keskiviikko 16. heinäkuuta 2025

Kolme kantasuomalaista miestä raiskasi

Ilta-Sanomat julkaisi uutisen, jonka mukaan poliisi kaipasi silminnäkijähavaintoja Suonenjoella tapahtuneesta raiskauksesta. Siihen osallistui lehden mukaan "kolme kantasuomalaista miestä". 

Jäin uutisen luettuani miettimään, että onkohan Erkkomedian iltapäivälehti päättänyt muuttaa rikosuutisointiaan siten, että se alkaa kertoa rikoksista epäiltyjen - ja ehkäpä myös sellaisista tuomittujen - ihmisten etnisestä taustasta, mikäli olisi aivan erinomainen asia. Vai harjoittaako se uutisointia, jossa etninen tausta mainitaan vain kantasuomalaisten tapauksessa?

Niinpä jään suurella mielenkiinnolla odottamaan uusia rikosjuttuja, joissa annetaan tuntomerkkejä rikollisista tai sellaisiksi epäillyistä. Samoin odotan kiinnostuneena, miten Ilta-Sanomien "isoveljen" eli Helsingin sanomien toimitus toimii tulevissa rikosuutisissaan. 

* * *

Lopuksi vielä palvelus poliisille eli tässä teille - arvoisat lukijani - vielä virkavallan antamat muut tuntomerkit: yksi tekijöistä on noin 190 cm pitkä ja roteva ja hänellä oli yllään pitkähihainen musta paita, joka oli mahdollisesti collegepaita. Toinen tekijöistä on hieman yli 165 cm pitkä ja hänellä oli yllään punainen t-paita. Kolmas tekijä on noin 170 cm pitkä, ruumiinrakenteeltaan hoikka ja hänellä oli yllään musta t-paita. 

Mikäli olette havainneet tällaisen kolmikon, niin ilmoitelkaahan siitä virkavallalle soittamalla numeroon 0295415232 tai lähettämällä viesti osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi

14 kommenttia:

  1. Eihän tästä ole kuin muutama päivä, kun Hesarin mukaan turkulaismies oli oikeudessa vastaamassa 14-vuotiaan tytön raiskaamisesta. IL oli sentään "rehellisempi" ja kertoi miehen irakilaistaustan. Kyllähän näitä uutisia on jo oppinut lukemaan rivien välistä jokainen, joka vähänkin aikaansa seuraa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tästähän Puopolokin huomautti että HS suoraan VALEHTELI tekijästä että hän olisi suomalainen.

      Poista
  2. Lähtökohtaisesta, ellei poliisi kerro tekijän olleen kantasuomalainen, on tekijä ollut avaruusinsinööri, aivokirurgi tai muu huippuosaaja.

    VastaaPoista
  3. Nämä rikokset ovat "vain" pieniä mittatappioita joita väistämättä tapahtunee silloin tällöin, mutta kokonaisuus on paljon tärkeämpi, sillä olemmehan lukeneet, kuinka suomalaiset vähenevät vähenemistään, eikä työntekijöitä enää tahdo löytyä? On hienoa, että Suomikin pääsee osille työvoimasta jota sentään vielä maailmalta löytyy.

    VastaaPoista
  4. Osataan sitä muuallakin. Suomen Uutiset kertoi Hollannissa miehen puukottaneen ostoskeskuksessa 4-vuotiasta tyttöä. Tapon yrityksestä epäillyllä miehellä on sekä Hollannin että Syyrian kansalaisuus. Eurooppalaiset lehdet ovat joutuneet pohtimaan, otsikoidaanko hänet "hollantilaismieheksi" vai "syyrialaismieheksi". Osa mediasta tuli siihen tulokseen, että "mies puukotti". Viattoman pienen tytön joutuminen näin raakalaismaisen teon kohteeksi ei tainnut herättää minkäänlaista pohdintaa syistä ja seurauksista. Taas vain yksi tyypillinen esimerkki siitä, miten syvällä ollaan vieraiden kulttuurien kumartamisessa, joka lopulta koituu vielä koko Euroopan tuhoksi. Joissakin maissa tuho on jo liian pitkällä, että sen voisi enää pysäyttää.

    VastaaPoista
  5. Tässä eräs asia, joka myös kaipaisi rehellisyyttä

    T&T

    Jopa 67 % vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu aivan muusta kuin CO₂-päästöistä – Tutkijat selittävät, mistä on kyse

    Tutkijoiden mukaan rikkipäästöjen vähentyminen on vaikuttanut merkittävästi ilmaston lämpenemiseen.

    https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/861cf492-974d-492d-a6d9-1abcad33a190

    Artikkelista poimittua

    Pilvet ovat tummuneet ja heijastavat vähemmän auringonvaloa avaruuteen, koska rikkidioksidipäästöt ovat vähentyneet viime vuosina. Tämä havainto voi selittää, miksi ilmasto on lämmennyt muutenkin kuin lisääntyneiden kasvihuonekaasupäästöjen seurauksena, New Scientist uutisoi

    ”Kaksi kolmasosaa vuoden 2001 jälkeisestä ilmaston lämpenemisestä johtuu rikkidioksidin vähenemisestä, ei hiilidioksidin lisääntymisestä”, Exeterin yliopistossa Isossa-Britanniassa työskentelevä Peter Cox sanoo New Scientistille.

