Jos vaalit olisi pidetty demokraattisessa Suomessa, seuraisi vaalituloksesta puhdas kahden puolueen hallitus, jonka ohjelman ytimenä olisivat markkinatalouden edistäminen ja maahanmuuttopolitiikan tervehdyttäminen. Onhan kansan tahdonilmaisu tuloksen perusteella varsin selkeä.
* * *
Saksan tapauksessa näin ei kuitenkaan ilmeisesti tapahdu - ainakaan aluksi - vaan CDU/CSU:n puheenjohtaja Friedrich Merz on luvannut syrjiä vaalien kakkospuoluetta ja lähteä neuvottelemaan hallituksen muodostamisesta demareiden ja vihreiden kanssa. Nähtäväksi jää, millaisen ohjelman hän pystyy heidän kanssaan sopimaan - tuskin ainakaan maahanmuuttokriittistä eikä varmaankaan edes vapaata markkinataloutta edistävää.
Nähtäväksi siis jää, lunastaako Merz lupauksensa AfD:n syrjimisestä, vai päättääkö hän lopulta sittenkin ryhtyä neuvottelemaan sen kanssa yhteisestä ohjelmasta. Ja jos näin käy, niin mitä se tarkoittaa ulkopoliittisesti eli etenkin suhteessa Venäjään.
Kysyn tätä siksi, että AfD poikkeaa Venäjän-suhteessaan aivan oleellisesti Perussuomalaisista, joiden linja on ollut yksiselitteisesti Putinin sotarikokset tuomitseva. Toisin on ollut AfD:llä, joka on Venäjän suhteen hajautunut, mikä saattaa vaikeuttaa puolueen saamista edellistä - Schozin - hallitusta selvemmin Ukrainaa tukevan merziläisen ulkopolitiikan tueksi.
* * *
Suomen kannalta olisi joka tapauksessa onnetonta, mikäli Saksaan syntyisi pitkäaikainen hallituskriisi, joka ehkäisisi sen tehokasta toimintaa Ukrainan puolesta tilanteessa, jossa USA:n johto painostaa Zelenskiyn hallitusta solmimaan Venäjälle voitokkaan rauhan. Jos sellainen toteutuisi, syntyisi riski Putinin seikkailupolitiikan jatkumisesta parin vuoden hengähdystauon jälkeen.
Jos näin kävisi, saattaisi Putin kokeilla NATO-maiden keskinäistä solidaarisuutta ryhtymällä erikoisoperaatioon esimerkiksi Baltian maissa. Silloin suuri kysymys olisi se, että kuinka yksiselitteisen tuen hyökkäyksen kohteeksi joutunut valtio saisi liittolaisiltaan.
Liikuteltaisiinko suuria sotavoimia Atlantin yli? Löytäisivätkö Euroopan suurvallat jostain aseita ja etenkin miehiä puolustamaan erikoisoperaation uhria? Vai jäisikö NATO:n reaktio käytännössä pelkästään Venäjän pohjoisten rajamaiden - Suomi, kaksi muuta Baltian maata ja Puola - varaan?
* * *
Lopuksi haluan edelle kirjoittamien synkkien näkemysten vastakohdaksi huomauttaa, että on olemassa myös positiivinen vaihtoehto. Sen mukaan Merz onnistuu rakentamaan omaa poliittista linjaansa tukevan hallitusohjelman, jonka avulla Saksa ottaa sille kuuluvan johtavan aseman Euroopassa.
Näin Merz voisi johtaa maanosamme - lupaustensa mukaisesti - tervehdyttämään Saksan johdolla taloutensa ja yhdistämään sen ulkopoliittisesti vahvaksi toimijaksi, joka pelkällä olemassaolollaan ehkäisi Putinin tulevat sotaseikkailut. Ja samalla vahvistaisi myös Suomen taloutta ja ulkopoliittista turvallisuutta.
Aiempia ajatuksia samasta aihepiiristä:
Vaihtoehto Saksalle
EU:n kolme tärkeintä tehtävää
Onko X äärioikeistolainen propagandakanava, kuten Timo Harakka väittää?
Vaihtoehto Saksalle
EU:n kolme tärkeintä tehtävää
Onko X äärioikeistolainen propagandakanava, kuten Timo Harakka väittää?
Putinin tulevat sotaseikkailut ehkäistään ainoastaan sotilaallisella vastavoimalla.
VastaaPoistaMitkään jaarittelut tai vätystelyt eivät auta.
Tämän näkee Puolan ja esim. Suomen varustautumisessa. Baltian maatkin yrittävät parhaansa mutta ovat pieniä tekijöitä.
Suomessa pitää kehittää varusmies/nais palvelusta siten, että kaikki osallistuvat kykyjensä mukaan.
