Suosittua juuri nyt!

keskiviikko 10. kesäkuuta 2026

Belfastin mielenosoitukset ovat varoitus suomalaisille

Yle kertoi yllättäen sudanilaismiehestä, joka puukotti useita kertoja 40-vuotiasta miestä. Tämän seurauksena – edelleen Ylen jutun mukaan – Belfastissa on järjestetty sekä rauhallisia että äärimmäisen väkivaltaisia mielenosoituksia maahanmuuttoa vastaan.

Se jäi kuitenkin kertomatta, ettei väkivalta syntynyt yhdestä puukotuksesta vaan kyse on pohjoisirlantilaisten perinpohjaisesta kyllästymisestä kehitysmaalaisten aiheuttamiin ongelmiin. Eikä tämä rajoitu pelkästään heihin, vaan tympääntyminen koskee yhä suurempaa osaa Iso-Britanniaa. 

Suomessa tapaus kannattaa ottaa varoituksena siitä, mihin holtiton maahanmuuttopolitiikka johtaa: kantaväestön ja heikosti yhteiskuntaan sulautuvan maahanmuuttajaväestön väliseen väkivaltaiseen konfliktiin. Onneksi nykyinen hallitus on ymmärtänyt tämän, mutta kysymys tietenkin kuuluu, mitä tapahtuu ensi kevään vaalien jälkeen.

Tässä mielessä olisi loistavaa, mikäli myös oppositiopuolueissa tunnustettaisiin tosiasiat ja ymmärrettäisiin viime vuosikymmeninä harjoitetun maahanmuuttopolitiikan turmiollisuus. Ja näin varmistettaisiin suomalaisen yhteiskunnan rauhanomainen kehitys myös tulevaisuudessa. 

19 kommenttia:

  1. Se on sääli, että sosiaalidemokraateissa, vasemmistoliitossa ja vihreissä tätä turmiollisuutta ei haluta ymmärtää.
    Heille on tärkeintä saada uusia äänestäjiä näistä joille rahaa jaetaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hämmentävää on myös se, miksi RKP haluaa näitä väkivaltaisia elätettäviä jatkuvasti lisää?
      Onko ruotsinkielisillä alueilla yrityksiä, joihin tarvitaan yksinkertaista käsityötä tekevää halpatyövoimaa vai mistä on kysymys?

      Poista
    2. Närpiön tomaattifarmeilla nyt ainakin.
      Mutta kummallista on se, että tieto maahanmuuttajien suuresta työttömyydestä ei aiheuta mitään oivallusta touhun mielettömyydestä.

      Poista
    3. Rkp on oikeasti vaarallinen haittapuolue, mutta lahjonut ruotsinkieliset puolelleen virasto- ja säätiövallan kautta. Haittamatutuksella on niitten tarkoitus sabotoida suomenkielisten sukupolvien kouluttautumista. Karua eh mutta pahuutta maailmaan mahtuu hymynaamojen taa ..

      Poista
    4. Suomessa kunta voi pitää kaksikielisen statuksensa ja etuoikeutensa, kun tietty prosentti on ruotsinkielisiä, plus muun kielisiä, ihan sama minkä kielisiä. Se on syy, miksi RKP kannattaa maahanmuuttoa niin aktiivisesti. Ruotsinkielisetkään eivät lisäänny kovin runsaasti ja väki vähenee, mutta onneksi on maahanmuuttoa!

      Poista
  2. Yliopistoissa on aivopesty höpöhöpötieteissä vasemmistolaisia mussuhumanisteja, joista enemmistö on kritiikittömästi auktoriteetteihin uskovia ja ulkomaalaisilta ihailua kärttäviä naisia tai naismaisia rusinapallisia miehenkuvia. Niinpä eduskuntavaaleissa on taas vaarana, että nuo turhakekoulutetut äänestävät isänmaansa tuhon puolesta.

