Ylen tuoreen uutisen mukaan Saksaan kymmenen vuotta sitten tulleiden afgaani- ja syyrialaismiesten työllisyysaste on korkeampi kuin kantaväestöön kuuluvien miesten. Kaikista kymmenen vuotta sitten Saksaan tulleista turvapaikanhakijamiehistäkin peräti 86 prosenttia on työllistynyt.
Samaan aikaan tulleista naisista kuitenkin vain 33 prosenttia käy töissä, joten koko kymmenen vuoden takaisten humanitaaristen maahanmuuttajien joukosta noin 68 prosenttia on työllistynyt. Jokainen voi pohtia, onko tämä luku matala vai korkea.
* * *
Ylen uutisesta sai siis sellaisen käsityksen, että kymmenen vuoden takainen kansainvaellus olisi ollut siunaukseksi Saksalle. Ilman sitä – jutun mukaan – esimerkiksi "monet pienten kaupunkien sairaalat eivät enää tulisi toimeen".
Tämä itsessään kuulostaa suorastaan liiankin hyvältä. Ja siksi täytyy ihmetellä, että mistä syystä Saksan poliittisessa kentässä on tapahtunut valtava muutos.
Tuoreimpien puoluekannatuskyselyiden mukaanhan juuri maahanmuuttokriittisyydellä profiloituneen Vaihtoehto Saksalle -puolueen kannatus on kasvanut huikeasti. Viimeisten mittausten mukaan sitä kannattaa 26 prosenttia maan asukkaista, mikä tarkoittaa, että se on väestön parissa suosituin puolue.
Sen lisäksi niin ikään maahanmuuttokriittistä, mutta vasemmistolaista, BSW-puoluetta kannatta neljä prosenttia maan äänestäjäkunnasta. Näin ollen peräti 30 prosenttia saksalaisista vastustaa maassaan harjoitettua pakolais- ja väestöpolitiikkaa – mikä tuntuu oudolta, mikäli saksalainen maahanmuuttopolitiikka on ollut niin onnistunutta, kuin Ylen jutussa annettiin ymmärtää.
Siksi on syytä todeta, että ilmeisesti maahanmuuttajista on koitunut Saksaan ja saksalaisille muutakin kuin taloudellinen siunaus. Sen mahdollisista syistä Ylen toimitus ei kuitenkaan katsonut tarpeelliseksi uutisoida, mutta toivottavasti niistä kerrotaan meille suomalaisille sitten seuraavassa saksalaista yhteiskuntaa käsittelevässä jutussa.
Olen ymmärtänyt, että Suomessa työlliseksi lasketaan ihminen, joka on tehnyt edes yhden tunnin palkkatyötä vuodessa. Lieneekö Saksassa sama periaate? En muista kuulleeni, että Saksan talous olisi lähtenyt huikeaan nousuun. Kenties al-Yleera ei vain ole huomannut kertoa?
VastaaPoistaVaikea uskoa alkuunkaan tuollaisiin lukuihin. Voidaanko Saksassa tehdä tilastoja jakamalla ihmiset etnisen syntyperän mukaan; sehän olisi rasismia. Sitä syntyperää kun yritetään ahkerasti peittää tai vaihtoehtoisesti korostaa tietyissä asioissa niin Saksassa kuin meilläkin ja tilastot saadaan näyttämään siltä kuin halutaan. Miten se nyt menikään: vale - emävale - tilasto?
VastaaPoistaOnhan tuo tolkutonta maan asioiden hoitoa, ja sitä samaa tuo EU myös Suomelle. USA:n talous porskuttaa, mutta EU:ssa vain 0,8 prossaa plussalla, joka sekin on tilastokikkailua. Jokainen on havainnut, kuinka juuri Saksassa talous sakkaa todella huolestuttavasti sen kirotun energiewenden takia! Ihminen ei yleensä tunnusta virheitään ja niillä siis mennään katkeraan loppuun.
VastaaPoistaTrump haukkui taannoin EU:n lyttyyn ja ihan syystä! Hullu islamisaatio, ja sen myötä ja ansiosta antikristilliset arvot, wokeilu, piilo marxismi, toimii voimana, jolla Eurooppa on tuhoutuva vuoren varmasti. Välit USA:n rikotaan aivan tietoisesti jopa tällaisessa tilanteessa, jossa keskellä Eurooppa käydään sotaa! Milloin EU eliitin silmät avautuvat, ja WEF:n ja Davosin myyrät ja kalvit paljastetaan? On tämä tyhmyys aivan uskomatonta!