PoistaSen palveluksen on oltava pakollinen - ei mitään oman tunnon oikeuksia leikkiä aseetonta siviilipalvelusta.
Toki järjestelmässä voi olla mahdollisuus anoa siviilipalvelukseen mutta päätökset tekevät viranomaiset maan tarpeen mukaan.
Reservistä kieltäytyminen tai eroaminen tulee lailla lopettaa koska maanpuolustus on kaikkien asia.
Kyllä jokaisella on oikeus valita, että minkälaista maata haluaa puolustaa.
PoistaItse en woke / wef agendaa tule puolustamaan millään tasolla. Samoin agenda 2030 jää kauas puolustettavista. Valitettavasti sen parissa puuhastelee presidentistä lähtien monet ministerit.
Proffalta todellinen aivopieru. AfD on ossien DDR-kaipuun putinistinen neukkupuolue. Ei mitään tuotavaa hallituspöytään. Ihan tosissaanko proffa on sitä mieltä että hallitukseen mennään kokojärjestyksessä?
PoistaPutin se vain seikkailee järjettömästi, me täällä Euroopassa ajatellaan järkevästi.
VastaaPoista"Missä EU, siellä ongelma"
Poista"Missä Putin, siellä sota"
Tässä on viime aikoina pitänyt hämmentyneenä seurata Trumpin ja kumppaneiden tietämätöntä ja järjenvastaista touhuilua Grönlannin, Panaman, Kanadan ja nyt Ukrainan ja Venäjän tapauksissa, ja on yritetty löytää jotain hienoa strategista ajattelua sekoilun perusteeksi.
VastaaPoistaIlta-sanomien toimittaja Mikko Marttinen on oivaltanut, että se on turhaa, koska mitään hienoa älyä toiminnan taustalla ei ole, vaan kaikki johtuu yksinkertaisesti siitä, että Trump on USA:n modernin ajan vähä-älyisin presidentti, ja vanhuus on vain pahentanut asiaa. Ja toden totta, aletaan olla samassa tilanteessa kuin Bidenin kanssa, sillä erotuksella vain, että dementoituva Trump on helvetin narsistinen ja vainoharhainen kaikkia liittolaisiaan kohtaan, mutta jotenkin sairaalloisesti pitää Putinia hienona persoonana. Kukaan järjen omaava ihminen ei voi olla samaa mieltä.
Ne oudot hölmöt uhkaavan näköiset viralliset kuvat Trumpista ja vaimostaan kertovat oikeastaan aika paljon Trumpin patologiasta.
Heh...Eihän tuossa ole mitään vitsiä. Kansa on puhunut ja pulinat pois. Suomessakin seuraavien eduskuntavaalien jälkeen todennäköisesti käy niin, että demarit saavat murskavoiton, ja tuuli kääntyy 180 astetta suhteessa Venäjään. Lindtman pääministeriksi ja tehdään niin kuin Kiljunen totesi, että uudet vaalit muuttavat kaiken. Paavo Väyrynen ulkoministeriksi ja sitten seuraavaksi presidentiksi, onhan näitä ikivanhoja valtion päämiehiä muuallakin ollut.
PoistaSitten tärkein, eli Suomi erkaantuu Natosta ja F-35 tilaus peruutetaan, koska USA:aan eikä Trumpiin voi luottaa, koska hän on jo pettänyt puoli maailmaa? Venäjä on ja pysyy ja takaa maailmanrauhan, varsinkin kun Suomi tekee uuden YYA-kontrahdin.
Ano 10.28 vitsailee. Suomella ja Neuvostoliitolla oli 1930-luvulla hyökkäämättömyyssopimus. Siitä huolimatta Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Mihin venäläisen allekirjoittamaan sopimukseen voi luottaa? Rautaa rajalle ja mahdollisimman paljon.
PoistaMonenlaisia asioita voi lukea Trumpin syyksi, mutta vähä-älyisyys niihin ei kuulu, ja siksi juuri Euroopassa ollaan hyvin huolestuneita. Trumpin kasvanut rakkaus Putinia kohtaan voi olla peliä, mutta Trumpin hankaluus on siinä, että häntä on vaikea lukea.
PoistaTrump on hyvä luomaan kohua omiin tarpeisiinsa, kuten tosi-TV-liikemiehelle sopii.
Se mitä hän oikeasti ajattelee ei ehkä ole hänelle itselleenkään täysin selvää. Kyse on kuitenkin selvästi narsistisesta ihmisestä.
En täysin poissulje sitä, että Trump on valitettavasti rehellisempi kuin haluaisin uskoa. Oli miten oli, mihinkään paniikkiin ei ole syytä. Euroopan on vain viimeinkin aikuistuttava ja lakattava odottamasta, että Yhdysvaltain presidentti (44., 46. ja jopa 47.) tuo rauhan tänne. Ei tuo. Se on meistä itsestä kiinni. Meillä on rahaa, aseita ja armeijaa. Vain yhteinen ääni on puuttunut. Putin pelkää nimenomaan yhteistä ääntä. Siksi hän yrittää hajottaa meidät. Naton ja EU:n.
