Niin kauan kuin yhteiskunnassa on todellinen sananvapaus, se ei voi olla läpeensä mätä. Sen sijaan jokaisesta läpeensä mädästä yhteiskunnasta puuttuu todellinen sananvapaus
torstai 31. heinäkuuta 2014
Geenimuunneltuja suolistobakteereita lihaville!
6 kommenttia:
Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.
Geeniteknologian demonisointi iskee kipeimmin kaikkein köyhimpiin ja puolustuskyvyttömimpiin ihmisryhmiin täällä maapallollamme. Karuissa olosuhteissa ilman torjunta-aineita hyvän sadon tuottavat viljelykasvilajikkeet voisivat poistaa nälän maailmasta sekä parantaa kolmannen maailman terveystilannetta.
VastaaPoistaA-vitamiinn puute sokeuttaa vuosittain kymmeniä tuhansia kehitysmaiden lapsia. Olemassaoleva ratkaisu, kultainen riisi, pidetään kuitenkin ideologisista syistä viljelijöiden ulottumattomissa.
Suolistobakteereista puhenollen, Australiassa (muistaakseni) kehittivät lampaille rokotteen joka muutti niiden ruoansulatuskanavan bakteerikantaa niin että metaania muodostavat bakteerit hävisivät. Näin se osa ravinnosta jonka energia häipyi aikaisemmin lampaan pieruna taivaalle pysyikin elukan käytössä jolloin sekä rehun tarve että metaanin tuotto vähenivät. Toimii kuulemma myös nautakarjalle joten tällä pikku keksinnöllä voidaan tehostaa myös pihvintuotantoa.
(Mikä taas ei vihreille käy alkuunkaan)
Joo. Tuo vihreiden geenitekniikkavastaisuus on jotain sellaista, mitä olen aina ihmetellyt. Nähdäkseni se kertoo lähinnä heidän irrationaalisesta ajattelustaan, jossa aate kulkee tosiasioiden edellä.
PoistaVihreiden ja Greenpeacen geenitekniikkavastaisuus on vain sitä, että heillä on kyllä saatavissa länsimaissa muuntelematonta ruokaa ja siten he ajattelevat ruokkivansa koko maailman oman ideologiansa kautta. Maha täynnä on helppo vastustaa geeenitekniikkaa.
PoistaEIKÖS NÄÄ GEENIMANIPULOIDUT ELINTARVIKKEET KUTEN esm MAISSI JA SOIJA AIHEUTA SYÖPÄÄ NIITÄ SYÖVILLE ! Esm TOISSAVUOTINEN RANSKALAINEN 2 VUOTINEN TUTKIMUS SEN TODENSI !
VastaaPoistaEsm. ASPARTAAMI ON GEENIMANIPULOIDUN E-COLIBAKTERIN KAKKAA, JOKA TAPPAA AIVOSOLUJA JA AIHEUTTAA mm SOKEUTTA !
JOTEN LUOTETTAVASTI NÄÄ PROFESSOORIT HOITAA HOMMANSA.
GOOGLAAMALLA SITTEN LÖYTYY LOPUT .
Ei kannattaisi uskoa kaikkea mitä lukee. Mainitsemasi tutkimus on todettu kelvottomaksi.
PoistaVoit myös miettiä mitä tarkoittaa, että sadat miljoonat amerikkalaiset ovat syöneet GMO-maissia, eikä haittoja ole havaittu
Luomuteollisuuden rahoittamiin pelottelu tutkimuksiin ei kannata luottaa ! . Geneticliteracyproject on hyvä tiedonlähde
Poista