Suosittua juuri nyt!

keskiviikko 24. joulukuuta 2025

Totta ja tarua Joulusta

Tänä aamuna joulukiireet on jo melkein ohitettu ja ihmiset käyvät puolilta päivin kuuntelemaan keskiajalta peräisin olevaa joulurauhan julistusta. Illemmalla juhlapöydässä taas luetaan jouluevankeliumia, jossa kerrotaan siitä, kuinka Jeesus-lapsi syntyi neitsellisesti raskaaksi tulleelle Marialle, joka oli mennyt yhdessä kihlattunsa Joosefin kanssa verolle pantavaksi Betlehemiin. 

Tämä kaikille läsimaalaisille tuttu tarina on varsin kaunis kertomus. Lisäksi siihen liittyy monilla sellaisia lapsuudenmuistoja, että niitä halutaan verestää siinäkin tapauksessa, ettei maailmankatsomus ole teistinen. Tämä jos joku osoittaa, että perinteet ovat ihmisille äärimmäisen tärkeitä. 

* * *

Kuten varmaan useimmat teistä – arvoisat lukijani tietävät – monet joulun perinteistä ovat paljon vanhempia kuin kristinusko. Yksi sen lähteistä on roomalaisten Saturnalia-juhla, jota vietettiin viikon mittaisena talvipäivän seisauksen aikoihin.

Saturnaliasta esimerkiksi Wikipediassa annettu kuvaus kuulostaa kovin tutulta, vaikka toki erojakin on havaittavissa muutenkin kuin juhlan kristillisyyden suhteen. Juhlan aikana ihmiset minittäin antoivat toisilleen lahjoja ja tarjolla oli paljon juhlaruokaa, leikkejä ja hauskanpitoa. Mielenkiintoista on myös se, että Saturnalian keskuspaikkana pidetyssä roomalaistemppelissä oli Saturnuksen kulttipatsas, jonka jalat vapautettiin siteistään. 

Toisaalta Saturnaliaa johti sitä varten valittu karnevaalikuningas ja orjat saivat vapaiden ihmisten vapaudet. Se tarkoitti, että he saivat lyödä vetoa, humaltua julkisesti ja heittää hillityn käytöksen viitan yltään ja jopa käyttäytyä julkeasti. Myös kaduilla juhlittiin riehakkaasti. 

Jälkimmäiset roomalaisten tavat eivät kuulu minun ikäluokkani jouluihin, mutta olen ollut huomaavinani, että ainakin juhlimisen osalta Suomi on vähitellen muuttumassa. Enää kaikki eivät vietä joulua kotonaan, vaan ihmiset lähtevät riehakkaille lomamatkoille etelään tai pohjoiseen. Ja ehkäpä yöelämäkin on aiempaa virkeämpää myös niissä kaupungeissa, joissa ihmisten kodit sijaitsevat.

* * *

Muinaisilla roomalaisilla ei ollut joulukuusta eikä joulupukkia. Ensin mainitun alkuperästä ei ole varmaa tietoa. 

Virolaisten mukaan ensimmäinen julkinen joulukuusi oli pystytetty Tallinnaan jo vuonna 1441, mutta latvialaisten arkistolähteiden mukaan joulukuusen olisi tuonut Riikaan Mustapäiden veljeskunta vuonna 1510. Lisäksi tunnetaan kertomus, jonka mukaan joulukuusi olisi peräisin 1500-luvun Saksasta, nykyisen Strasbourgin alueelta. 

Varmaa on kuitenkin, ettei joulukuusiperinne ole peräisin Suomesta tai edes pohjoismaista, koska täällä kuusia alkoi ilmaantua ihmisten koteihin – ensin aatelisille – vasta 1800-luvulla. Tavallisen kansan parissa joulukuusesta tuli yleinen vasta noin sata vuotta sitten.

* * *

Joulupukki toki asuu Suomen korvatunturilla yhdessä muorinsa ja tonttujensa kanssa. Näin siitä huolimatta, että jotkut häneen uskonsa menettäneet luulevat joulupukin syntyneen jonkinlaisena 300-luvulla eläneen Myran piispan Pyhän Nikolauksen perinteenjatkajaksi. 

Vieläkin hassumpaa on se, että amerikkalaiset kuvittelevat joulupukin asuvan pohjoisnavalla ja matkustelevan lentävillä poroilla. Ihan kuin he eivät tietäeisi, ettei pohjoisnavalla edes elä poroja. Ja vaikka eläisikin, ne eivät tietenkään osaa lentää. 

Sen sijaan Suomessa on aina elänyt myös joulupukin sukulaisia, nuuttipukkeja ja kekripukkeja. Niiden tiedetään kulkeneen talosta taloon juoden ensinnäkin tarjottuja alkoholijuomia ja toiseksi jaellen kilteille lapsille lahjoja ja kolmantena mahdollisuutena tuhmille risuja. 

