lauantai 17. tammikuuta 2026
Havaintoja sukupuolten välisistä eroista ja Ylen katsojiin vaikuttamisesta
Helsingin yliopiston tutkija Harry Lunabba nosti esille syrjinnän – infantilisoinnin – joka kohtaa poikia heidän tyttöjä hitaamman kehityksensä takia. Sen seurauksena pojat menestyvät kouluissa tyttöjä heikommin ja päätyvät kauniimpaa sukupuolta harvemmin lukioon ja yliopistoihin, vaikka heidän kykynsä vain vuotta tai kahta myöhemmin riittäisivät mainiosti korkeimpaan opetukseen ja älyllisesti vaativaan työhön.
Minusta on erinomaista, että Lunabban ajatukset saivat palstatilaa, sillä Suomella ei ole varaa heittää hukkaan sen enempää naisten kuin miestenkään lahjakkuutta. Sellaisen sijaan pienen maan pienet resurssit – niin nnaisten kuin miestenkin – on syytä hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti.
* * *
Edelle kirjoittamani uutinen toi mieleeni uudistetun Yleisradion TV-uutisten tunnuksen. Menin siis ohjelman nettisivuille ja käynnistin eilisen pääuutislähetyksen.
Kuten arvoisa lukijani saattaa hyvinkin muistaa, totesin viime keväänä kantasuomalaisten nuorten miesten ja poikien puuttuvan kokonaan uutisten tunnuksesta, mutta siihen sijoitettujen nopeasti ohi vilahtavien pikakuvien sisältävän otoksia nuorista maahanmuuttajamiehistä.
Ylen uutisten nykyisessä tunnuksessa on videoita. Niistä ensimmäisessä vanha mies kahlaa loikkivan koiran kanssa vedessä. Toisessa on lentokonetta ohjaava nuorelta aikuiselta vaikuttava henkilö, jonka kasvot peittää hengityssuojain: hänen sukupuoltansa ei pysty tunnistamaan varmuudella, mutta sekä minä että myös puolisoni arvelimme hänen olevan naisen.
Kolmannessa videossa kävelevät kameraa kohti Zelenskyi, Stubb ja Trump takanaan muutama mies ja Stubbin taakse jäävä nainen. Neljännessä vilahtaa hymyilevä pikkutyttö.
Sitten seuraa video, jonka sisältöä katsoja tuskin ehtii tunnistaa, ainakaan tietoisesti. Siinä näkyy valoa vasten esiintymislavalla oleva vähäpukeinen nainen edessään pystyssä olevia käsiä.
Tämän jälkeen katsoja ehtii huomata kaksi juhlatunnelmissa olevaa nuorta naista, mutta tuskin tiedostaa, että toisella on koru nenässään ja (koru tai siltä näyttävä meikkaus) silmäkulmassaan sekä toisella musta tukka ja violettia väriä (tai koristeita) kasvoillaan. Sen jälkeen kuvissa vilahtaa perunoita, joskin pahvilaatikko ja vanhan miehen käsi jäänevät katsojalta huomaamatta. Tämän jälkeen kuviin tulee ensin jäänmurtaja ja sitten turvavarusteisiin pukeutunut henkilö tekemässä työtä.
Näitä seuraa toimittaja Ilmari Reunamäki ja hänen vierellään takaa päin kuvattuna kaksi kännykkää pitelevää naista, joista toisella on pitkät, vaaleanpunaiset, kynnet. Viimeisessä videossa on drooni.
Sen enempää kantaa ottamatta totean ainoastaan, että minusta tämä on mielenkiintoista.
Tunnisteet:
Harry Lunabba,
Helsingin yliopisto,
Ilmari Reunamäki,
infantilisointi,
internet,
kasvaminen,
kehitys,
koulutus,
kuvat,
piilokuvat,
pojat,
sukupuoli,
tunnus,
tutkimus,
TV,
tytöt,
uutiset,
vaikuttaminen,
videot,
Yle
14 kommenttia:
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Kiitos ajatuksen lukemisesta
Tervetuloa uudelleen!

Sanat "ilmaston kuumnenminen" luulen bonganneeni.
VastaaPoistaTämä on vain sama ilmiö kuin neekerimainoksessa, mutta käännetyin värein. Kukaan ei koskaan joudu vaikeuksiin siitä, että kuvituksessa _ei_ ole valkoista heteromiestä. Sen sijaan vaikeuksiin saattaa joutua, jos siellä sellainen on.
VastaaPoistaNiinpä. Ja tämähän sieltä taustalta pilkistää. Pitäkää varanne.
Poistahttps://odysee.com/@redicetv:1/equity-means-institutional-racism-against-white-people:a
YLE on ideologinen uutisinstituutio,
VastaaPoistaSen huomaa eritoten kun yrittää kommentoida mamu-uutista. Vaikka kommentoisi asiallisesti, niin, kritiikkiä sisältävä kommentti jätetään automaattisesti julkaisematta verukkeella:
"Hei,
Kiitos osallistumisestasi keskusteluun! Tällä kertaa viestiäsi ei julkaistu aiheesta Hallitus aikoo leikata maahanmuuttajien sosiaaliturvaa – kielitaito ratkaisee tuen tason."
