Tapaus oli suorastaan ennenkuulumaton, sillä näin suurta osaa suurvallan pommikoneista ei ole luultavasti koskaan tuhottu yhdellä kertaa. Eikä ainakaan toisen maailmansodan jälkeen.
Asian tekee entistäkin merkittävämmäksi se, että Venäjän kyky korvata tuhoutuneita pommittajia on heikko, kuten europarlamentaarikko ja kenraali Pekka Toveri totesi. Se nimittäin tarkoittaa käytännössä maan ydinasepelotteen heikkenemistä epämääräisen pitkäksi ajaksi.
Johns Hopkins-yliopiston professori Sergei Ratshenko puolestaan huomautti, että iskun ajoitus juuri ennen Istanbulissa alkavia neuvotteluita ei ollut vahinko. Hän lienee tarkoittanut sitä, että nyt nähdyn jälkeen venäläisetkin joutuvat tosissaan pohtimaan erikoisoperaationsa mielekkyyttä, koska ukrainalaisten isku osoitti Venäjän valtavien maantieteellisten etäisyyksien olevan riittämättömiä varmistamaan maan strategisen sotakaluston turvallisuuden.
Tällä tosiasialla on suora vaikutus Istanbulissa alkaviin rauhanneuvotteluihin, joissa Venäjä on aikonut tänään esitellä muistion, jossa on listattu Venäjän ehtoja rauhalle. Lienee sanomattakin selvää, että nyt nähdyn iskun jälkeen kyseisellä - mitä todennäköisimmin uhkavaatimukseen verrattavissa olevalla - paperilla venäläiset neuvottelijat voivat niin sanotusti pyyhkiä peräpäänsä.
Yöllä saapunut tieto kertoi, että myös Ukraina on toimittanut paperin venäläisille. Se sisältää luonnoksen rauhansopimuksesta, jonka sisältö lienee kovin erilainen kuin venäläisten muistion. Eikä venäläisillä liene - edellä käyttämääni kielikuvaa mukaillen - varaa pyyhkiä siihen peräpäätänsä, kuten he olisivat varmasti tehneet ilman eilisiä iskuja.
* * *
Näistä syistä on syytä toivoa, että Istanbulin neuvotteluissa saavutettaisiin lopultakin edistystä rauhan suhteen. Näin siitäkin huolimatta, että Vladimir Putinilla tuskin on halua osoittaa heikkoutta tällaisena hetkenä, vaan pikemminkin suunnaton halu kostaa ukrainalaisten isku tavalla tai toisella. Toivottavasti ei kuitenkaan ydinaseilla.
Siksi lienee selvää, kuten esimerkiksi Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes totesi, ettei Istanbulissa eli lähipäivinä synny minkäänlaista sopimusta edes tulitauosta. Näin siinäkin tapauksessa, että jopa Kremlissä ymmärrettäisiin sodan päättämisen olevan kaikkien kannalta järkevää - siis myös venäläisten itsensä.
Osoittihan nyt nähty isku sen, että ukrainalaiset kykenevät yllättämään Venäjän armeijan mitä moninaisimmilla keinoilla ja missä tahansa. Sekä tekemään sellaista tuhoa, jota Putin tuskin saattoi aavistaa aloittaessaan Ukrainan sotaretkensä vuonna 2022.
Eikä liene mitään syytä uskoa - edes Kremlissä - että Zelenskyin armeijan sotilaiden mielikuvitus jumittuisi nyt nähdyn iskun jälkeen. Päinvastoin, onnistuminen vain innostaa heitä!
JK kello 16:00. Päivän mittaan tihkuneiden tietojen (esimerkki) mukaan Ukraina olisi tuhonnut vain kymmenkunta venäläistä strategista pommikonetta. Itse kyllä laittaisin lainausmerkit sanan "vain" yhteyteen, sillä kymmenenkin tuhottua ydinaseiden laukaisualustaa on todella kova isku Venäjän sotakoneistolle.
Vuosikalentereista laskettavan ajan suunniteltu ja valmisteltu, erittäin paljastusherkkä suunnitelma ei voin reagoida satunnaisesti (muutaman päivän varotusajalla) suunniteltuja ehkä-neuvotteluja.
VastaaPoista.. siis suunniteltuihin ehkä-neuvotteluihin.
PoistaUlkomaiset tiedusteluvirkailijat oli saanut vuotaneita venäjän salaisia papereita jotka kertoo kyllä karua kieltä siitä että ei kannata kertoa että ydinuhkailuille ei olisi muuta kun helinää. Sillä papereista selvisi että venäjä on lanannut vanhat ydinasealueet matalaksi ja uudistanut ne uusimmilla ja vaarallisilla ydinohjuksilla joita ei pystytä edes pysäyttämään ja noiden nopeus on moninkertaista verrattuna normaaleihin ydinohjuksiin.
