tiistai 4. marraskuuta 2025

Onnea Keski-Suomen poliisille konnajahdissa!

Kirjoitin eilen siitä, kuinka suomalaismediat johtavat suomalaisia harhaan ulkomaalaistaustaisiin liittyvissä rikosuutisissa. Siksi oli ilahduttavaa huomata Uutissuomalainen julkaisseen täksi aamuksi erittäin asiallisella tavalla kirjoitetun rikosuutisen. Sen mukaan "Jyväskylän keskustassa noin kymmenen hengen ulkomaalaistaustaisista nuorista koostunut ryhmä lähti alaikäisen asianomistajan perään" ryöstääkseen tämän.

Tarkoitan asiallisuudella sitä, ettei lukijan tarvitse arvailla, onko kyse kasvatus- vai maahanmuuttopoliittisesta virheestä. Sen sijaan hän ymmärtää, että poliittinen vastuu tapahtuneesta kuuluu niille puolueille ja poliitikoille, jotka ovat olleet ajamassa Suomea Ruotsin tielle. 

Uutisen loppupuolella mainitaan myös, että virkavallalla on hyvä käsitys siitä, ketä tähän myös muita samankaltaisia rikoksia tehneeseen noin kymmenen hengen maahanmuuttajaryhmään kuuluu, joten sen aiheuttamat ongelmat siirtynevät lähiaikoina pois päiväjärjestyksestä. Tässä auttaa se, että –  rikoskomisario Eeva-Maria Tahvanaisen mukaan – "Sisä-Suomen poliisilla on täysin uusi katurikollisuuden torjuntaan keskittynyt toiminto, joka ottaa katurikollisuuteen liittyvät tapaukset hoitoonsa".

Kiitän sisäsuomalaisia tästä panostuksesta ja toivotan Keski-Suomen poliisille – tyytyväisenä täällä näppäimistön takana – paljon onnea ja menestystä väkivaltarikollisten jahtaamisessa! Sekä lisäksi Suomea johtaville ministereille ja kansanedustajille tosiasioiden tunnustamista ja terveen järjen käyttöä silloin, kun tehdään maahanmuuttopoliittisia päätöksiä.

22 kommenttia:

  1. Järki asuu maakunnissa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. osuu se sokea sikakin joskus oikeaan, joten ei kannata kehua yhden hyvän asian puolesta liikaa. Sillä keskinen Suomi on kyllä täysin ryssitty.

      Poista
    2. Perseellään on jo asiat Jyväskylässä näin paikallisen mielestä. Ei täällä ennen keskustassa ollut kuin humalaisten välisiä tappeluita. Hyvä nyt että sentään jotain yritetään.

      Poista
  2. Nyt on Oikeusministeriö päässyt nukahtamaan, mutta kun aamun kampaviinerikahvit on juotu lähtee Keski-Suomen poliisille ohje:"Rikollinen uhri, uhri rikollinen."

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei ainakaan Leena Meren käskystä, se on varmaa.

      Poista
    2. Oikeusministeriö ei voi antaa poliisille mitään ohjeistuksia, koska poliisi toimii sisäministeriön alaisuudessa.

      Poista
  3. Ehkä pienehköä heräämisen poikasta ilmassa…?

    Pari havaintoa. Ja nämä ovat sentään valtamediasta eilettäin. En linkitä, etsiköön tarpeeksi kiinnostunut itse.

    Ensinnäkin tätä edellisen viiden niin nuoren, kauniin, viisaan ja iki-ihanan naisoletetun muodostama hallitus saa yllättävän kovasanaista huutia yleisöltä, kun valtamedia jaksaa hehkutella upean ex-pääministerittären dramaattisilla kokemuksilla julkaistun kirjansa pohjalta.

    Oikeastaan kukaan ei tainnut kaivata Marinia takaisin, vaikka lady kenties itse havittelee paikkaa tulevassa demarihallituksessa, kun hänen ammattitaitoiset, syvää älyn säkenöintiä hersyvät luentonsa eivät enää kiinnostakaan maailmalla.