Veit sanat suustani, toivottavasti komission puheenjohtajalle kolmas kerta toden sanoo !
PoistaIhmisten pitää oppia medialukutaito. Se on helppoa, kaikki on juuri päinvastoin kuin YLE sanoo.
VastaaPoistaTuo on taas niitä Ylen laatimia "tilastoja", ei voi pitää paikkaansa.
VastaaPoistaJuuri äskettäin Saksassa kerrottiin afgaanien olevan ylivoimaisesti rikollisin maahanmuuttajien ryhmä. Alla linkkiä Ruotsin kautta Saksaan.
Aikoinaan meillä oli valtava kohu siitä hienosta uutisesta, jonka mukaan yli 60% somaleista asuu omstusasunnoissa. "He siis käyvät töissä ja ovat ahkerampia kuin suomalaiset", jotain tuommoista tuli joka tuutista.
Ja varmasti Helsingin tilastot tietänyt Soininvaarakin oli kuorossa ylimpänä. Lopulta kerrottiin, että vain 4% somaleista asuu omistusasunnoissa ja oliko siinäkin Ylen uutisankka jutun alkuunpanijana.
https://samnytt.se/nya-siffror-afghaner-extremt-brottsbelastad-grupp
On täytynyt olla rikkaita somaleja kun ovat pystyneet täältä asunnon ostamaan! Islam kieltää heiltä lainanoton, koska koron ottaminen on väärin. Tiskiin täytyy siis lyödä rahat kertaheitolla, eikä pankki
Poistakysele rahan alkuperää? Raha voi kyllä vaihtaa omistajaa vaikka muovipussissa, mutta miten on siinä tapauksessa virallisten paperien laita? Omistajuusriidat ratkaistaan lopulta kai kaduilla? Nyt joku älypää on kehdannut ehdottaa, että muslimit saisivat lainaa pankista ilman korkoa!
Olipa taas joku Ylen lukuisista naistoimittajista väsännyt ,oikein kuvan kanssa peitellysti suomalaisia miehiä parjaavan jutun.
VastaaPoistaMikähän veroja kiertelevä pizzantekijä tuokin...
Suomi on matriarkaalinen yhteiskunta, jossa vallitseva valtioaate on feminismi. Naiset saavat täällä valehdella ja parjata valkoihoisia miehiä vailla mitään vastuuta. Eikö olekin kummallista tasa-arvoa meillä Suomessa ja EU:ssa myös?
PoistaEi vihervasemmistolaiset feministit mitän tasa-arvoa halua, vaan talloa nimenomaan suomalaiset miehet maan rakoon. Hyvin ovat nämä amatsonit onnistuneetkin, kun koko ajan on valtaa ja etuuksia annettu lisää paitsi heille niin myös islamilaisista maista tulleille miehille, joiden alkukantaisuus ja patriarkaalisuus ei jostakin käsittämättömästä syystä heitä mitenkään häiritse. Ovat olevinaan valveutuneita kansalaisia ja suuna päänä rääkyvät paleliput kaulassa juutalaisten ajamista mereen, mutta muslimimaahanmuuttajien tänne maahantuomat ongelmat eli väkivaltaisuus, moniavioisuus, huumekaupat, kunniamurhat, raiskaukset ja alaikäisten tyttöjen silpomiset, katujengit, ryöstöt ja tapot eivä heitä hetkauta. Melkoisen epäpyhä liitto onkin syntynyt; vihervasemmistolaiset feministit, sateenkaariväki ja muslimimiehet! Siinä on tällaisen tavallisen naisen logiikka kovalla koetuksella.
PoistaKoko maahanmuuttokeskustelu liittyy ilmeisen paljon evoluutiopsykologiaan ja siihen, että erityisesti naiset haluavat kautta maailman miehiä enemmän afrikkalaista kuin kaukoidän mieseksotiikkaa, mutta miehet taas - vaikka eivät ole yhtä valikoivia - pariutuvat suhteessa mieluummin kaukoitään.
PoistaMiesten ja naisten välillä on suurelti kulttuurinen eroavuus, joka mielestäni pohjautuu evoluutiopsykologisiin tekijöihin.
