Suosittua juuri nyt!

perjantai 5. syyskuuta 2025

Huippukokki Jouni Toivanen ja hänen brunssilaisena tukevat oman käden oikeuteen perustuvaa yhteiskuntaa

Helsingin uutiset kertoi, että huippukokki Jouni Toivanen järjestää sunnuntaina brunssin, jonka tuotot ohjataan ympäristöfasistisen Elokapinan aktivisteille heidän saamiensa sakkojen maksamiseksi. Tätä tarkoitusta varten järjestettävä vegaaninen ruokailutapahtuma on myyty loppuun.

On tietenkin jokaisen oikeus ja oma asia, minkälaista toimintaa haluaa tukea. Tämä koskee myös Toivasta ja hänen brunssilleen osallistuvia.  

Tämä ei kuitenkaan muuta sitä, että Elokapinan kaltaisen rikollisjärjestön tukeminen on järjettömien touhua. Valitettavasti vain Toivanen ja brunssin osallistujat eivät ole yksinään sellaisessa joukossa, sillä taannoin myös Helsingin kaupungin työntekijät tukivat samoja anarkisteja - ja vieläpä työajallaan. 

Tosiasiassa olisi valtava katastrofi, mikäli Elokapinan kaltaiset laista ja järjestyssäännöistä piittaamattomat anarkistisia toimintatapoja käyttävät mielipideterroristit yleistyisivät yhteiskunnassamme. Näin siksi, että sellaisen kehityksen lopputuloksena olisi yhteiskunnallinen kaaos, jollaisessa pärjäävät vain kaikista vahvimmat ja röyhkeimmät - riippumatta anarkismin alkuperäisestä tarkoituksesta. 

Tästä syystä järjestäytynyt demokraattinen yhteiskunta on aina kokonaisuuden kannalta parempi vaihtoehto kuin Elokapinan kaltaisten ympäristöterroristien vaatima oman käden oikeus. Tämä pätee myös siinä tapauksessa, ettei oma näkemys olisi se, jonka mukaan yhteiskunta kulloisessakin asiakokonaisuudessa toimii. 

Tätä eivät elokapinalaiset ja heidän tukijansa ilmeisesti ymmärrä - tai sitten he eivät vain välitä. Ja siksi he jatkavat muiden terrorisoimista laittomilla keinoilla niin kauan, kunnes sille laitetaan stoppi. 

20 kommenttia:

  1. Onhan se demokratia parempi kuin anarkia, mutta nykyisessä EU-totalitarismissa erittäin huonosti toimiva. Siitä esimerkkinä kellojen vääntely kaksi kertaa vuodessa, jota kansalaiset eivät halua, mutta josta joku ilmeisesti hyötyy, koska sitä ei saada loppumaan. Mitenhän mahtaisi EU-hirviö toimia, jos Venäjä päättäisi iskeä sen alueelle?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sehän saadaan pian selville.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f5f229cc-a450-4721-8f89-f1db3fd0d961

      Poista
  2. Yksinkertaisinta olisi lopettaa tällaisen järjestön olemassaolo yhyeiskunnallisesti haitallisena ja jopa rikollista toimintaa harjoittavana. Outoa, ettei sen kieltämiseen ole jo ryhdytty.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eihän Demla tai demlamieliset kapinallisia jahtaa mutta annas olla kun jostain löytyy joku erimielinen niin johan löydettiin "natzi" ja lopun tiedätkin.

      Poista
    2. tommosii vastaavii järjestöi on kymmenittäin ellei enemmänkin. yhden jos onnistuu sulkemaan, ne vaihtaa toiseen anarkisti suvakki kommari järjestöön

      Poista
  3. Elokapina on omaksunut 10 000 tutkijalta(?) tiedon että nyt vallitsee "ilmastohätätila".
    Sen perusteella katsovat oikeudekseen tehdä laittomuuksia täällä asiat esimerkillisesti hoitaneessa Suomessa.
    Ei oikein kannattais, voi kääntyä itseään vastaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei noissa eloapinoiden tempauksissa ole ilmastosta kyse.

      https://ilmastotiede.wordpress.com/2019/03/28/extinction-rebellion-ilmastotempauksissa-ei-ole-kyse-ilmastosta/

      Poista
  4. Joka tuuleen kylvää se myrskyä niittää. Kannattaisi kelokapinoidenkin muistaa.