    Suomihan ottaa vastaan avosylin, eikös niin? Ehkä, mutta yleisö syyttää rajusti naista, joka vaikka saatuaan mehevän äänisaaliin jokaiselta faniltaan 150-vuotiasta demarimummoa myöten, lähtee maailmalle pörräilemään luksuselämää viettäen ja julkaisten edustuskuvia itsestään liki kaikista maailmankolkista.

    Samppanjasosialismia rujoimmillaan? Eivätkä ympäristöpäästötkään voisi vähempää kiinnostaa. Katajaisen kansan äänestäjät saavat jäädä lehdelle värjöttelemään.

    Ei se tällaista ollut, kun dream team -hallitus oli valtansa huipulla. Jumalatarnaiset Ruotsin-Reettan tapaan joutuvat laskeutumaan valtaistuimiltaan.
    _ _ _
    Toinen, suorastaan riemastuttava tapaus oli mielipidekirjoitus, jossa ilmeisesti jonkinlaisen rakennusliikkeen (Kojamo tai jotain…) piällysmiekkonen kujersi monikulttuurin ihmeellistä ilosanomaa.

    Maahanmuuttajille pitää kuulemma olla runsaasti asuntoja pääkaupungin keskustasta. Palvelun pitää pelata monella kielellä, kantisten tulee olla ylen ystävällisiä, ja mehän nii-ii-iin kipeästi tarvitsemme tätä laatutyövoimaa. Ajatelkaas, verojuristeja, mikrobiologeja, avaruusteknologian professoreita niin, että päät kolisevat yhteen…

    Yleisöpä ei enää tällä kertaa niellyt syöttiä. Kritisoivat spontaanisti tavalla, johon ei tarvittaisi edes haittamaahanmuuttovastaisinta persulaumaa. Yllätyin. Ilahduin karusta realismista. Tosiasiat pöydälle lopultakin!

    Mainitsivat mm. että tässä puhuu raha. Kaupunki ostaa isot perheasunnot ja vuokraa ne runsasväkisille maahanmuuttajaperheille – veronmaksajien toki huolehtiessa kaikista kuluista. Tavallisilla kantiksilla ei ole mitään taloudellisia mahdollisuuksia saada jotakin 5h+k keskustasta. Eikä paljon muutakaan.

    Onnellisessa yhteiselossa pitäisi Kojamo-pomon mielestä kantisten sitten elellä tulijoiden kanssa. Yleisö esitti melkein kaikki mahdolliset ongelmat ja haasteet, mitä tähän sisältyy. Jopa sen, että kun rikastuttavaa kehitysmaaeksotiikkaa on piisalti, niin kantaväestö ottaa hatkat.

    Kenties järjettömän suuren kehitysmaalaistumisen lasku alkaa näkyä tarpeeksi selvästi. Ja kansa alkaa havahtua siihen, ettei tästä enää selvitä kuivin jaloin ja hyvää aikaa ei enää tule. Myös johtavat poliitikot ja taustavaikuttajat, jotka tosin eivät uskalla kertoa sitä kansalle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Olihan Kojamon johtajalta käsittämätön kirjoitus. Aivan aivotonta ja selkärangatonta matelua ulkomaalaisten "rikastajien" puolesta. Ei uskoisi enää kenenkään esittävän tuollaista tulijoiden asettamista etusijalle suomalaisten kustannuksella, vaikka olisikin oman firman lehmä ojassa. Täysi torvelo.