Tämä epäsymmetria johtaa siihen, että miehet haluaisivat maahanmuuttajiksi mieluummin Vietnamin tai vaikka Laosin väestöä. Naisille nimenomaan miesten päästämisessä (eli tuomisessa suht passiivisin toimin) Syyriasta sotaa pakoon ei ole mitään vikaa, vaikka suojelua tarvitsevat enemmänkin syyrialaiset naiset, jotka eivät halua alistua uskonoppineiden ja heidän katuterroristiensa määräyksiin.
Silti juuri naisiahan tänne ei voi ollenkaan päästää, koska 'Suomi on EU:n väkivaltaisin maa naisille', ainakin jos naistenlinja-sivustoa uskotaan.
Epäilemättä tämäkin kirjoitus oli väkivaltaa ja juuri naisia kohtaan.
Olisipa tämäkin "rikastuttaja" keskittynyt työntekoon
VastaaPoistaIL tänään
Järjestyksenvalvoja löysi huonovointisen nuorukaisen vessasta – Järkyttävä totuus paljastui heti
Järjestyksenvalvoja hälytti paikalle poliisin sekä parikymppisen uhrin äidin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e151286-69bc-4689-97a1-466cb46028f0
Artikkelista poimittua
Nelikymppinen mies raiskasi parikymppisen miehen kauppakeskus Citycenterin vessassa syyskuussa 2021.
Miehet eivät tunteneet toisiaan ennalta. Nelikymppinen mies lähestyi uhria asematunnelissa, näytti kuvaa peniksestään ja kysyi, haluaako tämä harrastaa seksiä kanssaan.
Uhri meni sairautensa vuoksi pois tolaltaan eikä kyennyt kieltäytymään. Mies ohjasi hänet kauppakeskuksen vessoihin ja lukitsi kopin oven.
Vessakopissa mies raiskasi uhrin tämän estelyistä välittämättä.
Järjestyksenvalvoja löysi huonovointisen ja hätääntyneen uhrin wc-tiloista hetkeä myöhemmin. Šokissa oleva nuori mies kertoi järjestyksenvalvojalle, että hänet oli raiskattu.
...
...
Marwan Nejres, 47, tuomittiin raiskauksesta kahdeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen.
Hovioikeus määräsi Nejresin korvaamaan uhrilleen 7 000 euroa kärsimyksestä, 1 200 euroa kivusta sekä 4 000 euroa psyykkisestä haitasta. Valtiolle hänen tulee korvata reilut 4 500 euroa oikeudenkäyntikuluja.
14. lokakuuta annettuun ratkaisuun voi hakea valituslupaa vielä korkeimmasta oikeudesta.
----------------------------------
Oikeusasteilla olisi Suomessa parempaakin tekemistä kuin toistuvasti käsitellä ulkomaalaisten tekemiä raiskauksia tai muita rikoksia.
Niin, oikeusko oikein määräsi vastaajan maksamaan uhrille? Yhtä tyhjän kanssa sellaiset määräykset, kun vastaajalta ei saada latin latia, koska niitä lateja ei edes ole eikä tule olemaan! Samaa shittia luin eilen, kun sammunut iskä ei reagoinut yhdeksän vuotiaan lapsensa alhaiseen verensokeriin, ja iskä tuomittiin maksamaan lapselle muutaman sata euroa korvaukseksi. Siis miten sekin rahan antaminen ja käyttäminen luonnistuu, kun iskä on iskä ja lapsi on lapsi? Mitään sulkutiliä lapselle ei perusteta tuon takia, joka varmistaisi, että korvaus on vain ja ainoastaan lapsen käytettävissä! Pitäisiköhän sen muutaman Tolvasen valottaa tätäkin ongelmaa?
PoistaSiinä oli taas suomalaiset Erkit ja Markot tekemässä väkivaltaa. /sarc Onneksi väkivalta ei kohdistunut naisiin, joten vältettiin sukupuolittuneen väkivallan tilastot. /osin sarkastisesti
PoistaTässäkin nähtiin miten vaarallinen maa Suomi onkaan naisille, kun se on miehillekin näin paha.
Jokainen näistä on liikaa, /ei yhtään sarkasmi
mutta vihervasemmistoa ei kiinnosta rikollisten rankaiseminen tai rikollisista eroon pääseminen, vihervasemmistoa kiinnostaa sisällöltään rajoitettujen rikostilastojen käyttö omiin tarkoituksiin.