Tämä on yksi esimerkki, mutta kyseessä on vakioveruke.
YLE on - suoraan sanottuna - kommunistis/vihreä uskontokanava.
Valtio on kommunisti hautomo niin kauan kun pitävät yleveroa kaikkien maksettavana vaikka ei käyttäisi mitään ylen palvelua. Minä en ole katsonut tv:tä 30 vuoteen enkä käytä mitään ylen palveluita mutta silti joudun maksamaan yleveroa. Sama kun pakotettaisiin maksamaan muslimiveroa, kaippa sekin aika vielä tulee tässä sekopäiden johtamassa suomisomaliassa.
VastaaPoistaSiinä Ylen uutistunnuksessa selviää se maailmankuva, mitä se pulju meille syöttää.
VastaaPoistaHyvä nosto proffalta tuohon tutkimusaiheeseen liittyen.
Pitää aina muistaa että valtio omistaa ylen joten tuo on valtiolle oikein "kiva" ryöstövero kansalaisille ja siinä sivussa "kiva" kansan aivopesulaitos.
VastaaPoistaEi taida olla vireillä akateemista tutkimusta ”Maahanmuuttaneiden rikollisuus Suomessa vuosina 2015-2025”. Pitäisi olla.
VastaaPoistaAl-Yleera maksukortin taakse. Kriisiaikojen varalta yksi radio- ja yksi TV-kanava voidaan jättää verorahoitteiseksi.
VastaaPoistaEi tule tapahtumaan. Räikkä kiristyy niin kauan, että Suomi saadaan katolleen.
Nämä vahvistamiset toimivat toki myös positiivisina. Kukaan ei moiti sinua, jos mainoksessasi on neekeri, mutta voit kyllä saada kehuja, jos siellä sellainen on.
VastaaPoistaEikö siellä näkynyt iloisesti hymyilevää neekermiestä kahden vallattoman valkolaisnaisen kanssa. Leipä- ja jauhomainoksissa niitä näkee usein.
VastaaPoistaKommunistifemakot ovat kaapanneet median ja alkaneet harrastaa sukupuolelleen tyypillistä kiusaamistyyliä, joka on tuttua koulussakin: jätetään kiusattava huomiotta, siis suljetaan yhteisöstä. Todella perkeleellinen keino syödä ihmiseltä itsetunto. Ei ihme, että niin moni nuori mies syrjäytyy.
VastaaPoistaAnnan ääneni puolueelle, joka alkaa ajaa Yleä maksumuurin taakse. Tämän yhteiskunnan selkärangan, heteromiesten, ei tule joutua maksamaan kiusaajilleen eli etuoikeutetuille femakoille, loiseläjille.
Poju pieni, ei yhteiskunnan selkäranka tarvitse mitään päänsilitystä ja suojelua femakoilta. Oikeilla heteromiehillä menee ihan hyvin. Kuten Churchill totesi, ei kukaan saavuta mitään jos pysähtyy nakkelemaan kivillä jokaista pihallaan räkyttävää koiraa.
PoistaIkääntyneenä olen omassa elämässäni nähnyt ja kokenut sen, että valtamedian ainoa varsinainen ideologia on "sopulismi" (Kari Suomalainen), ja todellisten yhteisömoraalisten sisältöjen suhteen on käynyt niin, että nyt ne mitä ylevimmin aatoksin ja sanakääntein tunnustavat näkemyksiä, mitä ne joskus viisi vuosikymmentä sitten yhtä vahvasti torjuivat ja sensuroivat.
VastaaPoistaJoten tämäkin aika todennäköisesti menee joskus ohi, ja mitä sitten propagoidaan voi olla juurikin se sama tunnustuksellinen ajattelu joka nyt on inhoamisen kohteena.
Missään vaiheessa ei koskaan ole päättäjien eikä toimittelijattarien taholta itse ymmärretty "sopulismin" valta-asemaa. Sitä mennään vain päivittäin "ajankohtaisiksi" kuviteltujen ja koettujen informatiiviseen muotoon sementoituneiden näkemysten perässä -- ulkopuolisten on niihin vaikea tai mahdotontakin puuttua, koska kyseessä on omat sisäiset "ilmastonsa" omaava, omalakinen yhteiskulttuuri-instituutio, joka toimii oman tunnustuksellisen uskontonsa mukaan.
Kari oli muuten varsinainen virtuoosi ideologisten hullutusten visualisoijana, ja hänen kohtalonsa HS:n ja muun valtamedian sylkykuppina ansaitsisi nyt laajempaa nostoa julkisuuteen.
Mutta ehkä käy toisin päin. Ehkä on mahdollista, että kyseessä on nyt sellainen yhteiskunnallinen taantuminen joka ei enää itse kaivamastaan kuopasta nouse. Ehkä tämä monikulttuurisuuden ideologinen pakkosyöttö romauttaa yhteiskunnallisen ajattelun samassa mitassa kuin Rooman valtakunnassa taannoin tapahtui. Ehkä seuraava askel on se, mitä vasemmistorunoilija Arvo Turtiainen puoli vuosisataa sitten pelkäsi: "Televisiota ei enää saa kiinni!"