      Poista
    2. Tuossa linkki torvelon ulostukseen:
      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011592394.html

      Poista
  4. MTV uutiset eilen

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ulkomaalaisten-rikollisten-osuus-jo-80-prosenttia-krp-n-tutkimissa-torkeissa-huumejutuissa/9248262

    Artikkelista poimittua

    Ulkomaalaisten rikollisten osuus on jo 80 prosenttia KRP:n tutkimissa törkeissä huumejutuissa.
    Ulkomaalaisten rikollisten osuus keskusrikospoliisin tutkimissa törkeissä huumerikoksissa on noussut lyhyessä ajassa merkittävästi.
    – Vuonna 2024 ulkomaalaisten epäiltyjen ja rikollisten osuus oli törkeissä huumausainerikoksissa 53 prosenttia, tänä vuonna luku on jo 79 prosenttia, KRP:n tiedusteluosaston päällikkö Jaakko Christensen kertoi Rikospaikan haastattelussa.

    Kansallisuusryhmistä kärkipaikalle KRP:n tutkimissa huumejutuissa ovat nousseet ruotsalaiset. Kaikissa törkeissä huumerikoksissa ruotsalaiset ovat jo toiseksi suurin kansallisuusryhmä virolaisten jälkeen.

    – Keskusrikospoliisissa meitä työllistää tällä hetkellä laaja kirjo rikollisuuden osa-alueita: järjestäytynyt rikollisuus, katujengit ja ruotsalainen järjestäytynyt rikollisuus, Christensen sanoi tiedustelun tämänhetkisistä painopistealueista.
    ...
    ...
    Nuorten väkivaltarikollisuus on ollut nousussa vuodesta 2015 alkaen.
    – Tiedustelun keinoin pyritään saamaan tietoa ja muodostamaan sitä tilannekuvaa, mitä rikollisuudessa kaikkiaan tapahtuu.
    --------------------------------------

    Ei kai kukaan usko, että kyseessä olisi oikeat ruotsalaiset vaan ennemmin turvapaikanhakijat tai heidän jälkeläisensä?
    Ja tuo maaginen vuosiluku 2015 - invaasiovuosi. Nyt "nautimme" siitä typeryydestä mitä maahanmuuttopolitiikassa on tehty. Onko typeryys ja tehty virhe korjaamaton? Ei, mutta toimenpiteitä tarvitaan sekä Suomessa, Ruotsissa ja suurimmassa osassa Eurooppaa. Vaikuttavia sellaisia - täyskäännös nykyiseen verrattuna. Ja kotouttamisen sijaan kotiuttaminen.

    VastaaPoista
  5. Afrikkalaisten ja sisäsiittoisten muslimien älykkyys on siinä 70 hujakoilla. Heillä on tästä johtuen huonompi impulssikontrolli kuin oikeilla suomalaisilla. Lisäksi sekä kulttuuri että impulssikontrollin puute suosii väkivaltaista käyttäytymistä. Mikään määrä toimenpiteitä ei tule parantamaan tilannetta. Paitsi karkoitus takaisin kehitysmaihinsa.

    VastaaPoista
  6. Edelleenkin täytyy suhtautua varauksella pääkaupunkiseudun mokutuskampanjan johtavien pesäkkeiden julkaisuihin: HeSariin ja Ylenantoon.

    VastaaPoista
  7. Tässä valitettava esimerkki mitä Ruotsin typeristä typerin maahanmuuttopolitiikka aiheuttaa.
    Toivottavasti Suomessa vihdoinkin tajutaan haittamaahanmuuton tarpeettomuus ja typeryys.

    Yle tänään

    Svenska Yle: Länsirajalla on tehty tehovalvontaa syksyn ajan – kohteina myös Kokkolan ja Vaasan satamat

    Valvonnalla yritetään muodostaa tilannekuva länsirajan turvallisuudesta ja rikollisuudesta.

    https://yle.fi/a/74-20191970

    Artikkelista poimittua

    Vaasan satamassa on paljon matkustajaliikennettä, kun taas Kokkolassa käsitellään runsaasti rahtia.

    ­Tavoitteena on ollut muodostaa tilannekuva länsirajan turvallisuudesta ja myös rikollisuudesta.

    Valvonta kohdistui alkuvaiheessa etenkin Lounais-Lappiin. Keskiössä olivat Tornion ja Haaparannan rajaliikenne, alueen satamat ja valtakunnanraja. Valvontaa tehtiin laajalla alueella eli myös Vaasassa ja Kokkolassa.