Vihervasemmisto - erityisesti Yhdysvalloissa - on tähän saakka käyttänyt rikollisuuden olemassaoloa perusteena politiikoilleen, jotka takaavat rikollisuuden jatkumisen.
Trumpin laajat maastapoisto-operaatiot muuttavat tasapainoa voimakkaasti siihen suuntaan, että maahanmuuttajat jatkossa pyrkivät tekemään edes paperityöt oikein.
Hyvä meidän hallitus
VastaaPoistaIS eilen
Suomen kansalaisuusvaatimuksiin iso muutos – kansalaisuutta ei saa, jos elää tuilla
Eduskunta hyväksyi muutoksia kansalaisuuslakiin.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011562541.html
Suomen kansalaisuuden saamisen ehdot kiristyvät, sillä eduskunta hyväksyi keskiviikkona 15. lokakuuta kansalaisuuslakiin useita muutoksia hallintovaliokunnan mietinnön mukaisesti.
Jatkossa Suomen kansalaisuutta hakevan toimeentulon pitää perustua ensisijaisesti työhön tai yrittämiseen. Häneltä edellytetään myös aiempaa nuhteettomampaa elämää. Hakijan on jatkossa selvitettävä enemmän henkilöllisyyttään.
Lisäksi eduskunta lisäsi ehtoja kansalaisuuden menettämiselle.
Yksi keskeinen lakimuutos on, että jatkossa hakijan toimeentulon tulee olla turvattu.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, ettei Suomen kansalaisuutta voi pääsääntöisesti saada, jos elää toimeentulotuella. Jatkossa hakija on voinut turvautua työttömyysetuuteen tai toimeentulotukeen korkeintaan kolmen kuukauden ajan viimeisenä kahtena vuotena.
Kyllä varmaan..Minäkin näin eilenillalla lentävän ryhävalaan taivaalla jouluvaloissa välkähdellen.
VastaaPoistaEi pitäisi vielä lokakuussa jouluvaloja käyttää.
PoistaOngelma on "inhimillinen". Propaganda elää aina ja voi hyvin, suuntaan tai toiseen.
VastaaPoistaEihän Yrjö Leino, Jaakko Laakso tai Paavo Arhinmäki koskaan uskoneet Katynin tapahtumia kommunistien syyksi, mutta natsien kylläkin.
Nyt, HS ja YLE tarjoilee toista väritystä. Sodanjälkeinen Suomi eli pelon synnyttämän propagandan vallassa. Nyt tilanne on toinen. Ehkäpä stalin ei ollutkaan "maailman suurin
kielitieteilijä", "ihmiskunnan turva ja toivo" tai "maailman suurin sotapäällikkö" (ei edes fyysisesti: 161cm).
Maahanmuuttopropagandan suunta on kuitenkin muuttumassa. Nähtävissä mm. se, että: "Rikkaus ja voimavara" puheet ovat loppuneet: Symboliikka on liudentunut.
Suomi näyttää kyllä sonnitulta ja siitä vastaa hevosen ja ihmisen risteymä presidentti. Otti akkansa kanssa iloisesti vastaan Vientamin kommunistisen puolueen johtoa, että käytännössä suoraan terroristisia teloittajia.
PoistaEi saa pilkata. Hevoset ovat kauniita eläimiä.
PoistaOngelma on propagandistisissa tabuissa. Suomen romaniväestö eroaa kantasuomalaisista kuin yö ja päivä: 600-vuoden kulttuurikoulutus ei ole kantanut hedelmää. Silti, mm. "rahtihameista" ei saa puhua.
PoistaKutkahan sitä sahramia kaupoista varastelee??
Saksan tilasto koski vain 10 vuotta maassa olleita. Ei siis koko mamuväestöä.
VastaaPoistaKäyttämäni tekoäly Gemini on verraton apuri, kun pitää saada arkipäiväisiin tilanteisiin nopeasti tietoa. Tänä aamuna kyselin siltä mm. islamilaisuuden sotaisuudesta, terrorismista ja siitä, miksi rikkaat arabiankieliset öljymaat eivät ota pakoloisia vastaan. Jaaritteli, kuin suvakki poliitikko, huokaus.
VastaaPoistaNoh, duck.ai ihan kiltisti kertoi esim. Mannheimin afgaanipuukottajasta, että
Poista'A police officer named Rouven Laur was fatally injured during the attack, which was carried out by Sulaiman Ataee, who was motivated by Islamic extremism.'