VastaaPoistaTaitaa olla Hevosmiesten tietotoimiston uutisia, "vahingossa vuodettuja" tietysti. Onkohan nuo superohjuksetkin tankattu vedellä, kuten Kiinassa on tapana.
PoistaHevotoimiston? Tuo se on pahinta ihmisessä, ollaan liian varomattomia, sinisilmäisiä ja koko yhtskunta kun menee samaan olotilaan, silloin ollaan tilanteessa että kun tulee hyökkäys, ollaan housut nilkoissa. Tietovuoto tuli kyllä ihan virallisesta paikasta.
PoistaNämä kolmenpäivän sodat ovat aina suhteettomia: viiksikorpraalikin kuvitteli, realistisemmin, selviävänsä kuukaudessa.
VastaaPoistaNo nyt ei ryssillä ole ameriikanherkkuja, kuten viimeksi.
Eiköhän putinilla ole vauhtiviivat alkkareissa....
Lähes uskomaton suoritus Ukrainalta. Putin varmaan määrää nopeasti valmistamaan korvaavat pommikoneet. Kiire tuottaa hutilointia. Onko kaikki tarvittava materiaali saatavilla Venäjältä? Slava Ukraini!
VastaaPoistaHienosti tehty Ukrainalta!
PoistaPutinin tahdosta huolimatta näitä menetyksiä ei ihan nopeasti korvata.
Ja kuten totesit - Slava Ukrajini!
Sinkkiämpärien siviilituotanto täytyy väliaikaisesti keskeyttää.
PoistaToivottavasta mahdollisimman moni strateginen pommikone tuhoutui 100%.
Lisäisivät nyt ryssät sitä perunantuotantoa, kun tuntuu olevan puutetta. No onhan siellä vielä kaviaariakin leivän päälle joka ikiselle venäläiselle, ettei hätä vielä ole suuri.
PoistaTuossa pari vuotta sitten merellä Hiittisten ja Jurmon välillä ollessa näkyi taivaalla todella korkealla viisi tiivistysjuovaa vierekkäin. Kiikarilla näkyi että siinä meni TU-95 kaksi saattohävittäjää molemmpin puolin. Toivottavasti tuhoavat vielä lisää näitä kylmän sodan aikaisia strategisia pommareita.
VastaaPoistaTässä on vielä semmoinen pointti, että nyt nähdään kenen puolella Trump todellisuudessa on. Jos hän rankaisee Ukrainaa siitä, että Ukraina on tehnyt iskuja selvääkin selvempiin sotilaskohteisiin, niin hän jatkaa samalla linjalla, eli Putinin kaverina. Nyt joku laski, että on ollut jo 5 kahden viikon aikaa, jolloin Trump on "uhannut" rangaista Putinia, koska hullu Putin ei ole lopettanut selviä siviilikohteiden pommitusta. Oikeastaan Trump ei ole missään vaiheessa tuominnut selväsanaisesti Venäjän tekemiä sotarikoksia. Hyvä asia kuitenkin, että Venäjä menetti kalustoaan koko valtavan maan alueella ja juuri sellaista kalustoa, joiden avulla Ukrainaa tuhotaan kaikkein pahiten.
VastaaPoistaJa koko shöy vain pelkän Naton vimmaisen laajenemisen ja Venäjän saartotavoitteen takia.
VastaaPoistaEi Naton tarvitse laajentua vaan Venäjän uhkaamat ja terrorisoimat valtiot tarvitsevat suojaa Venäjän hyökkäyksiä vastaan.
PoistaKannattaa muistaa, että sota loppuisi heti jos Putin vetäisi joukkonsa Ukrainasta. Eikä Venäjän naapureiden tarvitsisi liittyä Natoon ellei niitä uhattaisi.
Just. Natoon liittyminen on vapaaehtoista, eikä siihen liityttäisi, ellei pelättäisi venäläistä rauhaa.
PoistaNato on eunukki Trumpin aikakaudella.
PoistaVenäjä aloitti vuonna 2014 Ukrainan ahdistelun. Sitä ennen Ukrainassa ei juuri kukaan tahtonut NATO:n jäseneksi, eikä Suomessa tai Ruotsissakaan, joten jäljet johtavat yksiselitteisesti Kremlin sylttytehtaalle.
PoistaMitäs mieltä siitä että natoa mainostettiin lähes ilmaisena Suomelle ja moni aivopestiin sillä. Luuletteko että kansa olisi kannatusta antanut jos olisi kerrottu että natokustannukset nouseen Suomelle lähes vuosittain, nyt vaaditaan Suomelta jo 5% bruttokansantuotosta natollle. Osaatteko edes laskea summaa minkä Suomi joutuu kohta maksamaan? Jollekkin joka todellisuudessa ei Suomea suojaa yhtään.