    Rajavartiolaitos suoritti länsirajalla eli koko Länsi-Suomen merivartioston alueella yli 800 ulkomaalaisvalvontatarkastusta.

    Lievästä rajarikkomuksesta määrättiin kuusi sakkorangaistusta.

    Lisäksi valvonnan aikana aloitettiin esitutkinta laittoman maahantulon järjestämisestä sekä laittomasta rajan ylityksestä.
    ------------------------------------------

    Vai yritetään muodostaa tilannekuva - huumerikollisuudesta?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ehdotan moniammatillista ja poikkitieteellistä työryhmää, että näemme väitetyt ongelmat oikeassa mittasuhteessa, emmekä alkaisi kiivailemaan rasistien, ja facistien huutokuorossa! Ihmisten kansainvälinen monipuolinen yhteiselo on parasta, että välttyisimme suomalaiselta rakenteelliselta rasismilta. Jo päiväkerhoissa pitäisi olla runsaasti monista kulttuureista olevia pieniä lapsia, eikä vain pääosin valkoisia, jotka hakkaavat, sylkevät ja purevat ilkeyttään ja aina niin huonosti kasvatettuina. Varsinkin valkoihoiset pojat ovat erityisen huonosti kasvatettuja, joka näkyy tulevaisuudessa siten, että he oireilevat rikoksilla. Tästä siis on kysymys. Meillä on vielä matkaa "The Big Appleen" eli New Yorkin malliin, jossa ihmiset ja kansat elävät täydellisessä harmoniassa. Miksi siitä ei puhuta enemmän? Näitä mietin kun muistelen viime kesän Vihreiden kesäkokousta, jossa muodostimme useita pientyhmiä, joissa käsittelimme tätäkin ongelmaa. Ne loppuraportit kävisivät suoraksi ohjeeksi myös sisäministeriön johtoportaalle näihin asioihin liittyen.

      Poista
    2. Johan oli ironia pläjäys :)

      Poista
  8. Hyvä meidän hallitus:

    IS tänään

    Hallitus esittää järeää kiristystä vaarallisille vangeille

    Oikeusministeri Leena Meri sanoo, ettei lain nykytilanteessa ole mitään järkeä.

    https://www.is.fi/politiikka/art-2000011592182.html

    Artikkelista poimittua

    Varmuusvankeus tarkoittaisi, että vankeutta voitaisiin jatkaa niin kauan kuin henkilö on edelleen yhteiskunnalle vaarallinen.
    Varmuusvankeus koskisi oikeusministeriön arvion mukaan muutamaa vankia.

    Varmuusvankeus seuraisi niin sanottuja yhdistelmärangaistuksia. Jatkossa yhdistelmärangaistuksen loppupuolella tehtäisiin arvio väkivaltariskistä.
    Jos arvioidaan, että on riski siitä, että tuomittu syyllistyy uuteen vakavaan henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvaan rikokseen, vankeutta voitaisiin jatkaa.
    – Tällä hetkellä ei ole esimerkiksi ollut keinoja puuttua, jos on määräaikaisessa vankeusrangaistuksessa, pääsee aina ulos, oikeusministeri Leena Meri (ps) kuvaa uudistuksen vaikutuksia.

    Uudistuksella puututtaisiin tapauksiin, jossa väkivaltarikollinen tekee uuden rikoksen pian vapautumisen jälkeen.
    – Kyllä, vihdoinkin. Meillä on muutamia tapauksia, jotka ovat joutuneet määräaikaisiin vankeusrangaistuksiin, kun on katsottu, että vain tappo täyttyy. Sitten käydään vähän sukkahousuilla kuristamassa ja taas mennään. Eihän tässä ole mitään järkeä, ja siihen tämä vastaa, Meri kuvaa.

