Suosittua juuri nyt!

keskiviikko 4. helmikuuta 2026

"Tamperelaismiehistä" julkaistiin valokuva

Aamulla spekuloin olympialaisilla. Näin illaksi ei sitten jäänytkään enää spekuloitavaa, sillä torstaina tapahtuneen nelikymppisen miehen pahoinpitelyn tekijöiksi epäillyistä "tamperelaismiehistä" on julkaistu valokuva

Koska asia on vakava enkä kannata pahoinpitelyjä – päätin auttaa poliisia julkaisemalla kuvan myös tässä. 


Toivottavasti kuvan henkilöt saadaan kiinni. Ja vielä toivottavammin: toivottavasti oikeus ja maamme poliitikot osaavat tehdä asiasta oikeat johtopäätökset

Päivän aiempi merkintä:
Torinon olympialaiset - kisaennakko

10 kommenttia:

  1. Olenko se vain minä, mutta epäilen, että jos kepposteleva poikajoukko olisi ollut muita kuin Afrikan Sarven vahvistuksia poliisi olisi julkaissut kuvan heti?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Välittömästi. On useita esimerkkejä vuosien takaa aina nykypäivään, miten on erityisesen korostetusti tuotu esiin jos on kantasuomalainen. Tällä on pyritty hälventämään "suomalaisten " eli niiden kuuluisien turkulaismiesten/tamperelaismiesten osallisuutta asiaan. En nyt tarkoita loukata turkulaisia/tamperelaisia. Mutta ymmärsitte pointin.

      Poista
  2. Tamperelaismiehiä juurikin: solariumissa on käyty ja huulitäytettä sopivasti.
    Ja. TYHMYYTTÄÄN jäänevät myös kiinni.

    VastaaPoista
  3. Tuollainen ilmeisesti kuuluu tulla mieleen sansta"tamperelaismies"

    VastaaPoista
  4. Joskus sitä toivoisi, että Poliisilla olisi joku kuvan parannusohjelmisto, vaikka Photoshop. Toisaalta, Poliisi voisi konsultoida vaikka tekoälyä. Jo 25 vuotta kerrottiin, miten USA:n hallinto pystyy tärähtäneistä kuvistakin luomaan ohjelmistoilla ikään kuin passikuvan.

    VastaaPoista
  5. Tuo kuva on sumennettu, ei kaupoissa noin huonot kamerat ole.

    VastaaPoista
  6. Mietin uutisen luettuani, että ovatko arabeja vai neekereitä. Kuva todisti. Rasistina en epäillyt Seppoa ja Kalevia.

    VastaaPoista
  7. Kuten historian alkuhämärissä toisteltiin, tietyntyyppisissä ilmoituksissa: "Foto olis kiva ylläri."
    -jussi n

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tässä tapauksessa foto ei ollut kiva eikä ylläri.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.

Kiitos ajatuksen lukemisesta

Tervetuloa uudelleen!