    VastaaPoista
  6. Toivottavasti raiskausjuttu olisi ollut keksitty. Uhriko arvioi shokissa tekijöiden pituudet.

    VastaaPoista
  7. "vienyt vastentahtoisesti", vai niin, olisihan tuollaisessa tilanteessa voinut jo huutaa apua,
    varmasti oli muitakin ihmisiä paikalla.
    Nämä on näitä uutisia...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Et vissiin ole Suonenjoella käynyt? Siellä ei päivälläkään tungosta ole, niin tuskin aamuyöstäkään

      Poista
  8. Onko toimittelija varma, että raiskaajat olivat identifioituneet miehiksi? Ei pitäisi tehdä hätiköityjä päätöksiä, vaan kertoa, että ihmiset raiskasivat ihmisen, ehkä. Lisäksi etninen profilointi on tarpeetonta, sillä raiskaavathan ne maahanmuuttajatkin.

    VastaaPoista
  9. Media maassamme ja isossa osassa isoa maailmaa on kriisissä, johon se ei ole keksinyt muuta ratkausa kuin haudata vähenevät seuraajansa kummalliseen mussuhumanismin mutavyöryyn.

    "Kulttuurinen rikollisuus" taitaa olla tabukäsite, yksi niistä joita ovat myös mm. "kansainvaellus", "väestönvaihto" ja "kehittymättömät kulttuurit". Kuitenkin median varsinainen tehtävä olisi toimia kaikkien maagisten tabukäsitteiden kirkastajana, ei niitä säikkyvänä sätkynukkena.

    "Kulttuurisen rikollisuuden" käsitettä ei tietenkään voi ymmärtää kukaan, joka ei ensin ole paneutunut oman eurooppalaisen kulttuurimme ominaisuuksiin. Jos kouluissamme opetettaisiin jotain oman kulttuurimme erityisominaisuuksista, vasta silloin muodostuisi sitä pohjaa, jolta kaikkia vieraskulttuureja pitäisi arvioida.

    "Kulttuurinen rikollisuus" on kova tosiasia, koska kulttuurit ovat kovia kognitiivisia tosiasioita. Sokea individualismi tai sokea empatia eivät auta meitä avaamaan silmiämme tiedolle, joka on tarpeellista jotta kulttuurien kovuus ymmärrettäisiin.

    Se, että esimerkiksi rikoksentekijöiden kulttuurinen tausta vaietaan tai jopa tietoisesti hämärretään, ei ole, ehkä toistan tämän: ei ole kunniallista, eikä varsinkaan lehdistön vastuun mukaista. Puhumattomuuden politiikka johtaa nimenomaan siihen yhteisöjen sisäisten jakolinjojen sementoitumiseen ja yhteisön sairastumiseen, josta väkivalta puolin ja toisin eskaloituu.

    VastaaPoista
  10. Ei takuulla ollut Suomalaisia! Helkkari paskalehdet! Ainostaan 3 maailman tulijat on joukkoraiskaajia. Suomen kantaväestö ei tuollaista tee!

    VastaaPoista
  11. En lähtisi pelkän koon perusteella päättelemään minkä maan tai maanosan olentoja lie olleet. Onhan esim. n-kereissäkin isojakin korstoja kuin myös pienempiä. Ihan kuin missä tahansa rodussa/kansassa.

    VastaaPoista
  12. Yle tänään

    Espoo rajoittaa käyntiaikaa Leppävaaran maauimalassa: ”Emme pysty takaamaan turvallisuutta”

    Leppävaaran maauimalassa aletaan rajoittaa käyntiaikaa ja kävijöiden määrää. Sivulliset pelastivat maauimalassa elottomana löytyneen lapsen hengen tiistaina.

    https://yle.fi/a/74-20172945

    Artikkelista poimittua

    – Huomisesta alkaen joudumme rajoittamaan käyntiaikaa kolmeen tuntiin, että saadaan kiertoa. Meillä on liikaa asiakkaita maauimalassa tällä hetkellä yhtä aikaa, Merra sanoo.

    Kolme lasta oli hukkua samana päivänä Espoossa eilen tiistaina. Lapsia pelastettiin vedestä Laaksolahden ja Kivenlahden uimarannoilla sekä Leppävaaran maauimalassa.

    Merran mukaan pääsylippujen myynti Leppävaaran maauimalassa voidaan jatkossa myös pysäyttää, jos asiakkaiden turvallisuutta ei pystytä takaamaan.
    ---------------------------------------

    Mikä on perussyy turvallisuusuhkiin? En äkkiseltään muista, että Suomessa olisi tällaisia ongelmia aikaisemmin olut?

    VastaaPoista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.