Musta toi on aika tarkasti oikein ja tarkempi kuin Ylenanto asiasta taisi koskaan kertoa.
Tekoäly voi olla hyödyllistä, jos sen annetaan olla hyödyllinen. Monet sanovat että avoimet tekoälyt on usein erikseen promptattava olemaan epäwokeja - eli kertomaan asia yrittämättä liikaa kontekstualisoida vasemmistolaisin sanankääntein. Parhaan tuloksen saa, kun pyytää tekoälyltä yhteenvedon molempien osapuolien korostamista tosiasioista.
Tekoäly 2025 esimerkiksi ylittää roimasti Ylen uutisten tarkkuuden Washington D.C:n tapahtumista 6.1.2021, koska tekoälyllä on nyt paremmin tiedossa esimerkiksi miksi paikalla syntyi kuolonuhreja. Sen sijaan Ylen uutisointi ei ole parantunut: toimittajat toimituksessa hyväksyvät talon oman narratiivin, joka ei ole muuttunut faktojen paljastumisen myötä.
Sama tulee koskemaan tulevaa Brennanin oikeudenkäyntiä. Yle ei tule koskaan myöntämään, että Brennan laittomasti valehteli kongressille - tai että valehtelun syy oli tarve piilottaa hallinnon Trump-antipatioiden seuraukset laajemmin.
Tästä syystä: Ylen mandaattia on huomattavasti pienennettävä, ja sen sijaan kullekin puolueelle on annettava mediarahaa, jolla voidaan huolehtia poliittisesti laajemmasta asioiden kattamisesta. Suomen Uutiset saisi ihmeitä aikaan vaikka saisi vain viisi prosenttia nykyisenkokoisen Ylen ajankohtaistoimituksen budjetista käyttöönsä. Tällä palkkaisi varmaan hyvinkin 50 ammattilaista. Ei silti, etteikö Suomen Uutiset olisi yllättävän hyvä julkaisu nykyiselläänkin. En sinne mitään urheilu- ja kaupunkiuutisia kaipaa, mutta varmasti ammattitaitoista työvoimaa tarvittaisiin lisää. Toki en tiedä, onko kasvun esteenä enemmän se, että luotettavia tekijöitä on vaikea löytää.
Olisin utelias tietämään, että paljonko sillä on lopulta jonkun mielestä merkitystä vaikka jonkun porukan työllisyysaste olisi 99% mikäli heidän kulttuurinsa on sosiopaattinen ja sopeutumishaluton(pakkoavioliittoja, kunniamurhia, kunniaväkivaltaa, huomattavasti seksirikollisuutta, groomausjengejä, islamilaisten arvojen mukaan elämistä jne)?
VastaaPoistaMutta vaikka sitä rikollisuutta nyt tuleekin, niin pitää muistaa ne mukavat ruoanlaitto- ja pelihetket...
PoistaTähän sopii hyvin Ylen Anna Karismon 'analyysi'. Karismo hyökkäsi juuri Saksan Merziä vastaan, koska tämä oli puhunut turvapaikanhakijavyöryn yhteydessä ongelmista.
VastaaPoista"Kuten tiedämme, meillä on edelleen tämä ongelma kaupunkikuvassa, ja siksi liittovaltion sisäministeri on myös mukana mahdollistamassa ja toteuttamassa palautuksia hyvin laajassa mittakaavassa."
"[W]ir haben natürlich immer im Stadtbild noch dieses Problem und deswegen ist der Bundesinnenminister ja auch dabei, jetzt in sehr großem Umfang auch Rückführungen zu ermöglichen und durchzuführen."
Karismon mielestä sopeutumattomat, toimettomat, usein kielitaidottomat miesten joukkiot ja niihin liittyvä rikollisuus kuten tyttöjen ahdistelu ei ole ongelma, ainakaan *katukuvassa*.
Meillä ei ole taitoa tehdä näistä ihmisistä sopeutuneita ja hyödyllisiä sillä tavoin, kuin maahanmuuttopolitiikan väitetään meitä hyödyttävän. Niinpä palauttaminen sikäli, kun se on vain mahdollista on hyvin viisas valinta.
Merzin politiikan kutsuminen 'laitaoikeistolaiseksi' ei kerro mitään Merzistä mutta kertoo hyvin paljon Karismosta itsestään. Karismo on valmis uhraamaan korkean luottamuksen yhteiskunnan islamisoimisen alttarille.