    Jos eurooppalaiset kansallismieliset vihdoin havahtuvat ja saavat kättäpidempää ajaakseen kamelikuskit merten taakse, on poliittisessa elämässä palattava taakse päin, Suomessa jo aikaan ennen vuoden 1906 parlamenttiuudistusta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Valtiosääntöuudistuksen myötä mitä typerään pakkoruotsiin niin siltäkin putoaa pohja pois kun kielivähemmistö voi kommunikoida valtaväestön kanssa tekoälykääntäjillään ja onhan niillä hihkua riikin kunkun (kungen äre dummen) kanssa, go west svenne bra (med sina blattar)

      Poista
  3. Sielläpähän puukottelevat, jospa hitaimmatkin heräisivät. Ja että joutuisivat tilille he jotka siihen tilanteeseen maan ovat saattaneet.

    VastaaPoista
  4. Suomeen tulee koneinsinöörejä ja muutenkin täällä kotoudutaan parhaiten maailmassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ja me ollaan hyvässä asemassa siinäkin suhteessa, että kaikkien tulijoiden taustat tunnetaan, sanoi Päivi Nerg. Hahhahhahhaa.

      Poista
    2. Nerg puhui niin kuin sisäministeri Petteri Orpo hänen käski puhua. Halveksin syvästi.

      Poista
    3. Päivi ja urpo yhteen soppii, huomenna pannaan pussauskoppiin

      Poista
  5. Nämä punavihreät naiset ovat olleet vuosikymmeniä huolestuneita, kun Suomeen on tullut naisia Venäjältä, naisia Filippiineiltä, naisia Thaimaasta, mutta eivät laisinkaan huolestuneita, kun Suomeen on tullut sotilaskoulutuksen saaneita pakolaisiksi naamioituneita, älykkyysosamäärältään 70 hujakoilla olevia naisten sortokulttuureista kotoisin olevia miehiä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. He ovatkin moniosaajia rikkaista kulttuureista, uusi Nokia, suomalaisten geeniperimän ja huoltosuhteen korjaajia, joihin käytetyt rahat tulevat moninkertaisina takaisin. Puhumattakaan katukuvan muuttamisesta värikkäämmäksi ja väriseväksi. Erityisesti islamilaisista maista saadaan sivistynyttä, suvaitsevaista ja erityisesti naisia kunnioittavaa miesväkeä.
      Koulut ja oppimistulokset nousevat uudelle tasolle tulijoiden ylivertaisen älykkyyden myötä.
      Joka muuta sanoo, on rasisti.

      Poista
    2. En olekaan rassisti. Alavilla mailla rassismin vaara. Ilmavaa riisiä jalla. Häikäistyn. Pottunokille kyldyyriä. Joka muuta eppäilee on rassisti!

      Poista
  6. Missä umpiossa Yle elää? Englannissa ja Irlannissa on jo toista vuotta osoitettu mieltä tolkutonta maahanmuuttoa vastaan. Mellakoihin on osallistunut satoja tuhansia ihmisiä. Henry Nowakista se ei tietääkseni ole uutisoinut mitään. "I can't breath" -huudot ovat kaikuneet mielenosoituksissa ja muistuttaneet myös siitä, kuinka koko maailma pantiin polvilleen BLM:n liikkeen painostuksesta kun oikean värinen Geroge Floyd kuoli poliisin otteessa. 18-vuotias Henry Nowak kuoli m-muuttajan puukotuksen uhrina, kuitenkin poliisin olettamana puukottajana ja rasistina, käsiraudoissa ja omaan vereensä tukehtumalla. Tämä kuvaa hyvin koko Euroopan valkoisen väen surullistakin surullisempaa tilannetta, johon omissa utopioissaan elävät päättäjät ovat sen johdattaneet ja ihme on, ellei kohta räjähdä siihen malliin, että muutoksen on ihan pakko tapahtua.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hiljainen vallankumous tuloo. Nykypäättäjien suuri osa mädättäjiä saa painua tonne, kansalaisten suuri osa menee muualle ja valitsee henkisesti terveet päättäjät ja virkavallan yhteisten asioiden hoitoon eikä loisimaan. Matut on näyttönsä antaneet, painukoot vtuun kans

      Poista
    2. Kyllä Henry Nowakista on uutisoitu myös Hesarissa. Ottaa silmän käteen ja lukee. Jos osaa.

      Poista
  7. Sitä saa mitä tilaa...

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!