    VastaaPoista
  5. Vai tukee huippukokki Lotina Toivanen eduskuntatalon töhrijöitä. Boikottiin tämä hyypiö.

    VastaaPoista
  6. Historia opettaa, ettei mikään juuri koskaan varsinaisesti muutu, vaihtaa vain olomuotoaan. Elokapina ja sen tukijat ovat vaan yksi inkarnaatio bolsevikeista, kommunisteista ja taistolaisista. Kaikki on valheille perustuvaa ja oikea tavoite on hirmuvalta.

    VastaaPoista
  7. Kauniita idealistisia sanoja professoreita. Eilisen eduskunnan palkkionkorotuksen jälkeen itseltäni meni usko kaikkiin (eduskunta)puolueisiin ja demokratiaan. Mun puolesta elokapina saa jatkossa istua tiellä ja sotkea paikkoja, jos niin haluaa ja sama kai se kuka sakot maksaa. Varikon vain yliajavia autoja tms. Pitäkää tunkkinne, tekisi mieli sanoa. Jatkossa taidan olla nukkuva äänestäjä tai liberaali- / sinimusta puolueen äänestäjä. jos äänestän. Voisi kai tätä omalta kohdaltani sanoa myös moraalin romahtamiseksi.

    VastaaPoista
  8. Anarkismista on tulossa pakotettua totuutta ja kohta Suomi on täysin orvellinen maa jossa kuolema odottaa normaaleita ihmisiä, vain nuppisairaat anarkistit saa elää.

    VastaaPoista
  9. Suomessa en juuri ole huomannut kirjoituksia, joissa mietitään yhteiskuntajärjestystä uhkaavia tahoja?

    Näitähän ovat erityisesti muslimit koska heidän niin sanottu uskontonsa opettaa, että kaikki muut ovat vääräuskoisia. Ja nämä "vääräuskoiset" tulee joko alistaa tai ymmärtääkseni heidät voidaan islamin opetuksen mukaan jopa tappaa jos he eivät alistu.
    Nämä ihmiset eivät tule Eurooppaan kotoutumaan vaan valtaamaan meidän yhteiskuntamme. Heidän tavoitteensa on islamilaisen uskonnon mukainen yhteiskunta, jossa sharia laki on voimassa - demokratiasta viis.
    Tämä valtaaminen tapahtuu yksinkertaisesti väkimäärää lisämällä. Joko niitä tuodaan tänne lisää tai suurella syntyvyydellä asia hoidetaan.

    Tämän lisäksi on kotoiset kapinalliset kuten Elokapina ja vastaavat. Tällä hetkellä he ovat marginaalinen ryhmä mutta tavoite on selvä. Yhteiskuntajärjestyksen muuttaminen vaikka se vaihtoehto ei toimi kuten olemme Neuvostoliitossa tai Venezuelassa nähneet.

    Miksi Suomessa tai Euroopassa laajemmin, ei puututa tosissaan näiden yhteiskuntajärjestystä uhkaavien tahojen toimintaan?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yle tänään

      Eurooppa kiristää rajojensa valvontaa: lentokentillä alkaa mittava sormenjälkien ja kasvokuvien tallennusurakka

      Pitkään viivästynyt rajanylitysjärjestelmä otetaan viimein käyttöön lokakuussa. Se koskee EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisia.

      https://yle.fi/a/74-20181138

      Artikkelista poimittua

      EES-tietojärjestelmää (Entry/Exit System) on rakennettu yli vuosikymmenen ajan ja sen käyttöönotto on lykkääntynyt toistuvasti teknisten ongelmien vuoksi. Nyt varma aloituspäivä on ilmoitettu: se on komission mukaan 12. lokakuuta.

      Kolmansien maiden kansalaisten sormenjäljet, kasvokuvat ja rajanylitystiedot tallennetaan EU:n laajuiseen rekisteriin, kun he tulevat Schengen-alueelle ensi kertaa. Myöhemmillä kerroilla Eurooppaan tuleva voi kävellä itsepalveluautomaatilta rajatarkastusautomaatin kautta suoraan maahan, tapaamatta passintarkastajaa lainkaan.

      Passien leimauksesta luovutaan kokonaan.
      ---------------------------------

      Onko tämä Euroopan pelastava systeemi vai pitäisikö miettiä myös niin sanottujen suvaitsevaisten ja "hyvien ihmisten" toimintaa?

