellä katsotaan ja julistetaan, että Suomi on Venäjän vihollinen numero kaksi Ukrainan jälkeen, niin sehän on ovelaa vaalivaikuttamista. Demarit siis "pelastavat" Suomen asemoimalla Putinin hallinnon kylkeen ja kannattajaksi. Ei kannata unohtaa niitä näkyviä demareita, jotka vastustivat rajalakia! Tampereen puoluekokous osoitti, että puolue menee todella vasemmalle, eikä ole mikään ihme, jos ja kun Nasima on jossakin vaiheessa pääministeri? Muistutan vielä, että Kremlissä on edelleenkin Molotovin aikainen Suomen kysymys ratkaisematta!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. SDP pitää kieltää maanpetoksellisena järjestönä.

      Poista
  9. Tuppurainen. Se kertoo kaiken. Mikä meitä vaivaa, että ko. hölmö on äänestetty kansanedustajaksi???
    Puhoksen suuntautuneisuudet onkin sitten toinen asia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No, hän ei suinkaan ole ainoa jonka saamaa äänimäärää voi ihmetellä. Mutta hyvä esimerkki kyllä.

      Poista
  10. Enpä tiedä mitä mieltä on kysellä että mikä puolue tai politiikka on oman ohjalemansa ja roolinsa niin väärin ymmärtänyt, että huumeongelmatkin ovat tulleet Suomeen jäädäkseen.

    Maailmantalous tuskin pyörisi ilman valtavassa mittakaavassa tapahtuvaa huumekauppaa. Vain asekauppa ja massaviihde voivat sen asemasta kilpailla.

    Kukaan ei kuitenkaan pohdi "talouden" todellisia ongelmia -- koko talousajattelu, siis talousteoria, talousteologia, talousteokratia -- perustuvat pelkkiin muotorakenteisiin, numeeriseen "rahaan", jonka "kierto" on yhä yhtä maaginen kuin legitiimi ilmiö, ja jonka "kasvu" ei edelleenkään kestä päivänvaloa. Eikä myöskään "rahan" nollautuminen esimerkiksi finassikriiseissä tai konkursseissa ---

    Oletko vähän tyhmä? Ehkä todella typerä? Ja ennen muuta tietämätön ja ajattelukyvytön? Arvaas mitä. Sinulle on unelma-ammatti! Rupea poliitikoksi! Minä tahansa ideologian oppisanastot voi oppia pikakurssilla, ja muutaman vuoden päästä olet jo eduskunnassa! Ja jos oman näkyvyytesi oikein hoidat, puhut viikoittain ellei päivittäin valtakunnan televisiokanavilla! Mutta valitse puolue, jossa on seinät leveällä ja katto korkealla, niin ettet tule ivatuksi YLE:n "poliittisessa satiirissa".

    Ja muista muista muista, että "yhteiskuinnallisessa keskustelussa" on tabusanoja ja tabualueita, joihin ei kannata koskea pitkällä tikullakaan. Sellainen on pyhä "maahanmuutto". Sen pyhittää niin politiikka kuin juristeriakin. Siispä sinun ei tarvitse edes miettiä kipeimpia yhteiskunnan ongelmia -- niihin on esimerkiksi viime vuosisadalla kehitetty yleispätevä reaktio ja vastaus: vaikeneminen, puhumattomuuden kulttuuri. Opettele käyttämään kaikkein tehokkainta taikasanaa: "Rasismi!" Se on avain valtaan ja oikotie kaikkeen poliittiseen "asiahallintaan".

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!