Miten Merz meinaa saada muutoksia aikaiseksi maahanmuutto- ,energiapolitiikka ja puolustusasioissa demareiden ja vihreiden kanssa, jotka ovat ryssineen ne kaikki.
VastaaPoistaNiinpä.
PoistaIkävää on, että 80 prosenttia saksalaisistakin tuntuu haluavan käytännössä lisaa mamutusta, vaikka asiaa kysyttäessä enemmistö on sitä vastaan.
Jos Trump komentaa jenkkijoukot pois Baltiasta, se avaa portin Venäjän hyökkäykselle ilman NATOn vastatoimia. Dona ja Puti tekevät tapaamisessaan tosi ison diilin.
VastaaPoistaKyllä Nato Baltian turvallisuuden takaa. Mutta voi olla, että Yhdysvallat ei budjetoi niin paljon Euroopan puolustukseen kuin ennen. Meidän laskumme kasvaa, mutta hyvästä puolustuksesta kannattaa maksaa.
PoistaSaksan liittopäivillä eli maan parlamentissa on jaossa 630 paikkaa.
VastaaPoistaEnemmistö kun ylittää 315 paikkaa.
CDU/CSU 208
AfD 152
Yhteensä 360 paikkaa.
SPD 120
Vihr. 85
Linke (vas) 64
Toisaalta CDU/CSU+SPD yhteensä 328 paikkaa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011054175.html
On hienoa, että Professori jaksaa pitää yllä toivorikkaita näkymiä ja optimismia, mutta: Valitettavasti maailma ei sitä jaa, eikä Saksa pysty tuollaisen suunnittelemansa koalition (CDU, SDP + virheet) myötä muuta kuin jatkamaan Merkeleen tuhopolitiikkaa.
VastaaPoistaEi vihreitä tarvita hallitukseen - ei Saksassa eikä Suomessa.
PoistaEi vihreitä hallitukseen! Ei vihreitä minnekkään! Ei missään eikä koskaan!
PoistaSaksassa nyt vaan on niin kovat pykälät fasismista, ettei AfD n hallitustaival taida alkaa.
VastaaPoistaKatsoin taannoin jotakin saksalaista verkkolehteä, oli kuvasta sensuroitu Tesla miehen natsitervehdys. Paljonkohan olisi tullut sakkoa, jos ei olisi sensuroitu.
Noin 10 vuotta sitten puhuin suomalaismiehen kanssa, joka oli rouvansa kanssa vaihtanut lentoa Saksassa. Rouvalla oli ollut turvatarkastuksessa hakaristi t-paita päällä kun oli joutunut takin ottamaan pois. No pienet sakot oli siitä rapsahtanut, väärän logon käytöstä. Vaatimattomat 3000 euroa maksettavaa.
Harmittanut jälkeen päin kun en huomannut kysyä että oliko risti ollut sininen vai musta.
Oliko jutussa hyvän miehen lisää muutama euro, vaikea sanoa.
Toi natsisymbolien kammo ja piilottelu on kollektiivipsykologisesti sairas ilmiö. Nytkö muka jos Daniel tekee natsimoikan tai Rebekan huivissa on hakaristi niin siirtyykö Saksa hokkus pokkus kiihotustilaan ja vetelemään muslimeita dunkkuun ach so
PoistaJoka yö pelottaa että venäjä iskee atomiaseilla suomeen. Nyt pitää panna kova kovaa vastaan ja rautaa rajalle.
VastaaPoistaÄh. Putin ajaisi itsensä pahoin nurkkaan ydinaseilla. Semmoinen pieni narsistinen kiusanteko on enemmän itäystävän meininkiä. Vaikka vesipumpun sähköjen katkaiseminen, ankkurin vetäminen, tai vaikka trollien lähettäminen yleisönosastoihin.
PoistaPutin on varmaan hirveän huomionkipeä.
Musta on hyvä että AfD pysyy poissa vallankahvasta, sen verran Putin-mieliset ovat siihen satsanneet. Suomen ja Saksan erohan on paljolti siinäkin, että Suomen poliittisella kartalla ei ole Putin-mielisiä, vaan käytännössä koko eduskunta tuomitsee Putinin toimet.
VastaaPoistaKun katsoo yleisönosastojen nato-puheita, sitä on vähän vaikea uskoa, mutta ilmeisesti näillä ei olekaan äänioikeutta, koska iso osa toimii Pietarista.
Hyvä että meillä ei äänestetä kirjastokortilla.