      Poista
  10. 500€ riviedustajille, 1100€ Orpolle, ja yli 900€ Purralle kuussa lisää palkkioita. Tämä maa upota minunkin mielestä tuon jälkeen suohon ihan vapaasti, ei kiinnosta enää yksikään puolue. Asetehta on noussus pienessä ajassa 2 lisää, tollot sanoo että tulee siitä Suomelle talouskasvua, jaa siitäkö että tehtaa syytää kaikki valmistamansa aseet ja ammukset ilmaiseksi Ukrainaa. Tässä sitten ryssien asiaa, ne on menettäneet hermonsa Tanskaan ja uhkaavat jo hyökätä, syynä Tanskan päätös lisätä ohjus, ammus, ase ja varustelähetyksiä Ukrainaan. Odottakaapa kun ryssät huomaa mitä Suomi tekee, voitte olla varma että alkaa ohjuksia satelemaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Täytyy varmaan ottaa sateenvarjo käyttöön...

      Poista
    2. Niin, missä menee härkkimisen raja?
      Ja miksi sitä tehdään näköjään ihan tarkoituksella oikein presidenttimmekin toimesta?
      Tuomas Malisen haastattelu.

      https://www.youtube.com/watch?v=cooOW1qt7Ng

      Poista
  11. Olisiko tämä ekoökybrunssin järjestelijä tässä tämä sama mies, joka on saanut jo jotain aikaan.
    Kaikki irtisanoutuivat vasta-avatusta ravintolasta : https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/513b86c9-c899-4a95-a6c5-ee4b988480ab

    VastaaPoista
  12. Venäjän vallankumouksen aikana anarkistit olivat innolla kaatamassa tsaarin hallintoa. Kun se oli tehty, vielä kovemmat vallankumoukselliset eli bolsevikit tekivät selvää anarkisteista. Heitä ei enää tarvittu.
    Tämä kerrotaan kirjassa Kommunismin musta kirja. Elokapinallakaan ei ole tulevaisuutta jos kapina syvenee ja laajenee. Valtaan nousee silloin jokin antifan tapainen hyvin väkivaltainen liike.

    VastaaPoista
  13. Nämä ovat arkipäivän esimerkkejä, jotka voitaisiin helposti syventää esimerkeiksi eurooppalaisen uuden ajan ajattelun rappeutumisesta -- päämäärärationaalisen ajattelun taantumisesta pelkkien retoristen reaktioiden tasolle.

    Tunnustuksellinen ajattelu on aina samanmuotoista, olivatpa sen "opilliset" sisällöt mitkä tahansa. On samaa uskotaanko jumaliin vain "rahaan" kuuluvaan pohjimmiltaan uskonnollislaatuiseen kaikkivoipaisuuskuvitelmaan -- kumpikin ajattelu tapahtuu samoilla taantuneen tajunnan tasoilla, eikä kumpaakaan ajattelulaatua voi todellisuudentajuisena päämäärärationalismina pitää. Tähän joukkoon kuulvat luonnostaan myös poliittiset ideologiat, jollaisten jonkinlainen johdannainen myös "vihreä ajattelu" kaikkine kukkuluuruineen on.

    Mitä tunnustuksellisempaa ajattelu on, sitä kammottavampia kognitiivisia dissonansseja siihen sisältyy. Ei ole eroa sillä uhoaako jokin primitiivinen uskonto valloittavansa maailman, vai johtaako joku kommunismin perillinen itsevaltaisesti kansalaisensa sotaan koko muuta maailmaa vastaan. Ainoa ero on siinä, että tosiuskovaiset ovat mieltyneet miekkoihin, kommunistismiekkoset taas uhoavat ydinpommilla. Sepä vasta päämäärärationaalista onkin.

    Vihreiden mielestä ylikulutus pitäisi säätää rikolliseksi, ja saman hengenvetoon he ovat valmiit avaamaan rajat ihmisen historian massiivisimmalle kansainvaellukselle kehitysmaista valmiit kulutusmahdollisuudet omaavaan Eurooppaan. He vihaavat historian hitlereitä, mutta omaksuvat itse samanlaatuisen mustavalkoisen ajattelun muun muassa tässä kasvissyönti-idealismissa.

    Jumalien tai ideologioiden nimillä ei todellakaan ole ratkaisevaa merkitystä -- sillä on, miten paljon eurooppalaiset pystyvät uudella ajalla tapahtuneesta ihmisjärjen kehityksestä sisäistämään ja hyväksymään. Siinä suhteessa ei hyvältä näytä.

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!