Vesa Kanniaisen mukaan irakilaiset ja somalit aiheuttava valtavat kustannukset julkiselle sektorille
Niin kauan kuin yhteiskunnassa on todellinen sananvapaus, se ei voi olla läpeensä mätä. Sen sijaan jokaisesta läpeensä mädästä yhteiskunnasta puuttuu todellinen sananvapaus
keskiviikko 12. marraskuuta 2025
Turvapaikanhakijoiden kustannuksissa yli viisinkertainen ero
Vesa Kanniaisen mukaan irakilaiset ja somalit aiheuttava valtavat kustannukset julkiselle sektorille
16 kommenttia:
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Mitenkähän al-Yleeraan on päässyt täkkainen juttu livahtamaan? Kannattaa ottaa ruutukaappaukset, juttu poistetaan puoleenpäivään mennessä. Mielestäni jutussa ei ollut kommentointimahdollisuutta.. Tällaiset keskukset pitäisi sijoittaa syrjäisille haja-asutusalueille, saataisiin lisää taksiliikennettä.
VastaaPoistatällainen
PoistaKeskukset pitäisi sijoittaa Ugandaan.
PoistaKeskuksia ei pitäisi Suomessa sijoittaa minnekään.
PoistaHienoa. Yhden Punavuoren maahantunkeutujan elättämiseen menee noin viiden suomalaisen työntekijä verot. Näillä sitten pitäisi saada maan talous lentoon.
VastaaPoistaSijoitetaan ns Kankkulan kaivoon. On meillä viisaat päättäjät Migrissä, vai Kelassako näitä päätöksiä tehdään. Nimiä esiin !
PoistaHarvaan asutulla maaseudulla raiskausmahdollisuuksia on niin vähän, että vastaanottokeskuksen sijoittaminen sinne saattaa olla ihmisoikeusloukkaus.
VastaaPoistaOnkohan sielläkin 0,6 työntekijää per asukki?
VastaaPoista0,6: ta matutulokasta kohti on 6,0 tulkkia ja suvakkiholhoojaa.
PoistaOnkohan YLE:n porukka ottanut eilen illalla "vähän" keittoa, kun tuntui aamulähetyksissä olevan aikamoinen sekoilu päällä. Kun piti näyttä sääkarttaa, näkyikin jostain vaaleista kuvaa. Kuvauksissa oli usein vaan henkilön keskivartalo näkyvissä. Ovatkohan juhlineet johtajien isoja hyvin ansaittuja bonuksia? Tuo vastaanottokeskusten kustannusten ero kyllä pisti heti silmään. Surutta on laitettu siinä kalleimmalla hinnalla tulijan asiat kuntoon. Mitään ei enää tarvitse tehdä olonsa parantamiseksi. Sen kun vetää lonkka ja lojuu ja pötköttää jossain, missä nyt ajan saisi sitten kulumaankaan. Ehkä ne kiitolliset suvakit järjestävät viihdettä näille Suomelle elintärkeille henkilöille. Sitähän on toitotettu niin monelta taholta, että nämä ovat välttämättömiä Suomelle ja loppujen lopuksi pelastavat meidät kurjat tulevaisuudessa.
VastaaPoistaSen verran hallituksen päätöksillä on että rahavirran pienennetyä, joutuvat siirtymään hieman kauemmaksi. Ei riitä, myös tulijoiden virran pitää pienentyä.
VastaaPoistaKeharit pitää siirtää telttamajoitukseen johonkin takahikiään. Eiköhän kotiinpaluuhalukkuus siitä lisäänny.
PoistaVai että turvapaikat, maahanmuutto ja majoittaminen. Kuinka kauan aiomme jatkaa tätä ymmärryksemme noitumista yliyleistävillä yleiskäsitteillä?
VastaaPoistaEi Suomeen "muuta" kukaan, kyseessä on kehitysmaista Eurooppaan suuntautuva ja ihmiskunnan historian massiivisimmaksi kasvava kansainvaellus. Se syö meistä eurooppalaisen ajatteluperinteen --kuten ihmismuotoisen jumaluuden jonka yksi ilmentymä on uuden ajan humanismi, kuten visuaaliseen mieltämiseen perustuneen kartesiolaisen järkemme, jonka seurausta tiede, tekniikka ja teollinen hyvinvointi olivat.