    Varmuusvankeudessa ei ole takarajaa, kuten ei nykyisessä elinkautisessakaan. Varmuusvankeuden perusteita pitäisi arvioida vuoden välein. Varmuusvankeudessa oleville pitäisi järjestää palveluja, jotka madaltavat rikoksen uudistamisriskiä.
    – Periaatteessa henkilö voitaisiin pitää vangittuna vaikka loppuelämän, jos arvioidaan, että hänellä on riski syyllistyä uuteen rikokseen, oikeusministeriön lainsäädäntöneuvos Mirja Salonen toteaa.

    https://valtioneuvosto.fi/hanke?tunnus=OM077:00/2023

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Koko "oikeusministeriin" meni luotto joka muuttui oksennukseksi aina kun merilehmän nimen näen tai kuulen. Se loppui siihen kun akka oli päättämässä että Sinimustapuolue piti erottaa puoluerekisteristä. Ainoa puolue joka ei pyllistä ryssille ja haluaa maamme pysyvän isänmaallisena. Persut osaa muuta kun ajatella itsesään, esimerkkinä vaikka persulehmä joka nosti oman poikansa eduskuntaan omaa valtaansa käyttäen. Puolue jota en äänestäsi vaikka uhattaisiin ampumisella.

      Poista
    2. Sinimustaa ja Minna Koskelaa yhdistää se että molemmat vihaavat persuja yhtä paljon...

      Poista
    3. Ettei vain se varmuusvankeus toimeen panna puolittaisena, nimittäin ne vangit, joita se mahdollisesti koskisi, ovat usein mielenterveys tapauksia, eikä heitä voi mikään lääkitys vankilassa ns. tasata, koska heillä ei ole siellä mitään pakkoa syödä lääkkeitä. Näin sanoo laki. Sitä vastoin jos heidät määrätään Vanhan Vaasan sairaalaan, tai Kuopion Niuvanniemeen tahdon vastaiseen hoitoon, siellä toimii ns. pakkolääkitys. Se ei tarkoita sitä, että he olisivat vihanneksia, vaan lääkitys on sen tasoinen, että toimintakyky säilyy hyvänä, eikä aggressiivisuutta esiinny. Niissä paikoissa on ehdottomasti Suomen parhaat asiantuntijat. Vankilassa nämä vangit ovat aina riski muille vangeille tai henkilökunnalle.

      Poista
    4. Vasemmistohan aina ajattelee rikoksentekijää uhrina ja syyllistää siitä kaikkea muuta kuin tekijää itseään..vaan maalaisjärki sanoo,että viattomia pitää suojella rikoksen tekijältä.

      Poista
    5. "4. marraskuuta 2025 klo 16.00".. Persuja ja vasemmistoa, vihreitä, sdp:tä, rkp:tä, keskustaa ja kokoomusta yhdistää rakkaus eu:hua, yk:ta ja loppumattomaan islamirakkauteen. Kysyppä vatipää mitä mieltä nykyagentaa rakastavat persut on Sinimustista. Ne ei voi sietää puoluetta joka ei jaa rakkautta eu ja yk:ta kohtaan. Eikä sitä että puolue haluaa ajaa ainostaan vähemmistön, eli Suomalaisen kansan asioita.

      Poista
    6. Sinimustat eivät ole oikea puolue. Nehän ei vaadi somaleille ihmisoikeuksia Suomessa.

      Poista

Kommentointi tähän kirjoitukseen on vapaata ja toivottavaa, mutta (toivottavasti) syntyvien keskusteluketjujen seurantaa helpottaisi, mikäli käytettäisiin nimimerkkejä tai nimeä. Pyydän myös noudattamaan kaikissa vastineissa hyviä tapoja ja asiallista kieltä. Valitettavasti tämä asia karkasi käsistä kesällä 2022, minkä seurauksena olen 15.8.2022 alkaen poistanut epäasiallista kielenkäyttöä sisältävät kommentit riippumatta niiden asiasisällöstä.13.8.2025 alkaen olen deletoinut myös sellaiset kommentit, joiden epäilen voivan johtaa tämän blogin poistamiseen nykyiseltä alustaltaan.