Onneksi joulupukki on viime vuosina vähentänyt ensimmäiseksi ja kolmanneksi mainitsemiani harrastuksiaan, ja keskittynyt pikemminkin lasten kirkkailla äänillään esittämien joululaulujen kuuntelemiseen ja lahjojen jakamiseen.

Näillä enemmän tai vähemmän vakavasti otettavilla sanoillani toivotan teille – arvoisat lukijani – oikein hyvää ja onnellista joulua!

Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Erilainen joulu

12 kommenttia:

  1. Toivotan Professorille hyvää, rauhaisaa ja lämmintä joulua.
    Kiitokseni kuluneen vuoden ajatuksia herättäneistä kirjoituksista.

    VastaaPoista
  2. Kuin myös kiitos Professorille kirjoituksista sekä Hyvät joulut teille ja myös läheisillenne.
    Toivottavasti kaikki kunnioittavat joulurauhaa.

    VastaaPoista
  3. Hyvää Joulua professorille ja seuraajille!

    VastaaPoista
  4. Joulusta on monia tarinoita.

    https://www.youtube.com/watch?v=Jgfww1O9ht0

    VastaaPoista
  5. Kiitoksia oikein paljon joka aamuisesta lukuhetkestä ja Hyvää Joulua!

    VastaaPoista
  6. Kiitos proffalle asiantuntevista kirjoituksista! Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!

    VastaaPoista
  7. Antiikin roomalaisten lähin tai oikeastaan ainoa vertaisryhmä olisivat antiikin kreikkalaiset, kuitenkin niin, että kreikkalaisten miellemaailma oli selvästi ideaisempi kun taas roomalaisten arkisempi, karkeammalla tavalla lihallinen. Saturnalia-juhlasta saa käsittääkseni hyvä käsityksen parista elokuvasta, Fellinin "Satyricon"ista (Trimalkion pidot), ja Kubrickin "Eyes Wide Shut"ista.

    Roomalaisten psyyke oli hajoamassa jo ennen kuin imperiumi hajosi monikulttuurisuuteensa. He olivat "rajatilapersoonallisuuksia" -- siinä mielessä Saturnalian roolileikit olisivat jotain juuri heille ominaista. Kyse ei kuitenkaan siis ollut sosiaalisten roolien vaihtamisesta, vaan nimenomaan psyyken identiteettien rajojen liukenemisesta. Isäntä saattoi lievittää omaa pahaa oloaan ruoskittamalla orjansa. Kristinuskon sijaiskärsimyksen idea oli tyypillisesti roomalaisaikojen psykopatologiaa.

    Joulukuusi on ollut ihmisen jumaluutena hamasta muinaisuudesta, vuorijumalasta Secessionin julisteeseen asti. Ei se ole tajuntamme arkkityyppisistä hahmoista vieläkään mihinkään hävinnyt. Se elää visuaalisessa mieltämisessä porrasteisuutena, hierarkiana ja priorisointina. --- Jos oma psyykemme olisi muutamia satoja tai ehkä tuhat prosenttia herkempi, kauhistuisimme niitä taikauskoja, joiden varaan elämämme nykyaikana on totaalisesti -- tekisi mieli sanoa totalitaristisesti -- rakennettu. Mehän uskomme esimerkiksi "rahaan" kuuluvaan, pohjimmiltaan uskonnollislaatuiseen kaikkivoipaisuuskuvitelmaan.

    Hyvän joulun voi viettää esimerkiksi katselemalla noita Saturnalia-aiheisia elokuvia, joista meillä kotona tänä vuonna on vuorossa Fellini.

    VastaaPoista
  8. Hyvää joulua. Kohta alkavasta joulurauhan julistuksesta eräs ironinen huomio: Suurtorille yleisötilaisuuteen johtavat autotiet on taas tukittu rekoilla, ettei sinne pysty ajamaan. -Vaikkei sitä sanota ääneen, vaan puhutaan yleisellä tasolla "turvallisuudesta", niin onko jollekin epäselvää kenen tai minkä vuoksi näin tehdään? Muistan sellaisenkin ajan vielä 2000-luvulta kun näin ei tehty. Ei tarvinnut. Kenellekään ei tullut mieleenkään.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Toinen uskonto ei vieta joulua, joten mekaan emme vieta joulua.

      Poista
    2. "Pelolle ei saa antaa valtaa"
      "Se oli vain yksittäistapaus"
      jne. jne.

      Minusta meidän on syytä viettää Joulua ja kunnioittaa sekä perinteitämme että kulttuuriamme - ja tarvittaessa puolustaa niitä.

      Poista
  9. Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta proffalle ! Kiitokset hyvästä blogista !

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!