Kansainvaellus tulee tuhoamaan vanhat eurooppalaiset kielellis-kulttuuriset kansallisvaltiot ja niille -- ja vain niille -- ominaisen, erityiseen "edustuksellisuuden" kogniotioon perustuneen demokratian. Kansainvaellus tuhoaa valtiot taloudellisesti, sosiaalisesti, terveydellisesti, koulutuksellisesti, ja -- ja tämä meiltä on toistaiseksi täysin käsittämättä -- myös tiedollis-kognitiivisesti.
Ihmisyyden kovimmat tosiasiat ovat jääneet mukahumanistisen silmämme sokeaan pisteeseen. Olemme nyt hyvää vaihtia taantumassa takaisin samankaltaiseen ihmisyyden alennustilaan, jossa kulttuurimme vietti tuhat vuotta Rooman valtakunnan hajoamisen jälkeen -- uuteen keskiaikaan.
Yksikään koulumme ei opeta omille lapsillemme eurooppalaisen ajattlun historiaa erityisesti sen uuden ajan erityisiä tajunnallis-tiedollisia premissejä. Sen sijaan meille opetetaan että "maailman kaikki ihmiset ovat pohjimmiltaan samanlaisia ja samanarvoisia".
Ja tämä opetus on viety sellaiselle sielullisen sairauden asteelle, ettemme enää pysty ajattelemaan edes pikkusormen kynnen kokoisia tosiasioita. Pelkäämme, että muutumme epäihmisiksi heti jos ymmärrämme itseämme vähänkään syvemmälti.
Juuri nykyisellä menolla -- ummistamalla silmämme tosiasioilta -- me nopeutamme sosiopsyykkistä taantumista jka yhteisömoraalimme hajoamista.
Kun on kyseessä inhimillinen kyvyttömyys, joita eri ideologiat ohjaavat, olemme inhimillisyyden ytimessä: Olihan Neuvostoliitto, täydellisen taantuneisuuden tila. putin, diktatuureineen jatkaa samaa perinnettä. hitlerin diktatuuri on saman asian toinen puoli. Jumaluskoinen keskiaika, dogmaattiset intiaanikulttuurit etc, etc.Vain harvat ihmiset ovat wittgensteinejä....
PoistaNiin, kommunismiin kuului oleellisena ateismi joka on tuhonnut ihmisarvon. Mitä sitä evoluution oikun luomaa lihanpalaa säälimään. Abortoidut eli murhatut lapset olisi kylläkin tarvittu maassamme ikäpyramidin pitämiseksi tukevasti pystyssä, mutta kun narsisteille ei kelpaa perinteiset perheet, vaan pitää huvitella viinalla ja muilla päihteillä, ettei elämän tarkoitsemattomuus pääsisi ahdistamaan.
PoistaNo ei ne poliittiset "ismit" ole minkään uskonnon syrjäyttäjiä, vaan uusia muotoja uskontoelämän alkeismuodoista (Durkheim).
PoistaJa jos eniten vaikuttanutta uskontojen syrjäyttäjää etsitään, se on globaaliksi laajennut rahataloususkonto, talousteokratia.
Mielikuva pyramidista arvojärjestyksen kuvaajana on eurooppalaisella uudella ajalla kehittyneen visuaalisen mieltämisen mukainen. Hassu juttu on, että jos esimerkiksi sen ikäpyramidin, josta niin monet asioita oikeasti ymmärtämättömät näennäisoppineet akateemikkomme kantavat huolta, kääntää ylösalaisin, se kuvaa rahatalouden tuottamaa globaalia tulonjakoa. Siitä taas kukaan ei ole huolissaan, vaan kaikki "ismeihinsä" uskovat poliitikot ja yhteiskunnalliset "keskustelijat" on pantu huutamaan "liberalistisen" talousajattelun falskeja dogmeja.