PoistaTuosta voi jokainen katsoa syitä koko kahinalle.
Poistahttps://rumble.com/embed/v4vqt9h/
Eihän natolla ole osaa eikä arpaa asiassa. Muuten vaan tällaisia uutisia liikkeellä...
Poistahttps://yle.fi/a/74-20098268
Mieluummin Nato kuin Putinin hullujenhuone. On se vaan kumma kuinka moni kaipaa naapurin mielipuolista komentoa, jossa ensimmäisenä alettaisiin jakaa suomalaisille niskalaukauksia Katynin malliin.
PoistaVoi tuota tyhmyyttä, jaa.. on vain yksi vaihtoehto, Nato tai ryssä. Luuletteko että jos ei kannata natoa, kannattaa silloin ryssiä, oletteko hiukan vajaita. tiedättekö että nato ei Suomea auta mitenkään kun ja jos sota tulee, mutta sensijaan Suomi kyllä tuhotaan maksuilla natoon mikä kasvaa lähes joka vuosi. Seuraavaksi natomaksu nousee 5% brutokansantuoteesta. Kokeilkaapa laskea paljon tuo on, mutta varoitus, voi olla melkoinen järkytys. Tuohon päälle vielä persujenkin siunaama eu:n tuleva 150 miljardin euron velkapaketti.
PoistaJaha, OffTopic ja kuitenkin sivuaa. Hamasin Sanomissa on listattu Suomen 20 kriittisintä vesivoimalaa. Espoolaismiehellä on yksityisyydensuoja, mutta tällainen kyllä julkaistaan.
VastaaPoistaVenäjän panssarit on jo tuhottu ja nyt ovat menossa lentokoneet. Pari vuotta vielä sotaa ja Venäjän armeijalta loppuu kalusto, mikä on tietysti hieno juttu.
VastaaPoistaKirjoittaja on poistanut tämän kommentin.
VastaaPoistaSeuraavaksi voisivat iskeä ryssien ydinarsenaaliin suoraan. Eipä itkettäisi.
VastaaPoistaKovasti on ydinase korttia heilutettu tässä kolmen vuoden aikana. Mutta onko kenelläkään käynyt mielessä milloin asetta on koekäytetty edes testi mielessä?
VastaaPoistaTaitaa mennä 80 vuoden taakse, kun japanilaisia paistettiin niillä. Sittemmin 50- ja 60-luvulla jytkyttivät Tyynen meren saaria. Jossakin vaiheessa siirsivät kokeet maan alle. Lienee nykyisin ohjukset niin valmiita, ettei tarvitse testata. Venäläisillä ovat ehkä roustuneet siiloihinsa.
PoistaVenäjä taistelee pyhässä sodassa natsismia vastaan, pyrkimyksenä denatsifioida ensin veljeskansa, veljellisenä apuna tietenkin. Narsit huolestuttavat jopa kokoomuslaisia, varsinkin naisia, kuten Kirsi Pihaa, joka oli takavuosina todella huolestunut helsinkiläisistä natseista! Tulee mieleen 70-luku, jolloin sinikkasokat ja reamauraset olivat yhtä huolestuneita kuin tämä Pihakin! Denatsifigatio on niin pyhä toimitus, että kun Ukraina iskee Venäjän sotilaallisiin kohteisiin, sitä jotkut täällä Suomessakin pitävät terroritekoina, puhumattakaan venäläisistä! Tähän on tultu ja päiviin on päästy!
VastaaPoistaNatsin tappama ihminen on väärin tapettu. Tappajan pitää olla kommunisti.
PoistaJösses taas ylilaudalla aiheeseen liittyvää keskustelua proffa taas ei tajua mitä sammakkoa päästi sormistaan: https://ylilauta.org/satunnainen/28aakp
VastaaPoistahttps://yle.fi/a/74-20165142
VastaaPoista"Droonit oli varustettu tekoälyllä, joka tunnisti pommikoneet ja ohjasi pommeilla varustetut laitteet räjähtämään niiden vieressä."
Tätähän voisi soveltaa lähes mihin vain. Siltoihin, ratoihin, sähkösiirtoverkkoon ja jopa yksittäisiin ihmisiin.
Venäläiset ovat jo jahdanneet yksittäisiä ihmisiä Ukrainassa droneilla.
PoistaJos tekoälyllä voidaan korvata etänä dronea ohjaava henkilö, niin silloinhan mieslukumäärältään alivoimainen sodan osapuoli saa "tasoitusta"
PoistaÄlydronelle voitaisiin antaa monenlaisia tehtäviä.